Dýmkový "copyright"

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Příspěvekod Fénix » 15 úno. 2007, 12:06

Fénix píše:
Fénix píše:
jcp píše:Autorské právo asi ne, protože to je o (konkrétním jediném) díle a jeho rozmnoženinách a právu na rozmnožování, vystavování, prodeji atd. Takže pokud vyrobíš třeba Parksovku ale místo Parksovo označení tam dáš (odlišné) svoje, tak si na tobě těžko někdo něco vezme. S průmyslovým vzorem by to asi bylo horší (pokud by to jako vzor bylo přihlášený) no a úplně nejhorší by zřejmě bylo dát tam Parksovo logo :lol: . To už by asi bylo přímo o trestním právu :wink:


To je jako kdybys říkal, že nemůžeš mít autorské právo na sochu. Freehand dýmka je vlastně socha ze dřeva. Asi by to nšelo, jak psal bromden, u freehandů "jak to padne do kořene", ale u uměleckých výtvorů typu Negoita to myslím lze vážně zvažovat.


Letmý pohled do učebnice mi říká, že freehandovou dýmku by šlo charakterizovat jako "dílo užitného umění", a jako takové by byla způsobilá jak k ochraně prostřednictvím průmyslového vzoru, tak autorského práva.
K autorskému právu - generální klauzule v autorském zákoně má tři požadavky pro přiřknutí ochrany:
1. dílo umělecké či vědecké
2. jedinečný výsledek duševní činnosti autora
3. vyjádření v objektivně vnímatelné podobě.


Koukám že jsem si špatně přečetl tvůj příspěvek. Tady jde asi o to, jestli lze vlastní výrobek kopírující cizí výrobek považovat za rozmnožování Podle mě ano, vzhledem k tomu, že se podle zákona dají rozmnožovat např. i architektonické výtvory.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Alferi » 15 úno. 2007, 12:43

Mínění poučenějších celkem odpovídá tomu, co jsem předpokládal. ... Až budu chtít méně osobitou variaci nějaké finančně nedostupné dýmky, budu to muset ještě probrat se svým svědomím. :roll:
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod bromden » 15 úno. 2007, 12:45

Nevím nevim...
... pokud se mrknu na něčí fajfky, líbí se mi, nápad si přeberu po svém, je to podle mne (i morálně) naprosto v pořádku.

Pokud je budu navíc prodávat, maximálně bych někde uvedl v obecné rovině "inspiroval jsem se tím a tím, tečka". A ani to není nevyhnutelné, spíš bych to udělal pokud bych to chtěl použíj jako reklamu a mávat slavnými jmény. Dotyčný si může skákat až do stropu, ale pokud si půjdu aspoň trošku svojí cestou, bude mu to prd platné. :wink: :lol:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Mack » 15 úno. 2007, 13:03

domnívám se, že věc je prostší
dýmka je prostě kus dřeva různě hezky vypracovaný určený k tomu, aby se z něho kouřilo
hodinky jsou strojky určené k tomu, aby člověk věděl kolik je hodin

neobstojí zde pouze to, když někdo na svůj výrobek dá cizí logo (Dunhill, Rolex ap)

http://logo.navajo.cz/
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Fénix » 15 úno. 2007, 14:12

Mack píše:domnívám se, že věc je prostší
dýmka je prostě kus dřeva různě hezky vypracovaný určený k tomu, aby se z něho kouřilo
hodinky jsou strojky určené k tomu, aby člověk věděl kolik je hodin

neobstojí zde pouze to, když někdo na svůj výrobek dá cizí logo (Dunhill, Rolex ap)

http://logo.navajo.cz/


dýmka - freehand spadá IMHO pod pojem "užitné umění"
parafrázuji definici z učebnice: "dílo které, ač umělecké, nepůsobí pouze esteticky, nýbrž zároveň uspokojuje potřeby denního života (např umělecké sklo, umělecký nábytek)"
Užitné umění je předmětem ochrany autorského práva, stejně jako např. socha.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod bromden » 15 úno. 2007, 15:25

Fénix píše:
Mack píše:domnívám se, že věc je prostší
dýmka je prostě kus dřeva různě hezky vypracovaný určený k tomu, aby se z něho kouřilo
hodinky jsou strojky určené k tomu, aby člověk věděl kolik je hodin

neobstojí zde pouze to, když někdo na svůj výrobek dá cizí logo (Dunhill, Rolex ap)

http://logo.navajo.cz/


dýmka - freehand spadá IMHO pod pojem "užitné umění"
parafrázuji definici z učebnice: "dílo které, ač umělecké, nepůsobí pouze esteticky, nýbrž zároveň uspokojuje potřeby denního života (např umělecké sklo, umělecký nábytek)"
Užitné umění je předmětem ochrany autorského práva, stejně jako např. socha.


To máš sice pravdu, ale sklo nemá takto specifickou kresbu, která je na většině kvalitních briarových bloků velmi obdobná. A většina tvarů je dělaná do dřeva. Ergo - většina "autorů" by si při alespoň elementární inteligenci plagiátora asi ani neškrtla...

Btw je to debata o ničem, protože to co dělá z dýmky na 4-6 k dle kresby unikát za n-tisíc zelenejch nebo ojro, je prívě jméno Nordh, Ivarsson apod... tj. plagiátor, co udělá nemlich stejnou krásnou balerinu nebo ramsese si až tak kapsu nenamastí...
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Mack » 15 úno. 2007, 15:27

:arrow: Fénix
no třeba u takového P.Omrta to beru, ten má každou dýmku čístovanou a datovanou a když mi jednu prodal, tak chtěl moje jméno a adresu...ale co takový J.Klouček, který vysekl cca 400 freehandů na soutěž v ML? .... to užitné umění v dýmkách je holt věc skoro na seminárku :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Fénix » 15 úno. 2007, 15:33

bromden píše:Btw je to debata o ničem, protože to co dělá z dýmky na 4-6 k dle kresby unikát za n-tisíc zelenejch nebo ojro, je prívě jméno Nordh, Ivarsson apod... tj. plagiátor, co udělá nemlich stejnou krásnou balerinu nebo ramsese si až tak kapsu nenamastí...


však já to taky beru jako čistě teoretickou debatu :)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Fénix » 15 úno. 2007, 15:34

Mack píše: J.Klouček, který vysekl cca 400 freehandů na soutěž v ML? .... to užitné umění v dýmkách je holt věc skoro na seminárku :lol: :lol:


To doufám nemyslíš ty, co jsme s nimi soutěžili ? :D
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod bromden » 15 úno. 2007, 15:36

Mack píše::arrow: Fénix
no třeba u takového P.Omrta to beru, ten má každou dýmku čístovanou a datovanou a když mi jednu prodal, tak chtěl moje jméno a adresu...ale co takový J.Klouček, který vysekl cca 400 freehandů na soutěž v ML? .... to užitné umění v dýmkách je holt věc skoro na seminárku :lol: :lol:


u dýmek "omrtovek" (IMO onomatopoe výraziva kuřáka spatřivšího kokosák) jsem v opozici, byť termín užitného umění sedí, slovo umění mi zde nějak neeee.... :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Nevill » 15 úno. 2007, 16:27

Mack píše: no třeba u takového P.Omrta to beru, ten má každou dýmku čístovanou a datovanou a když mi jednu prodal, tak chtěl moje jméno a adresu...


jen si říkám, jestli pan Omrt potom nejezdí na namátkové kontroly jak se kdo o ty jeho dýmky stará... :smoke6: :P
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 45
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod Mack » 15 úno. 2007, 16:57

Fénix píše:
bromden píše:Btw je to debata o ničem, protože to co dělá z dýmky na 4-6 k dle kresby unikát za n-tisíc zelenejch nebo ojro, je prívě jméno Nordh, Ivarsson apod... tj. plagiátor, co udělá nemlich stejnou krásnou balerinu nebo ramsese si až tak kapsu nenamastí...


však já to taky beru jako čistě teoretickou debatu :)
já to tak beru zrovna tak, pouze dědovi truhlářovi odvedle začnu říkat Mistře. Vyrábí známým násady na sekyrky, každá je jednoznačný freehand , rukojeti rozličně tvarované, prostě užitné umění :lol:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Milos Cerman » 15 úno. 2007, 17:11

Mack píše: no třeba u takového P.Omrta to beru, ten má každou dýmku čístovanou a datovanou a když mi jednu prodal, tak chtěl moje jméno a adresu...


Chtěl jsem po Přemkovi Omrtovi pár dýmek do prodejny, a ten mě hnal ! Že prej ani malinkým omylem ! On musí každýho "svýho" kuřáka znát !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod LUBO » 15 úno. 2007, 17:24

no ved skuste si chlapci, zalozit manufakturu na salky, alebo solnicky, vyberte z drahych katalogov zopar vydesignovanych kusov, podpisanych znamymi osobnostami umenia a designu, ako napriklad philip starck, atd... skopirujte toto uzite umenie jedna k jednej a zacnite to predavat do sveta. uvidite, co sa stane. ale najprv si zalozte tucne konto, aby ste mali z coho platit nasledky. pritom by islo len o poondenu solnicku.... v com je u vrcholneho jednoznacneho identifikovatelneho designu fajky rozdiel?
kradez designu je kradez niekedy zdlhavej prace a procesu. a cim je vec mensia, tym tazsie sa designuje nieco nove....
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod bromden » 15 úno. 2007, 17:49

LUBO píše:kradez designu je kradez niekedy zdlhavej prace a procesu. a cim je vec mensia, tym tazsie sa designuje nieco nove....


To sice může být pravda, ale když se dobře udělá, prokázat se IMO nedá :lol:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


cron