Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod littlebull » 08 úno. 2019, 21:01

Vrták, teď myslím do kovu, tedy jak spirál, tak kopinatý je veden 1. přesně nabroušeným středem a 2. boky, které nejsou broušeny tak, aby řezaly (ale ve válcové díře klouzaly) tak, jak to nabrousili ve výrobě, ostatně když tím bočním břitem neřeže, tak jej ani netupí. Ve dřevě to bude obdoba. Je fakt, že asi hodně udělá kvalita stroje a hlavičky (sklíčidla), stačí malá excentricita a je na vibrace a kousání zaděláno. Jak to máte jinde nevím, vrtám jak kopinatým, tak spirálem (spirál je tužší) ale výsledek je rovnaký. Vrtačka VS 32, morse kužel 3 nebo 4 (mám dvě) otáčky kolem 700, strojní svěrák pevně upnut.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 09 úno. 2019, 06:04

peťák píše:... Ostří by samozřejmě stačilo jen do místa, od kterého už vzniká pouze válcový tvar, ale v praxi je jednodušší to nabrousit až na konec.
Obrázek je za tisíc slov: image_id: 27064


přesně tak :ok:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod peťák » 09 úno. 2019, 11:54

littlebull píše:Vrták, teď myslím do kovu, tedy jak spirál, tak kopinatý je veden 1. přesně nabroušeným středem a 2. boky, které nejsou broušeny tak, aby řezaly (ale ve válcové díře klouzaly) tak, jak to nabrousili ve výrobě, ......

To je pravda a nikdo to nerozporuje. Jen jsem psal, že je jednodušší (při broušení doma a v ruce) to nabrousit až do konce, protože by tam stejně vznikl výběh po brusu a na vodící část by tam stejně zbylo pouze pár mm.
Prostě a jednoduše, nutně musí být vrták nabroušený pouze tam, kde, nebo lépe čím bude tvořit díru, dál je to zbytečné. Klasický spirálový vrták má také břity jen "vepředu".
No, a o kvalitě nabroušení vrtáků z výroby, by se toho dalo navykládat taky spoustu, ale to sem nepatří... :wink:
image_id: 27065
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2030
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod littlebull » 09 úno. 2019, 16:09

Jo, souhlas.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 24 bře. 2019, 21:11

Dneska jsem uplatnil vaši inspiraci, na procházce jsem v opuštěných zahradách potkal keř pustorylu. Vytasil jsem dar přítele messera a odoperoval pár prutů. Už jsou naporcované, konce zamáznuté barvou a nechávám je schnout. Až někdy dojde na nějakou verzi lotrovky tak budou fajn.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod svaluda » 20 dub. 2019, 15:41

Rád bych se zeptal zdejších výrobců, zda-li by i takové kopyto jako já dokázal přemořit jemně pískovanou dýmku víc do tmava - z hnědé vytvořit černou ev. černohnědou. Uvítal bych př. i návod, jak postupovat a jaké mořidlo zvolit. Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
svaluda
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 77
Věk: 59
Registrován: 17 bře. 2019, 08:41
Bydliště: Vysočina

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 20 dub. 2019, 21:45

Dovolil bych si prosbu o radu.
Našel jsem v zahradě dva roky vyschlou větev meruňky, zahnutou v ostrém úhlu, jak stvořenou na pořádnou bentku. Zdá se být bez větších vad či prasklin.
Jen se v dýmkařství nevyznám, takže chci tímto poprosit zkušenější o radu, jaký styl dýmky ze "samorostu" nejlépe zvolit. Nejraději bych hodně zahnutou "šerlokovku", ale na druhé straně by bylo možná škoda nevyužít přirozeného vzhledu meruňkové větve.
Potom nevím, jakým způsobem je přířez nutné připravit, nebo pasivovat, či co. Slyšel jsem o nutnosti dřevo napřed snad vařit? Prostě nevím.
Za radu bych byl vděčen :puffy: !
image_id: 27367 image_id: 27368 image_id: 27369 image_id: 27370
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 20 dub. 2019, 21:52

svaluda píše:Rád bych se zeptal zdejších výrobců, zda-li by i takové kopyto jako já dokázal přemořit jemně pískovanou dýmku víc do tmava - z hnědé vytvořit černou ev. černohnědou. Uvítal bych př. i návod, jak postupovat a jaké mořidlo zvolit. Děkuji za odpověď.


imho bych to raději svěřil někomu, kdo má pískovačku. budeš potřebovat odstranit vosk a to na písku není snadné. nové mořidlo ti na vosk nechytne. bude to nutné šmrcnout pískem, pak přemořit a zase navoskovat. tedy abych odpověděl na tvůj dotaz: přemořit bys to dokázal, ale někdo ti to musí připravit a pak to po tobě zase dodělat (navoskovat), takže úplně sranda to není. zkus se domluvit s dejmalem nebo peťákem, případně s jinými kluky s vybavením.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Vietnam » 26 dub. 2019, 18:57

Zdravím kolegové - nevím kam jinam to dát, tak se optám tady:

poslední dobou nacházím věc, která se mi osobně docela líbí a to dýmky bez povrchový úpravy prostě "raw" - viz třeba Stanwell: https://www.danishpipeshop.com/d/Stanwe ... i3880.html
nebo Peterson Summertime.

Věc, která by mě zajímala - jestli má třeba někdo zkušenost. Jde mi o to, jestli se ta fajfka třeba začne barvit jako meršán, nebo jeslti to zustává celý a patinu to chytá akorát od mastnejch pazour?

Díky.
Vietnam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 186
Registrován: 28 zář. 2005, 16:29
Bydliště: Prágl

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 26 dub. 2019, 19:29

Mám od jara 2006 Butz Choquin 1310 Supermate což je tato kategorie holé jemně vybroušené dřevo. Od té doby jsem ji ohmatal do pololesku a trošku ale zcela rovnoměrně tím ohmatáním ztmavla. Je to velmi příjemný kousek, jedna z mých nejoblíbenějších.
image_id: 2508
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod RottenFox » 26 dub. 2019, 22:04

Ono to bude úplně stejně jako s tím volantem. :wink: :smile:
Obrázek
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 26 dub. 2019, 23:04

Ale nee, Foxi, dýmečka je šlojch, jako nová, jen na větru na palubě trošku vyvětrala :wink:
image_id: 27376
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 30 dub. 2019, 18:01

Tak se z meruňky vyklubala jakás - takás bentka, dřevo si o tvar dýmky řeklo samo, takže moje "umělecké" nápady nenašly moc šancí na uplatnění.
Jelikož se jedná o první fajfku, neočekával jsem, že vše půjde bez problémů. Jeden takový problémek vytvořil značně zahnutý tvar dýmky, zezadu je vrtaný kanálek kvůli tomu, že jinak by se tabáková komora s troubelí svrtávala jen těžko. Vzniklý otvor byl určen k zaslepení, jenže pak fajfka nebude jak čistit, protože úhel svrtání nedovolí až takový ohyb kartáčku. Napadá mě snad jedině uzavřít zadní otvor šroubkem, nebo prostě něčím demontovatelným.
Jen se obávám, že podobný element bude dýmku hyzdit. :(
Dále nemám stále ujasněnu povrchovou úpravu, mořit, či nemořit? :think: Že bych ji také ponechal jen přirozenému ohmatání?
image_id: 27378 image_id: 27379 image_id: 27380
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 30 dub. 2019, 21:02

Tedy Siso, to není jakás - takás, to je naprosto parádní saxofón :ok: Pokud jde o řešení vrtu, netroufnu si radit, snad se ti ozve někdo ze zkušených. Pokud jde o porchovku, to dřevo je moc hezký, ale nevím jak by se ohmatávalo. Já bych ho takle napřírodno přeleštil karnaubou. Držím palce, ať ti z toho vyjde pohodově kouřivej kousek
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod PoKlaT » 01 kvě. 2019, 08:15

:ok: Na první dýmku je super :clamp: a jak radí Bentley přeleštit hadrákem a navoskovat carnaubou
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků