Repase dýmek

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Repase dýmek

Příspěvekod JohnyMach » 30 bře. 2021, 09:30

Tapinek píše:Jiste ze sel. Jen se s nim kapanek hur dela (bo nejni kulatej). Da se to delat i nozem... ;-)

Dobře, myslel jsem, jestli se nějakým levným nemůže poškodit hlavička, ale děkuju moc za rady, uvidím jak to půjde :ok: :smoke5:
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Repase dýmek

Příspěvekod Tapinek » 30 bře. 2021, 09:46

Pokud nebudes tlacit, tak nemuze. Pokud tlacit budes, muze prasknout. Ale to plati pro vsechny. Ty kulaty praci usnadnuji. Nic vic, nic min. ;-)
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Repase dýmek

Příspěvekod baron Tom » 30 bře. 2021, 10:09

teď sem kouknul na foto. podle mne to nejni na výhrubník. to bych normálně odrbal jídelním nožem. nebo lžičkou z cpt.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Repase dýmek

Příspěvekod Ferd » 30 bře. 2021, 12:25

Ten plochý výhrubník "Brebia" mě už kdysi zaujal tím, jak je malý a skladný. Ale trochu jsem pochyboval o funkčnosti. KOupil jsem ho a oproti skepsi se mé pochyby ....potvrdily. :( Má to kulaté hrany a nezabírá. Obě půlky drží tenký pásek plechu a měkké nýtky. Plíšek se kroucením ohnul, nýtky vyviklaly. Po prvním použití vypadal jak rozkročený opilý námořník. Buďto s ním neumím nebo to je tím, že to není originál. Zůstala jediná výhoda-skladnost :|
Vzal jsem úzký zavírací nožík, zakulatil špičku a nemůžu si vynachválit.
Naposledy upravil Ferd dne 30 bře. 2021, 15:06, celkově upraveno 1
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Repase dýmek

Příspěvekod JohnyMach » 30 bře. 2021, 12:37

Myslíte, že je tento kvalitnější? Vypadá robustněji. https://www.etrafika.cz/udrzba-dymky/vy ... savinelli/ :smoke3:

Kdesi jsem četl, že u použitých dýmek se čistí kotlík tím, že se do něj nasype sůl a zalije trochou alkoholu.
Nestačilo by z něj pouze vyškrábat uhlík? :think:
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Repase dýmek

Příspěvekod sleeper » 30 bře. 2021, 13:09

Já ten plochý výhrubník Brebbia mám a jsem s ním spokojený. Už je to chvíle, co jsem ho naposled použil, ale co si pamatuju, tak pořádně funguje jen v jednom směru otáčení. Některé hrany jsou kulaté a jiné ostřejší. Nic moc jsem od něj nečekal, ale zatím fungoval bez problému, jen ho musí člověk v kotlíku pěkně srovnat. U jedné dýmky jsem s ním kompletně vybrušoval popraskaný cake a výsledek byl perfektní.
Uživatelský avatar
sleeper
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 42
Věk: 42
Registrován: 04 lis. 2017, 16:06
Bydliště: Hronov

Re: Repase dýmek

Příspěvekod JohnyMach » 30 bře. 2021, 13:13

Díky moc za rady:) :D :ok: :smoke5:
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Repase dýmek

Příspěvekod Ferd » 31 bře. 2021, 10:33

Jo, ten typ "Savinelli" ze dvou nořů stažených matkou bude určitě lepší. Je vidět, že má i nějaké naostřené hrany. Ten "Brebbia" je má zaoblené z obou stran-je to vidět i na fotce.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Repase dýmek

Příspěvekod Johannes » 31 bře. 2021, 11:02

Ten Savinelli mám a cake odškrabuje pěkně, má jen jednu nevýhodu, je kónický a ten úhel se nedá nijak změnit. Na dýmky se striktně cylindrickými kotlíky to asi nebude to pravé.
Uživatelský avatar
Johannes
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 145
Věk: 39
Registrován: 30 srp. 2018, 08:54
Bydliště: Brno

Re: Repase dýmek

Příspěvekod JohnyMach » 06 dub. 2021, 09:05

Ještě jsem se chtěl zeptat, jak a na jaké dýmky se používá karnaubský vosk?
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Repase dýmek

Příspěvekod baron Tom » 06 dub. 2021, 09:46

ahoj je to finální povrchová úprava. nanáší se bud nahřátím nebo hadrovým kotoučem a následně rozleští (při úpravě hladká dýmka/leštěná) při rustiku se to pak nahřívá horkovzdušnou pistolí. používá se i obnovu lesku náustku. těžko vypsat na co vše to lze použít. prostě je to druh vosku který po vytvrdnutí je dost odolný a tvrdý aby nějaký čas udržel lesk. asi i nějak chrání dřevo ale to mi přijde u dýmek jako podřadné ( vzhledem k zacházení)
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Repase dýmek

Příspěvekod JohnyMach » 06 dub. 2021, 10:32

Děkuji :ok: :smoke5:
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Repase dýmek

Příspěvekod JohnyMach » 06 dub. 2021, 13:46

Takže když chci vyleštit zašlou hlavičku stačí nahřát (třeba nad svíčkou :think:) a vyleštit hadříkem?
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Repase dýmek

Příspěvekod basa333 » 06 dub. 2021, 14:04

takhle jednoduše to nefunguje. hadříkem bys všechen vosk setřel. je potřeba vosk na dýmku nanést, nikoli setřít. ta problematika je složitější - pokud tě to zajímá, načti si o tom něco v tomto vláknu.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Repase dýmek

Příspěvekod baron Tom » 07 dub. 2021, 06:46

tu karnaubu lze koupit v sypkém, tuhém, i pastovém stavu. asi by se to dalo nanést a a pak opatrně vyleštit ale nezkoušel jsem to a očekával bych pekelně dlouhý proces s nejistím výsledkem. sežeň si hadrovej kotouč upni ho do brusky/soustruhu /vrtačky a roztoč co to dá (otáčky nebo obvod.rychlost najdeš na eschopech kde prodávaj ty kotouče) přitlač na to vosk on se třením nanese na kotouč a pak přilož fajfku a navoskuj. Následně vyměň kotouč za čistej flanel a vyblejskej.
pokud to chceš kupovat:https://www.promistry.cz/ kotouč počesané molino a flanel. pokud chceš dobře poradit: dojdi za někým z okolí kdo má potřebné věci nech si to vyglancovat. nákup na jednu fajfku je finanční blbost. pokud máš tu fajfku hladkou tak bych to zkusil ručně. nanes na to vosk nech zaschnout a pak leštit leštit leštit. Ale doporučuji pročíst diskusi najdeš tam mnoho....
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků