Jaký tabák do které dýmky ?

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Kouříte z jedné dýmky vždy jeden tabák ?

Ano (výjimka možná)
101
32%
Ano, ale až tak moc to nedodržuji
118
37%
Ani ne
100
31%
 
Celkem hlasů : 319

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod hop » 24 čer. 2018, 12:23

Já právě měl z popisu pocit, že ty tabáky jsou složením dost podobné. No ale chápu, že ty jemné rozdíly pak člověk v jedné dýmce nepozná.
Takže už pokukuju po nějakém buldočku, toho ještě nemám :) Ale spíš to bude chtít dvě dýmky :D
Jenže tu mám ještě asi 6-8 vzorků tabáků, které chci taky ochutnat a něco si z nich vybrat, takže nakonec asi ani dvě nebudou stačit :)
Myslíte, že na to ochutnávání stačí Angelo dýmka s vložkou z mořské pěny?
Uživatelský avatar
hop
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 46
Registrován: 26 bře. 2013, 00:59
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod BATRACHOS » 25 čer. 2018, 15:05

Rozhodně!
Vložkovka je na ochutnávání ideální. :ok:

Akorát se připrav na to, že z briáru pak ten tabák chutná kapánek jinak.
A určitě tu vložkovku nejdříve nakuř něčím jiným, než tím vzorkem. Některé mají na začátku takový medicinální šmak, asi jako některé whisky.
A to by ti změnilo dojem z toho vzorku.
Aspoň prvních deset kouření dej jiný tabák, než vzorek.

Vložkovky Angelo jsou v pohodě. dej ale pozor na vrtání a aby neměla moc velkou vzduchovou kapsu mezi dnem pěny a dřevem. Poznáš +/- odhadem.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod beda » 27 čer. 2018, 05:39

Vzorky jsou jen hodně hrubej nástin do začátků, tak na to zjistit co je to aromatik, viržínka a co uzenina. Víc neřeknou, maximálně tak ve vypálený hliněnce, ta zas ale neni na panenskou dutinu ústní moc šetrná. Jednotlivý blendy chtěj aspoň 50g z jednoho kotle a necpat uzený po ovoci apod.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod hop » 28 čer. 2018, 10:35

No, nejsem zas úplně úplný začátečník :) Jen kouřím spíš svátečně, takže pro mě je 50g na celkem dlouhou dobu, proto si chci nejdřív aspoň trošku vybrat :) S tím ne-mícháním tábáku mám jasno, ale zas než si vyberu, tak si kvůli tomu nebudu kupovat 10 dýmek :)

Pravidelně se zatím držím Dunhillu Standard Mixture a Flake - asi jsem divnej ale latakie mi chutnají od začátku nejvíc :)

O hliněnce popřemýšlím, nějaký dýmky a doutnky už za sebou mám, tak to asi přežiju :)
Uživatelský avatar
hop
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 46
Registrován: 26 bře. 2013, 00:59
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod BATRACHOS » 28 čer. 2018, 20:03

hop píše:No, nejsem zas úplně úplný začátečník :) Jen kouřím spíš svátečně,


No, podívej, nemusíme si tu hrát se slovíčky. Fakt ale je, že člověk musí nějakou dobou kouřit pravidelně, aby do toho trochu "viděl". Pár let aspoň tak 3X týdně, jinak se to z toho svátečního kuřáctví nikdy nevybabrá.
... a sváteční kuřák, to je něco jako "věčný začátečník" v jazykovém kurzu.

hop píše: Dunhilly Standard Mixture, Early Morning Pipe a My Mixture 965...Já právě měl z popisu pocit, že ty tabáky jsou složením dost podobné. No ale chápu, že ty jemné rozdíly pak člověk v jedné dýmce nepozná... Pravidelně se zatím držím Dunhillu Standard Mixture a Flake - asi jsem divnej ale latakie mi chutnají od začátku nejvíc


No, Dunhill je samozřejmě třída. :ok:
... ale :idea: :idea: :idea:
ty tabáky nejsou jenom o latakiích, resp. ne všechny a ne stejně.
U Dunhillů mají poměrně unikátní šmrnc jak latakie, tak ale zejména orientály. Plus samozřejmě je tam jiný základový tabák, latakie obyvkle bývá max. do 25%, ale klidně třeba jen 12%. A toho orinetu tam také není celý zbytek! :smoke1:

Takže:
:arrow: nejedná se o jemné rozdíly, ty tabáky jsou úplně jiné.

:arrow: 965 ... tabák s větším podílem orientu, latakie jen jako koření, navíc jiná latakie (podobný třeba Rattrays´ 7, u Dunhillů trochu podobný Durbar, vzdáleně podobný MB Solent Mixture, ... když si odmyslíš stopu cavendishe a lakeland, tak základ je podobný v SG Westmorland).

:arrow: Standard je Standard. Vyváženě silné v latakii a orientu. Základní klasika.

:arrow: Early morning jde spíš do přímé latakie, orient je vysloveně v menšině. Klidně bych to přirovnal třeba k SG Commonwealth, byť tam je latakie víc, nebo k Presbyterianu (tam je zas ta medicinální příchuť, jasně, ale podílem latakie obdobné). Když už, tak bych třeba ve stejné fajfce kouřil Ashton Artisan´s blend, ale určitě ne MM 965.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod Copatej » 28 čer. 2018, 21:40

Já být na Hopovo místě, vyzkoušel bych krabku BXX a po ní B4 a hned by se vidělo, jaké utajené obzory se mu rázem otevřou :puffy:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod beda » 28 čer. 2018, 23:20

Faktem je, že kuřák doutníků by je měl ochutnat povinně :smile:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod Lub » 23 črc. 2018, 14:11

Vážení, pročetl jsem celé vlákno. Nikde jsem nezaznamenal, že by se řešilo, jaký tabák (latakii, neutrál, atp.) by ti zkušenější doporučili začátečníkovi, mezi které patřím, do olivové dýmky (koupil jsem minulý týden jednu Šimiho krásku v Blanické) a do reverse calabash. Možná je ujetá už jen ta úvaha, že jde-li o jiný typ dřeva hlavičky nebo o jiný způsob průchodu kouře dýmkou, mohlo by to mít vliv na chuť nebo na prožitek. V takovém případě se předem omlouvám, ale v mládí jsem jednou zaslechl spojení - líná huba, holé neštěstí. Tak se ptám. :wink: Předem děkuji všem za postřehy.
Uživatelský avatar
Lub
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 30
Věk: 60
Registrován: 24 dub. 2018, 09:24
Bydliště: Svitavy

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod Tapinek » 23 črc. 2018, 14:19

Ahoj, z meho pohledu (a me huby) je olivova dymka nejprivetivejsi - v podstate u ni odpada proces zakurovani (no, prvni koureni je stabsi, ale druhy a kazdy dalsi uz jsou v poho - u briaru jsou slabsi tak prvni 3 - 5 koureni). Takze... Bez obav nacpi cokoli, co sneses. ;-)
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod Dejmal » 24 črc. 2018, 11:53

Mě z olivy chutná latakie a lana, ale to bude asi tím, že nic jiného nekouřím :mryellow: :mryellow:

Nacpi tam co rád kouříš a uvidíš, jak to bude.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod Lub » 25 črc. 2018, 14:23

Pánové díky. To je pokud jde o olivu. Z toho, že nikdo nereagoval na tu revers kalabašku, předpokládám, že by to bylo taky něco ve stylu, cituji:
"Nacpi tam co rád kouříš a uvidíš, jak to bude."
Jen si kladu otázku, čím jsou tedy ty reverzky zvláštní. Třeba se k tomu jednou dokouřím. :smoke3:
Uživatelský avatar
Lub
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 30
Věk: 60
Registrován: 24 dub. 2018, 09:24
Bydliště: Svitavy

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod PoKlaT » 25 črc. 2018, 14:47

Lub píše:Jen si kladu otázku, čím jsou tedy ty reverzky zvláštní.

Např. klubovka 2016 je RC a má náustek dlouhý jen 55 mm, přesto je kouř naprosto chladný. :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod mihra » 25 črc. 2018, 18:13

PoKlaT píše:Např. klubovka 2016 je RC a má náustek dlouhý jen 55 mm, přesto je kouř naprosto chladný. :smoke5:

Pleteš si ročník :naughty: RC klubovka G. Todorova byla o rok dřív :!:

:arrow: Lub
Revers kalabačky mají v krčku vzduchovou komoru ve které se kouř chladí :smoke5:
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod PoKlaT » 26 črc. 2018, 14:47

mihra píše:Pleteš si ročník :naughty:

Mea culpa :palm: máš pravdu :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod BATRACHOS » 26 črc. 2018, 19:04

Lub píše:Pánové díky. To je pokud jde o olivu. Z toho, že nikdo nereagoval na tu revers kalabašku, předpokládám, že by to bylo taky něco ve stylu, cituji:
"Nacpi tam co rád kouříš a uvidíš, jak to bude."


Když jinak nedáš, tak to zkusíme takhle:

1. Oliva
je to malinko jiné kouření. Pokud si to chceš vyloženě vychutnat, tak přírodní nebo nepříliš výrazný tabák, abys měl šanci pochytit tu úplně stopovou odlišnost v materiálu hlavičky. Když tak narveš vysokoprocentní latakie nebo lana, jak výše doporučováno, nejspíš rozdíl moc nepocítíš.

Samozřejmě hlavní faktor je tvar hlavičky - čili spíš bych se ptal, jaký je to shape :?: Tam mám vyzkoušeno, že určité tabáky se víc hodí do určitých tvarů. :idea:

2. Revers
Pokud normálně nekouříš s filtrem, tak bude kouř výrazně jemnější, než obvykle. Tzn. můžeš zkusit tabák, u kterého oceníš extra ochlazení a zjemnění kouře (tam bych to lano za sebe zrovna viděl).
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků