Dýmky Pipe Atelier Yashtylov

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Dýmky Pipe Atelier Yashtylov

Příspěvekod LUBO » 23 pro. 2008, 10:07

Tak teda len kratko, nechcel som sa do diskusie miesat, ale asi by sa patrilo povedat moj nazor, ked som mal s panom Yashtylovom volakedy urcity spor:
Ano, v minulosti mal na svojej web-stranke detailne spracovane kopie designu Rolanda Negoitu, boli minimalne tri vratane velmi znamej "zatocenej" fajky o 360 stupnov. Vtedy som o tom upovedomil Rolanda a Alexandru, ta napisala Yashtylovovi, ale vtedy sa nedohodli a ona bola z toho velmi rozcarovana. Ja som vtedy zalozil na tuto temu miestnost na nemeckom fore, kde niektori take pocinanie odsudili a niektori napodiv schvalili, lebo ze vraj Negoita moze byt rad, ze niekto robi jeho fajky. Aj sam Willi, zakladatel nemeckeho fora, vtedy nepovazoval tuto vec za dotknutie autorskych prav, az pokial potom o par mesiacov niekto nepouzil jeho fotky na nejakom webe, to potom zrazu nevedel od zlosti, co so sebou a uvazovali o zalovani na sude. Vtedy som mu to pripomenul, lebo predsa len dobry fajkovy shape treba vymysliet priamo hlavou, kdezto fotka fajky v zatisi v pripade Williho urcite nestala tolko casu. Sef Vauenu mi napisal, ze je to smutne, ked niekto robi kopiu ich specifickeho designu, ale ze mu nestoji za to sa tym hlbsie zaoberat, kedze to nema obchodne zaujimave rozmery.
Potom sa pan Yashtylov na nemeckom fore podakoval za negativnu reklamu, lebo vraj este nebolo tak spopularizovane jeho meno na fore, ako vtedy, aj ked negativnym sposobom a mal pravdu. Aj ini mu dali za pravdu, lebo by o nom inac vobec nevedeli a on vedel kvalitou prace zasluzene zaujat.
Ale pisem to vsetko preto, lebo pan Yashtylov sa nakoniec zachoval ako chlap a uviedol veci na spravnu mieru.
Pokial este mal na webe kopie fajok Negoitu, ktore robil pre konkretnych zakaznikov, tak tam spravne uviedol, ze sa jedna o kopie designu majstra Negoitu a teraz ich uz ani nema na web-stranke, pokial sa nemylim. Co sa tyka designu Anne Julie, tak ano, je to prevzatie jej jedinecneho designu, nikto iny nerobi tymto sposobom fajky skulpturalneho charakteru, pre Anne je najtypickejsi prechod "vyrezavanej" hlavicky cez krcok az do naustku. ten je tiez casto viac ako do polovice rezany a nie hladky. Ona zjednocuje pojednanie fajky s naustkom. Tento dnes uz klasicky "tulip" je ovsem volnejsou formou, hoci Anne Julie by urcite velmi razne protestovala, keby sa dozvedela, ze profesionalny pipemaker ponuka jej design ako svoju pracu. Myslim ovsem, ze to bolo na zelanie zakaznika a ojedinely kus a asi pan Yashtylov nebude viac robit tieto kusy, on presne vie, ze to je charakteristika Julie a znalci to hned identifikuju, preto si nemoze dovolit to opakovat pravidelne a ponukat do sveta.

V kazodm pripade je pan Yashtylov vyborny pipemaker, ma velmi dobre spracovanie a je len skoda, pokial si pozicia nejaky cudzi design. Pokial si vezme napriklad Ramzesa alebo Ballerinu od Bo Nordha a pretavi ju do svojho citenia, cize ju nejakym sposobom pozmeni a dostane do inej vytvarnej a rozmerovej urovne, tak je to samozrejme nielen v poriadku, ale dokonca prinosom. Pokial len odkopiruje nejaky shape, ako to zvykol robit Klein z Nemecka, tak by to nebolo v poriadku a zbytocne by dehonestoval svoje velke schopnosti, kedze ma na to, aby robil vlastne tvary, ktore by ho identifikovali.
Pan Yashtylov si zasluzi pozornost ako pipemaker, sposob jeho prezentacie na tomto fore nebudem komentovat, lebo jednorazovo by mi to nevadilo, asi mohol uviest len link na svoju stranku a kazdy by si ju prelistoval, kto by mal zaujem.
Tak ja len tolko, nebudem ovsem dalej rozvijat diskusiu, len som trochu zacrel do minulosti, kedze to malo nieco spolocne aj so mnou.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Re: Dýmky Pipe Atelier Yashtylov

Příspěvekod Fénix » 23 pro. 2008, 11:28

LUBO: dobrý příspěvek :ok:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Dýmky Pipe Atelier Yashtylov

Příspěvekod Cifro » 23 pro. 2008, 11:50

Fénix píše:LUBO: dobrý příspěvek :ok:


Jj, ako jeho všetky :think:
Uživatelský avatar
Cifro
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1973
Věk: 66
Registrován: 11 dub. 2008, 09:05
Bydliště: Myjava, SR

Re: Dýmky Pipe Atelier Yashtylov

Příspěvekod bigdragon » 23 pro. 2008, 12:43

řekl bych, že Lubovi příspěvky o světových pipemakerech řeknou kolikrát víc než celá jejich prezentace :ok:
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Re: Dýmky Pipe Atelier Yashtylov

Příspěvekod BATRACHOS » 23 pro. 2008, 19:04

Velmi inspirativní pozadí našich současných problémů s Yashtylovem.
Díky, Lubo.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


cron