Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod beda » 23 kvě. 2019, 02:52

Nechal bych si udělat nový náústky od někoho kdo to umí a hotovo, dumlat vteřiňák je hnus.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 23 kvě. 2019, 09:17

samozřejmě. navíc je rozhodně jednodušší vyrobit nový náustek, než nějak lepit ten prokousaný :roll: . ovšem pravda je taková, že výroba nového náustku na míru není nic pro začátečníky. asi nejjednodušší metoda pro nezničení dýmky je vytočit na soustruhu náhradní krček a na něm náustek obrušovat, ladit a zkoušet do originální dýmky, až tam sedne. to vše samozřejmě za předpokladu, že se jedná o kulatý krček, pokud je to nějaká kanadka s plochým krčkem, jsme zase jinde. no a pokud je to nějaká vysloužilá dýmka, na které nezáleží, a je s filtrem, tak do ní nacpi cokoli, co pasuje, a je hotovo.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod BATRACHOS » 23 kvě. 2019, 11:55

Brandy Grulich píše:Vážení kolegové, mám několik dýmek, u kterých jsem si už prokousal náústek (akryl i ebonit), případně to aktuálně hrozí. Jsou to takové krátery, které jsou nakonec skrz. Existuje nějaký způsob, jak to jednoduše opravit? Občas spravuji vyhmataný hmatník hudebního nástroje tak, že díry zaplním směsí vteřinovky a dřevěného prachu a následně to přebrousím a vyleštím. Funguje to - alespoň pro mé potřeby - dobře. Co jsem tady našel - vyříznout celý kus náústku a dát nový, to bych si asi netroufl spasovat a navíc nevím, čím to lepit. Zdá se mi, že vteřinovka moc nefunguje. Jestli to tu někde je, omlouvám se, nenalezl jsem.


Úpkně nerozumím, oč přesně ti jde? :think: :?: :?: :?:

Jde ti o:

1. estetiku (blbě to vypadá a to tě dráždí) :?:
2. funkčnost (díry jsou velké nebo mnohé, bere to falešný luft nebo nepříjemný tah v ústech) :?:
3. bojíš se, že by se při postupném zvětšování děr mohl rozpadnout celý náústek :?:

U každého by se dalo poradit něco jiného.
Na 1 jednoznačně odpovídá basa - pokud jsou kousance viditelné a nápadné, opravdu dobře bude vypadat jen nový náústek.
Pokud ne, tak asi bod 1 je ze hry? :think:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod XL21 » 23 kvě. 2019, 12:56

Zdravím,
u klubovky od p. Kršky (z r. 2010) se mi po pádu na zem ulomil náustek. Nemáte někdo kontakt na p. Kršku? Rád bych se s ním domluvil na opravě.
Díky.
Uživatelský avatar
XL21
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 25
Věk: 66
Registrován: 28 úno. 2009, 16:01
Bydliště: Třebíč

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod mihra » 23 kvě. 2019, 13:13

Máš SZ
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod peťák » 23 kvě. 2019, 15:55

Tak jsou mezi námi tací, viď Radku :plaster: , co nemaj' do čeho píchnout a vykousané místo vyvložkují novým kusem ebonitu. Také jsem to již tak dělal a samozřejmě to jde. Je to ale nehorázná jeb..čka, která, jak se tu již psalo, dává smysl pouze u nějakých raritních dýmek, kde je žádoucí zachovati výrobcovu značku a dle toho se také odvíjí cena takové opravy. Jinak je samozřejmě výroba a spasování nového náústku k dýmce standardní "servisní" práce za několik stokorun: https://www.etrafika.cz/stranka/servis_dymek, alespoň pak má Radek a občas i já do čeho píchnout, že jo :palm: :plaster:
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2030
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Brandy Grulich » 23 kvě. 2019, 17:05

Milí kolegové, děkuji za rady a připomínky. Dýmky asi budou dál odpočívat, ono kouřit se z nich dá, ty díry nejsou tak velké, spíš to divně vypadá a jednu načnutou už jsem před delším časem prokousl úplně (při tragikomických pokusech zároveň kouřit a něco dělat). Nejde o žádné mistrovské kousky, takže do nich myslím nemá cenu investovat, lépe si koupit nové, ceny mírné, nabídka nepřeberná. Možná vyzkouším na jednom náústku vteřinovku s nějakým plnidlem, v nejhorším to celé vyhodím.
Uživatelský avatar
Brandy Grulich
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 93
Věk: 56
Registrován: 10 úno. 2018, 22:00
Bydliště: Králíky (SV Čechy)

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod peťák » 23 kvě. 2019, 17:48

Brandy Grulich píše:.......při tragikomických pokusech zároveň kouřit a něco dělat.......

Jo, to znám, takhle jsem jednou vyndával s fajfkou v hubě z kufru auta pytle s maltou a když jsem zabral, tak jsem tu faju překous' vejpůl :mryellow: :palm:
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2030
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Breer » 23 kvě. 2019, 18:38

no ano, ale ty si "garážmajster" tak si vystrúhaš nový na počkanie :smoke1:
Uživatelský avatar
Breer
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6013
Věk: 53
Registrován: 13 říj. 2005, 21:52
Bydliště: AT

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Dejmal » 24 kvě. 2019, 07:36

Máš recht Peťáku, nevím co s volným časem, musím se častěji otáčet, abych se nepřeležel :-)

Jinak černý vteřińák úplně nefunguje, je totiž vždy pružný, takže nejde úplně vyleštit. Experimentuji s čirým epoxidem a černým plnidlem. Jsem na začátku a nevím, jestli to bude držet.
Zde jsem to vyskoušel na 122 let starém ebonitu... Akryl jsem dělal vteřiňákem a plničem běžně, to drží

foto zde http://rxpipes.blogspot.com/2019/05/bbb ... eborn.html
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod jirkab » 24 kvě. 2019, 07:49

peťák píše:Jo, to znám, takhle jsem jednou vyndával s fajfkou v hubě z kufru auta pytle s maltou a když jsem zabral, tak jsem tu faju překous' vejpůl :mryellow: :palm:

Péťáku, pořád lepší než se pos... :D
Uživatelský avatar
jirkab
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 796
Věk: 59
Registrován: 29 kvě. 2014, 12:24
Bydliště: Praha

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 24 kvě. 2019, 22:58

Dejmal píše: Jinak černý vteřińák úplně nefunguje, je totiž vždy pružný, takže nejde úplně vyleštit. Akryl jsem dělal vteřiňákem a plničem běžně, to drží

K černému vteřiňáku přidám malé how-now: když s ním vyplňuji díru, používám jako plnivo prášek z Dentakrylu. Nakápnu vteřiňák, roztáhnu ho párátkem kde je zapotřebí, zasypu špachtličkou malou hromádkou Dentakrylu a znovu zakápnu vteřiňákem. V případě potřeby zásyp a zakápnutí opakuji dokud nevyplním díru. Dentakryl se prosytí, u černého vteřiňáku i dostatečně probarví a během zpomaleného tvrdnutí se ve vteřiňáku částečně rozpustí. Výsledkem je kompaktní tvrdá hmota s vyšším obsahem PMMA, takže se opracovává a leští skoro jako plexi. Právě rozpouštění akrylátů ve vteřiňáku je důvod, proč je vteřiňák na akrylové náustky tak dobrý, dochází ke "studenému sváru" Funguje to stejně i na některých jiných plastech ( PS, PSH, ABS, SAN, PPO) ale ne úplně na všech, je to dobré předem vyzkoušet třeba na rubu dílu.
Takhle jsem úspěšně opravoval walkmana když kamarád letěl ze skateboardu, též padlý mobil můj i mé dcery Tlačtkové to přežívaly, šmatlafonu první prdne display...
Kombinací čirého řídkého vteřiňáku a Dentakrylu jsem dělal i reflektory se zalitou LED na modelech.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 24 kvě. 2019, 23:01

peťák píše:Jo, to znám, takhle jsem jednou vyndával s fajfkou v hubě z kufru auta pytle s maltou a když jsem zabral, tak jsem tu faju překous' vejpůl :mryellow: :palm:


:lol: Tak fajfku jsem ještě nepřekousl, ale při této příležitosti mi prdly gatě a ještě jsem si rozrazil hlavu o zámek kufru, to vše v jedné vteřině. :palm:
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Dejmal » 27 kvě. 2019, 07:19

Díky za typ, vyzkouším.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Tapinek » 27 kvě. 2019, 08:35

Praskly gate a rozrazenou hlavu? Strom Ti nestacil??? ;-) :twisted: :mrgreen: :ot:
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků