Líbí se Vám dýmky určené jen ke sbírání?

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Jak se stavíte k uměleckým / dekorativním fajfkám?

Líbí se mi a sbírám je.
3
8%
Zajímají mne, rád se na ně podívám.
21
57%
Nezajímají mne, ale nějakou mám ve sbírce.
3
8%
Nesnáším je, z dýmky se má kouřit!
10
27%
Kouřím z čehokoliv, co se dá nacpat, jinak je mi to fuk.
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 37

Příspěvekod BATRACHOS » 01 kvě. 2007, 10:13

:arrow: ChorChe:
Tak to klobouk dolů, to já ted neumím... pokud už vůbec někým opovrhuji (což se tedy nestává) tak ho nedokážu repektovat - to je totiž kontradikce, jak soudím. Respektuji druhého jako sobě rovného - takovým nelze opovrhovat (IMHO).

Jinak nic proti nekouřené dýmce ve sbírce. jsou i lidé, co jen sbírají. U starožitnýách dýmek to má své dost významné pozadí. A co se Tvých dunhillek týče, nikdy neříkej nikdy!

V principu tu ale šlo o něco jiného. Takže analogie podruhé:
jsou různá plemena psů. Někteří jsou vyšlechtěni, aby byli rychlí jak vítr, jiní ostražití v ohradě, jiní aby se nebáli medvěda. Jsou i psi vyšlechtění na chytrost a samostatnost jako někteří ovčáci. To všechno má svoji funkci, která se pak projevuje navenek a právě tím jsou ta plemena krásná - člověk vidí to tělo, kde není nic navíc, všechno dokonale vyjadřuje jeden směr zájmu. jsou ale psi, kteří jsou vyšlechtěni jen na pohled, prostě jen aby vypadali bizarně - a tenhle exotický vzhled jim nic nepřináší, jen často zdravotní potíže. A to mi připadá zbytečné, nerozumné - a hlavně určitě NE KRÁSNÉ.

A tak to vidím i s dýmkami. Buďto jsou již při výrobě určeny ke kouření, nebo hypoteticky při zoufalé snaze zapálit jdou, ale dýmkaři již při výrobě je jasné, že tohle nikdo kouřit nebude. Zkrátka jsou dýmky, které už od prvního pohledu "podporují nekuřáckou kampaň", protože smysl jejich existence od začátku do konce je vzhled, tedy dobře se vyjímat někde na sekretáři, ve vitríně etc. Ztratil se ten vztah k funkci, který má vzhled vyjadřovat. No a takové dýmky, podobně jako psi, co dokáží jen ležet a dobře při tom vypadat z jednoho úhlu, se mi nelíbí. Nepokládám totiž krásu za něco, co je pouze vnější, bez vztahu k vlastnímu určení věci.
Skoro bych řekl, že taková fajfka je kýč. Možná tak měla vypadat anketní otázka: je fajfka jen na koukání kýč?

(Něco jiného jej jistě sochařské ztvárnění dýmky, leč pak se taková věc nevyznačuje vyvrtaným kanálkem, celá je z jednoho kusu dřeva a prostě to JE socha, ne fajfka, která SLOUŽÍ MÍSTO sochy).

:smoke6:

PS: s tím těhotenstvím Tvé ženy - co není, zas může být, ne?
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod ChorChe » 01 kvě. 2007, 10:31

pokusím se vyžádat třetí analogii, ale oprav mne jestli se mýlím, ale tahle anketa vznikla na základě jisté otřesné fajfky opracované sprostě bez rozmyslu do trojúhelníku, opatřené nepěknou tmavou bambusovou aplikací. No a zrovna tadle se mi líbí a s chu(o)tí bych ji kouřil.
A co se týče té hnusné fajfky se dvěma náustky - k tomu mohu jen znovu připomenout mé svatební foto
image_id: 2784
Uživatelský avatar
ChorChe
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 617
Věk: 47
Registrován: 03 lis. 2005, 20:32
Bydliště: Opava

Příspěvekod BATRACHOS » 01 kvě. 2007, 11:12

... Tak to už teda neříkám nic...

Ba ne, svatba je svatba - analogie No.3:

když tak vidím svatební šaty Tvé ženy, jestlipak je měla od té doby ještě někdy na sobě?

Svatební šaty jsou určeny k jednomu použití - a tím je svatba. (Proto se dnes většinou půjčují). Svatební fajfka je nepochybně určena ke svatebnímu dýmkovému obřadu ... ale, kolikrát Jste z ní pak znovu společně kouřili?

Myslím, že se ale jedná o něco jiného, než estétský úlet. Je to fajfkařský úlet. tedy funkční úlet a tedy smysluplný úlet, jehož jediným smyslem není úlet pro úlet. Pak to může být krásné (aspoň pro mne).
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod bromden » 07 kvě. 2007, 15:09

Pro mne je fajfka "krásný předmět určený ke kouření tabáku".
Tedy, pokud fajfka není vhodná ke kouření tabáku, je to nepovedená fajfka. Případně, dejme tomu, kuriozita, popř. snad nějaký umělecký artefakt inspirovaný tvarem fajfky (ale to už je podle mne chujovina - umění je krásná fajfka co i funguje).

Tedy, samozřejmě že existuje celá škála dobrých fajfek (myšleno tak, že se z nich dobře a chutně kouří), od těch nejodfláknutějších či řemeslně nezvládnutých či jednoduše nepovedených, až po skutečné skvosty s propracovyným tvarem, souladem designu s kresbou a bezchybným zpracováním. Tohle hodnocení je ovšem už hodně subjektivní.

Taková "krásná a výjimečná" fajfka může pochopitelně být tvarově bizarní či nepohodlná na nošení po kapsách, nebo svými rozměry a proporcemi použití jinde než doma v křesle zcela vylučující, ale i takovou bych - kdyby mne chytla za srdce - třeba i chtěl (viz třeba různé "obry", variace na "cavaliery", bambusové churchwardeny, klasické dýňové kalabašky, půlmetrové vyřezávané obludy z možské pěny, nebo třeba skvostné strait-grain blowfishe dokonale posazené do dřeva, se kterými by se člověk bál vstát z křesla...) - ALE - pokud to bude dobrá fajfka...

P.S. to že bych si chtěl koupit dunhillku zcela klasickou, možná pro uspokojení svého malého snobství, ale hlavně protože "mít dunhillku zkrátka tak nějak patří k věci", je věc jiná... ale tenhle pocit má myslím spousta dýmkařů.. :lol:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Breer » 07 kvě. 2007, 15:27

dh píše:Já si z těch variant v anketě ne a ne vybrat, tož to napíšu sem.

Fajky určené jen ke sbírání a jinak nepoužitelné, nebo použitelné jen s krajním nepohodlím, se mi nelíbí, nechci je a nemám je rád. Těch je ale málo a většinou podle mě nejsou hezké.
Pak je ale spousta fajek, které nejsou stoprocentně praktické, ale kouřit se dají. S těmi člověk sedne do fotelu - aspoň si to tak představuju - pokuřuje a přitom si ještě užívá, zrakem i hmatově, krásnou věcičku v ruce. To beru a líbí se mi to, i když každý z nás má jinak naštelované ty hranice, co ještě jde a co už je moc zdivočelé.


tak s tebou musim len suhlasit krasne si to napisal Obrázek

když du s fajkou na procházku, nenarvu si do huby žádné umění, nýbrž klasický tvar, který se mi dobře drží v zubech, to je jasné.

DOVEDU si představit, že bych měl doma velkou sbírku dýmek, kouřil jen malou část a zbytek měl jen jako estetické objekty - ale všechno by to byly dýmky kouřitelné. NEDOVEDU si představit, že bych sbíral dýmky jako čistě umělecké objekty odpoutané od svého původního smyslu.


velku zbierku nemam cca 43 fajociek, v obehu je asi 15, aspon zatial, ale vsetky su urcene na svoj ucel - cize na dymanie tabaku, tiez si neviem predstavit, ze by som vlastnil nieco, co ma byt fajka a pritom to vyzera ako nejake UFO.... :smoke5:
Uživatelský avatar
Breer
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6013
Věk: 53
Registrován: 13 říj. 2005, 21:52
Bydliště: AT

Příspěvekod Mack » 07 kvě. 2007, 15:56

:arrow: bromden, BATRARCHOS,
kdysi dávno jsem se učil, že esej je umělecky zpracovaná úvaha na určité téma....bezva :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Fénix » 09 kvě. 2007, 20:06

Dokud z dýmky lze kouřit, třeba s obtížemi způsobenými exotickým tvarem, je to dýmka, když ne, je to kuriozita. K našemu koníčku IMHO patří i sbírání - dusátka, reklamní sirky, obaly od tabáků... ať už vědomně nebo samovolně se u nás hromadí, a sbírku určitě nepokazí ani zajímavá kuriozitka v podobě "nefunkční dýmky".

To, jestli dýmku opravdu zakouřím, nezáleží na tom jak vypadá - někdo má a nezakouří i klasický tvar.

Pokud jde o mě, každou dýmku, kterou jsem si pořídil, jsem i zakouřil. Vždy mi vrtá hlavou - co když to je ta pravá ze které mi to bude chutnat úplně nejvíc :)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Mike Hill » 10 kvě. 2007, 07:32

...víla Ruměnka mi darovala jednu alú fafku na trávu...

...samozrejme že sa z nej nedá bafať tabak(skúšal som) bez sitka...

...ale vybrala ju priamo zo svojho batôžka poslednej záchrany a mala pre ňu obrovskú citovú hodnotu...

...a tak aj napriek tomu, že z nej nefajčím ani trávku ani tabak, aspoň mi obohacuje poličku a hreje na srdci..
Mike Hill
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 04 bře. 2007, 12:56

Příspěvekod Coureur des Bois » 10 kvě. 2007, 09:28

BATRACHOS píše:No, já jsem spíš myslel něco evidentně sbírkového:

http://www.kalyna.ca/pipes.htm

(myslím tu devítku "tandemovku")

ten Klouček je prostě jen extravagantní... Ale jistě se normálně kouřit dá.


Ja som taktiez najma za uzitkovu hodnotu fajfky, ale rad sa divam na pekne kusky. Napr. z toho tvojho linku sa mi moc paci #13. Fakt krasny kusok. Aj tie dalsie su inac pekne, ale ta trinastka ma doslova zasiahla do srdca. :roll:
Uživatelský avatar
Coureur des Bois
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 210
Věk: 39
Registrován: 24 bře. 2007, 11:54
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod LUBO » 10 kvě. 2007, 12:04

nemyslim si, ze k hore uvedenym utazkam existuje nejaka priamociara odpoved, skor mi tie otazky pripadaju, ako nejasne.

fajky, urcene k zbieraniu, su jednoznacne:
1---Talbertove Halloweenky, ktore sa samozrejme daju fajcit bez problemov, ale vacsiu, ako uzitkovu hodnotu, maju ako original od Talberta, ktory ich robi 1- max. styri do roka a maju svoju cenu.
ti, ktori sledovali volakedy "forum priatelov tvorby svetovych majstrov", absolvovali kopu ukazok a vedia presne, o com hovorim.
ja osobne by som velmi rad prijal jeho "Mountains of Madness", alebo aj ine... Jeff Folloder ich ma vela vo svojej zbierke:
http://www61.pair.com/talbert/best-mm.shtml
http://folloder.com/talbert/halloween.htm
ovsem, nema ich vsetky, na Fore... sme ukazovali ovela viac ukazok.
2--- dalsie vylozene zberatelske kusy su fajky, vzniknute v spolupraci dvoch legiend - Dunhill a Namiki
ak taku fajku uvidite a este ste necitali analyzu, ktoru som volakedy napisal, budete urcite reagovat tak, ako mnohi ini a ako som aj ja reagoval: fuj, to je fajka pre blbych snobov.... ale pravda je niekde inde, staci sa poriadne zamysliet a nastudovat si suvislosti, potom sa zrazu zacnete na vec pozerat inak.
ked som bol naposledy s Honzom Klouckom u Ostermanna vo Viedni, pani Eva mi tu fajku ukazala, mal som ju v ruke a pozeral ju pod okuliarmi. bola to pre mna velka vec, ked som si mohol stare japonske umenie na ciernom podklade pozriet v detaile. kto ma chut, nech sa paci, tu je viac o drahsich fajkach Namiki Dunhill, ktore su samozrejme tiez plnohodnotne funkcne:
http://www.dymka.net/NAMIKI%20DUNHILL.pdf
a takto by sa dalo pokracovat, takze netreba hned vyjadrovat zavery, ze take fajky nemam rad a nepacia sa mi, vela zberatelskych kusov, vratane Negoitovych, su cenne v niecom inom a su to krasne unikaty.
nejake dvojfajky a podobne kraviny tu netreba ukazovat, su to len temu znehodnocujuce fajky, ktore si nejaky skuseny zberatel len tak nezaobstara.
3--- samozrejme su tu este historicke fajky, nedavno mi kamarati z Ciech zaobstarali jednu zo starozitnosti, mal som ju na Klani v Uherskom hradisti, niektori ste ju videli a uznate, ze hoci je momentalne nefajcitelna, je nadmieru krasna a cenna. aj nabuduca si taku kupim, ked sa o nejakej dozviem a bude visiet na stene... kupujem ju s vedomim zberatela a s vedomim dekoracneho ucelu. tiez to je fajka, ktora sa kupuje s inym, ako fajciarskym umyslom....
a tak dalej... su rozne hladiska zbierania fajok a vobec tam nemusi byt umysel fajcenia tej fajky. fajka, ktora sa neda fajcit, nie je fajka a preto sa tu nema zmysel o nej zmienovat. ovsem mnohi sa este pamatate na fajku, ktora bola uz vyrobena tak, ze mala zlomeny naustok a potom pridrotovany pod krcok, pricom bola samozrejme funkcna, co ovsem na prvy pohlad vyzeralo, ako nemozne. ta fajka bola gag, vyborny vtip na party, alebo veselu spolocensku prilezitost a urcite by som ju kupil. to iste je negoitova stocena fajka, ktoru skopiroval Yashtylov a kvoli ktorej vznikla ostra diskusia, po ktorej ju majster Yashtylov stiahol a uviedol, ze to bol Negoitov shape, cim sa zachoval, ako chlap.
takze tak, priamu otazku, ci mam rad zberatelske kusy, by som nevedel zodpovedat, lebo treba este zadefinovat, v akom smere je ten ktory zberatelsky kus ponimany. Gotohove harpunovane fajky su tiez extremne, ale maju cenu ako Gotohov original a navyse harpunky zacal opakovat aj Eltang, Former, atd., pricom sa podarilo niekedy vytvorit aj velmi elegantnu fajku.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod sauvi » 10 kvě. 2007, 21:14

LUBO píše:...
2--- dalsie vylozene zberatelske kusy su fajky, vzniknute v spolupraci dvoch legiend - Dunhill a Namiki
...


Pokud by někdo měl zájem, tak na eBay jedna je:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=6285790920

- pouhých 7000,- :wink: - ale €
sauvi
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 142
Věk: 55
Registrován: 20 dub. 2005, 11:37
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod SpikeHARDcore » 10 kvě. 2007, 21:36

sauvi píše:
LUBO píše:...
2--- dalsie vylozene zberatelske kusy su fajky, vzniknute v spolupraci dvoch legiend - Dunhill a Namiki
...


Pokud by někdo měl zájem, tak na eBay jedna je:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=6285790920

- pouhých 7000,- :wink: - ale €
ošklivka :lol:
Uživatelský avatar
SpikeHARDcore
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1212
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2006, 23:28
Bydliště: Liberec

Příspěvekod dh » 10 kvě. 2007, 21:39

No, tak s Namiki/Dunhill mě Lubo dostal - opravdu jsou to dýmky, nad kterými jsem na první pohled ohrnul nos a při bližším seznámeníí jsem se dostal do stavu, že kdybych jednu měl, tak si ji schovám doma a nekouří ji a neprodávám, je n se na ni chodím koukat. Ale jsou to furt fajky perfektně kouřitelné.

Co se ale týče těch různých "gagů", tam bych si dovolil uchovat reservovaný postoj. Snad to nebude rouhání, když řeknu, že vnímám kvalitní briar trochu jako dar Boží, jehož plýtvání na "gagy" zdá se mi opovážlivé a donebevolající.

A ještě poznámku: když se mi něco nelíbí, může to mít různé "úrovně" toho "nelíbení". Nejde jen o stupeň - tohle se mi nelíbí víc, tohle míň. Třeba ty Parksovy věci se MNĚ OSOBNĚ většinou moc nelíbí, ale chápu, že jsou to OBJEKTIVNĚ krásné kusy, jen mi prostě nesednou. U jiných fajek můžu mít pocit, že má nelibost není jen osobní.
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Alferi » 10 kvě. 2007, 21:48

Namiki jsou nádherné kousky, dýmky z jiného světa nejen geograficky, ale i zcela odlišnými estetickými ideály. ...Škoda, že jsou pro obyčejné smrtelníky sotva dostupné. :roll:
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod BATRACHOS » 11 kvě. 2007, 00:35

Tak namiki se mi moc nelíbí, hlavně proto, že je to zcela jiný kulturní vzorec a já k tomu absolutně necítím sebemenší vazbu. Steně tak mi nic neříká samurajský meč nebo gejša... ale ve spojení s Dunhillem je to elegantní fajfčička, já bych si ji tedy nevybral, ale kdž už bych ji měl doma, tak by tedy šanci dostala. Nedovedu si představit, že bych si koupil normální fajfku a nechal ji na ocet. To prostě neodpovídá mé přirozenosti.
No a Dunhillka je normální fajfka - jako, já nevím, Salma Hayek je normální ženská, taky bych se na ní jen nedíval, kdybych ji měl v kuchyni...

Jinak co se týče těch strašidýlek, to jsou opravdu jen strašidla. Zdá se mi, že ke kouření to nikdo nemůže myslet vážně - nepohodlné a zbytečné. a pokud bych to měl brát jako samorost, proč to má uvnitř mít vyvrtaný kanálek? je to něco jako drahokamy vykládaný meč, který se uloží do truhlice, ale na boj se nehodí ... urážka zbraně - palácový pinč!

:smoke6:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 16 návštevníků