Kolik Jste ochotni investovat do jedné fajfky?

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Kolik dáte maximálně za jednu fajfku?

Kolem tisíce.
10
4%
Do dvou tisíc.
50
22%
Do tří tisíc.
81
35%
Do čtyř tisíc.
18
8%
Do pěti tisíc.
19
8%
Nad pět tisíc.
54
23%
 
Celkem hlasů : 232

Příspěvekod jcp » 28 čer. 2007, 07:33

ChorChe píše:A propíraný Dunhill? Jasně že si ho koupím, ale musím najít starou dobrou anglii - čili estate. A jiné je to u pěnovek - nedám za jednu pěnu 5.000, ale dám najednou 5.000 za 5 roztomilých kousků byť lisovaných.

Můžu ti potvrdit Breera - dost běžně se draží (estate) unsmoked - teď nedávno jsem se o jednu pokoušel ale byli tam borci s širšíma ramenama :cry:. Přitom se to s trochou kliky (jde-li o něco ze standartních řad) dá zmáknou za 200 - 250 ojro. Tady máš zrovna jednu - jak podle toho Stoffbeutel, tak podle Made in England 26 (rok výroby 1986, podrobnosti tady) je to ještě "stará dobrá Anglie" .. a já si teď nemůžu dovolit po ní vystartovat :cry: U pěnovek s tebou naprosto souhlasím - 5 litrů bych za ni taky nedal ani omylem. Ovšem když kupuješ to laciný, může (ale nemusí) se ti stát to co mě - na mojí jinak hezký sedmistový (i s poštovným) pěnovce se kterou jsem se tu nedávno chlubil se tak po pátým kouření objevila (zatím) mikroskopická podélná prasklinka na krčku, takže i když je provozuschopná, určitě se s ní brzo rozloučím :?. Tady to asi chce zlatou střední cestu, takovej Andreas Bauer je fakt drahej, ale třeba Altinok pipe je rozumnej kompromis ceny a kvality :)
Naposledy upravil jcp dne 28 čer. 2007, 09:06, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod basa333 » 28 čer. 2007, 08:28

tedy ty pěnovky bentky s tím kováním, hmmmmm..., ty by mi šly k pleti, asi začnu šetřit, ach jo, že s těmi linky nedáte pokoj.... nějakých 160 USD, to by se snad tak nějak ještě dalo dát dohromady.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Příspěvekod Alferi » 28 čer. 2007, 08:30

bromden píše:
Obsedantní kompulzivní porucha. Jo, nezávidím Vám to :lol:

Šmarjá, co jsem to udělal. Já si včera zase objednal fajfku! Ale já za to nemůžu, ono to samo ... :lol:
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod diamondking » 28 čer. 2007, 09:14

Hahaha, nebyl jsem tady pár hodin a tolik různých odpovědí....
:arrow: JCP....odteď tykám,,,,,,,,, :D
:arrow: Nevím kdo, ale napsal, že Dunhilla nechce..já bych to přirovnal taky k těm krásným bláznům filatelistům...myslím, že každý touží po modrém Mauriciusovi. A vůbec, Dunhillky jsou nádherné dýmky, tedy vesměs, jsou tam i kousky co mi vůbec nic neřikají. Třeba s tím bambusem.... :?
Jinak, ja si myslím, že každý si koupí to co se mu líbí a taky je podstatné jestli na to má :P
:arrow: Pro toho kdo jede na kvantitu...no, já začal s dýmkou někdy okolo roku 89-90 a taky jel na kvantitu, ale potom jsem cca 20-25 dýmek rozdal a teď se snažím spíše na krásu a kvalitu...a zase je to o penězích. Nádherných dýmek jsou (zatím) milióny a tak šetřím a vybírám a šetřím a vybírám :lol: :arrow:
:arrow: JCP--díky ti za link na ty krásné pěnovky, asi budu muset zase šetřit :lol:
Naposledy upravil diamondking dne 28 čer. 2007, 09:28, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
diamondking
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 366
Věk: 62
Registrován: 19 čer. 2007, 12:12
Bydliště: Karviná

Příspěvekod jcp » 28 čer. 2007, 09:18

mno, tady už je to lehce OT ale ještě jednou se vrátím k těm dunhillkám - pokud někdo chcete vidět jejich skutečně skvostnou sbírku tak tady a pokud byste někdo dražil nějakou estate a nebyl si jist s číslováním a datováním tak tamtéž je snad nejdokonalejší přehled co znám.
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod BATRACHOS » 12 črc. 2007, 01:42

Možná Jste si někteří všimli, že i když jsem tohle téma založil, sám jsem se ještě nevykvák. Nechtěl jsem jednak průběh diskuse ovlivnit hned od začátku svým názorem a také jsem počítal se svou "troškou do mlýna" jako oživením, až to úplně utichne.

Takže kolik bych dal za fajfku? Kolem dvou, maximálně tří tisíc.
Možná to tady na fajfkařském fóru bude pokládáno za rouhání a některým (co se živí výrobou) i trochu ztuhne úsměv, ale já si myslím, že by fajfka ani víc stát neměla. Prostě že to není slušné. Že to neodpovídá.

Přitom bych neřekl, že to souvisí s mými finančními poměry (i když jsou velmi neblahé), i kdybych měl stokrát víc, možná bych přivřel očko, ale zcela jistě bych nikdy bych nedal třeba pět, sedm tisíc. Jde o to, kolik práce v tom je a o jakou věc se jedná.

Třeba notebook nebo pořádný slovník, brýle, to jsou věci, co mne živí - výrobní prostředky. Tam je cena dána nějakou potřebou. Pak jsou věci jako třeba kolo, nebo meč - to je věc srdce, ale zároveň sportovní náčiní, tedy přináší kondici a koneckonců zdraví.

Nu a pak fajfka - úplně jiná kategorie, přináší prostě potešení, jako třeba láhev vína. Nic víc, ze včerejšího pošušňání dnešek nic nemá. I když je to vášeň, taková věc prostě nemá mít srovnatelnou cenu s výše uvedenými. To by neodpovídalo hodnotě.

Jinak souhlasím s Karolem, jenž psal, že Rainer Barbi žije jinde a musí platit jiné ceny za pivo. Jistě, ale já nutně nemusím kouřit ze zahraniční fajfky a dát tak vzhledem k nepoměru cenových hladin tolik, co tady za docela slušný dlouhý meč - který mistr mečíř dost dlouho dělá, platí pomocníka a mnohem nákladnější kovárnu. Navíc je to přec jen zbraň k zabíjení, co vždycky měla vysokou cenu.
Krom toho si nemyslím, že bych měl podporovat, aby byť sebelepší řemeslník měl nějakou mimořádnou životní úroveň jen proto, že vyřezává ze dřeva fajfky a ne třeba drbátka nebo píšťalky. Opakuji, že fajfkařinu pokládám za řemeslo, ne za umění.

Tak to jen k tomu tématu. fajfka prostě pro mne znamená moc, ale nikdy bych nedal, co mám - jak tu psali někteří (nehodnotím!). To bych ale nedal za žádnou věc. Být milionář, spíš bych to dal na charitu než do dunhillek.

:smoke6:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod diamondking » 12 črc. 2007, 02:28

Vášeň je vášeň, někdo sbírá dýmky pro potěšení a někdo je kupuje jako předmět užitkový. Někomu stačí dýmky dvě a je spokojen a jiný je hnán touhou jich mít co nejvíce a třeba mu vůbec nezáleží na tom kolik za ní dá. A výrobce dýmek bych neodsuzoval za to za kolik a jaké dýmky prodávají, je to jenom otázka nabídky a poptávky a tak by to mělo být. Jsou výrobci, kteří dělají dýmky jako na běžícím páse a jsou levní, nebo taky ne a jsou výrobci, kteří do svého výrobku dají celou svou duši, něco jako sochař nebo malíř. Já myslím, že individuální výrobci dýmek jsou opravdu umělci, protože udělat dýmku je opravdový kus umění. A skoro každý umělec, až na nepatrné vyjímky, se snaží své umění prodat a potom to je tak trošku o vyjímečnosti. Já myslím, že každý dýmkař, který má svůj koníček opravdu rád touží po nějaké nádherné dýmce, ale smůla, že na ni nemá a bylo by nefér chtít za dýmku, kterou si onen výrobce cení jak si cení cenu, kterou bych určil já, jakožto obdivovatel. Nemá cenu srovnávat výrobní nástroje s věcma, které člověka opravdu potěší a jsou jenom nástroj vášně. V tomto případě kuřácké.
Já si v mé finanční situaci třeba nemůžu dovolit dýmku dražší než tři tisíce a i na tu musím hodně šetřit, ale věz, že mít peněz více, určitě bych šel do dýmky, která by se mi opravdu líbila i kdyby stála mnohem, mnohem více. Je to jenom o nadšení a financích. Tak musím být spokojen s tím co mám a na co mám a třeba v koutku duše doufat, že si někdy pořídím tu vysněnou Dunhillku nebo nějakou jinou, nádhernou dýmku, kterých vidím na internetu tisíce. A to je asi tak vše, co jsem chtěl říci. :D
Uživatelský avatar
diamondking
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 366
Věk: 62
Registrován: 19 čer. 2007, 12:12
Bydliště: Karviná

Příspěvekod bigdragon » 12 črc. 2007, 05:14

to Batrachos nezklamals :D . Moje velitelka (když mi kupovala první dýmku) byla upozorněna, že dýmkaři jsou zvláštní lidé a toTy beze zbytku splňuješ. Je to Tvůj názor a já Ti ho neberu jen se mi nelíbí, že Tvé argumenty jsou zcestné. Srovnáváš nesrovnatelné a snažíš se obhájit neobhajitelné.
Kolo je v prvé řadě dopravní prostředek (pro někoho i výrobní) zde by mělo platit to co u noteboku a brýlí i když levné plastové obroučky a obyč skla určitě splní tu samou službu jako titan a lehčené tvrzené sklo s antireflexem. Podobně bych mohl mluvit o NTB. No a o meči už ani nemá cenu mluvit když Tě selská šavle zabije stejně spolehlivě jako katana či španělský rapír. Připusť si že je to hlavně o srdci a potřebě takovou věc vlastnit a tudíž za ni příslušný obnos utratit a na straně výrobce o tom kolik lidského "sádla" do ní dá :wink:
PS výraz lidské sádlo mám od svého dědečka který když ve své dílničce leštil na kusu filcu s brusnou pastou vlasnoručně vyráběné truhličky a já se ptal proč se tak lesknou, odpovídal to je tím kolik do toho dáš lidského sádla (čili jak moc se nadřeš)
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod isch » 12 črc. 2007, 06:53

Super - uz sa tesim na tuto diskusiu.
:wink:
Takze len moj maly prispevok: Radsej si vecer dam v klude fajocku, potesim sa s jej pekneho tvaru, kresby dreva, chuti ako by som mal po nociach nahanat lupeznikov s tazkym kusom vrazednej zbrane a tesit sa s pocitu, ze zase budu striekat krv :twisted:

Ako hovoria klasici : Je to o prioritach. Radsej dam 5000 za peknu fajku, ako 5 za "nozik - rybku".
Uživatelský avatar
isch
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 944
Věk: 58
Registrován: 24 pro. 2006, 13:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod isch » 12 črc. 2007, 07:06

BATRACHOS píše:Krom toho si nemyslím, že bych měl podporovat, aby byť sebelepší řemeslník měl nějakou mimořádnou životní úroveň jen proto, že vyřezává ze dřeva fajfky a ne třeba drbátka nebo píšťalky.



:smoke6:


Asi mam ine - jednoduchsie rozmyslanie - ale nikdy ma nenapadlo sa pozerat na kupu fajky tymto smerom - ze ked si kupim od niekoho fajku, (ale vlastne sa to tyka hociakeho predmetu alebo sluzby) ze mu tym zvysujem zivotnu uroven. Pozeram sa na to cisto sebecky, ze kupou niecoho uspokojujem svoje potreby. A naopak mojou pracou, ktoru robim s laskou a respektom, uspokojujem potreby niekoho ineho. Neviem orat, zat, vyrabat fajky, kovat mece...

Ale toto uz kedysi ludstvo vyriesilo davno, davno. A ak sa nemylim potom prisli Fenicania (aka to podobnost s nasim panom prezidentom) a vynasli peniaze.
Uživatelský avatar
isch
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 944
Věk: 58
Registrován: 24 pro. 2006, 13:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Michal Hubacz » 12 črc. 2007, 08:19

BATRACHOS píše:
Takže kolik bych dal za fajfku? Kolem dvou, maximálně tří tisíc.
Možná to tady na fajfkařském fóru bude pokládáno za rouhání a některým (co se živí výrobou) i trochu ztuhne úsměv, ale já si myslím, že by fajfka ani víc stát neměla. Prostě že to není slušné. Že to neodpovídá.

Krom toho si nemyslím, že bych měl podporovat, aby byť sebelepší řemeslník měl nějakou mimořádnou životní úroveň jen proto, že vyřezává ze dřeva fajfky a ne třeba drbátka nebo píšťalky. Opakuji, že fajfkařinu pokládám za řemeslo, ne za umění.

Chlape, jakou prací se živíš..? Nevím jestli jsi zaměstnanej nebo jsi živnostník, v obou případech by se ti asi nelíbilo kdyby za tebou přišel šéf, nebo zákazník a řekl, že ti za tvou práci nedá ty peníze které by sis představoval protože

- to není slušné
- podle něj to neodpovídá
- neví proč by měl podporovat tvou mimořádnou životní úroveň (btw. co je to mimořádná životní úroveň..? auto, barák, pes u boudy, kolo, pěkná fajfka..? spousta lidí pokládá za mimořádnou životní úroveň to že tam kde žijí mají zaměstnaní)
- podle něj by tvoje práce tolik stát neměla jenom proto že děláš to co děláš

Asi mu budeš marně vysvětlovat, že si svou práci takto ceníš protože víš jak ji udělat dobře potažmo nejlépe....



Nu a pak fajfka - úplně jiná kategorie, přináší prostě potešení, jako třeba láhev vína. Nic víc, ze včerejšího pošušňání dnešek nic nemá. I když je to vášeň, taková věc prostě nemá mít srovnatelnou cenu s výše uvedenými. To by neodpovídalo hodnotě.

Chtěl jsem vzít svou ženu a děti na dovolenou, ale nevím jestli si můžeme ty jednorázové zážitky a vzpomínky z kterých budu mít dnes pošušňání a zítra nic vůbec dovolit, jestli to odpovídá hodnotě mé práce, jestli to je slušné......není to náhodou mimořádná životní úroveň ..?

Jsem ztracen......help help help






:smoke6:
:o :shock: :?: :?: :idea: :roll:
Uživatelský avatar
Michal Hubacz
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 50
Registrován: 23 črc. 2004, 13:40
Bydliště: Bošovice

Příspěvekod Mack » 12 črc. 2007, 09:21

BATRACHOS píše:Takže kolik bych dal za fajfku? Kolem dvou, maximálně tří tisíc.
Možná to tady na fajfkařském fóru bude pokládáno za rouhání a některým (co se živí výrobou) i trochu ztuhne úsměv, ale já si myslím, že by fajfka ani víc stát neměla. Prostě že to není slušné. Že to neodpovídá.

Krom toho si nemyslím, že bych měl podporovat, aby byť sebelepší řemeslník měl nějakou mimořádnou životní úroveň jen proto, že vyřezává ze dřeva fajfky a ne třeba drbátka nebo píšťalky. Opakuji, že fajfkařinu pokládám za řemeslo, ne za umění.


netušil jsem, že se ještě dnes na VŠ vyučuje marx-leninismus...
a což teprve, když ten řemeslník vykořisťuje nějaké dělníky :wink:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Nevill » 12 črc. 2007, 10:11

BATRACHOS píše:Takže kolik bych dal za fajfku? Kolem dvou, maximálně tří tisíc.
Možná to tady na fajfkařském fóru bude pokládáno za rouhání a některým (co se živí výrobou) i trochu ztuhne úsměv, ale já si myslím, že by fajfka ani víc stát neměla. Prostě že to není slušné. Že to neodpovídá.

Krom toho si nemyslím, že bych měl podporovat, aby byť sebelepší řemeslník měl nějakou mimořádnou životní úroveň jen proto, že vyřezává ze dřeva fajfky a ne třeba drbátka nebo píšťalky. Opakuji, že fajfkařinu pokládám za řemeslo, ne za umění.


Výroba dýmek je jak řemeslo, tak umění, ale mimo jiné je to i obchod. Není to tak jednoduché že si koupím přířez a něco z něj pilníčkem vybrousím - profesionální výrobce už musí mít dílnu, vybavení, musí nakoupit zásoby, to už něco stojí a v té celkové ceně se to také promítne. Z určitého množství briarových přířezů máš vždycky nějaké, které mají tolik kazů, že nezbývá než je vyvhodit, pak nějaký ten průměr a několik málo, které mají krásnou nebo dokonce bezchybnou kresbu. Je neslušné chtít např. za straight grain několikrát tolik než za rustik? Myslím že ne, je to zkrátka cena za vzácnost a v neposlední řadě také věc nabídky a poptávky... :puffy:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 46
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod Fénix » 12 črc. 2007, 10:13

BATRACHOS: no asi jde o to, pro koho a nakolik je dýmka srdeční záležitost... taky se můžu ze svého pohledu divit, že dá někdo x tisíc za známku/jízdní kolo/účes, ale chápu to.
A hlavně nebudu osočovat prodejce/výrobce, když mu to za tu cenu je někdo ochoten koupit. S trochou nadsázky - pokud zboží našlo svého kupce, pak nebylo předražené :)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Rubenstein » 12 črc. 2007, 10:16

BATRACHOS píše: Opakuji, ze fajfkarinu pokladam za remeslo, ne za umeni.


Mozna bych doporucil koupit si prirez a raspli. Taky diky dymkam dokazu pochopit ze si nekdo koupi dnes tak potrebnou vec jako je mec. Uz vubec nechci komentovat to ze z dnesniho zazitku zitra nic neni. To by snad uplne zivot ztratil smysl. :?
Uživatelský avatar
Rubenstein
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1130
Věk: 51
Registrován: 07 črc. 2005, 08:50
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 75 návštevníků