Náústky - obecná diskuse

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Příspěvekod piter » 27 dub. 2005, 22:34

Bjarne jsou nadherne dymky a ty co tu hodil Dogturek to jen potvrzuji :D
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Dogtůrek » 27 dub. 2005, 22:37

piter píše:Bjarne jsou nadherne dymky a ty co tu hodil Dogturek to jen potvrzuji :D

No, jak které, daly by se tam z každé várky vybrat i opačné příklady. Ale těch hezkých je tam fakt docela dost a za ty prachy...
A ty nové Ardory... ááááách. Jdu snít o tom, že jsem bohatý dýmkař :lol:
Uživatelský avatar
Dogtůrek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 331
Věk: 46
Registrován: 29 črc. 2004, 08:16
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Návštěvník » 29 dub. 2005, 07:34

Ty spodní dvě jsou dost dobré.
Návštěvník
 

Příspěvekod Fénix » 09 srp. 2005, 22:45

Graveir píše:skoda, ebonit chutna priserne ale da se to prezit.


No nevím, mám jen jednu dýmku, kde ebonitový náústek opravdu "chutná příšerně". U ostatních to ani necítím, i když opravdu nemají aseptickou chuť akrylu.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod forgi » 10 srp. 2005, 08:24

Simon píše:ja radsi ebonit, je to vyrazne prijemnejsi zakousnuti nez tvrdej akryl

čo som dostal jednu petersonku s akrylovym naustkom bol som vežmi prekvapeny aký je príjemný na skus. Predtým som mal s inými presne tie isté pocity ako ty. Neviem teraz, či to platí všeobecne o všetkých súčasných akrylových náustkoch, alebo tento petersonácky je výnimočný?
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod LUBO » 10 srp. 2005, 08:30

Paul Becker mi hovoril, ze hoci Barbi stale obhajuje ebonit, on uz pouziva vyhradne akryl, pretoze dnes je ten material uplne inej kvality, ako pred 20 rokmi.
ked som si dal do ust Hapovku, tiez som necitil nejaky rozdiel medzi nou a dovtedy fajcenymi akrylovkami.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Simon » 10 srp. 2005, 09:10

forgi píše:
Simon píše:ja radsi ebonit, je to vyrazne prijemnejsi zakousnuti nez tvrdej akryl

čo som dostal jednu petersonku s akrylovym naustkom bol som vežmi prekvapeny aký je príjemný na skus. Predtým som mal s inými presne tie isté pocity ako ty. Neviem teraz, či to platí všeobecne o všetkých súčasných akrylových náustkoch, alebo tento petersonácky je výnimočný?


ja mam akryl snad jen na savinellce a ne vzdycky mam na to chut, prave kvuli te tvrdosti ... petersona budu muset vyzkouset, prece jen ta bezudrzba ma neco do sebe
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Fénix » 10 srp. 2005, 10:40

mycroft píše:
Graveir píše:
Milos Cerman píše:
Graveir píše:skoda, ebonit chutna priserne ale da se to prezit.


Ebonit v první ředě vyžaduje od kuřáka péči, je-li udržovanej, není to s chutí tak zlý. Když ho ale necháš ve stojánku a na světle, zešedne, a zoxydovanej dostane tu strašnou pachuť :smoke5:


no na svetle nejni, ve stojanku je, ale kdyz je okousanej trochu tak ma desnou chut, trochu sem okousani brousil a prelestil a ta chut tam byla zas...na zvednuti kufru...az po case zmizla

Stalo se mi to u dvou Jirsovek, co jsem si koupil a které byly nějakej pátek na krámě. Povrch ebonitu má šedožlutej povlak. Chutná hnusně a slaně ale během chvilky ho ocucáš a je to dobrý. Podle mě je to nějaká sůl která se tam dělá následkem oxidace. Ale mám ebonit rád. Jak píše Simon, je lepčí a měkčí na skus.


LUBO píše:farbi sa nasledkom siry, ktora sa uvolnuje na svetle. su ale na to lestiace prostriedky. na prednaske Barbiho mu to mozeme polozit ako otazku, aj ked sa mi zda, ze sa o tom uz niekde pisalo.


Simon píše:
forgi píše:Keďže sme boli s Carolcom v pondelok u pana Hapa a videli sme jeho fajky na živo, viem presne čo má na mysli tou vežkosťou a súhlasím s ním. Ony sú skutočne vežmi ( pre mňa často až príliš) robustné čo nie každému vyhovuje, takže si myslím že zadanie rozmerov a tvaru by v tomto prípade malo byť dosť jednoznačné. Potom sa vôbec neobávam o výsledok, nakožko pan Háp je skutočne vežmi zručný remeselník.
Ohžadom náustku z ebonitu osobne nemám žiadn výhrady. Presne ako písal Milos C., ebonit má pachuť iba ak zoxiduje. Pri dobrej údržbe je to výborný materiál najmä čo sa týka skusu, aj keď musím uznať že akryl čo sa dnes používa ( narozdiel od toho čo som skúsil pred asi 20 rokmi) sa v tomto smere vežmi blíži ebonitu a omnoho žahšie sa udržuje ( resp. nepotrebuje údržbu)


ja radsi ebonit, je to vyrazne prijemnejsi zakousnuti nez tvrdej akryl
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod sholim » 10 srp. 2005, 12:15

Šimi píše:Tak jsem s panem Kloučkem trochu pokecal v Olomouci. Chtěl jsem od něj kopii Tolkien dýmek, kde by ten dlouhý náústek byl z akrylu. Myslel jsem si, že by tím dost klesla cena dýmky. Pan klouček mi ale řekl, že akryl je na dlouhé náústky problematický, protože je prý poměrně křehký. Mimo jiné ty kopie udělá, náústky budou ze dřeva jako originál a navíc by se měl vlézt do 3000,-.


Šimi,
jak jsi dopadl? Už máš něco v ruce?
Uživatelský avatar
sholim
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 61
Registrován: 08 lis. 2004, 13:12
Bydliště: Rájec

Příspěvekod Šimi » 10 srp. 2005, 12:18

Já jsem trochu finančně mimo(zatracená etrafika), ale kamarád právě s mojí pomocí oslovil Kloučka o tu gandalfovku. Sám jsem zvědavý a dám vědět.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod tomsoyer » 16 srp. 2005, 12:30

Tak po včerejšku už to mohu také porovnat přibyla mi dýmka s ebonitovým náustkem.
Doposavať sem měl jen akryl.
První seznámení, bylo děs - šedo žluté zabarvení po vložení do úst a příšerná pachuť gumy :?
Po vyčištení Stem Polish od Savinelli je náustek stejně černý a lesklý jako akryl možná ještě blyštivější :wink:
A pachuť je pryč - teď je to stejné jako u akrylu.
Jinak je moc příjemný na skus dýmka se díky tomu dobře drží v zubech i když se do něj snadněji udělají kousance, ale neni to tak hrozne.
Jinak mé akryl náustky se také dobře drží nejsou zase tak tvrdé oproti ebonitu.

Hlavně na Bartoli je dost příjemný asi je to ten nový typ jak psal lubo.
Oproti mé Noname kde je fakt tvrdý a v zubech trochu klouže traké proto, že má navíc malou plochu v místě skusu.

Takže závěr - nevadí mi ani jeden typ a akryl vede v té bezúdržbovosti a trvanlivosti na pokousání.
O ebonit se musí člověk přeci jen starat a leštit, ale to také není pro mě na závadu ten pocit, poté co si člověk takto s dýmkou pohraje a pak si zní zadýmá za odměnu s pocitem dobře vykonané práce
:wink:
Uživatelský avatar
tomsoyer
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1024
Registrován: 22 čer. 2005, 16:19

Příspěvekod Graveir » 16 srp. 2005, 12:45

joo joo ten pocit je tuze fajn. Sem na tom podobne, mam ebonit na sve handmade a jinak mam vse na akrylu. Treba armelinka je tvrdsi na skus ale zase spitfirka je akrylova a mekka.. A nejlepsi je pvc naustek na kukurici, kerej se sice deformuje ale skvele se do nej zakusuje :wink: :lol:
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod GtW » 16 srp. 2005, 14:40

Hmm... Mozna to bude znit blbe, ale ja si doted taky myslel, ze mam vsechny naustky akrylatove, a litoval jsem ze se nemuzu zkusit zakousnout do ebonitu. :) Az diskuze o klubovce, kdy pan Hap rekl ze naustek z akrylatu uz z principu nikdy pouzivat nebude mne primelo k dukladnemu pruzkumu. Mam totiz jednu dymku od Hapa, a myslel jsem ze ma naustek take z akrylatu. A vysledek? Asi roce koureni jsem zjistil, ze vsechny naustky jsou nejspis ebonitove... Jedina vyjimka jsou meerschaumky, ktere maji naustek barevny. Pokud teda nekupujete dymku, ktera vylozene nekolik let stala ve vyloze na slunicku, tak bych rekl ze si nemuzete byt nicim jisti :)
Uživatelský avatar
GtW
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 črc. 2004, 15:02
Bydliště: Val. Mezirici

Příspěvekod piter » 09 led. 2007, 11:38

Andreas píše:Doufám, že již nebylo jinde diskutováno. Nedávno jsem viděl nějaké dýmky s náustky, které vypadaly jako jantar (včetně drobných nečistot a smeínek uvnitř). Myslíte, že to byl opravdový jantar, dělají se z něho? Nějaké zkušenosti a názory? Jaký materiál považujete za nejvhodnější ?
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Milos Cerman » 09 led. 2007, 11:47

Jantarový náustky se dělaly, dnes už minimálně.
Asi před dvěma roky jsemměl v prodejně Jacopa, a ten měl jantarovej mezikroužek, i se zalepaným komátem.
Já mám meršánovu špičku na doutníky ze začátku minulýho století. Ta měla jantarovej náustek, ale časem se rozpadl. Tak mi pan Jirsa udělal novej, ale to je umělina.
Právě jantar je hodně křehkej, a proto se nepoužívá.
Jantar je drahej, cenu však nehleď, jsou lidé, kteří dokáží zaplatit všechno !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků