Denicool krystaly

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Denicool krystaly

Příspěvekod sw_fox » 18 úno. 2015, 14:50

Asi jste si všimli existence tohoto produktu, v nabídce například i na oblíbené etrafice:

http://www.etrafika.cz/detail/8126/filt ... stal_12_gr

s popisem:
Denicool krystaly absorbují nadbytek kondenzátu, který vzniká při kouření tabáku. Výsledkem je jemný, chladný a suchý kouř. Krystaly lze použít do všech druhů dýmek. 2-3 krystaly umístíte na dno tabákové komory před nacpáním tabákem. Dokuřování dýmky tím bude jednodušší. Krystaly neovlivňují chuť tabáku. Po vykouření dýmky vysypte zbytek krystalů. Doporučujeme nové krystaly umístit ihned po vykouření dýmky, urychlíte tím její vyschnutí.

Napřed jsem si o tom něco přečetl na zahraničních webech a dočetl se, že je to prakticky jen čistý silica gel, stejný jako se dává do nových bot v pytlíčku, nebo se prodává do kočičího záchodu (naše kočka by do toho nechodila, z praxe neznám ale vím že někteří kočičáři to používají).
Ač se přímo nabízela možnost vyptat si od známých hrst zdarma od jejich kočky (nepoužitou), z legrace jsem objednal a vyzkoušel.

Postřehy:
Krabička chrastí - dost otrava to nosit v tašce do hospody.

Pokus č.1, dýmka DB Azur-05 (bentka), Petersenovic vánočka 2014, 3 krystaly na dno, fajka nacpaná do 3/4 (takže reálne půlka, krystaly zabírají místo). Kouřeno při večerní procházce se psem, vesele dokouřeno, byla tma, baterkou jsem do toho nesvítil (moc silná baterka, vypálil bych si oko), pěkně vše shořelo, krystaly zazvonily o led při vysypání dýmky, nehledal jsem je, dýmka na dně velice pěkně suchá, kanálek taky, 9mm filtr Vauen Dr.Pearl Junior téměř úplně čistý a suchý. Změna chuti či cokoliv nezaznamenáno.

Pokus č.2, Petersenovic Rhodesian, Erinmore Flake, 3 krystaly na dno, nacpaná plná (není zas tak velká, takže tedy cca 3/4). Kouřeno při myslivecké procházce revírem a posezení s flintou venku dnes ráno. Erinmore Flake obyčejně v této dýmce trochu močkuje, hádám že je docela dost vlhký - nová krabička, tentokrát močkování skoro nezaznamenáno, dýmka výrazně sušší než obvykle bývá, pokouření bezvadné. Měl jsem čas a bylo světlo, tak jsem si krystaly ve vysypaném popelu našel (dohořelo vše na bílý prášek což se mi dřív s tímto tabákem moc nedařilo, vždy zbylo nějaké to uhelnaté vlákno). Krystaly z bílého kamínku změnily barvu na krásný černý lesklý kamínek, v dýmce sucho, bílý prach.

Výrobek tedy asi funguje, otázka je, jak moc je potřebný, jestli totéž neudělá briar sám, s tím že pak ale asi trochu dýl vysychá než v tomto případě.

Ideologicky s tím může mít kuřák dýmky problém, prakticky to funguje a není tomu moc co vytknout.

Jaké jsou vaše názory?
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod DragonSoul » 18 úno. 2015, 16:44

Odpovim ti asi takto.
Davat do dymky neco jineho nez tabak je nesmysl. Denicool krystaly muzou byt cokoliv. Pisou ze jsou delany ze stejne silicy, ktere se pouzivaji na kocici zachody.
Uznavam ze muzou fungovat tak, ze pohlcuji mocku, ale cil je naucit se pripravit tabak a kourit tak aby k tomu nedochazelo. Sam pises o Erinmore ze jsi ho tam nacpal pravdepodobne vlhky. Proboha proc? To nestoji za to i z nove krabicky pul hodinky pockat nez trochu vyschne?
Pokud Denicool krystaly opravdu obsahuje kremik v jakekoliv forme (at uz silicagel nebo neco jineho) bude dochazet k oderu krystalu a podle mne praskovy kremik neni nic hezkeho pro plice. Neexistuje studie, ktera se vyjadruje k dlouhodobemu pouzivani techto krystalu, takze nelze rici, zda maji nejake zdravotni hledisko.
To je muj nazor, nikomu ho nevnucuji, ale za mne, radeji se naucit kourit spravne bez krystalu.
Uživatelský avatar
DragonSoul
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 683
Věk: 46
Registrován: 11 led. 2013, 09:43
Bydliště: Praha 9

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod sw_fox » 18 úno. 2015, 16:51

Díky za názor, nemyslím že to neumím, jen jsem popravdě už dvakrát do této krabičky šáhnul (ta předchozí se mírně ovětrala tak nějak sama netěsností a pak vše super) a pokaždé na to zapomněl, nechat to chvilku vydýchnout, holt skleroza :-)

Dávám to sem jako vlastní postřeh - pokus, rozhodně neplánuju pravidelné použití, jen jsem měl pocit že to musím zkusit, rád zkouším kde co. Proto mám taky hromadu druhů tabáků které postupně zkouším z různých dýmek a přiřazuju z které mi který nejvíc chutná, pak jej tam zkouším delší dobu a tak. Tak jsem se dostal k tomu, že pro dvě popsané dýmky mi aktuálně nejvíc vyhovují právě tyto tabáky.

Kočičí krystaly tam dávat určitě nebudu hlavně proto, že si myslím že nebudou tak dobře odsáté od prachu, přece jen je jiné užití ke kouření a jiné nároky se kladou na výstelku do kočičího záchodu :-)
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod Fénix » 18 úno. 2015, 17:02

taky mě ty krystaly v minulosti zaujaly, i jsem s nimi zkusil jednou či dvakrát kouřit, ale představil jsem si právě, co všechno by se z nich mohlo mechanicky, tepleně nebo chemicky uvolnit :? a nechal to být
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod jcp » 18 úno. 2015, 17:13

No, z principu ty krystaly jsou čistej silikagel čili vysušenej porézní oxid křemičitej, čili vlastně křemen. Jako takovej je naprosto neutrální, nic ani při vyšší teplotě (krom vlhkosti) neuvolňuje a vzhledem k tvrdosti křemene to nebude horký ani s prachem takže strach ze silikózy bych přenechal horníkům. Furt je to ale v podstatě ten kočkolit a já nevím, proč bych se měl s naším kocourem dělit o jeho hajzl .. :think:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod sw_fox » 18 úno. 2015, 17:13

Jsem sice právník ale fyzika i chemie mě vždycky bavila, tak jsem se zamyslel. Teoreticky se z toho (pokud je to to co deklarují) nemá co uvolňovat, protože nemá co s čím reagovat.
Problém bych viděl spíš v tom prachu, který tam opravdu otěrem může vznikat (hrkají taky v krabičce), nebo praskáním, při vystavení žáru, což se ale neděje, neb nepraskají. Navíc jak jsem sledoval, hodně toho prodají v USA kde si snad s ohledem na tamní ochranu spotřebitele nemůžou dovolit naprosto žádný skandál.

Tak jsem si to zkusil, kdyby někdo chtěl tak dám pár na vyzkoušení :-) Možná někdy když bude něco moc močkovat a nebudu si vědět rady tak použiju :-)
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod Yetenek » 18 úno. 2015, 18:13

IMHO - ani v tom prachu bych neviděl takový problém, ty částice jsou asi dost těžký a netaháme z dýmky jako vývěva, takže v kotlíku nebo kanálku určitě neprobíhají nějaké písečné bouře, navíc kouř se nevdechuje, takže tohle plíce nebudou muset řešit. A chemické reakce - viz výše jcp.
Spíše nevidím důvod, proč čtvrtinu kotle vysypat kamením, když tam může být tabák. Možná by mělo smysl vložit pár krystalků do kotle po vyčištění, pomohly by dřevu odejmout část vlhkosti. Ale pokud mám tolik dýmek, aby každá mohla po kouření den (u mně i více dní) odpočívat, pak i tady kamínky ztrácejí smysl...
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1739
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod javatar » 18 úno. 2015, 20:25

Yetenek píše:...Možná by mělo smysl vložit pár krystalků do kotle po vyčištění, pomohly by dřevu odejmout část vlhkosti....
Presne takto som ich vyuzival ja. Kedze "kourim jako prase" tak si myslim, ze to pomahalo dost...
Uživatelský avatar
javatar
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 227
Věk: 36
Registrován: 30 kvě. 2011, 09:38
Bydliště: London

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod Jelenitz » 18 úno. 2015, 22:02

silikagel se běžně používá na dosušování vzduchu při plnění potápěčských lahví kompresorem. Co si tak pamatuju, tak jsem při výměně filtrů vysypal ošklivě tmavé kuličky na pánev a pražil dokud nezesvětlaly. Tenhle cyklus šel opakovat tak pětkrát. Tak si říkám, zda se ty krystaly zase pěkně vysušují, když se k nim prokouříš. :mryellow:
Uživatelský avatar
Jelenitz
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 76
Věk: 48
Registrován: 18 dub. 2014, 23:19
Bydliště: Jelenice

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod sw_fox » 18 úno. 2015, 22:08

Byly cerne jak vix, takze bych o znovupouziti neuvazoval :-)
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod Milhaus » 19 úno. 2015, 08:12

Silicagel jsem používal po kouření na vysušení dýmky.Kotlík vyschl asi za polovinu času,i nějaký dehet to pobralo,neboť krystaly dost výrazně zhnědly.Ale vzhledem k tomu,že největší vlhko je v kanálku,tak to zas taková pecka nebyla.Vyřešil jsem to větším počtem dýmek.Při kouření jsem to nezkoušel,neb preferuji menší hlavičky,a zabralo by to moc místa na tabák.
Uživatelský avatar
Milhaus
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 205
Věk: 56
Registrován: 04 čer. 2012, 19:07
Bydliště: Hohenelbe

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod jcp » 19 úno. 2015, 15:08

Jelenitz píše: při plnění potápěčských lahví kompresorem. Co si tak pamatuju, tak jsem při výměně filtrů vysypal ošklivě tmavé kuličky na pánev a pražil dokud nezesvětlaly

No, olej by to být neměl, kompresory mívají ještě filtr s aktivním uhlím (ale vzduch ve flaškách stejně vždycky trochu smrděl). Pro opakované použití se totiž dělá tzv. indikátorovej silikagel (běžně je v chemickejch laborkách v exikátorech), což je silikagel napuštěnej chloridem kobaltnatým. Ten je v bezvodým stavu světle růžovej, za vlhka černomodrej, takže ukazuje jestli ten silikagel ještě nějakou vlhost pobere nebo už je kaput a potřebuje zregenerovat přesušením. No tak tohle už bych do fajfky necpal docela určitě :naughty:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod beda » 20 úno. 2015, 08:11

Si dost hledim na to, abych měl cake i na dně, takže ty krystaly jsou patrně pro lidi co kouřej tak, že se jim tam netvoří a že jich je.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod sw_fox » 20 úno. 2015, 16:19

Tak jsem přišel ještě na jedno využití. Byl jsem včera v baru a nedopadlo to dobře :-) byť jsem nepil.

cestou tam jsem zapomněl v autě dvě dýmky, takže jsem tam přistál s krásnou starou Stanwellovic Lovatkou, dva tabáky, tady ty krystaly (chtěl jsem ukázat technicky zvídavému kamarádovi) a dvěma tabáky.

Na místě jsem si uvědomil, že jsem si nevzal víc dýmek, takže jedno nacpání a zdar.
Do vazební věznice (kam jsem chtěl večer ještě jít na poradu za klientem) se mi zatím moc nechtělo a ještě jsme měli delší řeč, takže jsem to vyhodnotil tak, že jsem nasypal těch krystalů o několik víc, pěkně nacpal plnou až po vrch a povídali jsme.
Po dokouření byla dýmka velice hezky suchá, krystaly velice hezky černé, takže jsem dýmku nechal tu cca hoďku vychládnout a nacpal znova, tentokrát bez krystalů (s tím že dýmka bude mít dost času vyschnout, neb už pojedu).

Kouřilo se pohodově, dýmka po dvou kouřeních za sebou byla docela v pohodě a já měl čas pokecat s kamarádem. Asi by se houby stalo, kdybych tuto lumpárnu provedl i bez krystalů, když bych dýmku nechal dýl následně odpočinout, ale takto jsem měl lepší pocit.

Ještě mám jeden postřeh, dlouho už kouřím s uhlíkovým filtrem (nejlepší mi přijdou Vaueny, žerou míň chuť dle mého subjektivního názoru), když bez filtru, tak většinou Churchwarden s malým kotlíkem. Tentokrát jsem poměrně rychle (a asi se 4 kafema) otočil 2x Lovatku bez filtru jednou s Borkum Riffem a jedenkrát s Erinmorem (ještě nevím který tabák se v této dýmce usadí na delší dobu - zkouším.
Asi nezvyk nebo co, ale přepadla mě motolice z překouření, která trvala snad půl hodiny, kdy jsem cítil jak nikotin pracuje v těle. Budu si na to muset dávat bacha, ten kotlík na téhle dýmce není úplně malý :-))))))
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Denicool krystaly

Příspěvekod Brenner » 21 úno. 2015, 10:05

Jak jsou ty krystaly velké a na kolik dýmek vydrží balení?
Brenner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 16
Věk: 42
Registrován: 24 lis. 2013, 19:59
Bydliště: Capindorf

Další

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků