Switch to full style
Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.
Odeslat odpověď

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

31 bře. 2015, 20:03

Jíra píše:Snad nebudu duplikovat diskusi, pokud zde už v minulosti proběhla, ale s těmito dýmkami nevím, nevím. Na stránkách sice uvádí, že ty fajfky jsou vyrobeny z briaru, ale podle názvu (Dahurian buckthorn) je to nějaký řešetlák, což je kytka daleko bližší třeba naší hrušni než "našemu" briaru, na který jsme zvyklí. Už výraz Chinese briar by mohl varovat. Ale nevím, nechci ho jen tak odsuzovat, třeba se k výrobě fajek hodí stejně (nebo aspoň líp, než polská hruška :wink: ). Koneckonců na hrušku mi trochu sedí i ta struktura dřeva. Jinak fajky jsou to zajímavé, tvar sice není podle mého gusta, ale své příznivce jistě má. Suma sumárum za 500 euro dle mého dost drahý experiment. :?

souhlasím, že 500 USD je na zkoušku dost peněz, ale zase čína je trochu jiná země, země kde říkají tomuto včela http://cdn1.relevantmediagroup.com/site ... gpic_2.jpg
a kde vesnická šarvátka se počtem mrtvých rovná průměrné evropské vojně :smoke3:

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

31 bře. 2015, 20:35

:offtopic1: tak to je teda "seremed turbo ultra"

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

01 dub. 2015, 07:37

:ot:
To krčisko! Ty nožiska!

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

01 dub. 2015, 21:49

Rozdrolit a nacpat do čínskýho briaru! Kam se hrabou všechny fláky, lana a další evropský sračičky!

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

22 led. 2016, 21:37

Pánové, nevím co tu tak kolem polemizujete.
Moje produkce dýmek je z 90% z ovocných dřevin a zatím jsem neměl žádnou negativní poznámku od kupců. A přitom postupně se vrátili a koupili si další.Briar jako takový viniká kresbou, proto je tak oblíben, ale naše dřevo ho leckdy předčí co se týká vlastností při kouření.

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

03 bře. 2016, 15:07

taktiez mozem povedat aj za seba, ze hruskovku mam uz od vianoc, dymam v nej zeleny condor a nema ani znamky napalenia a taktiez sa nerozhorucila este ani raz, co sa napr o Petersonke, ktoru mam povedat neda.. Ta jednoducho chladna nebola asi nikdy .. Urcite do hrusky pojdem velmi rad viac krat a celkom sa obzeram aj po olivke.. ta kresba olivy je uzasna :)

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

03 bře. 2016, 18:31

Z hruškového dřeva se vyráběli a vyrábějí sklářské formy na foukané sklo. V roce 1984 jsem mluvil s formířem (tehdy už důchodcem) o možnosti použít jiné dřevo. Odpověď byla jednoznačná: ne! Tady dostupná jedině hruška.
Podotýkám, že sklo se fouká do formy, která je celou dobu své kariéry pod vodou (krom té chvíle co do ní jde sklovina). Dýmka, svojí kondenzací vody při spalování, jaksi sama sebe trochu chrání.
No, je to zvláštnost, ale bruyer je bruyer.

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

03 bře. 2016, 22:19

Pánové, vřele doporučuju tenhle článek na pipedii
https://pipedia.org/docs/CharacteristicsOfBriar.pdf
Jelikož nízká hořlavost bryeru je zřejmě důsledkem (i když malého) obsahu kysličníku křemičitého - dřevěný laboratorní stoly chemickejch laborek se kvůli nehořlavosti natíraly vodním sklem (vodným roztokem křemičitanu sodného) kterej je i hlavní součástí fujtajblů kterým jsou vymazaný seriový fajfky - je pozoruhodné, že třeba právě olivové dřevo je na tom s obsahem křemičitanů skoro stejně jako bryer. Konečně má to i logiku, roste v obdobném biotopu - suché písčité oblasti kolem Středozemního moře ..

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

11 říj. 2016, 19:56

Dobrý večer všem,
Rád bych si udělal dýmku ze švestkového dřeva, ale nevím jak na ní, můžete mi poradit ?

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

11 říj. 2016, 21:26

Tak Tě tady vítám,chtěl bych jen upozornit,že Tebou používaný obrázek v avataru je již používán Martinem Pedainem . memberlist.php?mode=viewprofile&u=1071 Doporučoval bych si jej změnit,ať nedochází k záměně.

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

12 říj. 2016, 16:58

Dobrej.
Jaký máte zkušenosti s bukem ?, nemohu se totiž rozhodnout jestli buk nebo švestka, ale především bych těl vědět jak na švestkovou dýmku.

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

13 říj. 2016, 08:00

Dýmky ze švestky prodávají myslím poláci na Fajkowo, ale nečekej žádnej zázrak, dýmka bude daleko náchylnější k napálení než briár, takže ti moc neodpustí. Buk netuším.... nešel bych do toho.
Postup výroby bude úplně stejnej jako u briáru, furt je to dřevo....
Osobně si myslím že na kouření je to překonanej materiál a slepá ulička, ale proti gustu....

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

13 říj. 2016, 14:13

Malinkou dýmku z buku jsem kdysi měl, ale nějak jsem o ni přišel (ztratil). Kouřil jsem z ní jako prase a byla v pohodě, nehořela, tabák chutnal tak, jak měl. Jestli jde o nákup, tak pokud je to za rozumný peníze, tak proč ne. Pokud jde o výrobu, tak dedekjuro tady na fóru vyrábí z ne-briaru často, hledej jeho příspěvky. Třeba se k tomu ještě nějak vyjádří.

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

13 říj. 2016, 16:08

LudaT píše:Dýmky ze švestky prodávají myslím poláci na Fajkowo, ....

Ne ze švestky, ale z hrušky. Ale mají tam i jednu bukovou.

Re: Dýmky z jiných dřev - buk, třešeň...

13 říj. 2016, 16:29

A nebo dub či višeň :wink:
Odeslat odpověď