Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod littlebull » 18 zář. 2008, 07:51

Fajfáš píše:Tak to jsem nevěděl, že parakaučuk je vlastně ebonit. Kdybych měl liščí ocas tak bych si mohl při leštění naustku svítit. A ten polymery atd. to je teda akryl, doufám, že to není jedovaté. A co naustek cumberland, to je také ebonit? Pro Vytryola : parakaučuk šedne a když do něj kousneš, je měkký, dá se nad teplem tvarovat. Akryl je stále tvrdý a leskne se, nad teplem se dá tvarovat jenom jednou, pak si mužeš jít koupit novou fajfku.

Cumberland je také akryl, plexisklo je také akryl, akrylon taktéž a umaplex jakbysmet, vždy jde o obchodní názvy různých výrobců. Polymetylmetakrylát (akryl) je termoplast a dá se ohřívat, tvářet, pak ochlazovat, tase ohřívat a tvářet jen ten ohřev nesmíš přehnat až do teploty degradace polymeru - pak už jde o nevratné změny (doprovázené smradem, změnou barvy atd.) Narozdíl od např. bakelitu - to je termoset, ten můžeš ohřívat do alelujá a ani se nehne...a pak degraduje. Než napíšu nějaké moudro, něco si přečtu - nebo je ta mystifikace úmyslná? :smoke3:
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod mihra » 18 zář. 2008, 08:02

:arrow: littlebull:
Myslím, že nemáš úplnou pravdu. Mám Savinellku a Jirsovku s cumberland náústkem a je vlastně obarvený ebonit, alespoň se tak chová. Stejně tak i u cumberland Dunhillek. Mám ale i jinou Savinellku s cumberland náústkem a ten je akrylový. Takže asi jak kdy.
Naposledy upravil mihra dne 18 zář. 2008, 08:18, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod littlebull » 18 zář. 2008, 08:10

mihra píše::arrow: littlebull:
Myslím, že nemáš úplnou pravdu. Mám Savinellku a Jirsovku s cumberland náústkem a je vlastně obarvený ebonit, alespoň se tak chová. Stejně tak i u cumberland Dunhillek.

áá, v případě cumberlandu jsem vycházel z cizí informace (koupil jsem "cumberland" polotovar náústek a ten je akrylový), na podstatě věci to ale asi nic nemění. Myslím opakovaný ohřev a tváření.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod Pistacik » 18 zář. 2008, 08:17

Ja som zase našiel info, že originál cumberland od Dunhillu (používaný prekvapivo na rade Cumberland) bol/je ebonit. Povedal by som, že u nás sa v dnešnej dobe pod "cumberland" rozumie skôr sfarbenie, ako materiál.
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod Fénix » 18 zář. 2008, 08:53

Pistacik píše:Povedal by som, že u nás sa v dnešnej dobe pod "cumberland" rozumie skôr sfarbenie, ako materiál.


vidím to stejně /přičemž osobně jsem ale na ebonit jiný než černý (nebo zelenošedý :twisted: ) myslím nenarazil /
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod mihra » 18 zář. 2008, 10:19

Jak jsem psal, má Jirsovka a ta jedna Savinelli ten cumberland ebonit má.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod bromden » 18 zář. 2008, 10:31

mihra píše:Jak jsem psal, má Jirsovka a ta jedna Savinelli ten cumberland ebonit má.


Pánové, pokud mne moje chabé znalosti neklamou, tak:
- cumberland je specielní materiál (kdy cumberland je jeho asi obchodní označení), který je vlastnostmi podobný ebonitu, okousává se, šedne, ale má nádhernou kresbu,
- kromě toho existuje celá řada napodobenin, akrylových najmě (kdy z akrylu se dělají všelijaké barevnosti), kreré nicméně povětšinou nedosahují tak pěkné barvy a kresby, jako originál cumberland.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod basa333 » 18 zář. 2008, 10:55

možná, že tě tvoje chabé znalosti opravdu klamou: na německém netu jsem našel zmínku o tom, že cumberland je směs ebonitu a akrylu. budu ještě hledat dál. jinak třeba na stránkách baff! (david wagner) se přímo hovoří o "kaučuku" cumberland. takže na té směsi asi něco bude
Naposledy upravil basa333 dne 18 zář. 2008, 10:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod Fénix » 18 zář. 2008, 10:57

basa333 píše:směs ebonitu a akrylu


ne, to je jirsonit :twisted:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod littlebull » 18 zář. 2008, 11:03

Fénix píše:
basa333 píše:směs ebonitu a akrylu


ne, to je jirsonit :twisted:

Ne jirsonit je něco úplně jiného, a přestože 100% vím o jaký materiál jde, nebudu to takhle veřejně publikovat.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod bromden » 18 zář. 2008, 11:04

Cumberland: Cumberland is a sulphur-hardened rubber. It is fairly soft on the teeth and is more flexible than Lucite. It will yellow and oxidize in sunlight and with time. Do you see a recurring theme here? Cumberland is made the same way as Ebonite and Vulcanite, but has brown and red pigment added to give it a more interesting appearance. Despite claims to the contrary Cumberland will oxidize. It isn’t as fast as Vulcanite because like Ebonite less sulphur is used in its construction. Cumberland also has the added benefit of being a lighter colour than black and so does not show yellowing as quickly or as dramatically as black materials. Dunhill was the first to put Cumberland on the market.

Zdroj:
http://www.downiepipes.com/faq.html
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod littlebull » 18 zář. 2008, 11:06

Ale abychom nějak skončili s tím OT. Stanislawky, alespoň ty z dílny Jeana, mají kvalitní ebonitové náústky, to se asi shodneme všichni, ne?
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod basa333 » 18 zář. 2008, 11:14

bez jakýchkoli debat. ani jeden náustek od honzy se mi ještě nepodařilo při ohýbání zlomit, zato z běžně kupovaných přířezů již několik, tož tak.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod Fajfáš » 18 zář. 2008, 13:19

Jenom jsem reagoval na to jak jsi to chemicky vyložil. Všichni nejsme v organické chemii tolik zasvěcení. A musím říct, že jsem měl takové oči :shock: když jsem to četl poprvé, ale pak jsi to pěkně vyložil :idea: . Jelikož dýmky i sbírám tak bych se rád zeptal co je to Juwelit? Tyto náustky se ve třicátých letech dávaly na dýmky v Proseči, byl to jakýs takýs experiment místo rohoviny.
Fajfáš
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13 zář. 2008, 22:01

Re: Dýmky Stanislaw a vse kolem nich

Příspěvekod mycroft » 18 zář. 2008, 14:52

Fajfáš píše:Jenom jsem reagoval na to jak jsi to chemicky vyložil. Všichni nejsme v organické chemii tolik zasvěcení. A musím říct, že jsem měl takové oči :shock: když jsem to četl poprvé, ale pak jsi to pěkně vyložil :idea: . Jelikož dýmky i sbírám tak bych se rád zeptal co je to Juwelit? Tyto náustky se ve třicátých letech dávaly na dýmky v Proseči, byl to jakýs takýs experiment místo rohoviny.

:evil: :naughty: A dost! Pokračujte ZDE: viewtopic.php?f=1&t=342&st=0&sk=t&sd=a&start=135
Uživatelský avatar
mycroft
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1150
Věk: 44
Registrován: 21 úno. 2005, 12:25
Bydliště: Kácov

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků