Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Dejmal » 27 kvě. 2019, 08:52

to víš, jsem vostrej :smoke1:
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Juraj z prilesu » 23 lis. 2019, 08:59

Caute vsetci.vyrabam si uz asi tretiu fajku a az teraz ma napadlo nieco ohladom vrtania kanalu do hlavicky.co je lepsie?najprv navrtat kanal priemer 3 mm a potom kanal na zasunutie naustku priemer 10 mm?alebo opacne?
Juraj z prilesu
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 20
Registrován: 09 říj. 2019, 07:14

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod momik007 » 29 lis. 2019, 19:22

Caute, to by aj mna zaujimalo, ale este viac ci je mozne kupit briar aj inde ako cez Etrafiku
momik007
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 45
Registrován: 14 říj. 2019, 16:55
Bydliště: Kláštor pod Znievom, SVK

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 29 lis. 2019, 20:10

Juraj z prilesu píše:co je lepsie?najprv navrtat kanal priemer 3 mm a potom kanal na zasunutie naustku priemer 10 mm?alebo opacne?


Juraju, v postupech se mnoho dýmkařů liší. Já osobně preferuji tento postup: Používám stojanovou vrtačku. Nakreslím si na špalek osy a obrysy všech vrtů, špalek upnu do plochého svěráku a osu otvoru šteluju kolmo k čelisti malým úhelníkem. Jako první vrtám kanálek ( 3 - 3,5 mm) do změřené hloubky. Tady mi nevadí, že dlouhý tenký vrták ve dřevě někdy bloudí. Jako druhý vrtám otvor pro čep náustku (8 - 10 mm) který při tvaru prohnuté dýmky nemusí být souosý ani souběžný s vrtem kanálku. Vrtání čepu zahájím širším plochým vrtákem do minimální hloubky ( jen srovnám povrch), čímž zajistím kolmost dosedací plochy náustku. Potom do středového důlku nasměruji vrták do dřeva pro čep a vrtám do potřebné hloubky ( liší se u filtrové a bezfiltrové dýmky ). V dalším kroku nastavím kolmo osu vývrtu komory, do otvoru pro čep zasunu vhodný průměr PVC hadičky. Vrtám ( já vybroušeným plochým vrtákem ) komoru a současně foukám do hadičky. V momentě kdy vrt profouknu, vím že musím dovrtat ještě 3mm a dýmka bude navrtaná precizně, nahrozí obávané "nadvrtání". Tak ať se daří :puffy:
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod yossarian » 30 lis. 2019, 20:39

Koukám, že máme stejný postup, jen jsem neměl hadičku, ale jemně přifukoval kompresorem...
yossarian
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 27
Věk: 45
Registrován: 20 říj. 2016, 19:38
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Juraj z prilesu » 30 lis. 2019, 22:51

Super,diky za podrobny popis
Juraj z prilesu
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 20
Registrován: 09 říj. 2019, 07:14

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 02 pro. 2019, 19:05

Pánové,
Po letech jsem oprášil svou prehistorickou náklonnost ke kouření dýmky - už pár týdnů přivádím rodinu do varu tabákovým dýmem všude v domě a začal jsem horečně hltat krom kouře i veškeré dostupné informace na netu. Záhy se objevila i ambice vyrobit si svou první dýmku vlastníma rukama. Pročítám zdejší fórum (… díky všem za neocenitelné informace, rady a sdílené zkušenosti), objednal jsem si pár předvrtaných přířezů s náustky a pokud nebude mít Ježíšek a Ebay zpoždění, učiním první „pokus o dlabání“ po novém roce. Do té doby bych si rád vyjasnil pár (?) zbývajících dilemat. Rozhodně nejsem majitelem truhlářské dílny a nechci zbrkle investovat milióny do hobby o které zatím nevím s jistotou, jak moc mne chytne. Na YouTube jsem vykoukal vše co jsem k tématu našel, povětšinou záběry od různých profíků, ale rád bych začal metodou "Hlava-papír - Narexka + COSI & spousta trpělivosti". A to COSI mne teď zajímá především. Čím opracováváte hrubý venkovní tvar budoucí dýmky? Čím je nejlepší ohrubovat vnější povrch, jaký kotouč do vrtačky na hrubou práci i na pozdější jemnější dobrušování, jak na ostřejší kouty a rádiusy jak upnout polotovar (... který přestává být kompatibilní se svěrákem), zkrátka jak jdete vy na prvotní hrubší sochařinu? Na YT je částo k vidění pásová bruska (... což asi nebude řešení pro mne) ale i pružný kuželový brusný kotouč viz YouTube klip níže v čase okolo 5:17 (… který s mojí Narexkou vypadá mnohem kompatibilněji). Používáte něco podobného? Dá se to někde koupit? Nebo je lepší lamelový brusný kotouč ... nebo pouhá rašple za značné současné spotřeby lidského sádla?

Díky za rady a tipy

Michal
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod dedekjuro » 13 pro. 2019, 15:30

Já pracuji pouze ručně, bez svěráku a různých brusek. Klasicky rašple, pilník a šmirgly. Jediné co používám motor, kromě vrtání kanálku a kotlíku, je leštění.
Uživatelský avatar
dedekjuro
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 681
Věk: 68
Registrován: 29 led. 2012, 20:46
Bydliště: Senica

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod klasik51 » 13 pro. 2019, 19:03

Na prvotní ohrubování klidně lamelový brusný kotouč. Ale někdo jede s rašplí, jak napsáno výše. :think:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 14 pro. 2019, 15:00

pár nenáročných tipů:
- když už je dýmka oblost sama, je dobré si z dřevěné kulatiny (klidně větve) udělat kolíky - nejčastější průměr 18 a 20 mm, nemusí být perfektně hladké. Kolík se upne do svěráku a na něj se polotovar dýmky nastokne vývrtem. Pokud je dýmka volná, nejlépe je kolík omotat pár vrstvami papírové lepicí pásky. Hned jsou volné obě ruce pro práci.
- Po hrubém opracování ( lamelák hrubost 60, rašple) pokračuji pilníky ( plochý a kulatý) a smirky. Na rovnání tvaru u krčku a pasování náustku se mi osvědčily smirky různé hrubosti (200 - 1200) nalepené pěnovou oboustrannou páskou na kus 20 mm široké lišty a taky chemoprénem na kulaté tyčky 8 - 14 mm. Po pár tazích se smirek ucpe, očistím jej buď syntetickým kartáčem, nebo jednodušeji a rychleji (manželky to milují) o montérky na stehně, tím se účinnost zvlášť u jemných smirků zachovává a práce jde líp od ruky .
- na nejrůznější opracování a tvarování moc rád používám mikrobrusku (ala Dremel), ta z Lidlu funguje dobře a není drahá. Svého času jsem jen s ní ( se smirkovými válečky) a s ručními smirky udělal kompletně dvě dýmky. Ty tenčí smirkové válečky jsou to pravé ořechové i do užších radiusů na které byl taky dotaz.
- místní dýmkaři doporučují smirkové houbičky (5mm silné, hrubost fine a superfine). Poté co jsem zakoupil, musím jejich volbu podpořit, Jejich účinnost a životnost je mezi podobnými brusivy zdaleka nejlepší. Jsou sice docela drahé, ale rozhodně se vyplatí, na jemné dotvarování a vybroušení dýmky jsou výborné. Zato modré 1cm silné brusné houbičky z Hornbachu nebyly levné a odešly rychle.
Další odolné a účinné smirky se mi osvědčily Wet&Dry 400, 600 a 1200 od 3M.
Tak ať to hezky roste pod rukama!
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 16 pro. 2019, 10:48

Pánové mnohokrát děkuji za odpovědi, začínám od nuly a každá rada je drahá (... vnucuju se J. Kloučkovi na WS, ale zatím nepříliš úspěšně).

Jenom pro upřesnění - pokud píšete:
Po hrubém opracování ( lamelák hrubost 60, rašple) pokračuji ...
myslíte tím lamelákem čelní kotouč do vrtačky (s lamelami papíru naskládanými jakobi do vějíře) nebo obvodový/kotoučový lamelák (lamely papíru skládané radiálně)? Tušíte jaký průměr kotouče utáhne běžná narexka bez rizika utavení? Kde se dají koupit kvalitní smirkové papíry (zmiňovné / odzkoušené 3M) - nenašel jsem českého prodejce ani webshop a metoda pokus-omyl asi poleze do peněz (... po jednom kuse je prodává málokdo).
Díky všem
... a ať se z vás kouří!!!

M.
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 16 pro. 2019, 14:03

Ano, myslím čelní kotouč s lamelami do vějíře. Při tvarování není moc zatížený, Narexka bez problému zvládá běžné průměry 115 i 125 mm, větší na dýmku asi ani není třeba.
3M brusy jsem před pár lety koupil v jednom železářství v Petrovicích, ale to už tam není.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 23 pro. 2019, 14:01

Přátelé, kamarádi - můj den D je tu!
Po přečtení téměř celého fóra tady, stovek rad a postupů, jsem včera konečně upnul Narexku na rozvrzaný psací stůl v nevytopené garáži, nažhavil šmirgly, rašple a leštící kotouče a zpracoval svůj historicky první hobby blok od Řeka.
Produkt mého snažení je nakonec asi lepší než bych čekal, ale zároveň horší než bych si představoval. Spousta kompromisů vychází už z proporcí bloku (... mohl být k dodanému náústku víc než o fous větší) i náústku (.. ten dokonce přišel v úplně jiném materiálu, než jsem objednal, u druhého byl uvnitř dokonce zalomený vrták). NAdruhou stranu - v rámci fair-play - dřevo mělo IMHO minimum vad a kazů a kreska asi odpovídal tomu co to stálo.
O mnoho dalších kompromisů a nedokonalostí se samozdřejmě postaraly moje olšové ruce. Největší challenge bylo napojení krčku a náústku a i když s tím tady mají trable všichni začátečníci a já si na to dával sakra bacha, brousil a pasoval jsem jak jsem nejlépe uměl, stačilo líznout hlavičku na hadráku a náústek Silichomem každé vzlášť a dokonalos byla v háji (... nebo spíš víte kde). Možná ještě není vše ztraceno (... nebo bude ještě hůř) protože chci na čep náústrku nasadit nějaký kontrastnější kroužek, abych trochu rozbil podivnou hnědo-hnědou barevnou kombinaci, která vznikla - opět - trochu neplánovaně. Pokoušel jsem se o kontrastní moření (mořidlo eben), ale základní barva dřeva je už sama o sobě hodně tmavá a i po obroušení/oleštění zbyl po moření odstín "morning-shit" (... ovnitř kotle kde mořidlo není je barva témř shodná). Holt namořit to umím, ale vyšisovat do blond ne. Mimochodem - mám dotaz pro zdejší zkušené estéty a umělce (..vím, zní to blbě, ale myslím to fakt bez ironie, Basa, Dejmal, Peťák a řada dalších): čím (... materiál, barva, struktura) náůstek o krčku opticky odělit, aby hnědák trochu prokoukl? V mých přísně amaterských podmínkách to asi znamená kroužek, který navleču a nalepím na čep náústku a dobrousím, ale jsem i pro kažhou jinou blbinu. Jinak fotky s bleskem vytáhly i nedokonalosti, která jsou okem fakt těžka k nalezení (... třeba podéklné škrýbance na náústku), ale holt tam jsou. TAkže jsem se svojí prvničkou asi ještě zdaleka nezkončil.

Motivační poplácání po hřbetě, ale hlavně komentáře k provedení, proporcím, předvedené technice, rady a konstruktivní kritiku jak udělat další exemplář výrazně lepší vyvážím zlatem (... no uvidíme :-)
Hezké svátky
Michal
image_id: 27795 image_id: 27796 image_id: 27794
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod klasik51 » 23 pro. 2019, 15:29

Plácám po hřbetě. Hele na první fakt dobrý a zkritizoval sis to sám, v podstatě dobře. :twisted:
Jen nevím, co máš proti tomu hnědá-hnědá. Je to v pohodě :puffy:
A když to chceš oddělit, tak ano, nějaká aplikace. :wink:
A nebo jinak barevný náustek = nový (černý, červený, jantarový, ................)
Zdar tvé práci :smoke5:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 23 pro. 2019, 18:18

:arrow: Klasik5: Díký za reakci a pochvalu, v tomto stádiu si jí cením dvojnásob :oops:
Jen nevím, co máš proti tomu hnědá-hnědá. Je to v pohodě ....

Asi ano, ale paradoxně (... a neúmyslně) jsou vzhledy těch dvou částí jednoho výrobku přesně natolik odlišné/podobné, že to asi v nezasvěceném pozorovateli může evokovat otáku jestli neměli náhodou být stejné, jenom se to nějak nepovedlo. Zkrátka mne to tahá za oči. Jiný náústek by to samozřejmě řešil, možná přemůžu líného prasopsa v sobě a po vánocích ho zkusím obstarat a odlabat. A nebo se vrhnu na druhý blok, který na mne čeká v regále..
Nejjednodušší řešení (... aspoň tedy pro mne, spadá pode mne prototypní dílna ve fabrice) se ni jeví mosazný prstínek. Jenomže vzhledově bych tam radši viděl něco světlého, 2-3 mm světlého dřeva nebo nebo leštitelného plastu a ani jedno po ruce nemám. Vím. že ani jedno není hoch-nóbl materiál, ale zkamenělých kostí prehistorických šelem je na tento výtvor asi zatím škoda. Někdo nějaký neotřelý nápad?
Ď.
M.
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


cron