Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod tritrek » 03 zář. 2008, 12:59

Štěpán píše:Tady posílám jednu slečnu z kdysi zmiňované arabské višňě (třešeň mahalebka).

Nadhera! Gratulujem! Ovsem, ja by som si ju nechal ako ozdobu... podla mna sa dost rychlo spaly...
tritrek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1413
Registrován: 10 led. 2007, 12:32

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod jcp » 03 zář. 2008, 14:37

Štěpán píše:... myslím, že do týhle fajfky se nemusí cpát ani tabák, stačí jí zapálit a vychutnávat.

To jako myslíš fajfka na jedno použití ? :shock: .. poněkud marnotratné :pray:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod Štěpán » 03 zář. 2008, 19:01

Kdepak, kouříval jsem třešeň (pamatuje-li někdo Jupitera) a kromě toho, že se déle zakuřovala, tak se jí nic nestalo (a to mi tenkrát projel vrták skrz naskrz špalkem, tak jsem tu díru prostě zašpuntoval tenoučkym kolíčkem z třešně). Btw protože jsem měl u této dýmky moc dlouhý vrták tak jsem kouřový kanálek vrtal ručně akuvrtačkou a rovnější jsem doma ještě nenavrtal : ).
Uživatelský avatar
Štěpán
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 271
Věk: 35
Registrován: 21 črc. 2007, 14:30
Bydliště: Plzeň

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod LazyBug » 06 bře. 2009, 22:33

No ja som si u Jamesa babera http://www.smoke.co.uk/acatalog/Pear_Wood_Pipes.html kúpil jednu z hruškového dreva - cena sa mi zdala v pohode tak reku probnem to.

bola trochu vystlana tym čiernym - co to je - tmelom? no viete, takou tou kvázi ochrannou vrstvou.

pár krát som z nej fajčil a nezbadal som nijaký rozdiel v porovnaní s briárom. na druhej strane je pravda že jej moc nedávam zabrať - proste nepatrí medzi moje obľúbené. A nepáči sa mi že je celá nalakovaná!

ale mať na fajke letokruhy je celkom haluz :clamp:
Uživatelský avatar
LazyBug
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 30
Věk: 39
Registrován: 07 zář. 2008, 15:58
Bydliště: Nová Dubnica

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod Mike Hill » 07 bře. 2009, 00:54

LazyBug píše:No ja som si u Jamesa babera http://www.smoke.co.uk/acatalog/Pear_Wood_Pipes.html kúpil jednu z hruškového dreva - cena sa mi zdala v pohode tak reku probnem to.

bola trochu vystlana tym čiernym - co to je - tmelom? no viete, takou tou kvázi ochrannou vrstvou.

pár krát som z nej fajčil a nezbadal som nijaký rozdiel v porovnaní s briárom. na druhej strane je pravda že jej moc nedávam zabrať - proste nepatrí medzi moje obľúbené. A nepáči sa mi že je celá nalakovaná!

ale mať na fajke letokruhy je celkom haluz :clamp:
Myslím si, že za tú cenu, na sviatočné fajčenie nejakej nehycujúcej latakie, prečo nie. Ale rozhodne by som takú fajku po každom fajčení nechal sušiť aspoň tri štyri dni možno aj viac. Briar nielen odoláva teplote, ale aj bez ujmi vstrebáva a odparuje kondenzát, v tom je jeho najväčšia prednosť podľa mňa.
Mike Hill
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 04 bře. 2007, 12:56

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod Foton » 18 bře. 2009, 08:09

Trochu do mlýna o dýmkách z jiných dřev : vlastním mimo jiné vlastnoručně vyrobené - 4ks z třešně, 2ks z ořechu a 1ks z buku, vzhledem k občasnému kouření je jejich životnost dobrá, jednu z třešně jsem kdysi propálil, ale byla se mnou skoro všude a používal jsem ji jako skutečně terenní. Na fotu je jedna z třešňovek. image_id: 5860
Uživatelský avatar
Foton
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 494
Věk: 61
Registrován: 19 úno. 2009, 22:05
Bydliště: Plasy

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod kovářskej » 18 bře. 2009, 09:05

Koukal jsem tuhle ve Svinibrodu v trafice na náměstí na fajky z třešně, hrušky a ještě něčeho co jsem nepoznal.Pěkných tvarů, dobře vrtané,povětšinou bentky a fullbentky.Říkal jsem si za 300 kaček to není tolik jednu z nich si zakoupit, pokud se z toho při troše opatrnosti dá kouřit :?: Když Foton píše že to kouřitelné je, asi do toho půjdu. Ta jedna bentka z hrušky je fakt nádherná :wink:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2920
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod mrcos » 18 bře. 2009, 11:52

Osobně mám minifajfku z buku, používám ji v hospodě, když vím, že nebude čas nebo klid na klasickou dýmku. Kouřit se z toho dřeva dá, chovám se k ní strašně :oops: a ještě se jí nic nestalo. Při troše opatrnosti bych se vůbec nebál jít do dýmky z ne-briaru. Ta kresba dřeva je jiná a má taky leccos do sebe.
Uživatelský avatar
mrcos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1892
Věk: 37
Registrován: 29 črc. 2008, 14:52
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod BATRACHOS » 18 bře. 2009, 21:40

Nejde jen o propálení :naughty:

Briár dobře saje a schne, a přitom nekysne. Vlhkost se tvoří při každém hoření, byť je kuřák sebeopatrnější.
Takže jednou za čtrnáct dnů takovou nebriárovou fajfku kouřit, to by asi šlo.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod kovářskej » 19 bře. 2009, 08:45

Zviklal jsem se a jdu do toho, mám nějaký tabáky co močkují minimálně či skoro vůbec, snad si s tou hruškovkou sednou - poprubuju a dám vědět do terárka :wink:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2920
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod basa333 » 19 bře. 2009, 09:12

BATRACHOS píše: Briár dobře saje a schne, a přitom nekysne. Vlhkost se tvoří při každém hoření, byť je kuřák sebeopatrnější.


myslím, že briár ani tolik nesaje, jako spíš vrstva uhlíku na něm. s jeanem jsme o tom diskutovali a mimo jiné prý měl rozříznuté prastaré dýmky, kde pod nějakými desetinami milimetru pod povrchem kotle začínalo čisté, netknuté dřevo, briar tedy patrně nic moc nenasává
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod Drnda » 19 bře. 2009, 09:42

basa333 píše: briar tedy patrně nic moc nenasává


Myslím, že briár je právě vzácný v tom, že funguje do jisté míry jako izolat a "odlučovač" - dokáže odolávat jednak teplu ale i vlhkosti, kterou sice krátkodobě a do naprosto minimální hloubky vstřebá ale v krátké době se jí opět dokáže zbavit - nedávno jsem vybrušoval kotlík jedné opravdu staré dýmky a cca +/- mm pod uhlíkovou vrstvou již bylo normální světlé dřevo absolutně nepoznamenané vlhkostí nebo jakýmkoli jiným zápachem než vůní dřeva- i na dně kotle (a že ta dýmka mnohokrát dostala zabrat...).
Uživatelský avatar
Drnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1468
Věk: 48
Registrován: 22 led. 2008, 21:07
Bydliště: Praha, ČM

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod basa333 » 19 bře. 2009, 09:59

ano, s tím bych souhlasil
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod Milanzusti » 19 bře. 2009, 10:34

Dýmky z ovocných stromů lze běžně koupit v Polsku proto pozor kdo to nepozná ať radši
nechá peněženku vkapse!! :smoke3:
Uživatelský avatar
Milanzusti
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 1033
Věk: 74
Registrován: 14 dub. 2007, 09:57
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

Příspěvekod kovářskej » 19 bře. 2009, 10:54

Milane, ty dýmky ovocnodřevky ve Svinibrodu jsou celkem jistě polského výrobce, koukal jsem na lístek u nich přidělaný a je tam napsáno jeho jméno i město, společně s druhem dřeva, z nějž je dýmka vysochána.Ale teď si na to jméno nevzpomenu...

Baso a spol - podle mne je důležitá ta ochranná uhlíková vrstva.U kořene zřejmě vzniká lépe a rovnoměrněji než u ovocných dřev,kořeny jsou méně chytlavé než větve a kmínky, tudíž je proto briár používán pro výrobu dýmek (alespoň v naší evropské oblasti) častěji.Koneckonců, když si opálíte pokusně nějaké polínko, necháte zhasnout na něm ohýnek a třeba další den ho dáte znovu do ohně zároveň s jiným neopáleným, to opálené chytá později - zřejmě než se žár propracuje tou "karbonovou vrstvou".Stejně tak jako funguje ona vrstva jako ochrana proti žáru, zřejmě "izoluje" i briár či dřevo hlavičky proti vlhkosti vznikající spalováním tabáku. Dýmka (zakouřená) pak o poznání rychleji vysychá než čerstvě zakuřovaná , bez zakuřovací pasty samozřejmě.
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2920
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 60 návštevníků