Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod BATRACHOS » 25 srp. 2008, 22:29

Já ano. Zkoušel jsem to.

Asi před čtrnácti lety jsem se rozhodl, že tu další fajfku vymažu medem. Udělal jsem to (tehdy dokonce na Hingarovu radu, je dost vysazený na Dunhilly) a fajfku pak nechal asi dva týdny stát. Jen jsem kotlík objel prstem namazaným medem, ne že by toho byl plný!
Po čtrnácti dnech byl kotlík zaschlý, tak jsem začal zakuřovat. Ale ta fajfka nikdy nebyla to pravé, těžko říci, zda to bylo tím medem?
Nebyla na tehdejší poměry (BPK) úplně špatná, ale měl jsem i lepší (třeba svou úplně první).
Zkoušel jsem i vytřít brandy, také se neosvědčilo - fajfka se pak dlouho chovala, jako těšně po vyčištění kanálku lihem.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod Nevill » 27 srp. 2008, 16:50

BATRACHOS píše:Já ano. Zkoušel jsem to.

Asi před čtrnácti lety jsem se rozhodl, že tu další fajfku vymažu medem. Udělal jsem to (tehdy dokonce na Hingarovu radu, je dost vysazený na Dunhilly) a fajfku pak nechal asi dva týdny stát. Jen jsem kotlík objel prstem namazaným medem, ne že by toho byl plný!
Po čtrnácti dnech byl kotlík zaschlý, tak jsem začal zakuřovat. Ale ta fajfka nikdy nebyla to pravé, těžko říci, zda to bylo tím medem?
Nebyla na tehdejší poměry (BPK) úplně špatná, ale měl jsem i lepší (třeba svou úplně první).
Zkoušel jsem i vytřít brandy, také se neosvědčilo - fajfka se pak dlouho chovala, jako těšně po vyčištění kanálku lihem.


A říkal ti Hingar taky to, že to s tím medem se používá u Dunhillek nebo obecně oil-cured dýmek hlavně kvůli tomu, aby to při zakuřování přebilo tu pachuť oleje? Jinou funkci to snad ani nemělo. Co jsem hledal po netu, tak Dunhill teda už posledních několik let dýmky oil-cured nemá (nebo je zpracovává nějak jinak než dřív), dělá to stále snad Ashton, Radice nebo Castello...
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 45
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod BATRACHOS » 27 srp. 2008, 23:41

No ale ten med doporučují nadále, ne?
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod jimmiripper » 15 zář. 2008, 20:12

Zdravím já osobněvlastním jednu stanislavku a nemužu na ní něak nadávat začínal jsem na prosečce a to byl važně děs teď uvažuju o koupě petrsonky kterou jsem oběvil u nás na skladě. Jinak musím říct sem se už párkrat setkal s propálenou(zkušeným kuřakem) stanislavkou ale nebyl problém s reklamací...hrozně bych chtěl aby mě na víkend zavřeli do skladu mostexu a ja vše okoštoval :smoke5: :D
Uživatelský avatar
jimmiripper
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 1
Věk: 35
Registrován: 14 zář. 2008, 16:48

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod vytryol » 15 zář. 2008, 20:15

Jen jsem se chtěl zeptat...taky se vám někomu zdá, že náustky u stanislawů smrdí jak guma? Alespon u těch mých to tak bohužel je...Přemýšlel jsem nedávno napsat Kloučkovi, jestli by nevyměnil...myslíte, že by vyhověl?
Uživatelský avatar
vytryol
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 547
Věk: 54
Registrován: 11 dub. 2008, 09:19

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod bromden » 16 zář. 2008, 10:19

vytryol píše:Jen jsem se chtěl zeptat...taky se vám někomu zdá, že náustky u stanislawů smrdí jak guma? Alespon u těch mých to tak bohužel je...Přemýšlel jsem nedávno napsat Kloučkovi, jestli by nevyměnil...myslíte, že by vyhověl?


Kdybys si přečetl diskuzi o náústcích, zjistil bys, že většinou stačí náůstek pořádně přeleštit :roll:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod littlebull » 16 zář. 2008, 12:59

vytryol píše:Jen jsem se chtěl zeptat...taky se vám někomu zdá, že náustky u stanislawů smrdí jak guma? Alespon u těch mých to tak bohužel je...Přemýšlel jsem nedávno napsat Kloučkovi, jestli by nevyměnil...myslíte, že by vyhověl?

Po čem asi mají smrdět, když jsou neudržované a z paragumy? Udržovat! Leštit!
A proč se ptáš nás jestli Ti Klouček vyhoví? Snad by bylo efektivnější se zeptat jeho, ne? :smoke3:
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod basa333 » 16 zář. 2008, 13:21

skutečně nevím, proč bys je měl měnit - stačí se o ně trochu starat. osobně nějsem až tak velký přítel tvrdého bezúdržbového akrylu. ebonit je ebonit, ale vyžaduje prostě trochu péče
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod Fajfáš » 16 zář. 2008, 14:16

Při výběru dýmky se řiď srdcem, vyber si tu která se Ti nejvíce líbí. musí Ti padnout do ruky a nesmí být moc těžká. Kouřový kanálek musí být na dně, nikoliv nade dnem nebo pod. U bentky (to jsou ty zahnuté) může být kanálek trošku výš. To nevadí.Pro začátek si neber tu, která má moc velký kotel, taková ta střední velikost je akorát. Cenu dýmky je těžké posuzovat, ale dýmkařské pravidlo říká, že na dýmce se nemá šetřit. Pro začátek je podle mne cena dýmky 1500-2000 Kč úplně postačující. Je dobré si kupovat dýmku v nějakém specializovaném obchodě, ne v hypáči, kde Ti neporadí a vůbec tomu nerozumí. Tabáčník, který Ti bude vnucovat to nejdražší např Dunhillku za 8000 je lump a chce jenom vydělat tomu se také vyhni. Já jim říkám prodavač podavač. Je dobré si ještě koupit ťapťátko bez toho se neobejdeš a sirky, zapalovač není nejlepší pro začátečníka. Co se týká filtrů do dýmky, já je osobně nepoužívám, domnívám se že kradou tabáku chuť. Tábáček bych doporučil nějaký lehký ovocný od Mac Baren. Až budeš zakuřovat tak se nediv, že dýmka na poprvé nechutná, a ještě dám jednu dobrou radu, při zakuřování nepij pivo vůbec nic kde je kysličník uhličitý. Pálí z toho jazyk. Dobrý je čaj nebo sklenka červeného. Fajfáš
Fajfáš
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13 zář. 2008, 22:01

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod vytryol » 16 zář. 2008, 14:18

Díky za rady...
Všechny moje dýmky mají eboniťák,až na 2 stanislawy...takže se mi to nikdy nedělo..Až teď mi to začalo, tak jsem to teprve teď začal nějak řešit...a pročítat
Uživatelský avatar
vytryol
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 547
Věk: 54
Registrován: 11 dub. 2008, 09:19

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod BATRACHOS » 16 zář. 2008, 16:13

Fajfáš píše:Při výběru dýmky se řiď srdcem, vyber si tu která se Ti nejvíce líbí. musí Ti padnout do ruky a nesmí být moc těžká. Kouřový kanálek musí být na dně, nikoliv nade dnem nebo pod. U bentky (to jsou ty zahnuté) může být kanálek trošku výš. To nevadí.Pro začátek si neber tu, která má moc velký kotel, taková ta střední velikost je akorát. Cenu dýmky je těžké posuzovat, ale dýmkařské pravidlo říká, že na dýmce se nemá šetřit. Pro začátek je podle mne cena dýmky 1500-2000 Kč úplně postačující. Je dobré si kupovat dýmku v nějakém specializovaném obchodě, ne v hypáči, kde Ti neporadí a vůbec tomu nerozumí. Tabáčník, který Ti bude vnucovat to nejdražší např Dunhillku za 8000 je lump a chce jenom vydělat tomu se také vyhni. Já jim říkám prodavač podavač. Je dobré si ještě koupit ťapťátko bez toho se neobejdeš a sirky, zapalovač není nejlepší pro začátečníka. Co se týká filtrů do dýmky, já je osobně nepoužívám, domnívám se že kradou tabáku chuť. Tábáček bych doporučil nějaký lehký ovocný od Mac Baren. Až budeš zakuřovat tak se nediv, že dýmka na poprvé nechutná, a ještě dám jednu dobrou radu, při zakuřování nepij pivo vůbec nic kde je kysličník uhličitý. Pálí z toho jazyk. Dobrý je čaj nebo sklenka červeného. Fajfáš


Jejda, Mlho, a komu že to radíš.... :?:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod littlebull » 16 zář. 2008, 18:48

vytryol píše:Díky za rady...
Všechny moje dýmky mají eboniťák,až na 2 stanislawy...takže se mi to nikdy nedělo..Až teď mi to začalo, tak jsem to teprve teď začal nějak řešit...a pročítat

Tak čti pořádně a raději před tím, než začneš psát... jaký je rozdíl mezi parakaučukem a ebonitem? :think: Odpovím si sám, jako mezi akrylem a polymetylmetakrylátem, vřesovcem a bruyérem.. tedy žádný.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod vytryol » 16 zář. 2008, 19:45

Tak to potom uctivá poklona.......služebníček...

Mea culpa
Uživatelský avatar
vytryol
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 547
Věk: 54
Registrován: 11 dub. 2008, 09:19

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod Fajfáš » 17 zář. 2008, 22:32

Tak to jsem nevěděl, že parakaučuk je vlastně ebonit. Kdybych měl liščí ocas tak bych si mohl při leštění naustku svítit. A ten polymery atd. to je teda akryl, doufám, že to není jedovaté. A co naustek cumberland, to je také ebonit? Pro Vytryola : parakaučuk šedne a když do něj kousneš, je měkký, dá se nad teplem tvarovat. Akryl je stále tvrdý a leskne se, nad teplem se dá tvarovat jenom jednou, pak si mužeš jít koupit novou fajfku.
Fajfáš
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13 zář. 2008, 22:01

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod basa333 » 18 zář. 2008, 04:16

Fajfáš píše: Akryl je stále tvrdý a leskne se, nad teplem se dá tvarovat jenom jednou, pak si mužeš jít koupit novou fajfku.



tak to slyším poprvé - jak by asi vznikaly akrylové náustky z akrylových tyčí, které už byly jednou tvarovány? :shock:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků