Cena dýmky pro začátečníka

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Příspěvekod Stan » 09 lis. 2007, 03:56

Dekuji vsem ucastnikum za aktivitu a nazory, ktere reprezentuji ruzne smery ( jak vystizne popsal Batrachos ), nicmene plati vsechny uvahy a kazdy si ted muze podle vlastniho uvazeni vybrat radu, kterou se bude ridit.Ja sam mam ve veci davno jasno. Slo mi o jakesi ujasneni. Napadlo me, ze kdybych byl zacinajici dymkar(mozna), hledal bych pomoc a odpovedi na otazky. Mozna na slozite otazky bych hledal jednoduche odpovedi.
Mysleme, prosim, na to vsichni.
Stan
Účet zrušen
 
Příspěvky: 219
Registrován: 01 dub. 2007, 12:59

Příspěvekod basa333 » 09 lis. 2007, 08:20

Stan píše: .... ... Napadlo me, ze kdybych byl zacinajici dymkar(mozna), hledal bych pomoc a odpovedi na otazky. Mozna na slozite otazky bych hledal jednoduche odpovedi.
Mysleme, prosim, na to vsichni.


... nějak to ve mě budí dojem, že vlastně ani moc nevíš, co jsi se chtěl dozvědět - spíš jen tak rozpoutat diskuzi?
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Příspěvekod Scalex » 09 lis. 2007, 08:56

Stan píše:Ne tak docela.
Chtel jsem jednoznacne odhalit, ze doporucovat zacatecnikovi levnou fajfku, je nesmysl. Protoze jsem sam kdysi presne na tohle doplatil a prineslo mi to dost trapeni.


Takže nakonec je to tak, že sis udělal nějaký názor (levná fajfka je nesmysl) a ať tu napsal kdo chtěl co chtěl, tys to svými příspěvky manipuloval tak, aby se ti to hodilo do krámu. Můj dojem z celé debaty ovšem je, že tvé kategorické odmítání levných fajfek pro začátečníky tu už nikdo další nepodpořil. Diskutující se tu shodli především na tom, že levnou fafjku by začátečníkovi klidně doporučili, nejlevnější (šmejdského provedení) ovšem ne.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Příspěvekod bromden » 09 lis. 2007, 09:25

Tedy, přispěji svou troškou do mlýna...

1. je blbost kupuvat si dýmku za 300-500, pokud tomu nerozumím. Tam se sice dá vybrat, ale tak jedna z 50ti, navíc s velkou pravděpodobností bude vyžadovat vybroušení a převrtnutí, jinak bude zakuřování peklo... pro začátečníka nemyslitelné...

2. je poměrně přijatelné jít do dýmky kolem 700-1000, nicméně za asistence někoho kdo tomu rozumí, jinak si bude po dvou měsících začátečník nadávat, že si nevšiml kytu jak brno apod. (značky king-charles, Jan Pipes standart, nebo výprodejové Jirsovky... kdysi se vcelku slušně tvářily i asichacomky "TBS" v baker street)

3. bude vcelku bez rizika koupit si - byť lowend - dýmku od osvědčených firem (Peterson řady Donegal, Stanwell Zebrano...tj. od 1200-1500) - tady snad začátečníkovi postačí již jen rada aby zkontroloval vrtání, absenci prasklinek a povrchových vad, a kvalitu/stav náústku...

Výše uvedené přijatelné postupy 2. a 3. bych směřoval spíš do rustiku/písku, neboť začátečník asi neví kam se posune jeho vkus (zda se nestane straightgrain maniakem), a kvalitní rustikovanou/pískovanou dýmku bude mít rád i po letech... nemluvě už o praktičnosti pro začátek.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Fénix » 09 lis. 2007, 10:51

Stan píše:Myslel jsem sebe. (s tim prilevanim)


no to je dobře, protože tvé příspěvky už opravdu začaly vypadat trochu jako provokace.

Btw zpět k tématu:

já bych se celkem podškrábl pod to co napsal bromden

bromden píše:Tedy, přispěji svou troškou do mlýna...

1. je blbost kupuvat si dýmku za 300-500, pokud tomu nerozumím. Tam se sice dá vybrat, ale tak jedna z 50ti, navíc s velkou pravděpodobností bude vyžadovat vybroušení a převrtnutí, jinak bude zakuřování peklo... pro začátečníka nemyslitelné...

2. je poměrně přijatelné jít do dýmky kolem 700-1000, nicméně za asistence někoho kdo tomu rozumí, jinak si bude po dvou měsících začátečník nadávat, že si nevšiml kytu jak brno apod. (značky king-charles, Jan Pipes standart, nebo výprodejové Jirsovky... kdysi se vcelku slušně tvářily i asichacomky "TBS" v baker street)

3. bude vcelku bez rizika koupit si - byť lowend - dýmku od osvědčených firem (Peterson řady Donegal, Stanwell Zebrano...tj. od 1200-1500) - tady snad začátečníkovi postačí již jen rada aby zkontroloval vrtání, absenci prasklinek a povrchových vad, a kvalitu/stav náústku...

Výše uvedené přijatelné postupy 2. a 3. bych směřoval spíš do rustiku/písku, neboť začátečník asi neví kam se posune jeho vkus (zda se nestane straightgrain maniakem), a kvalitní rustikovanou/pískovanou dýmku bude mít rád i po letech... nemluvě už o praktičnosti pro začátek.


s variací že do bodu 2 v rustiku bych klidně nechal jít i lehce poučeného začátečníka samotného.

Tak - podle mě body 2 a 3 vystijují ideální dýmku pro začátečníka - a Stane - nevím jestli toto není ta třecí plocha - to jsou všechno levné dýmky . Je to tak, vezmeš-li v úvahu cenovou škálu dýmek. Přitom jsou z hlediska kuřáckých vlastností stejné jako dýmky za 3tisíce, šest tisíc, devět - mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Akorát nejsou podškrábnuté světovým mistrem, popř. nemají superdokonalou kresbu. A když budu s něčím začínat o čem nevím jestli to bude můj koníček na doživotí nebo okamžitý úlet bez budoucnosti, tak raději zahodím 1000Kč než 5000 Kč a neříkej že ty ne. To samé platí o rizikách spojených se začátečnickými chybami a nebezpečí zničení dýmky. Opět raději zahodíme 1000 Kč než 5000, že ?

Dýmky z bodu 1 by sice také šly označit za "levné", ale u nich nastupuje mnohem důležitější kritérium než cena, a tím je (pravděpodobná) kvalita kuřáckého prožitku. A to je důvod proč jsi nedostal svou kýženou jednoznačnou odpověď - zatímco "levné" dýmky z bodů 2 a 3 jsou pro začátečníka ideální, tak opět "levné" dýmky z bodu 1 budou naopak pravděpodbně velmi nevhodné.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod mihra » 09 lis. 2007, 12:22

V každé odpovědi je kus pravdy. Nejlépe to asi vystihl bassa333.
Když jsem já před mnoha léty začínal, nebyl v mám okolí nikdo, kdo by mi poradil. Internet neexistoval (počitače byly v té době snad ještě na petrolej). Má první (a vlastně i druhá) dýmka byla Monte Bello, dnes již neexistující firmy Ziegler z Krásné Hory, stála 16 Kčs. Díky tomu, že jsem z ní kouřil jednou týdně jsem ji bez znalosti všech zásad dobře zakouřil a slouží dodnes ke vší spokojenosti.
Mimochodem, Batrachisi, strážče českého jazyka, proč pořád píšeš "Jsi, Jste" s počátečním velkým písmenem?
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Dunhill ...

Příspěvekod Cipísek » 09 lis. 2007, 20:10

Jako začátečník mám určitě co říct k tomuto tématu. Kdosi tady psal že pokud někdo z velevážených členů má Dunhill, má jen jednu (až na vyjímky-ku?). Jsem na tom podobně z toho důvodu, že mi Dunhill nepřipadá nijak vyjímečný. Protože už jednoho mám, nemám důvod kupovat další dýmku, od této cenově nadsazené značky ....
Uživatelský avatar
Cipísek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 128
Věk: 54
Registrován: 26 srp. 2007, 20:11
Bydliště: Brandýs nad Labem

Z pohledu začátečníka

Příspěvekod phoebus » 10 led. 2008, 19:18

Já bych to rád okomentoval z druhé strany, coby čerstvý dýmkař-začátečník. Fakt je, že jsem se již dlouho na pořízení a užití dýmky připravoval získáváním informací a to především z internetu, neboť v mém okolí nenalézá se žádný aktivní uživatel dýmek. Dnes už naštěstí naleznete nejen na tomto fóru snad všechny potřebné rady, a kdo má jen trochu snahy, nemůže se vymlouvat na nedostatek informací.
Při výběru první dýmky jsem pak pod tlakem finančních možností hledal kompromis, který měl horní cenovou hranici danou částkou, kterou jsem byl ochoten dát všanc tomu, že se mi nový 'koníček' nebude zamlouvat, ale zároveň mi poskytl co největší kvalitu, abych nebyl odrazen jen díky špatnému vybavení. Nakonec jsem zvolil dýmku Peterson Killarney, která mi poskytovala záruku kvality osvědčené značky a zároveň se pohybovala v nejnižší cenové relaci dané kategorie (koupil jsem ji v kamenném obchodě za cca 1700 Kč).
Výsledkem je má naprostá spokojenost, neb se mi ani během prvního pokusu ani během dalších neprojevil téměř žádný z negativních efektů, které jsou zde všude zmiňovány. Všem začátečníkům tedy doporučuji nešetřit zbytečně na první dýmce a nekazit si tím začátek takové pěkné záliby.
Uživatelský avatar
phoebus
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 17
Věk: 36
Registrován: 06 led. 2008, 00:47
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rubenstein » 10 led. 2008, 19:21

Chapu ze je to na zacatek tezky, ale doporucuju se smirit s cenou od 1500Kc ( napr. Peterson, Stanwell).
Uživatelský avatar
Rubenstein
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1130
Věk: 50
Registrován: 07 črc. 2005, 08:50
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin Pedain » 11 led. 2008, 04:41

Moje dýmkové začátky sahají po první zkušenost s porcelánovou krakonoškou, jakýsi low-endový rustik a poté half bent za 250K. No, já a dýmky žijí dodnes.
Uživatelský avatar
Martin Pedain
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1657
Věk: 38
Registrován: 08 čer. 2007, 17:30
Bydliště: La Bohdaneč

Příspěvekod Dandy » 11 led. 2008, 09:57

Rubenstein píše:Chapu ze je to na zacatek tezky, ale doporucuju se smirit s cenou od 1500Kc ( napr. Peterson, Stanwell).


Kvalitní a pěkná dýmka od pana Hoduly se dá ovšem pořád ještě pořídit za cca 1200 Kč.
Uživatelský avatar
Dandy
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 155
Věk: 69
Registrován: 25 led. 2007, 14:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod BATRACHOS » 11 led. 2008, 10:51

A standardní Klouček za 700...
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod Drnda » 27 led. 2008, 11:53

Já si myslím, že jestli na něčem u první dýmky záleží, tak na tom, aby se člověku líbila a udělal si k ní vztah - je pak jedno jestli byla za 500,- nebo za 5000,-. Je jasný, že vrtání atd je důležitý ale začátečníkovi je většinou jedno jak se rozpálí, jak močkuje atd - to se musí každý naučit sám a všichni víme jak dlouho to trvá. Teprve když ho ta první chytí, pořídí si další a další a pak už se dá považovat za dýmkaře a může si profilovat výběr dýmek směrem který mu vyhovuje. Já třeba kdysi začal s levnou bentkou BPK kterou jsem podědil a dodnes (i když už z ní skoro nebafám, vlastně jen z nostalgie) má v mé sbírce čestné místo v nejceněnější řadě. Chci tím říct, že na celou věc je víc pohledů - většinou jste psali o těch technických a vše bylo samosebou pravda ale zvlášť v našem koníčku nelze podceňovat ani emocionální prožitek.
Uživatelský avatar
Drnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1468
Věk: 48
Registrován: 22 led. 2008, 21:07
Bydliště: Praha, ČM

Příspěvekod majco0000 » 23 úno. 2008, 12:01

majco0000
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 10
Věk: 41
Registrován: 23 úno. 2008, 11:24
Bydliště: slovensko,nove zamky

Předchozí

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků