Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 15 dub. 2021, 09:16

když to uděláš smirkem 400, pak namoříš a přetáhneš to znovu smirkem 400, tak máš polovinu barvy (ne-li celou) pryč a další sundáš tou 800 a 1000. vymýšlíš vymyšlené. nechť se klidně vyjádří i jiní kolegové, já měl vždy nejlepší výsledky postupem 400 + mořidlo + 600(800) + karnauba. často se mi stalo i tak, že po karaubě vylezly nějaké mikrovrypy, takže jsem vzal 800 nebo 1000 a ještě jsem to vzal jednou. je to pak svinská práce, protože ta karnauba ten smirek rychle zanáší, ale nic jiného imho nefunguje
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 15 dub. 2021, 10:16

nevím co na to napsat, asi pokud bude chtít mít barvu plnou, tedy třeba plně černou (nikdy sem ji nedělal) tak asi mu bude vadit že mu to část mořidla vzalo... tedy to namoří znovu a začne od jemnějšího smirku (to zjistí sám hned) pokud nebude chtít plnou barvu tak do měkčích let se mu zasákne mořidlo víc a pak naopak zvýrazní kresbu (což je důvod proč bude mořit vodou a ne lihem bo jinak nemá voda moc smysl (mohu se samozřejmě mýlit) tedy mu nebude vadit že část barvy odnesl smirek (ještě jednou tím přebroušením 400 po moření myslím jen takové přejetí kvůli tomu bobtnání nebo jak bych to vyjádřil, opatrně ne na hrany atd..) zvláště k faktu že na různé záhyby se člověk soustředí víc a větší plochy často zůstanou nedobroušené (ta formulace není přesná ale v podstatě je to tak). to jak bude ta dýmka vypadat si myslím že u 400 až 600 už jde slušně odhadnout. Samozřejmě nejsem na tuto problematiku odborník. Já to píšu pro Johnyho 17 jako nejjednoduší postup. takovej základ. já sem si to tady pročetl od shora až po nabídku a poptávku a stejně si teda moc jistej v kramflecích nejsem. Sám po cestě zjistí že každej návod má své ale a ne každý postup se hodí vždy. stejně tak přeci nemusí použít karnaubu ale olej nebo šelak ale ta karnauba je pro první dýmku asi nejlepší prostě ta se na to nějak nanese a rozleští. ten postup je prostý jen to musí udělat pořádně a nechvátat. až udělá první bude vědět na co se ptát, až udělá 50tou nebude se ptát na karnaubu ani moření ale na špeky a taje výroby která Vám mistrům jsou známé ale nám se odhalují po kouskách a draze.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 15 dub. 2021, 11:59

zkus předvést nějakou svou dýmku a napiš k tomu, jak jsi postupoval. uvidíme, jak se k tomu budeš stavět s hotovým dílem. nějak nemám chuť se tady rozepisovat nad teorií bez praxe.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Stano » 15 dub. 2021, 12:25

:arrow: baron Tom
S vodovým moridlom nemám žiadne skúsenosti pri mojich pokusoch o výrobu fajok, ale i tak som toho názoru, že farbenie prebehne úplne rovnako. Fakt netuším, či voda "zanesie" farbu do dreva lepšie, než lieh. Len snáď je rozdiel akurát to, že lieh sa potom rýchlejšie odparí. Mne sa kvôli "sýtosti" napríklad osvedčilo nechať liehové moridlo trochu odvetrať aby "zhustlo".
A môžme čítať návody na fóre od začiatku po koniec a späť, aj tak z toho nebudeme dostatočne múdri, kým to nevyskúšame. A že sem do vlákna aj profíci napíšu mnoho informácií. Ale za veľmi dobrý krok považujem návštevu workshopu(či už hromadného, alebo súkromného, i to sa dá dohodnúť). Mal som možnosť navštíviť dielňu (a niečo vybrúsiť) u J. Kloučka(ešte v Kostelci), Tomášovu dielňu, i dielňu Pavla Bejčka. Každý z nich robil drobnosti trochu inak, ale základ robili všetci rovnako(a aj od zavadzačov, ako som bol ja, vyžadovali robotu "poriadne"). Takže aj keď v amatérskych podmienkach, tak niektoré postupy musia byť úplne rovnaké ako u profíka. Inak sa asi nedá dosiahnuť to, že vyrábam fajku, ktorá má jednak dobre vyzerať, a má byť i poriadne spravená. Toľko môj názor.

A ešte jeden OT. Až keď som si dnes pozeral znovu to video(a zase spomínal), uvedomil som si, že išlo o výrobu klubovky.

A druhý OT: Existuje ešte U Smradu tá skrinka s fajkami?
Uživatelský avatar
Stano
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 749
Věk: 46
Registrován: 10 dub. 2008, 19:07
Bydliště: Púchov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 15 dub. 2021, 13:07

naprosto chápu že jste již unaveni nekonečným dotazem: chci si udělat dýmku, řekněte jak? já sem stejně amatér jako spousta lidí co si to pročítá hledá a třeba se ani nezaregistruje. Já se zaregistroval a pokud mohu rád odpovím začátečnické dotazy neboť tímto sám již delší dobu procházím. Dýmku sem samozřejmě dám a rád povedu diskusi ale až nějakou dodělám komplet sám a budu s ní spokojen. Vlákno "vyrobil jsem novou dýmku a stojí za hovno" jsem tu nanašel. Baso já přeci nezpochybňuji cokoli co říkáš naopak rád čtu tvé příspěvky neboť jsou od praktika. pro Stana. vodomořidlo se používá při vícevrstevným moření (kontrastní) aby se to neslilo do kupy. tedy pokud použiješ černý základ v lihu tak druhý musí být na jiné bázi třeba voda. (pokud se mýlím opravte mne). To jak se mořidlo zapije do dřeva je už otázka přípravy dřeva (ohřátí roztáhnutí pórů) množství a doba moření. Návštěva workschopu je bez diskuse to nejlepší co se dá udělat. Ale ruku na srdce jestli si někdo chce zkusit vyrobit jednu fajfku jen tak, nechce do toho investovat víc než do nové pak to ztrácí smysl. Sám vím jaké to je když mi daly na dílnu novej model zaměstnance a uč ho. Sám této možnosti chci jednou využít ale proto že mne tato práce zajímá ne proto abych měl víc fajfek. Alespoň každý kdo to zkusí pozná že to nejni taková sranda jak to vypadá a že to není zadarmo.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 15 dub. 2021, 13:37

baron Tom píše:... Vlákno "vyrobil jsem novou dýmku a stojí za hovno" jsem tu nanašel. ...


v tom vlákně právě jsi. z teoretických řečí se tady ještě nikdo nic moc nenaučil. každý začínal skoro od nuly a právě z těch neúspěchů se rodily plodné debaty. z teoretizování spíše nikoli.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Domek » 15 dub. 2021, 13:42

baron Tom píše:... Vlákno "Vyrobil jsem novou dýmku a stojí za hovno" jsem tu nanašel.

A co ti brání ho založit? Myslím to vážně!
Vláken kde se chlubí, chválí, plácá po zádech a dávaj palce hore je tady spousta. Vláken vo ptákovinách, co by tady ani bejt nemusely, je tu taky dost. Naopak tohle by si svoje místo určitě zasloužilo. Prostě bys tam řešil co je špatně a jak to udělat jinak a líp. Jako třešničku by tam občas mohl někdo ze starejch mazáků dát něco ze svých prapočátků, aby bylo vidět, že žádnej učenej z nebe nespad. :twisted:
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Domek » 15 dub. 2021, 13:48

basa333 píše:V tom vlákně právě jsi.

S tím bych, s dovolením, nesouhlasil. Tady se spíš víc teoretizuje a málo ukazuje.
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 15 dub. 2021, 13:53

Johny 17 se ptal na postup. já sem odpověděl. Pokud nesouhlasíš v jednom bodě, tedy čím brousit po moření, je tedy zbytek postupu v pořádku... Tedy plodná je tato debata pro Johnyho protože už ví čím brousit a jak postupovat. co použít za mořidla co dělat a nedělat. pro mne též bo opakování je matka modrosti a pro samotné forum neboť nový příchozí najde základní info na posledních 10 stranách. :ok: po pročtení celé diskuse se každý dozví teorii a praxe zůstane na něm. pouze workshop ukáže praxy a naučí teorii kterou do praxe uvede domácí dílna.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 15 dub. 2021, 13:56

pro Domek. Já ani nevím jak sem dát fotku natož zakládat vlákno kam bych dával své nezdary. ale nápad to je.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod JohnyMach » 15 dub. 2021, 14:20

baron Tom píše:pro Domek. Já ani nevím jak sem dát fotku natož zakládat vlákno kam bych dával své nezdary. ale nápad to je.

DragonSoul
1. Klepnout na menu "Uživatelský panel" v dymka.net
2, Klepnout na menu "Spravovat osobní alba"
3. Klepnout na "Vytvořit podalbum"
4. Pojmenovat si to např. Dovolena
5. Klepnout na "Odeslat"
6. Klepnout na "Zpet na predchozi stranku"
7. Klepnout na album "Dovolena"
8. Klepnout na "Prejit na"
9. Klepnout na "Nahrat obrazek"
10. Vyplnit "Nazev obrazku"
11. Klepnout na "Vybrat soubor" a vybrat tu fotku
12. Pokud je fotka příliš velká je potřeba ji upravit. Body 13-17
13. V průzkumníku pravým tlačítkem kliknout na obrázek, objeví se menu a dát upravit.
14. Tam dát změnit velikost, zaškrtnout pixely a zadat max. rozměr 1600. Druhý rozměr se automaticky přepočítá.
15. Uložit.
16. Znovu na dymka.net klepnout na "vybrat soubor" a vybrat upravenou fotku.
17. Pokud stále nelze vložit, je fotka příliš velká na kilobity a je potřeba rozměr zmenšit např 1024, nebo 800 pixelů.
17. Klepnout na "Odeslat"
18. Pod obrázkem je BBCode obrázku, zkopírovat a dát do svého příspěvku

A v "o dýmkách a tak" najedeš vlevo nahoře na "nové téma" a thread je hotov.
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 15 dub. 2021, 14:42

díky už jsem to četl. kdyby jsi mi radši napsal kde mám koupit prna na podlahu abych měl v dílně na čem stát... :D :D :D nebo kdy mi kámoš doveze upravenej soustruh abych měl kde svrtávat. :D :D :D nějaké fotky na prezentaci to je poslední co mě tedˇ zajímá. ale kdyby si věděl kde dobře koupit matroš tak to by byla rada. :shock: ale i tak dík za reakci
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod JohnyMach » 15 dub. 2021, 15:00

baron Tom píše:díky už jsem to četl. kdyby jsi mi radši napsal kde mám koupit prna na podlahu abych měl v dílně na čem stát... :D :D :D nebo kdy mi kámoš doveze upravenej soustruh abych měl kde svrtávat. :D :D :D nějaké fotky na prezentaci to je poslední co mě tedˇ zajímá. ale kdyby si věděl kde dobře koupit matroš tak to by byla rada. :shock: ale i tak dík za reakci

Kde sehnat tento matroš :smoke3: :mrgreen: bohužel nevím, taky moc nástrojů na výrobu nemám :D
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Stano » 15 dub. 2021, 21:22

:arrow: baron Tom
Tak keby si chcel vedieť, ja mám v tomto vlákne najmenej 2 obrázky, kde sa dá s kľudom povedať, že tie produkty stoja za hovno.. Ale ja som bol vtedy taký nadšený, že mi to ani neprišlo. Až komentáre mi ukázali, kde je konkrétne chyba.. To mi pomohlo pri mojich samo-domo pokusoch. Podotýkam ale, že až na 1 pokus som vždy využíval navŕtané polotovary s náustkom
EDIT:tak kecám, je to v starších vláknach. Nie v tomto.
Uživatelský avatar
Stano
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 749
Věk: 46
Registrován: 10 dub. 2008, 19:07
Bydliště: Púchov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Král Lávra » 20 kvě. 2021, 11:43

Zdravím,
po delší odmlce jsem opět zde. Dílna už se postupně zaplňuje - sehnal jsem brusku/leštičku, pásovounpilu a soustruh (nakonec jsem vzal asi 15 let starou čínu řady 500 v pěkném stavu - tady musím dát jednoznačně za pravdu basa333, který mě od nákupu starého soustruhu zrazoval, rekonstrukce takové věci do tavu, aby byla radost s tím dělat, by byla naprosto nad mé síly). Všechno bazary, takže rozebírání, čištění, ladění, ustavování, shánění měřidel a nástrojů.... V mezičase jsem si udělal 2 stoly, udírnu a hlavně pořádek v dílně i garáži. :-) Na sosutruhu teď trénuji na ručkách k dlátům a pilníkům. Nicméně 2 přířezy už čekají na svou chvíli. A proto jsem vlastně tady. Nemáte někdo kontakt na člověka, který by mi upravil čtyřpaknovou hlavu na dvoupaknovou? Vždycky to můžu zkusit poptat někde ve výrobě, ale myslím, že by bylo výhodé, když by to dotyčný dělal už někdy dřív. A kde jinde někoho takového najít než tady? Případně pokud by se někdo chtěl takové hlavy zbavit...
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků