Chuť dýmky s přihlédnutím na tvar, povrch, výrobce a c

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Chuť dýmky s přihlédnutím na tvar, povrch, výrobce a c

Příspěvekod Mack » 27 čer. 2007, 15:25

dovoluji si tvrdit, že pokud je kotlík vyrobený z přiměřeně kvalitního vřesovce a přiměřeně řemeslně zpracován, nemůže nikdo exaktně říci, že ta nebo ona fajfka je CHUŤOVĚ lepší nebo horší.... :wink:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Fénix » 27 čer. 2007, 16:04

exaktně ne, tedy PŘEDEM ne, ale rozdíly tam jsou značné :lol:

otázkou je, co je to "přiměřeně kvalitní vřesovec"

u některých dýmek mám pocit, že jsou snad z aktivního uhlí, nezamočkují ani když se snažím, a jiné jsou nejspíš z hořlavého PVC s utajeným přívodem splašků z kanalizace :roll:
Přímá úměra tam sice není, ale PVC efekt je častější u mých levnějších kousků.

Další rozdíly se pak projevují při podpalování různých tabáků :o
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod basa333 » 27 čer. 2007, 16:06

na základě cca 15 dýmek, které mám, si dovoluji tvrdit, že žádné rozdíly v chuti neexistují a vše je otázka stylu kouření, zakuřování a případného střídání tabáků. dřevo je dřevo :wink:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Příspěvekod mihra » 27 čer. 2007, 16:34

Rozdíl přece jenom nějaký existuje. Dřevo je sice dřevo, ale záleží na jeho kvalitě, stáří, jak dlouho před vlastní výrobou vysychalo atd. To se pak projeví při vlastním kouření.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Příspěvekod sauvi » 27 čer. 2007, 16:38

basa333 píše:na základě cca 15 dýmek, které mám, si dovoluji tvrdit, že žádné rozdíly v chuti neexistují a vše je otázka stylu kouření, zakuřování a případného střídání tabáků. dřevo je dřevo :wink:


No právě - dřevo je dřevo - a proto může každá dýmka jinak chutnat.

Neznamená to jednoznačně, že dražší chutná lépe, ale pokud je dražší i kvůli lepšímu dřevu, pak chutná líp.
sauvi
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 142
Věk: 55
Registrován: 20 dub. 2005, 11:37
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod bigdragon » 27 čer. 2007, 16:43

já zrovna nejsem ten který by do tohohle mohl mluvit a vzpomeňte na Barbieho přednášku o kvalitě dřeva o měkkých a tvrdých místech o absorbci močky a vysychání je docela možné, že dřevo s nádhernou kresbou může být zrovna s toho méně kvalitního dřeva a naopak holt je to alchymie :shock: :D
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod jcp » 27 čer. 2007, 16:45

souhlas - není dřevo jako dřevo a dýmka jako dýmka. Jakživo jsem žádnou dýmku nenapálil a teď se mi to povedlo až u tý poslední (tak asi čtyřicátý v pořadí) Butz Choquin Maitre-Pipier Straight Grain :cry: . A až ze sedmdesátejch let mám jedno Monte Belo ke kterýmu jsem dodneška nenašel tabák kterej by v něm pořádně hořel a nemočkoval :x
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod basa333 » 27 čer. 2007, 17:09

inu, jak jsem řekl, hovořím ze zkušenosti z mých 15 dýmek. je docela dobře možné, že jsem trefil 15 ze 100, které jsou v pohodě a 85% je problematických (i když si to nemyslím). možná také záleží na stylu kouření, kde se možná některé druhy dřeva projevují jako více méně kritické. z mých 9 doma vyrobených dýmek nemám absolutně žádné problémy ani s jednou, zato petersonka kinsale se rozpaluje, ať kouřím pomalu nebo rychle. protože ani jedna z ostatních dýmek se nerozpaluje, myslím, že až tak prasácky nekouřím. myslím ale, že nejde ani tak o chuť, jako o tepelnou vodivost, a ta bude patrně skutečně u měkčích či tvrdších dřev rozdílná.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Příspěvekod jcp » 27 čer. 2007, 17:19

basa333 píše: zato petersonka kinsale se rozpaluje, ať kouřím pomalu nebo rychle

No vidíš, já mám Kinsale Rustic XL21, byla to hned druhá dýmka kterou jsem (u Michala) koupil když jsem znova začal dýmkařit, začínala na Mek Beranech, potom jsem v ní kouřil Old Gowrie a teď je na Ennerdale a všechno v ní hořelo perfektně a nikdy nehřála :D
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Alfik » 27 čer. 2007, 17:19

basa333 píše:na základě cca 15 dýmek, které mám, si dovoluji tvrdit, že žádné rozdíly v chuti neexistují a vše je otázka stylu kouření, zakuřování a případného střídání tabáků. dřevo je dřevo :wink:


To já bych si tedy zase s prominutím dovolil nesouhlasit. Všiml jsem si, že většina mých dýmek propůjčuje kouření jakýsi unikátní "podpis", těžko to správně popsat, ale třeba svou Cavicchi bych poznal i poslepu, kdyby mi ji někdo nacpal, zapálil, a strčil mezi pysky. Prostě jakoby v chuti byla stopa něčeho, co zůstává konstantní, i když změním tabák. To stejné můžu říct i o Parksovce, Krškovce a třistadvacítce od Savinelliho. A potažmo i o ostatních dýmkách, byť většinou zdaleka ne v takové míře.

Jinak, tomu, že kuřácké vlastnosti dýmek jsou přímo úměrné ceně, jsem docela ochoten věřit, empiricky se mi to celkem potvrdilo. Zmíněná Cavicchi a Parksovka (momentálně nejdražší kousky v mém dýmkovém parku) jsou jednoznačně nejlepší "kuřáci" které vlastním. Ovšem, jako všechna pravidla, i toto má své vyjímky - fakt, že hned v závěsu za tímto "top duem" je můj "Klouček" za 500,- působí poněkud groteskně. Jak už tu na fóru hodněkrát padlo - je to prostě taková alchymie :)
Uživatelský avatar
Alfik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1686
Věk: 45
Registrován: 05 dub. 2005, 14:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Alfik » 27 čer. 2007, 17:33

Vzhledem k názvu vlákna ještě doplním drobný postřeh, že i pokud jde o tvar dýmky, tak pozoruju určitý vliv na kouření - nejen na jeho kvalitu, ale svým způsobem i na chuť - bentky mi přijdou "blbuvzdornější" než rovné, kouří se mi z nich chladněji.
Z vysokého a úzkého kotle chutná tabák jinak, než z širokého a mělčího, tak nějak "koncentrovaněji". V tom širokém a mělčím ale zase líp hoří, a snadněji se dokouří až do dna. Asi by mně napadly ještě další věci, ale tohle jsou ty hlavní, které jsem zatím vypozoroval.
A pokud jde o výrobce - tak těžko vyzvednout jednoho konkrétního, ale moje osobní zkušenost mi říká, že když si chce člověk dobře zakouřit, tak rozhodně neudělá chybu, sáhne-li po Italské dýmce - žádnou, ze které by se kouřilo blbě, jsem ještě nikdy na vlastní oči neviděl :lol:
Uživatelský avatar
Alfik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1686
Věk: 45
Registrován: 05 dub. 2005, 14:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Vojtěch Regazzo » 27 čer. 2007, 18:11

Ja bych k tomu rekl take par mych praktickych poznatku.
Kourim, myslim si porad stejne a mam dymky, do kterych uz nejaky cas davam stejne tabaky dle toho, jak jsem casem vypozoroval, ze spolu proste kamaradi. Na toto " pratelstvi " melo vliv vice faktoru. Nejake typy tabaku mi proste vice chutnaji, kdyz maji uzsi hlavicku a jine zase v dymkach s nizsi a sirsi hlavickou.
Prese vsechno mam ale 2 dymky ( Vauen Jahrespfeife 2004 a Peterson Sherlock Holmes Strand ), ve kterych at kourim co kourim, tak je dymka varici a mockuje mi behem 5 minut.
Je to tedy dle meho jasna " chyba " dymky. Uz asi nepoznam, kde ta chyba vezi, ale dle meho ve vyrobe. Bud nebyl briar dobre proschnuty, nebo fakt nevim. Tak 1x za mesic se pokousim kourit a dovychovat obe dymky, ale mam je asi 3 roky a zatim prohravam na plne care.
Tak nevim co s nimi, ale budu statecny a nenecham je uz SNAD dlouho takto neposlouchat.
Na druhe strane mam Parkse, Cavicchi, Kloucka, Vipratky a i kdyz ne moc na ne pri koureni myslim, tak najednou zjistim, ze jsem uz dole v hlavicce a ze mam dokoureno. Zbyde mi jen popilek a dymka je sucha a jen vlaznoucka.
Tak to jsou me postrehy po cca 15-16 letech dymkareni.
Uživatelský avatar
Vojtěch Regazzo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1962
Věk: 48
Registrován: 31 bře. 2005, 13:37
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod Milan Zabloudil » 28 čer. 2007, 11:28

Můj názor je, že opravdu záleží nejen na dřevu, ale i na tvaru hlavičky a komory. Různé dýmce prostě vyhovuje různý tabák. Prostě kouřím s dýmky různé tabáky (příbuzné chuťově - aby mě zase někdo nekamenoval) a když mi některý chutná lépe než jiný a jsem spokojen se spalováním tak dýmku k tomu tabáku přiřadím ( a že mi to někdy trvá dost dlouho). Když si vyšktnu "den blbec" kdy jde špatně úplně všechno, tak se mi nestává, že by něco špatně hořelo a nebo močkovalo. I když jak psal Vojta se může stát, že nějaká dýmka ne a ne se naučit. Mám stejný problém s jednou Hodulovkou, ale třeba jsem jí ještě nenašel ten správný tabáček.
Uživatelský avatar
Milan Zabloudil
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 937
Věk: 67
Registrován: 04 bře. 2005, 16:50
Bydliště: Praha

Příspěvekod BATRACHOS » 28 čer. 2007, 13:01

Já jsem měl původně za téměř dýmkařské dogma, že rustiky se méně rozpalují než písek a ten zas méně než hladké. No, je to sice podpořeno fysikálně se tvářící argumentací, ale už bych to tak rozhodně netvrdil. Skoro se mi spíš zdá, že rustik každý udrží v ruce, i když už fajfka hicuje, protože má ruka odvětrání, takže když už k rozpálení dojde, na masivně zbrázděném rustiku to člověk pocítí později - dřevo v kontaktu s ohněm podle mne bez ohledu na povrch.
Tak jako tak mám rád pocit, že držím v ruce kus dřeva, co vyrostl ze země se vším, co k tomu patří - a dnes bych řekl, že hicování nejvíce ovlivňuje prostě tloušťka plné stěny hlavičky (tedy u rustiku měřeno ze dna rýhování), čím víc dřeva, tím je fajfka inertnější.

Původně jsem si také myslel, že benty méně močkují a hřejí a kdesi cosi, dnes soudím, že jsou prostě pohodlnější na skus a praktičtější pro toho, kdo není zvyklý na fajfku dávat pozor. Jinak čistě kuřácké výhody oproti biliardům nevidím, dokonce mám aktuálně víc rovných kousků než bentů.

Co se ceny týče, ovlivňuje určitě, a to ve dvojím smyslu:
1. Existuje spodní hranice, pod kterou je nákup fajfky loterie. Je pohyblivá, bohužel pro nás jen nahoru. Dneska bych řekl (vzhledem k Hodulovi) 1100.
2. Pocit, jenž má člověk, jenž ví, jak exkluzivní dýmku kouří, je prostě jiný. I když se pokusy prokázalo, že např. exkluzivní vína naslepo rozezná mizivé promile lidí, všem "chutnají" lépe - a "nekecají", prostě jim to hned lépe chutná s vědomím, jak je to drahé a vzácné. Tohle funguje stejně spolehlivě jako "placebo efekt".

Co se firem týče, částečně jsem právě odpověděl. Spíš pro mne představují určitou záruku řemesla - a kvality výchozí suroviny, jak o tom náležitě pojednali předřečníci. Obecně pro mne značka moc neznamená (abych zase nelhal, něco mi říká Peterson a Savinelli).

To vše se týká briárek, pěnovky jsou jiná kapitola. A kalabašky úplně jiná.

Nějak jsem se rozkvákal. Žbluňk.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod beda » 11 črc. 2007, 00:07

Prave jsem se vratil z dovolene na kterou jsem si vzal dve fajfky, dlouhou Savinelli a jednu ze svych vyrobenych, ta vyrobena je bez jakekoliv povrchove upravy a dokonce neni ani vyhlazena, zustala proste orasplovana nahrubo s tim, ze to bude fajfka do drsnejch podminek. Obe jsem kouril kazdy den jednou a lakovana Savinelli po ctyrech nebo peti dnech uz nestihala vysychat, narozdil od toho meho spalku ktery zvladl dvanact nacpani na fest a to bez jakehokoliv vlivu na chut. Samozrejme je mezi nimi rozdil i v masivnosti. Tudiz si myslim, ze na koureni maji vliv vsechny kvality dymky.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Další

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


cron