Switch to full style
Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.
Odeslat odpověď

Kolik mate v soucasne dobe dusatek?

1-5
406
83%
6-15
66
14%
16-30
8
2%
vice nez 30
7
1%
 
Celkem hlasů : 487

Re: Dusatka

01 čer. 2020, 23:35

Já momentálně používám šroub nábytkářský (typ BD, hlava 15 mm, brunýrovaný). Není to vůbec špatné.

Re: Dusatka

02 čer. 2020, 22:11

Léta jsem používal JCP (CPT :wink: ). A nebylo to vůbec špatné.

Ovšem pak jsem při jisté příležitosti dostal dřevěné dusátko a basa zrovna tehdy začal brousit na jedné straně takové ty drápovitě zahnuté lopatičky ... a už nikdy jsem se k železu nevrátil. Kdo to zkusí, tak tu výhodu musí prostě vidět. Mám také keramická dusátka, ta jsou po pravdě ještě lepší na vlastní dusání, ale jinak nejsou moc praktická.

Re: Dusatka

03 čer. 2020, 07:32

Něco z těch mýchimage_id: 10875

Re: Dusatka

03 čer. 2020, 08:05

Mihra - z těch tvých jsou mimo jiné zajímavé ty tři s podkovákama. A to šroubovací z bépéká, co ho dělali myslím Klasik s Littlebullem, mám taky a používám ho rád. :smile:

Re: Dusatka

03 čer. 2020, 12:17

Mihra: krásná sbírka! :ok:
Zaujaly mne ty systémy dřevěné dusátko a nahoře ten list s hrotem. Ta moje dřevěná to nemají a při dokouření a čištění dýmky musím občas vytahovat z pouzdra ještě takový ten nožík na šťourání vespod kotlíku. Což by mi ten systém s listem asi pořešil, navíc dřevo na dřevo je asi méně rizikový, než kov na dřevo.
Bohužel jsem se s takovým dusátkem zatím nikde v obchodě nepotkal, dá se to někde sehnat? Ta moje dřevěná, která mají nějaký vnitřek, tak obsahují jen trn, který jsem zatím celkem k ničemu nepotřeboval.

Re: Dusatka

03 čer. 2020, 12:55

Itrnda - no, to musíš oslovit některého z místní komunity brusičů fajfkotvorných, oni to umějí vyrobit. Je jich docela hodně a v každém kraji naší vlasti nejméně dva :wink:

Re: Dusatka

03 čer. 2020, 14:11

itrnda píše:Mihra: krásná sbírka! :ok:
Zaujaly mne ty systémy dřevěné dusátko a nahoře ten list s hrotem....
Bohužel jsem se s takovým dusátkem zatím nikde v obchodě nepotkal, dá se to někde sehnat?


Buková tyčka z OBI a brusný kotouč na vrtačce. 10 minut. cca 6 takových dusátek. Zvládne Žabák akademik = zvládne každý ... :rofl:

Re: Dusatka

03 čer. 2020, 23:34

Dělám je taky tak, ale nemají ten pfilosopfický náboj :wink: CPT nosím v pouzdru v zásobě, ale dřevěným dávám přednost. S CPT jsem si občas příliš ucpal kotlík v poslední třetině, ve dřevě mám tak nějak lepší cit.

Re: Dusatka

04 čer. 2020, 12:07

Já taky používám CPT dlouhodobě. Zkoušel jsem i dřevěné a bylo dobré taky. Skoro bych řekl, že ještě lepší, ale záhy jsem ho ztratil. Do OBI se nechystám a tak zůstávám pořád u CPT.

Re: Dusatka

04 čer. 2020, 18:37

Tak v jakýchkoli domácích potřebách ... :smoke3:

Jinak pro ty, co to nezkusili: zásadní rozdíly jsou asi tak tři:

1. Dřevo/keramika umožňují přesouvat uhlík po kotlíku, kam třeba. To jde se železem mnohem hůře.

2. Dřevo/keramika neodebírají tolik tepla, dusání tedy tak radikálně nezchlazuje celý povrch nacpaného tabáku.

3. Dřevo se samozřejmě mírně napaluje, čili takové dusátko není úplně nesmrtelné, a samozřejmě také dřevo/keramika pro svoji žádoucí hrubost, díky které dobře uhlazují povrch a přesouvají, na sobě nesou dosti popela a uhlí = neodstranitelně po prvním použití špiní vše okolo (kapsy, tašky, ubrus...). JCP je mnohem čistotnější volba. :wink:

Re: Dusatka

04 čer. 2020, 19:03

Máš dar věci popsat věcně a jasně. :ok:
Souhlasím, vše to tak nějak vidím taky (včetně bodu 3). Pro mne není práce s dusátkem jen o stlačování tabáku, vnímám to i jako rovnání a přesunování spojené s troškou kroužení, což s tím CPT jde hůř. A kov to tak dobře neposune.
Ale možná jen prostě zatím neumím pořádně nacpat fajku :mryellow:

Re: Dusatka

10 čer. 2020, 14:01

Před pár měsíci jsem dostal tohle dusátko. Zespodu má takovou mističku, kterou se dá seškrábat karbon ze stěn – pokud ho potřebujete seškrábat jako já, který to nedělal roky. image_id: 28095
image_id: 28096

Re: Dusatka

10 čer. 2020, 20:11

Díky za inspiraci. Napadlo mne totiž, že klíčový pro rovnání a posun uhlíku může být ten spodek, který musí mít nějaký reliéf, a tak jsem zase hledal, našel a rovnou objednal. Navíc má tento krasavec i tu šťouromíchadní lžičku, kvůli které nosím k BPK dusátku ještě ten nožík. Tak jsem zvědav.
image_id: 28097

Re: Dusatka

12 čer. 2020, 19:37

Odzkoušeno na 4 kouřeních, zatím velká spokojenost, posunuje a rovná skvěle, lžička ideální tvar a vevnitř je ještě šroubovací trn. Jen se musí pak vždy vyčistit ubrouskem, což mi nevadí, rozšiřuje to řadu příjemných kouřících obřadů a rituálů.

Re: Dusatka

13 čer. 2020, 09:38

Je moc pěkné :ok: Kdo ho vyrábí?
Odeslat odpověď