Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 13 dub. 2021, 07:32

vědec píše:Chci si zkusit biliard a spojit hlavičku s náustkem tak, aby to sedělo vždy na vnějším povrchu i když budu náustkem otáčet. Je na to nějaký fígl/pravidlo? Protože budu mít čtyři válcové plochy - čep na náustku a vnější plochu náustku (s vysokou pravděpodobností s ne identickou osou) a to samé na straně hlavičky - díru na čep a vnější plocha a opět trochu posunutá vzájemná osa. Koukal jsem na svý dýmky - někde to neřeší, ale našel jsem i dýmky, kde otáčím náustkem a stále to sedí.

Děkuji za radu

proboha, vždyť jsi byl u honzy na ws. prostě musíš při broušení stále otáčet náustkem proti krčku, třeba vždy o třetinu nebo pětinu, až si to sedne.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod vědec » 13 dub. 2021, 18:39

Jo Baso byl, ale Honza mi tam dělal stříbrnej kroužek a asi při tý příležitosti mi to v týhle oblasti doupravil... :oops:
a další fajfky, co jsem dělal, mají ovál nebo tam je jiný napojení (kužel do díry a tak)
No a abych něco nezvrzal, když teď za mnou nebude nikdo stát, tak se radši zeptám. Jenom jsem se obával, abych nepootočil, nepootočil, nepootočil a najednou nezjistil, že už není co brousit...
Uživatelský avatar
vědec
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1015
Věk: 56
Registrován: 26 lis. 2007, 20:57
Bydliště: Nymburk

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 14 dub. 2021, 06:43

aha... no prostě musíš to proti sobě otáčet o nějaké nepravidelné úseky (samozřejmě ne o polovinu nebo o čtvrtinu), abys ten rozdíl vždy obrousil a otočíš dál, ono si to postupně sedne. hlavně je třeba na to netlačit a pracovat s citem. to víš, prvních 5 dýmek může jít do kopru, nebo ti zůstanou na kouření v dílně. to je v normálu. skoro všechny nepovedené dýmky jsem měl v oběhu v dílně, a jak se z nich panečku dobře kouřilo. musíš být trochu velkorysý. jestli si chceš vyrobit jen jednu dýmku, raději si kup polotovar, nebo si zajeď k honzovi, rozjíždět kvůli tomu celou výrobu asi nestojí za to.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Stano » 14 dub. 2021, 14:04

Ja si dovolím Off Topic zareagovať na zverejnené video na predchádzajúcej strane.. Mal som tú česť sa pliesť Tomášovi pod nohy (a ruky) v tej dielni.. Takto to vyzerá, akoby to bolo dačo veľké, ale ja si tak matne vybavujem, že by tam teoreticky Tomášovi vtedy stačila otáčacia stolička, a dočiahol by na všetky používané stroje. Mal som možnosť si pod Tomášovým vedením vyrobiť fajku, ktorá je možno ešte dnes "U smradu" v skrinke na stene, "perleťový" náustok, a krúžok tuším zebrano (ale nie som si istý), morenie do červena. Neviem, či si Tomáš spomínaš, ale dal si mi vtedy ďalej k dispozícii jednu na 95% hotovú fajku, pri ktorej som mal tú česť si dorobiť finiš(doleštiť a namoriť). Bol tam krúžok z rohoviny a na vrchu kotlíka tuším palmové drevo. Potešil som sa tomu 3x.. prvý krát, keď si povedal, že som to dokončil poriadne, tak , ako sa patrí, a ja som tým pádom získal super fajku. Druhý krát, keď ju Danka odmietla(hoci som ju pôvodne chcel pre ňu). Nikdy som tú fajku nefajčil, len som ju mal vystavenú. A tento rok ma potešila tretí krát, keď bol jeden známy očividne potešený, keď ju dostal ako trochu oneskorený vianočný dar. Samozrejme, aj s tým príbehom okolo. Na to totiž nikdy nezabudnem. Koniec OT príspevku.
Uživatelský avatar
Stano
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 749
Věk: 47
Registrován: 10 dub. 2008, 19:07
Bydliště: Púchov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 14 dub. 2021, 14:07

jo, pamatuji si ji velmi dobře, říkal jsem ji pracovně "Afrika", kvůli tomu okraji z nějakého exotického dřeva, to palmové dřevo myslím sedí. možná, že bych ještě někde našel fotky, zkusím se pohrabat v archivu
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod JohnyMach » 14 dub. 2021, 15:00

Zdravím, pročítám tento thread a čím dál více mě láká vystrouhat si vlastní "dýmku" https://www.etrafika.cz/predvrtane-prir ... -akryl-12/
Jaké je základní potřebné vybavení? (třeba vrtačka nebo bruska) aby to moc nestálo? S tím leštícím kotoučem jak jsem se ptal, to asi nutnost bude...

Děkuji :D :puffy:
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 14 dub. 2021, 15:55

asi takhle: spíš napiš, jaké nářadí máš. nakupovat kvůli jedné dýmce všechno, co potřebuješ, se fakt nevyplatí. to máš: vrtačka, leštička, soustruh, dreml, všechny možné kotouče, šmirgly, mořidla, štětce, ředidla, horkovzduška, atd. atd. :wink:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod mihra » 14 dub. 2021, 16:19

Kamarád před léty vyrobil řadu dýmek z předvrtaných přířezů jen s pomocí pilky na železo, rašple a smirkových papírů. Jedna z nich
image_id: 6587.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bob76 » 14 dub. 2021, 16:39

Kdyby jste neřekl pane Milane,že je to výroba doma,tak by to nikdo nepoznal. Vypadá parádně.Kde je vůle,tam je i cesta ...
Uživatelský avatar
Bob76
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2256
Věk: 47
Registrován: 31 led. 2012, 21:23
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Stano » 14 dub. 2021, 16:48

:arrow: Johny17
Dnes som objednal 3 polotovary z Etrafiky :wink: Je to oveľa jednoduchšie na spracovanie, než by som urobil všetky kroky, ktoré sú vidno v Tomášovom videu. Vŕtanie a osadenie náustku tu odpadá, čo je v mojich podmienkach kameň úrazu.
(škoda, že nie je k dispozícii aj bezfiltrový polotovar)
A spracovať sa to chystám pomocou vŕtačky a dremelky. Používam ten klasický (pevný, nie ten ohybný) "unášač" so suchým zipsom do vŕtačky, niekoľko zrnitostí šmirgla, a sadu s filcovým a handrovým kotúčom. Potom aj pár šmirglov, ktoré natrhám(nastrihám) na pásiky, a využijem. No a dremelku, ale myslím, že akákoľvek taká "mikrobrúska" odvedie vhodnú prácu(napr. aj Extol).
EDIT: Ešte som zabudol na odsávanie prachu, čo mám vyriešené "blatníkom" z malého kanistra od destilky, hrdlom pripojené k vysavaču.
Uživatelský avatar
Stano
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 749
Věk: 47
Registrován: 10 dub. 2008, 19:07
Bydliště: Púchov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod JohnyMach » 14 dub. 2021, 17:45

basa333 píše:asi takhle: spíš napiš, jaké nářadí máš. nakupovat kvůli jedné dýmce všechno, co potřebuješ, se fakt nevyplatí. to máš: vrtačka, leštička, soustruh, dreml, všechny možné kotouče, šmirgly, mořidla, štětce, ředidla, horkovzduška, atd. atd. :wink:

Tak vrtačku mám (i se stojanem), nějaká mořidla by se našla a šmirglů habaděj, leštící kotouč bych nasadil na vrtačku. Dýmku bych asi opracoval tou pilkou na železo, následně rašplí a šmirglem, to by mohlo fungovat, ale asi by to bylo časově náročnější... :smoke3: :D
Díky všem! :smoke5:
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 15 dub. 2021, 06:30

pokud máš předvrtanej přířez i s náustkem tak ti stačí rašple (jde to rychle) pak smirek papír 40-80-120-220-400-800-1000. karnauba a filcák do vrtačky. dával jsem sem odkaz na předchozí stranu. Tímto se v podstatě dá udělat fajka. vypadá to jednoduše. Jen pozor na to broušení nesmí se to odfláknout pak ti to všechno po karnaubě vyleze. je lepší to udělat v ruce než na brusce, než na to budeš mít oko. dělal jsem brusiče 10 let kámen a sklo a postup je prostý... neochcat to.
karnaubu rozleštíš i páskem flanelu. a schovej si trochu toho prachu na opravy kazů, (smíchat s dvousložkovim lepidlem, čím hustší tím lepší, vyplň kaz nech zaschnout) toto a moření dělám po 400 smirku. Pozor při mořidlech na vodní bázy se u dřeva tzv. zvednou chlupy je potreba to obrousit zpět 400. (u briáru to nejni nikterak tragické)
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 15 dub. 2021, 06:54

[quote="baron Tom".... Pozor při mořidlech na vodní bázi se u dřeva tzv. zvednou chlupy je potreba to obrousit zpět 400. (u briáru to nejni nikterak tragické)[/quote]

já bych naopak řekl, že to zrovna u briáru tragické je. to poslední broušení po moření jsem dělal vždy ještě smirkem 800, nebo alespoň 600. nejlépe se mi osvědčily smirkové polštářky s molitanem od festool, ale ani nevím, jestli je ještě dělají. když to uděláš smirkem 400, vsadil bych se, že po vyleštění tam uvidíš vrypy
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod MBO » 15 dub. 2021, 07:50

:arrow: baron Tom a postup je prostý... neochcat to. :ok:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 15 dub. 2021, 09:01

myslel jsem to tak že vybrousim 400vkou namořím vodomořidlem nechám zaschnout, opět to přetáhnu 400 už ale jen tak zlehka a pokračuji 600 popř. 800 a 1000. buhužel někdy se stane že po 1000 se musím někde vrátit zpět o krok či dva. to je hodně o světle. u skla je to patrnější ale to je ideálně leštitelné a čiré (většinou). u porézních materiálů už záleží na jejich skladbě, vláknech a tvrdosti. briár je specifický v tom že vlákna nejdou jedním směrem je porézní s častými kazy jež mohou obsahovat písek či jiná svinstva která se samozřejmě uvolní a dělají vrypy. a hlavně každý kus je jiný. mám pár špalíků z etrafiky a jeden zní krásně pevně už v ruce se zdá že má předpoklady a druhý je jak houba (nebrat doslovně) má tu a tam malou trhlinku a jeho zvuk je tupější dutější. tím nechci jakkoliv zpochybnit etrafiku (jsem naprosto spokojen) ale to dřevo je už prostě takové. na druhou stránku když si objednáš 5 kousků naráz tak je pak parádní zkoumat ten špalík jak jde kresba a vtěsnat správný tvar do omezeného špalíku který už je dán. pokud chceš jednu specifickou dýmku a přesně víš jakou kup si přířez přímo na ni. snížíš tak zásoby dřeva na příští zimu.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků