Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod žabař » 17 led. 2019, 09:41

jak se z toho ta "vata" dostane?

...já to odvrtávám, podle délky a průměru si vezmu svařovací drát, špičku rozklepu a vybrousím něco jako kopinatý vrták. Potom už jenom šudlám tam a zpátky, dokud nezůstane čisté dřevo...
Uživatelský avatar
žabař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 45
Věk: 64
Registrován: 21 črc. 2016, 19:50
Bydliště: Opava

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 01 úno. 2019, 23:26

Tak postupně dovybavuji dílničku...
Malou pásovou pilu tu mám, čelní brusku taky. Dále kombi cirkulárku s dlabačkou, kde je ale jen kleština na vrtáky se stopkou 16mm. Bude to chtít upravit normální sklíčidlo, aby šlo do kleštiny upnout.
Potom stolní vrtačka, taková vyviklaná Čína, ale vrtá, a ještě malinký soustruh, na hlavičku dýmky to vhodné nebude, ale náustek zvládne.
Leštění bych chtěl vyřešit přípravkem do soustruhu na ty sucho-zipové kotoučky...
Co se týče vrtáku na kotlík dýmky, jak by měl asi vypadat? Přemýšlel jsem o použití půlkulaté frézy do ručních frézek v dlabačce, ale jelikož nemá středové vedení, bojím se zakmitnutí vrtáku (frézičky) a následného rozstřelení drahého materiálu. U větších průměrů vrtáku to dlabačka občas udělá. :evil:
Budu vděčen za rady!
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 02 úno. 2019, 10:06

pokud jsi schopen nabrousit v ruce vrták, tak je to snadné. kup si v baumarketu plochý vrták 22 mm a vybruš si z něj na brusce kopinatou geometrii. víc není třeba, jen občas doostřit. geometrii si uděláš podle citu a druhu dřeva, nemusí to být na setinu milimetru. stopku pokud možno co nejkratší, aby se nerozkmitával. vrtat musíš na dost nízké otáčky (odhadem třeba 200-300/min), jinak ti to celé poletí kolem uší. zkoušel jsem i vrtáky se třemi břity, ale k ničemu to (imho) nevede, byly s tím jen problémy a sám to nenabrousíš.
to leštění na suchozipové kotoučky nevidím reálně, budeš na to potřebovat úplně jiný typ kotoučů a budeš na to potřebovat silně tlačit pro rozleštění karnauby.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 02 úno. 2019, 14:59

Chtěl bych vrtat kotlík na dlabačce, přijde mi to nejpohodlnější, jenom ty otáčky jsou dost vysoké. Zase je výhoda pevné uchycení přířezu.
Tvar kotlíku je zhruba půlkulatý, nebo se dolů má zužovat? Některé dýmky mají tvar vrtání trochu jako kónický. Nebo na tom extra nezáleží? Díky!

S karnaubským voskem jsem už přišel do styku, leštící pastu jsem si z něj dělal tak, že jsem ty šupinky rozvařil v terpentýnu s jednou třetinou včelího vosku. Pak je z toho tuhá pasta, která se musí uchovávat hermeticky uzavřená, jinak terpentýn vyprchá a celé to zase ztvrdne. Buď jsem vyrýpnul hrudku pasty a rozleštil na výrobek, nebo rozvařil ve vodní lázni a nanášel za horka. První vrstvu jsem pak rozehřál fénem, vosk se pěkně vpil do dřeva a vystoupila pěkně kresba. Druhou vrstvu jsem už nenahříval, jen rozleštil po povrchu flanelovým hadříkem (ručně) a po zaschnutí doleštil kartáčem na boty. Dělal jsem tak píšťalky, skříňku na doutníky... A lesk jako psí kulky! Ono to vařené v terpentýnu má i konzistenci jako pasta na boty :mryellow: , pracuje se tak s voskem daleko pohodlněji.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 03 úno. 2019, 08:52

obávám se, že ti to při vysokých otáčkách začne doutnat, je to hodně tvrdé dřevo. ano, vrtání může být (ale nemusí být) kónické, ovšem na dně kotlíku by se mělo zužovat ke kanálku, i to je ovšem subjektivní a každý to dělá trochu jinak. karnauba není kritická, to už jsi asi zjistil. obávám se, že dlabačka bez regulace otáček bude problém, ale musíš to vyzkoušet.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 03 úno. 2019, 11:48

O regulaci otáček jsem přemýšlel, hlavně na soustruh, ale měnič pro asynchronní motory vychází docela draho.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 03 úno. 2019, 11:59

imho je dlabačka zbytečná, kup si v baumaxu základní sloupovou vrtačku za řádově 3000,- a máš vystaráno, můžeš na ní dělat i kanálky. a rychlost si na ni můžeš přehozením převodů nastavit dle potřeby a sklíčidlo máš v ceně. já používal něco jako tuhle https://www.znackove-naradi.eu/stolni-v ... 23131.html, akorát si k tomu musíš dokoupit nějaké upínadlo, svěrák nebo tak něco
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod klasik51 » 03 úno. 2019, 17:48

V Lídlu je momentálně v akci. Tedy jestli se nemíníš fajfkama živit.
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 03 úno. 2019, 18:42

Díky moc, ale podobná vrtačka tchaiwanské provenience na vyviklaném sloupku mi slouží už víc než dvacet let. Příště to bude určitě raději něco profesionálněji míněného. Ne tedy pouze kvůli dýmkám, dobře vybavená dílna se hodí k mnohému kutění.
Ona ta dlabačka je přece jen mnohem poctivější mašina, budu se napřed snažit o její využití.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 04 úno. 2019, 08:55

ok, vidím, že máš svou představu a to je dobře. vyzkoušej si to a uvidíš.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 05 úno. 2019, 17:41

Bude použitelný tvar vrtání, co je na fotce? Když tak vrták ještě přebrousím. image_id: 27053
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod peťák » 05 úno. 2019, 18:43

Použitelný to je, ale ten dzindzík na špičce vrtáku musí pryč...
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2031
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Domek » 05 úno. 2019, 18:55

Ten dzindzík na špičce je špička! Ale pryč musí.
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 05 úno. 2019, 18:58

Proč tam nesmí být? Neztratí se po navrtání kanálku?
Díky!
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod klasik51 » 05 úno. 2019, 19:53

Koukni se do svých fajfek, neztratí. Jestli se chceš trefovat na to, co po něm zůstane, tak bude faja podvrtaná.
Chápu, že bez něj budeš špatně chytat střed.
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


cron