Náústky - obecná diskuse

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod Milos Cerman » 30 bře. 2012, 15:15

basa333 píše:líh není namáčení - velmi brzy se odpaří a nevsákne se. on briár stejně není bůhvíjak nasákavý.

Souhlasí, jen s malou vyjímkou = líh může někdy poškodit lakovanej povrch. Na to pozor :smoke3:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod basa333 » 30 bře. 2012, 15:20

myslel jsem to samozřejmě na vnitřek krčku, na nic jiného
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod Namornik » 30 bře. 2012, 15:34

Dědeček je prase :plaster: čistič téměř neprošel :pray: 2čističe v meruňce totálně černý a jeden suchej. Ještě že jsem objevil dýmku.net a nenechal se učit bafat od dědy. On kouří vždy jednu dýmku celej den a pak je klidně nevyčistí. Škoda těch kršek a petersonů co tam u něj trpěj :lol:
Uživatelský avatar
Namornik
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1069
Věk: 35
Registrován: 04 říj. 2010, 19:37
Bydliště: Mlékojedy u Neratovic

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod littlebull » 30 bře. 2012, 16:52

nojono, bere dýmky jako běžnej spotřební materiál, což není dobré, ale to je asi tak všechno co se s tím dá dělat.
Naopak dobrá je ta skutečnost kterou popisuješ, dýmka.net otevřela obzor už stovkám začátečníků a přivedla je na dobrou cestu trvalého vztahu dýmkař - dýmka. :ok:
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod BATRACHOS » 19 dub. 2012, 15:27

Namornik píše:Dědeček je prase :plaster: čistič téměř neprošel :pray: 2čističe v meruňce totálně černý a jeden suchej. Ještě že jsem objevil dýmku.net a nenechal se učit bafat od dědy. On kouří vždy jednu dýmku celej den a pak je klidně nevyčistí. Škoda těch kršek a petersonů co tam u něj trpěj :lol:


Bych to tak neprožíval.
Jeden čas jsem to také dělal tak, že jsem kouřil celý den jednu a tu samou fajfku.
Odkazují k tomu i ty sady s dýmkami vyhrazenými dnům, např. od Dunhillů.
Samozřejmě pak člověk musí zapomenout na mariáš fajfky a tabáku, ale zase jsou ty fajfky parádně zakouřené, mnohdy chutnají ty tabákové děvky lépe, než věrné jednomu blendu.

Čistit se musí, ale fakt je, že dřívávějc také nepoužívali čističe, jen to profoukli a občas snad protáhli něčím ve stylu čističe na flétny ... také si furt nemyli ruce a neměli doma sprchu. To je spíš taková hygienická ideologie, ale dnes to prostě holt neakceptujeme.
Myslím, že čím je člověk starší, tím je línější dělat něco, co není absolutně nezbytné.
Až budeš děda Ty, uvidíme, jak často budeš čistit... :wink:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod MBO » 19 dub. 2012, 19:59

Já si myslím, že je každopádně zajímavé, pozorovat ten posun, jak se z předmětu denní potřeby typu zubního kartáčku nebo kuchyňského nádobí stalo NĚCO s velkým N. Asi jako veteráni. Sám to tak mám, takže nejsem zdaleka nad věcí a o dýmky se starám líp než o sebe, ALE jak k tomu došlo? Jak to, že dnes dýmkám přisuzujeme tak velký význam, který by naši pradědové asi stěží pochopili? Je to pokrok, nebo úlet? Je mi jasné, že píchám do vosího hnízda.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod PoKlaT » 19 dub. 2012, 21:09

Domnívám se, že naši dědové přistupovali k dýmkám jak dnešní kuřáci cigaretám, primární bylo uspokojit potřebu nikotinu. Vývoj šel kupředu a dnes se více hledí na design a značku, obojí má vliv na cenu a tím se dýmka posunula do zcela jiné kategorie. V Proseči ale stále vyrábí spotřební zboží denní potřeby které umožňuje nevlídné zacházení, Pavel Háp už tam nepůsobí.
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 69
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod BATRACHOS » 19 dub. 2012, 23:11

MBO píše:Já si myslím, že je každopádně zajímavé, pozorovat ten posun, jak se z předmětu denní potřeby typu zubního kartáčku nebo kuchyňského nádobí stalo NĚCO s velkým N. Asi jako veteráni. Sám to tak mám, takže nejsem zdaleka nad věcí a o dýmky se starám líp než o sebe, ALE jak k tomu došlo? Jak to, že dnes dýmkám přisuzujeme tak velký význam, který by naši pradědové asi stěží pochopili? Je to pokrok, nebo úlet? Je mi jasné, že píchám do vosího hnízda.


Ale vůbec nepícháš.
Myslím, že to mnozí s úctou k fajfkám přehánějí.
Jsou to pořád jenom fajfky, nic víc. Kus dřeva s dírou a náústkem.

Celá věc podle mne spočívá v tom, že od dob hloupého Honzy neustále graduje pohlcování našeho okolí spotřebním kolotočem. Když hloupý Honza dá buchtu, dostane meč nebo mošnu nebo aspoň radu, kde najde meč ... a to jsou kouzelné předměty, tj. věci neopakovatelné hodnoty.
Všechno, co spadá do spotřebního kolotoče, je z principu opakovatelné a tudíž se ztrácí.
Hodnota je z principu něco, co se alespoň neztrácí a nebo dokonce - v ideálním případě - s časem narůstá.
Dneska oblečení, nábytek či auto nemá žádnou hodnotu, dokonce ani kniha už ne, pomalu ji s globalizací začínají ztrácet i nemovitosti. Lidé se rozvádějí, žena, rodina, sex, vlast, to vše se dá několikrát vyměnit a (relativně) snadno opětovně získat. Výhoda je, že takovéhle spotřební předměty si může dopřát skoro každý a může jich mít mnoho. Honza měl jen ten jeden meč.

O spotřební věci se ale nemůžeme v životě opřít. Jednak dlouho nevydrží, jednak nejsou autentické. Splynuli bychom s ostatními, kdybychom se identifikovali se zaměnitelnými vnějšími znaky, co mají jiní.
No a fajfka - ta prostě funguje jako taková naivní, postmoderní náhražka Honzova meče. :wink:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod jcp » 20 dub. 2012, 11:27

Ačkoliv autor této knihy .. není ve svém životě ctitelem věcí a spokojí se zcela vědomím, že věci existují. Jedinou vyjímkou jsou dýmky a to jen proto, že dýmka není věc obyčejná, ale nanejvýš oduševnělá. Ohryzaná, nakouřená dýmka je svědectvím o člověčím životě, kronikou všelikých jeho vášní, neboť ve dřevě, v hlíně či v kameni je skryta stopa lidského dechu, který je svědectvím tepu srdce.
(Ilja Erenburg, Dýmky, Předmluva autorova)
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod zzbazza » 20 dub. 2012, 12:18

:arrow: Jcp Moc pěkné :ok:
Uživatelský avatar
zzbazza
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 131
Věk: 38
Registrován: 21 úno. 2011, 14:07
Bydliště: Ostrava

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod Luciano » 20 dub. 2012, 12:39

Fajku beriem ako kultovy predmet a urcite nie ako spotrebny material. Aj k lacnym a nie najkvalitnejsim fajka napr BPK sa spravam s uctou pretoze mi poskytuju potesenie a dobry pocit. Rad fajku phladim a poobzeram si ju, potazkam v ruke a tak. Ale o prehnanej starostlivosti sa zase u mna neda hovorit :puffy:
Uživatelský avatar
Luciano
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 197
Věk: 31
Registrován: 30 bře. 2011, 18:57
Bydliště: Slovenská Republika

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod Standulin » 20 dub. 2012, 13:45

To jsem nečekal - tolik romantiků na jedný hromadě ;-) Já mohu potvrdit zkušenost, že fajfka, se kterou zacházím nejhůř nejlíp chutná ... a zasluží si nadále stejného zacházení... ovšem její ztráta by pak doopravdy bolela.
Uživatelský avatar
Standulin
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 114
Věk: 53
Registrován: 23 zář. 2011, 17:01
Bydliště: Praha 8

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod MBO » 20 dub. 2012, 15:35

BATRACHOS píše:
Ale vůbec nepícháš.
Myslím, že to mnozí s úctou k fajfkám přehánějí.
Jsou to pořád jenom fajfky, nic víc. Kus dřeva s dírou a náústkem.

Celá věc podle mne spočívá v tom, že od dob hloupého Honzy neustále graduje pohlcování našeho okolí spotřebním kolotočem. Když hloupý Honza dá buchtu, dostane meč nebo mošnu nebo aspoň radu, kde najde meč ... a to jsou kouzelné předměty, tj. věci neopakovatelné hodnoty.
Všechno, co spadá do spotřebního kolotoče, je z principu opakovatelné a tudíž se ztrácí.
Hodnota je z principu něco, co se alespoň neztrácí a nebo dokonce - v ideálním případě - s časem narůstá.
Dneska oblečení, nábytek či auto nemá žádnou hodnotu, dokonce ani kniha už ne, pomalu ji s globalizací začínají ztrácet i nemovitosti. Lidé se rozvádějí, žena, rodina, sex, vlast, to vše se dá několikrát vyměnit a (relativně) snadno opětovně získat. Výhoda je, že takovéhle spotřební předměty si může dopřát skoro každý a může jich mít mnoho. Honza měl jen ten jeden meč.

O spotřební věci se ale nemůžeme v životě opřít. Jednak dlouho nevydrží, jednak nejsou autentické. Splynuli bychom s ostatními, kdybychom se identifikovali se zaměnitelnými vnějšími znaky, co mají jiní.
No a fajfka - ta prostě funguje jako taková naivní, postmoderní náhražka Honzova meče. :wink:


Tohle je moc pěkně napsané! a souhlasím s tím, hlavně s tou postupnou ztrátou hodnot a jejich záměnou. I když třeba knížky nebo rodina, nebo vlastně řada věcí, které zmiňuješ, pro mě význam mají - citový. S dýmkami to bude stejné, jen to nesmím přehánět a musím si uvědomit, co je opravdu důležité.

:arrow: jcp: Ilja Erenburg - to je klasika a nádhera, kdysi jsem to četl.

Ale myslím, že se nedržíme tématu, kterým jsou náustky. Přesto mi to přijde zajímavé. Možná bychom mohli pokračovat v nějakém jiném vláknu?
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod dedekjuro » 02 čer. 2012, 19:30

Kde bych sehnal materiál na náusty.Prosím poraďte.Děkuji.
Uživatelský avatar
dedekjuro
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 681
Věk: 68
Registrován: 29 led. 2012, 20:46
Bydliště: Senica

Re: Náústky - obecná diskuse

Příspěvekod peťák » 02 čer. 2012, 19:59

Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2031
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


cron