Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod yossarian » 05 úno. 2019, 20:09

Střed se dá chytnout slaboučkým vrtákem a pak přehodí te tento placatý... :wink:
yossarian
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 27
Věk: 45
Registrován: 20 říj. 2016, 19:38
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 05 úno. 2019, 20:13

Nerozumím, co znamená podvrtaná fajka? Když si vezmu například krakonošovku, tam vede kanálek přímo dolů. Pokud mi bude kanálek navazovat na vetikální "dzindzík", bude to problém funkční, nebo jen závada na obvyklosti konstrukce? Nebo jde o to, že třeba důlek pod úrovní kanálku ovlivňuje tah?
Jen se snažím pochopit...
Díky!
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod peťák » 05 úno. 2019, 20:59

Podvrtaná znamená, že kanálek ústí do tabákové komory pod dno.
Kanálek by měl ústit do komory, jak to napsat, tečně ke dnu tabákové komory, ale tečně z vnitřní strany. Pokud by ses trefoval kanálkem do toho "důlku" po tom dzindzíku, který tam nutně vznikne, tak vrtáš vlastně pod dno komory. Funkční to samozřejmě principiálně bude, ale to bude vždycky, pokud kanálek povede až do komory. Pouze pokud fajfku nadvrtáš, tak ji nikdy nedokouříš až do dna a budeš mít na dně bažinu, pokud ji podvrtáš, tak Ti do kanálku bude stékat kondenzát, bude to bublat, budeš ho srkat až do náústku a do pusy a celý požitek je pryč.
U prvního případu bude trpět faja, u druhého budeš trpět Ty :wink:
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2031
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod millhi » 05 úno. 2019, 21:23

Díky moc za jasné a vyčerpávající vysvětlení :ok:
Uživatelský avatar
millhi
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 45
Věk: 39
Registrován: 08 pro. 2004, 19:05
Bydliště: Beroun

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 05 úno. 2019, 21:34

Aha, tak proto mají fajfky s kanálkem dolů odlejvák, už to asi začínám chápat.
Díky za objasnění!
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 06 úno. 2019, 08:36

předpokládal jsem, že ovládáš základní geometrie vrtáku. pokud ne, budeš to mít složité. nástroje budeš muset brousit nebo nechat brousit, jinak máš po pár dýmkách utrum, bude ti to ujíždět do všech směrů a pálit se. a navíc nezapomeň, že broušením se ti nástroje budou zmenšovat, takže musíš vědět, kde můžeš a kde nemůžeš brousit.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 06 úno. 2019, 18:45

basa333: No pokud je na tom vrtáku patrný ještě nějaký nedostatek, tedy kromě "dzindzíku", tak bych poprosil o upřesnění! Proto jsem sem tu fotku dal.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod jirkab » 06 úno. 2019, 19:13

:offtopic1: Dzindzík je důležitý,,, bez toho si ani nevrzneš :D
Uživatelský avatar
jirkab
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 796
Věk: 60
Registrován: 29 kvě. 2014, 12:24
Bydliště: Praha

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 07 úno. 2019, 07:51

Siso píše:basa333: No pokud je na tom vrtáku patrný ještě nějaký nedostatek, tedy kromě "dzindzíku", tak bych poprosil o upřesnění! Proto jsem sem tu fotku dal.


ten hrot je samozřejmě špatně, ale to je to nejmenší, prostě ho ubrousíš a hotovo. musíš ale myslet na to, že pokud vezmeš vrták 20 (nebo jiný rozměr), tak musíš brousit na hřbetový úhel i ty boční hrany, tedy ti bude ubývat na průměru, rozumíme si? pokud nebudeš brousit boční hrany, začne ti to při vrtání strašně mlátit a rozvibruje se to, tedy hrany musejí také řezat. tím, že je budeš brousit, budeš za chvíli vrtat 19, pak 18 mm atd. budeš tedy muset kotel případně v ruce dobrušovat nějakým trnem se šmirglem na požadovanou velikost. to jen jako upozornění, než se do toho pustíš.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Siso » 07 úno. 2019, 18:48

Chci si jen vyzkoušet, co obnáší výroba dýmky, nemám v úmyslu rozjíždět nějakou manufakturu. Těch několik fajfek, než mě to omrzí, ten vrták zvládne na jedno nabroušení. :smile:
Nicméně i ty hrany jsou nabroušené. Vrták dvacítku jsem koupil až po proměření většiny mých dýmek, kde většinou převládalo vrtání o průměru 18mm.

Edit: problém s ubýváním vrtáku by mohlo vyřešit použití stopkových fréz, jelikož ty se nebrousí z hrany, ale z čela. Ono by šlo i ten kopinatý vrták v omezené míře "líznout" z čela.
Uživatelský avatar
Siso
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 55
Registrován: 15 pro. 2018, 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod littlebull » 08 úno. 2019, 05:59

basa333 píše: pokud nebudeš brousit boční hrany, začne ti to při vrtání strašně mlátit a rozvibruje se to, tedy hrany musejí také řezat. tím, že je budeš brousit, budeš za chvíli vrtat 19, pak 18 mm atd. budeš tedy muset kotel případně v ruce dobrušovat nějakým trnem se šmirglem na požadovanou velikost. to jen jako upozornění, než se do toho pustíš.

Ty Tome, tohle máš vyzkoušený?? Je to proti tomu jak se chápe funkce vrtáku, boční plochy jsou od toho aby napomáhaly vedení v řezu. Tedy neostří se, odlehčení tam je vybroušeno z výroby. Je rozdíl ostření vrtáku a frézy, která naopak válcovou plochou "bere" Já jsem tedy nikdy boční plochy vrtáku nebrousil -myšleno u stovek, nebo spíš tisíců vrtáků, které jsem v životě brousil a pak s nima vrtal. A konkrétně plochým vrtákem na komory fajfek jsem do teď vyvrtal nějakých 400 komor, stále na první ostření. Dělá furt velmi dobře, stěny i dno jsou velmi hladké. Takže životnost na jedno broušení předpokládám min 500 děr.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 08 úno. 2019, 08:35

já jsem osobně udělal tu zkušenost, že vrták se pak v komoře chová klidněji a nemá tendence vibrovat. možná to bylo mým strojem nebo nastavenými otáčkami, ale prostě se to chovalo klidněji.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 08 úno. 2019, 08:44

Siso píše:...problém s ubýváním vrtáku by mohlo vyřešit použití stopkových fréz, jelikož ty se nebrousí z hrany, ale z čela. Ono by šlo i ten kopinatý vrták v omezené míře "líznout" z čela.


pokud ti bude vyhovovat fréza, proč ne. jak říkám, vyzkoušej. hovořím o mých zkušenostech s mým vrtákem na mém stroji. každý bude mít trochu jiný postup. z čela můžeš ten vrták brousit jak chceš, to samozřejmě budeš muset.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 08 úno. 2019, 13:35

littlebull: ještě mě napadlo, že je velký rozdíl proti běžnému, tedy rovnému vrtáku (který se samozřejmě centruje sám) a vrtáku s kónickým tvarem a zaobleným čelem. ten moc nevede... :think:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod peťák » 08 úno. 2019, 15:00

Dneska už teda v podstatě kopinatý vrták nepoužívám, ale ze začátku jo a brousil jsem ho, jak píše Basa.
Dost záleží na tvaru dna, jestli je půlkulové, nebo do špičky. Ostří by samozřejmě stačilo jen do místa, od kterého už vzniká pouze válcový tvar, ale v praxi je jednodušší to nabrousit až na konec.
Obrázek je za tisíc slov: image_id: 27064
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2031
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 26 návštevníků


cron