Vintage Pipes

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Vintage Pipes

Příspěvekod Dejmal » 15 čer. 2015, 08:27

Jelikož jsem milovníkem starých dýmek/a vím, že nejsem sám/ a rád je kouřím, tak jsem se rozhodl založit příslušné vlákno, kde se budeme podobnými dýmkami zabývat, bez ohledu na značku.
Název jsem zvolil záměrně Anglický, protože např.staré dýmky ve mě evokují komunistický šrot, kterého mám v dílně celou krabici...
Viděl bych, že horní hranici věku bude okolo roku 1970, to je dost staré, ale není to dogma. Vím, že exituje vlákno Mám starou dýmku a chtěl bych se pochlubit, ale je dlouho neaktivní a veškeré odkazy jsou mrtvé, proto si dovolím luxus nového vlákna.
Naposledy upravil Dejmal dne 16 zář. 2015, 11:44, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod Dejmal » 15 čer. 2015, 08:41

A hned začnu sobotním úlovkem z Kolbenky:

Selecta 1eCHOIX General Briars

image_id: 21001

Stará Francie s náustkem z tzv.jantaru asi bakelit, nebo celulóza /možná nám do toho vnese JCP světlo/
image_id: 21000 image_id: 20998 image_id: 20999

Dýmka byla v pozoruhodně dobrém stavu, překryta asi šelakem,dost vybledlá s notně zoxidovaným náustkem /viditelné ve spodní části/
image_id: 20997 image_id: 20996

Bohužel jsem neudělal více fotek, protože jsem se nadšeně vrhnul do repase. Je to optavdu mohutná dýmka s kotlem 23x60mm a celkovou délkou cca 28cm.
Je to určitě vyrobené mezi roky 1900-1920 našel jsem jednu podobnou, před rokem prodanou na e-bay a tam se píše /záměrně nedávám odkaz, protože brzy bude nefunkční/ :

An extraordinary and rare antique French-made house pipe, this specimen combines a giant bowl and long shank in the shape of a Dunhill LC with an extra long mouthpiece. We estimate the year of manufacture to be 1910 or very close. The briar bowl has no scars from use and only tiny fills. Its chamber is large enough to swallow an entire thumb easily. The mouthpiece is good as new, and although it looks like amber it is most likely cellulose or bakelite, 19th century predecessors of plastic. It features a genuine bone tenon and a rounded circular button with a round bore hole (often called "orific.")

Ta velikost je úchvatná a opravdu mi připomíná tu jedinou dýmku Dunhill LC, kterou jsem viděl při návštěvě Londýna, jako exponát v jednom starém Viktoriánském domě.
Samozřejmě mi to nedá, abych do ní nenacpal lahodnou latakii a zase jí a sobě dopřál to potěšení.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod jcp » 15 čer. 2015, 08:58

No, takhle na dálku do toho moc jasna nevnesu, je otázkou jestli to není pravej jantar (i to už jsem viděl), ale když máš tu fajfku v ruce, třeba by to pomohl tenhle odkaz na napodobeniny jantaru
http://www.fosilie-shop.cz/cz-clanek-468.html
vzhledem k stáří bych - pokud jde o napodobeninu - tipoval něco na bázi kaseinu. Tenkrát se víceméně používal jen ten kasein a celulóza. No a celulóza mi na náústek fajfky připadá ne až tak vhodná páč pod tou celulózou se prakticky myslela NITROcelulóra :lol: (ovšem s poněkud nižším obsahem N než střelná bavlna) .. i když historicky je známo, že takhle se nahrazovala (nitrocelulózou s dost vysokým obsahem dusíku) i slonovina při výrobě kulečníkových koulí .. ovšem jen do té doby, než někdo o tu kouli zkoušel típnout doutník .. úklid herny poté údajně tenkrát zabral dost času :think:
Na bakelit bych moc nesázel - tenkrát ho uměli udělat jen hodně tmavej, rozhodně ne poloprůsvitnej a smrad při zahřátí je nezaměnitelnej - fenolformaldehydová pryskyřice = fenol a formalin :mrgreen:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod Dejmal » 15 čer. 2015, 10:09

Pravý jantar to určitě nen, ten mám na jedné cigaretové špičce.
Tohle se chová podobně jako akryl, akorát to smrdí, když jsem pilníkem opravoval skus a je to o poznání měkčí, navíc to oxiduje.
Zajímavé je, že je to místy i průhledné. Určitě je to umělé.
image_id: 21002 image_id: 21003
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod mihra » 15 čer. 2015, 17:14

Zkus se zeptat Karla Hingara. 50 let sbírá nejen dýmky, ale i vše s nimi související, včetně různých písemnosti atd. Myslím, že by poradil nejlíp.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod bišon » 16 čer. 2015, 08:59

Velice podobná dýmka byla na prodej na klání v Olomouci,kde se rozprodávala pozůstalost po nějakém dýmkaři.Jenom měla černý náustek.Koupil ji Greg Wilson z Nitry,protože pak jsem ho viděl z ní kouřit.
bišon
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 124
Věk: 59
Registrován: 13 led. 2013, 06:35
Bydliště: Korytná

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod Dejmal » 26 říj. 2015, 08:31

Nějak se tomu vláknu nevěnuji, tak ho oživím úlovkem z Kolbenky. Krásná a hlavně naprosto původní pěnovka.

image_id: 21669 image_id: 21670 image_id: 21671 image_id: 21672 image_id: 21673

A takhle jak je, tak i zůstane, kouřit z ní asi nebudu a nechce se mi rušit genius loci tohoto kousku.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod muf » 26 říj. 2015, 09:25

Ta kdyby uměla mluvit. :smoke5:
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod pacatom » 02 lis. 2015, 23:30

Ja se chci též pochlubit,netuším stáří ale jsou to moje zatim jediný dýmky, tahle je po dědovi image_id: 21700 je to Monte bello 127
A tuhle jsem dostal od skoro tchána a stáří vůbec netuším image_id: 21701
pacatom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 10
Věk: 30
Registrován: 20 pro. 2013, 18:16
Bydliště: Kutná Hora

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod Gimli » 13 lis. 2015, 10:41

Taky se mi zadařilo - Orlik Hurricane Deluxe : http://aukro.cz/show_item.php?item=5779936471
Uživatelský avatar
Gimli
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2912
Věk: 46
Registrován: 18 bře. 2011, 23:38
Bydliště: Pečice

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod Dejmal » 13 lis. 2015, 11:51

Krása, to jsi měl kliku, že jsem si jí nevšiml. :-)
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod Gimli » 15 lis. 2015, 17:58

Jsem zvědavej v jakým bude stavu kotlík, pošťáka už vyhlížím :wink:
Uživatelský avatar
Gimli
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2912
Věk: 46
Registrován: 18 bře. 2011, 23:38
Bydliště: Pečice

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod Dejmal » 11 dub. 2016, 07:55

Trochu to oživím.
Sobotní Kolbenka, když se daří /po velmi dlouhé době/

Další Giant dýmka a další hromada radosti
image_id: 23087
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod Rog » 11 dub. 2016, 07:57

Úlovok krásny. Nepopíšeš nám neznalým, čo je čo?
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Vintage Pipes

Příspěvekod Dejmal » 11 dub. 2016, 08:26

No to bych mohl, takže nahoře ta instalatéřina je Francouzská Juma /právě běží jedna méně zdobná na Aukru/
Pod ní je celkem obří hlavička, která pasuje do Falcona, ale myslím si, že to není přímo na něj, ale jde tam, takže super.
No Name meršánová hlavička v krásném stavu.
LBJ Je Francie, House pipe, zvaná též Giant, popř Magnum, je to obrkláda.
V pravo od ní je hlavička se stříbrným kováním BBB odhaduji tak před první světovou, bohužel punc s rokem je ohlazený.
Pod tím překrásný a zachovalý Captain, nemám to ověřené, ale je to první republika a má to stejné chladiče, jaké používá Ziegler...

No a třešínka na konec reklamní dýmka Praga na kroužku ražba AZKH, kterou používá na svých patentních troubelí kdo ?
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Další

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků