Zajimave kousky IV.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod Breer » 18 čer. 2010, 17:59

:think: :think: asi Eltang mal svoj deň, veruže toto by som nechcel
Uživatelský avatar
Breer
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6013
Věk: 53
Registrován: 13 říj. 2005, 21:52
Bydliště: AT

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod genes » 03 srp. 2010, 19:13

Zdárek, můžete mi říct, jestli jsou tohle zajímavé kousky, nebo zda to má pro sběratele cenu? Je to vylovené z moře, ztroskotala tam údajně holandská loď, snad 17. století, nebo tak nějak. Díky za názory. http://img.janforman.com/DSCN4819kon5.JPG
genes
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 03 srp. 2010, 18:55

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod Nevill » 03 srp. 2010, 22:49

genes píše:Zdárek, můžete mi říct, jestli jsou tohle zajímavé kousky, nebo zda to má pro sběratele cenu? Je to vylovené z moře, ztroskotala tam údajně holandská loď, snad 17. století, nebo tak nějak. Díky za názory. http://img.janforman.com/DSCN4819kon5.JPG


No tak sběratelskou hodnotu to mít může, ale jinak jsou to (byť prastaré) obyčejné hliněnky...
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 46
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod Mack » 04 srp. 2010, 08:08

------>genes
na zajímavosti by to získalo, kdyby to mělo nějakou značku...jinak, jak píše Nevill, nejběžnější tvar....
http://www.goudapipes.nl/books/Meulen/c ... merken.php
http://www.goudapipes.nl/books/Meulen/c ... merken.php
http://www.goudapipes.nl/books/Meulen/c ... merken.php
ta bílá nějaké zdobení má ?
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod beda » 04 srp. 2010, 10:56

Navíc jsou obě zlomený. Hodnotu by měly nezlámaný. Takhle, ikdyž budou mít punc výrobce zespoda na opěrce, to neni žádná zvláštnost. Polámanejch se dá najít všude možně kde se kouřilo dost. Bylo to svého času dost spotřební zboží, žádnej klenot. Má to asi hodnotu jako hrnek bez ouška z té doby, možná ještě míň. Osobně bych je nejdřív dobře vykoupal ve sladký vodě, nechal vyschnout a vypálil. Dodělal bych tomu nějaký náústky, nacpal a zapálil. Viděl jsem dobrej tip na opravu zlomený hliněnky pomocí brku z pera velkejch ptáků, vypadalo to fakt stylově.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod beda » 04 srp. 2010, 19:44

Ulámaný jsou na tuty, stačí se mrknout na tu proporční nerovnováhu a na to, že je každá jinak dlouhá přestože se jedná evidentně o stejnou formu. Tady přibližně podobnej shape http://tradingpost.wz.cz/dymky/07_georgian.jpg Tý delší z nálezu chyběj minimálně dva cenťáky, o kratší vůbec nemluvě. Dokonce mám pocit, že mohly bejt ještě delší než ten anglickej Georgian, maj dost širokou troubel a ani neni vidět nějaký zeštíhlení. Tim tempem kterym se zužujou by i ta délka Georgianu byla asi málo na ideální skus. Páč krátký troubele tzv. pracovních dýmek bejvaly opatřeny skusem, aby se daly držet v zubech, ten na nalezenejch neni. Takhle bejvaj zakončený delší fajfky na doma a do hospody. Podle tloušťky troubele to tipuju na něco jako je tady http://www.gouda-original.com/Webwinkel ... Pipes.html třetí od vrchu. Tohle http://www.dawnmist.demon.co.uk/pipdex.htm jsou fakt dobrý stránky, sice krapet nepřehledný, ale je tam hafo informací a fotek.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod genes » 05 srp. 2010, 07:43

Aha, tak zlomené konce jsou ohlazené pískem. Byly tim pádem polámané všechny, protože tam byly i delší a co kus, to jiná délka. Jen jsem myslel, jestli nemám doma nějakou raritu, třeba i cenou. Tak jsem googlil tuším hliněné dýmky a nějak mi to šouplo sem. Proto jsem se zeptal tady, vy byste měli mít přehled :).
Nejsem dýmkař, kouřím 28 let, ale s dýmkou mi to nikdy nešlo. Asi to bylo nedostatkem informací. Možná si vyplním profil a mrknu na fóra s radami a tak, jak mi radil admin a třebas bych moh rozšířit vaše řady. Dýmka mi moc voní, když jí někdo v místnosti kouří. Ale když jsem to zkoušel já, tak mi to nechutnalo. Štípalo mi to na jazyku. Asi jsem dělal něco špatně. No, to už ale spíš patří jinam. Tak všem dík za užitečné informace.
genes
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 03 srp. 2010, 18:55

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod Scalex » 05 srp. 2010, 09:02

genes píše:Ale když jsem to zkoušel já, tak mi to nechutnalo. Štípalo mi to na jazyku. Asi jsem dělal něco špatně.


Není to špatně, prvních cca 14 dní s dýmkou je tak trochu očistec, při kterém si huba a jazyk zvykají. Kdo se nenechá odradit, ten brzy pozná skutečnou krásu dýmkaření.

Druhou možností je použít hned v začátcích dýmky s p-lipem, což je náústek, který má vyústění kouřovodu nikoli na jazyk, ale směrovaný nahoru na patro. Řadě lidí to vyhovuje víc, protože patro je méně citlivé než jazyk.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod basa333 » 05 srp. 2010, 11:03

Scalex píše:
Druhou možností je použít hned v začátcích dýmky s p-lipem, což je náústek, který má vyústění kouřovodu nikoli na jazyk, ale směrovaný nahoru na patro. Řadě lidí to vyhovuje víc, protože patro je méně citlivé než jazyk.


nevím, jestli je zrovna tohle dobrá rada - mně to úplně vysušovalo patro a musel jsem si to tehdy nechat od honzy přebrousit. okamžitě to bylo v klidu a dýmku dodnes velice rád kouřím, je to moje kinsale na IF
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod Scalex » 05 srp. 2010, 11:28

basa333 píše:nevím, jestli je zrovna tohle dobrá rada - mně to úplně vysušovalo patro a musel jsem si to tehdy nechat od honzy přebrousit. okamžitě to bylo v klidu a dýmku dodnes velice rád kouřím, je to moje kinsale na IF


Každý kouří na svou hubu 8^) , já naopak zcela vážně uvažuju o tom, že si ke svým oblíbeným dýmkám nechám vyrobit p-lipové náústky místo klasických, protože z p-lipových fajfek se mi kouří líp. Holt mám asi citlivější jazyk a naopak hodně odolné patro. Patro mi to samozřejmě taky vysušuje, ale na to je jednoduchý recept prověřený stovkami zasedání u Smradu. 8^)
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod BATRACHOS » 05 srp. 2010, 12:11

Já musím říci, že mi P-lip hodně vyhovuje.
Ovšem přesně tam, kde je: na Petersonkách - visácích, se kterými chodím na procházky nebo sedím u práce, nebo dokonce i třeba sekám zahradu.
Tam se mi za prvé dlouhodobě lépe drží v zubech.
Za druhé když mám fajfku na jednom místě v puse třeba 20 minut, tak už by mne jazyk v tom bodě, kam jde kouř, prostě trochu pálil, kdežto patro ne.
A za třetí, P-lip trochu zjemňuje chuť. Tedy jaksi kultivuje, tabáku ubývá na zemitosti (což celkem pochopitelně právě basovi vadí). To mi právě vyhovuje u velkých kotlů, které kouřím dlouho, přes den a věnuji se při tom něčemu jinému. Takže chci i od svých oblíbených tabáků příjemný netvíravý doprovod pracovním dnem, abych chvilkami i mohl zapomínat na to, že vlastně kouřím a že to je to, co mi tak nenápadně vylepšuje životní blaho.

K tomu všemu je P-lip skutečně nenahraditelným pomocníkem.
Nicméně k biliardce nebo buldokovi, a vůbec do večer do hospy či do jiné společnosti (kam visáky pamětliv etikety takořka nenosím), bych P-lip nesnesl.

Takže pravdu má dle mne jak basa, tak Scalex, záleží vždy na kontextu. Podobně jako s visákem versus biliardem.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod Pistacik » 13 srp. 2010, 10:32

Včera sa na turistiku dovalil Dýmák s takouto fajkou Steel's. Okrem peknej kresby je zaujímavá patnetovanou fičirou číslo 8384. Neprišli sme, na čo presne to je, ale negatívne vplyvy na fajčenie Dým8k nespozoroval.

image_id: 8834 image_id: 8835 image_id: 8836 image_id: 8837 image_id: 8838
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod Wenca » 30 srp. 2010, 13:45

Po hledání, kam bych mohl vrznout muj posledni ulovek, jsem se rozhodl hodit to sem. Asi to neni uplně nejzajímavější, leč...

Jedná se o dýmku z pozůstalosti dědy (potažmo pradědy, to se neví jistě, ale přikláním se k tomu, že ne) mého bratrance, který vyklízel půdu a našel tento kousek. Co mi říkal, dýmka byla kouřená asi dvakrát, ale, jak je vidno, část spojující naústek a močkovničku je úplně nová, vysoustruhovaná z třešňového dřeva (asi práce mého strýce, rovněž pozůstalost).

Na dýmce není žádná značka výrobce, pouze vrýpnutý nápis Bruyére Garantie. Vnitřek je téměř čistý, jen troška popílku, asi byla něčím vymazaná, stěny jsou relativně tenké. Tak přemýšlím, jestli ji nějak sanovat a zkusit zapálit.

Nuže, zde je vizáž:

Obrázek

Vůbec ale netuším, co je to za typ :think:
Wenca
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 45
Věk: 37
Registrován: 08 črc. 2010, 20:46
Bydliště: Bruntál

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod bromden » 30 srp. 2010, 14:48

Wenca píše:Vůbec ale netuším, co je to za typ :think:


Obyč "krakonoška" z Proseče. Dodnes se dá stejná koupit za velmi příznivý peníz (kolem 300-600). Po vybroušení, a obroušení nekvalitního laku velmi obstojně kouřitelná.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Re: Zajimave kousky IV.

Příspěvekod Hades » 30 srp. 2010, 14:58

nechal bych ji být, jen vyčistit a zkusit znovu uvést do provozu. Pokud se z ní lak neloupe, je škoda ho dávat dolů. Nakonec, sám uvidíš, jestli je kouřitelná nebo není. Pokud ne, pak máš alespoň základ sbírky :think:
Uživatelský avatar
Hades
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3041
Věk: 66
Registrován: 15 led. 2008, 22:22
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 67 návštevníků