Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 24 pro. 2019, 01:43

Na první kousek je to velice zdařilý počin :ok: Já mám bentky rád a tahle se mi opravdu líbí.
Dopasování a doleštění náustku by neměl být problém. Když máš k dispozici vybavenou dílnu, zkusil bych do téhle kombinace vsadit nerezový kroužek. Mozazné kroužky vypadají skvěle na tmavých dýmkách. Rád dávám kroužky z černého akrylu, nebo dvojité kroužky černý akryl / briár.
Varianta nového náustku zní hodně dobře, s černým nebo s cumberlandem bude vypadat skvěle. Ke stávajícímu náustku by slušelo tmavší moření.
Když se dívám na tvar, líbilo by se mi plynulejší zúžení náustku už od krčku a po ohřátí přetvarování do delšího oblouku, ale to je jen varianta, tahle rovnější se zahnutým koncem je taky fajn.
Těším se, až vyladíš finální verzi, ať se daří!
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 516
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod klasik51 » 24 pro. 2019, 09:00

Mido21 píše: Někdo nějaký neotřelý nápad?
Ď.
M.


Dural, ořech :think: :wink:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod robik » 26 pro. 2019, 10:41

Ahojte , potreboval by som poradiť od pánov majstrov , ak majú nejakú fintu na problém s tým , keď som málinko prebral otvor krčka na čap náustku. Dá sa to ešte nejak uspokojivo zatesniť? Napadlo ma naniesť pár vrstiev sekunďáku a dopasovať , ale radšej sa najprv spýtam , ako by som mal urobiť hlúposť.
robik
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 zář. 2019, 12:08

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 30 pro. 2019, 17:31

Přátelé, kamarádi, především děkuji všem co mi přispěli radou (... a dopředu i těm co přispějí později).
Vzhledem k tomu, že mám na stole přířez naprosto bez kresby, čeká mne první rustik. A hned bych měl další dotaz(y) - co za nástroj (... nejspíš kulovou frézku, ale jaký tvar/velikost) do alá-Dremela na přiměřeně hrubý rustik? Jak moc se s povrchem trápíte před tím než ho orajtujete frézkou a jak moc potom? Kartáč? Jak postupujete při moření, aby povrch nebyl monotónně tmavý/jednobarevný? Obrousit po tmavém mořidle a přemořit něčím světlejším, nechat tmavou jenom v “prohlubních”? Jak na vosk u tak hrubého/členitého povrchu?
Ď.
M.
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod klasik51 » 30 pro. 2019, 18:45

Hm, tak na tohle by byl dobrý nějaký WS, nebo video :think: to pude psanou formou těžko.
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 30 pro. 2019, 19:12

Pár videí jsem na YT našel, ale ucelený postup na rustik ani moc detailů nářadí (.. s výjimkou drásadla vyrobeného z hřebíků) jsem nenašel. WS plánuju u Mr. Kloučka, ale zatím se mi nedaří dohodnout se na termínu. V nejhorším obětuju nějakou starší chuděrku z Proseče a budu experimentovat. Jenom jsem nechtěl objevovat už objevené...
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod klasik51 » 31 pro. 2019, 11:07

Tak Klouček ještě dělá dýmky a WS? Pořídil bych nějaký dremel, vrtáčky určitě máš, nekolik fajek z Sbazaru, možná Aukra.
Nějaký konvolut 3 - 4 fajky za 200,- a pustil bych se do toho, včetně moření a odleštění a voskování. :think:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

První pokus o rustik - potřebuju konzultaci

Příspěvekod Mido21 » 05 led. 2020, 11:59

Dýmka č. 2 a díky absenci jakékoliv kresby ve dřevě a pár šeredným prasklinám došlo na rustikovaný povrch. Vyrobil jsem si nástroj z hřebíků a poctivě vybroušený povrch jsem začal drásat a kartáčovat až do stavu na fotkách POLOTOVARU. Upřímně - zatím mám z výsledku poněkud smíšené pocity, trochu moc to zatím připomíná korek. Nejspíš ještě přitvrdím a tmavší odstín po moření tomu snad taky pomůže. Mám pár dotazů / dilemat:

A) jak u tak jemného rustiku dostat tmavé mořidlo do hlubších partií povrchu a horní povrch mít světlejší? Nechci mít povrch monotónně jednobarevný a odbrousit / odleštit vnější část po moření u tak jemného rustiku asi moc fungovat nebude. Přemýšlím to nějak otřít nebo okartáčovat kartáčkem namočeným v lihu. Jen se bojím, že pokus bude nevratný - myslíte že to bude fungovat? Jiný nápad?

B) Leštit na hadráku stejně jako hladké povrchy? Neskončí leštící pasta usazená v prohlubních rustiku a nebude tam vidět / rušit / vypadat šeredně?

C) Voskovat nebo jenom teakový olej (... snad dorazí během týdne)? U vosku mám stejnou obavu jako u pasty v předchozím bodě?

D) Mám pokušení lehce ohnout náústek ... nebo ho mám nechat tak jak je = rovný?

Dík za rady a nápady
M.
image_id: 27811 image_id: 27810 image_id: 27809
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Dejmal » 06 led. 2020, 14:43

A/ namořit tmavě, vystouplé části otřít hadrem namočeným v lihu a té hlubší části se pokud možno nedotknout, případně to vystouplé přebrousit jemným smirkem.
B/ ano skončí a bude to hnusné. Musíš to leštit suchou pastou a skoro suchým kotoučem
C/ Já jedu jen olej
D/ ohyb by úplně nedával smysl, ale na druhou stranu, dýmka má fakt ošklivý tvar hlavičky i nástku, takže vlastně proč ne...
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5813
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Yetenek » 06 led. 2020, 21:55

Dejmal píše:... ale na druhou stranu, dýmka má fakt ošklivý tvar hlavičky i nástku, takže vlastně proč ne...

No, Radku, ošklivá... Když na FB vidím bramboroidy viz níže (a "pipemaker" si za to řekne 55€), tak tahle hlavička z toho srovnání vychází IMHO ještě hodně dobře :think:
image_id: 27813 image_id: 27812
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1740
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 06 led. 2020, 22:34

Dejmal píše:.....
D/ ohyb by úplně nedával smysl, ale na druhou stranu, dýmka má fakt ošklivý tvar hlavičky i nástku, takže vlastně proč ne...


Hmmm, trošku ledová sprška, ale od tebe to beru.
Je to můj teprve druhý pokus ... vím, ještě 48 dalších a bude líp. Zjišťuju, že po pár hodinách práce se pravděpodobně zamiluju i do brambory a začnu trpět slepotou, nevím jestli jsi to měl někdy taky tak. Navíc tahle brambora je možná disproporční, ale alespoň podle některých os souměrná :cry: V každém případě zkus být troch konkrétnější, co vnímáš na těch tvarech jako to fakt ošklivé? Jenom předesílám, že “kulový vrchlík” na spodní straně hlavičky (... který na některých fotkách možná dělal dojem tvaru podivného kalumetu nebo šišky napíchnuté na klacku) tam už není a je nahrazen ploškou tečnou ke krčku. Dnešnímu stavu je nejblíž pohled na poslední fotce, ale pořád je nich jenom polotovar. Moření jsem nakonec sám nějak intuitivně udělal skoro stejně jak popisuješ, jenom jsem použil dva odstíny mořidla. Na houbičku na nádobí namočenou v lihu ta spodní tmavá vrstva docela slyšela. Horní světlejší to sice za sucha dost sjednotí, ale ve vlhkém stavu je ten kontrast dobře vidět. Doufám, že na to zabere napuštění teakovým olejem, na konci týdne snad dorazí a pak dám fotky výsledného produktu. Do té doby je možná ještě šance něco spravit / zachránit, tak hrrr do mně.
V každém případě dík za rady a názor.
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 07 led. 2020, 01:40

Ahoj Mido,

já nejsem mistr dýmkař jako Dejmal, dýmkám se věnuju jako samouk. Tvar tvojí dýmky se mi docela líbí a myslím, že se dá dotáhnout do docela příjemného kousku. Asi bych ji nechal rovnou, ale mírné přihnutí konce náustku jako mívá občas "prince" by asi taky vypadalo dobře.
Za poslední měsíce jsem měl pod rukou několik dýmek, které potřebovaly trochu předělat a rustikování se mi zalíbilo. Tak přidám pár poznámek ze své praxe, možná ti v nějakém detailu pomůžou.
image_id: 27814
Tohle jsou nástroje které jsem si udělal a docela se mi osvědčují. Ten hrubší je z ocelových kalených hřebíků 2mm. Jemnější jsou z 1mm obrazových jehel. Do kousků trubky a do držadla jsou zalepeny epoxidem.
Na tvých fotkách jsem si všiml, že ti na povrchu zůstávají dost velké plošky původního povrchu a "šrámy" po tvém nástroji jsou celkem dlouhé oblouky. Mně se osvědčilo nástroj zatlačit a pootočit jen trochu, spíš krátce zaviklat tam a zpět. Těmito pohyby pokrýt celou plochu i s vícenásobným překryvem, aby mi zbývalo minimum původního povrchu. Pak kartáčuji ocelovým kartáčem a v případě potřeby ještě místy "rytí" zopakuji. Případně rustik zjemním tím jemnějším ježkem. Do ohbí mezi krčkem a hlavičkou používám ten úzký nástroj (je v 5mm trubce). Maskování páskou mi dává vedení podél ploch, které chci nechat hladké. Výsledek mi vychází asi takto:
image_id: 27815
Tenhle povrch případně jemně přejedu (srovnám) jemnou brusnou houbičkou - zrno 400, SIA superfine.
Takhle to vypadá po namoření a oleji:
image_id: 27816
Na oleštění vrcholků pro kontrast se mi osvědčila i jemná (0000) ocelová vata.
Rustikovaný povrch upravuji dvěma způsoby. Jednodušší je olejování, ale spíš než teakový olej používám tungový, dá se sehnat na netu. Jeho výhoda je, že po nějaké době, asi po týdnu ztvrdne v celém objemu tak, že se dá leštit. Vsakování podporuji ohřátím horkovzdušnou pistolí na menší výkon.
Druhá metoda je trošku složitější na přípravu, ale mám ji rád. Ve skleněné nádobce se šroubovacím víčkem (křen) si připravím roztok trochy karnaubského vosku v perchloretylénu (hornbach) a v poslední době i v pomerančovém oleji (net). Rozpouštět se musí za tepla (používám plotýnku na ohřívání hrnku s kafem - cca 80°C, když jsem ji neměl tak zase opatrně a trpělivě horkovzdušnou pistoli) Po rozpuštění a ochlazení směs opět ztuhne na neprůhledný gel. Tenhle roztok nanáším ohřátý (zprůhlední) štětcem a rovnoměrnému vsáknutí pomáhám zase tou horkovzduškou. Takhle nanesený vosk se dá leštit buď hadrovým kotoučem ( pouští chlupy které obírám ručně a umělým kartáčem) a nebo rotačním syntetickým kartáčem ve vrtačce.
Pokud bys chtěl tvůj rustik ještě poupravit, není problém přerýt i namořenou hlavičku a znovu přemořit.
Držím palce a těším se na fotky hotové dýmky!
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 516
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod klasik51 » 07 led. 2020, 08:13

Bentley - klobouček :ok:
Než bych tohle napsal, to bych si dal raději panáka. :smile:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Dejmal » 07 led. 2020, 10:17

Mido21 píše:
Hmmm, trošku ledová sprška, ale od tebe to beru.
Je to můj teprve druhý pokus ... vím, ještě 48 dalších a bude líp. Zjišťuju, že po pár hodinách práce se pravděpodobně zamiluju i do brambory a začnu trpět slepotou, nevím jestli jsi to měl někdy taky tak. Navíc tahle brambora je možná disproporční, ale alespoň podle některých os souměrná :cry: V každém případě zkus být troch konkrétnější, co vnímáš na těch tvarech jako to fakt ošklivé? Jenom předesílám, že “kulový vrchlík” na spodní straně hlavičky (... který na některých fotkách možná dělal dojem tvaru podivného kalumetu nebo šišky napíchnuté na klacku) tam už není a je nahrazen ploškou tečnou ke krčku. Dnešnímu stavu je nejblíž pohled na poslední fotce, ale pořád je nich jenom polotovar. Moření jsem nakonec sám nějak intuitivně udělal skoro stejně jak popisuješ, jenom jsem použil dva odstíny mořidla. Na houbičku na nádobí namočenou v lihu ta spodní tmavá vrstva docela slyšela. Horní světlejší to sice za sucha dost sjednotí, ale ve vlhkém stavu je ten kontrast dobře vidět. Doufám, že na to zabere napuštění teakovým olejem, na konci týdne snad dorazí a pak dám fotky výsledného produktu. Do té doby je možná ještě šance něco spravit / zachránit, tak hrrr do mně.
V každém případě dík za rady a názor.



SRY, asi jsem mohl být více za diplomata, ale nejsem mazací typ /myšleno med okolo pusy/
image_id: 27820
Tohle jsem měl na mysli. Hlavička potřebuje odlehčit, je v poměru k náustku nesmyslně masivní.
Náustek má divný tvar, ale to může být můj subjektivní dojem, prostě se mi takto divně tvarovaný nelíbí. Připomíná mi nedodělaný sedlový náustek.
Na druhou dýmku to není zas tak špatné, tu informaci jsem přehlédl, myslel jsem, že jsi rustikoval nějakou tu Prosečku...
Jinak ten tvůj rustik je pěkný, ale šel bych více do hloubky.

Yetenek píše:No, Radku, ošklivá... Když na FB vidím bramboroidy viz níže (a "pipemaker" si za to řekne 55€), tak tahle hlavička z toho srovnání vychází IMHO ještě hodně dobře :think:
image_id: 27813 image_id: 27812


Tak k téhle hrůze se nebudu vůbec vyjadřovat, pokud někdo nemá soudnost.....
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5813
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 07 led. 2020, 11:03

klasik51 píše:Bentley - klobouček :ok:
Než bych tohle napsal, to bych si dal raději panáka. :smile:


Děkuju Klasiku :oops: No, já si dal toho panáka a pak se to psalo vlastně samo :wink:
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 516
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků


cron