Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod JohnyMach » 09 dub. 2021, 12:06

Taky jsem si nedávno objednal karnaubský vosk z etrafiky a je tvrdý a křehký, zkusil jsem tím párkrát přejet po hlavičce ,,rozleštit" hadříkem, ale leskne se jen o trochu víc než původně :think:, asi to dělám blbě... :palm:
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 09 dub. 2021, 12:58

takhle to nefunguje. karnauba se nanáší přes kotouč, nebo můžeš nějaké drobty položit na dýmku, rozfoukat horkovzduškou a pak kotoučem jen rozleštit. takhle na studeno neuděláš vůbec nic.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 09 dub. 2021, 13:02

https://eshop.ekokoza.cz/cs/karnaubsky- ... ianta-100g
domnívám se že ano. mě zlákala ta cena přeci jen je to rozdíl bral jsem toho 400g
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Ferd » 09 dub. 2021, 13:30

To souhlasí. Ta kostička co mám je taky jak šutr. Karnabuba je nejtvrdší vosk. ..což je jaksi požadovaný cíl :-) :-) Nanášení přes kotouč to jistě výrazně urychlí-ale vzhledem k tomu, že dýmky nevyrábí, tak se tou pracností zas tak moc netrápím.
Snad jen pro doplnění-karnauba se dřív nanášela přímo na dřevo např. při točení na soustruhu, když se točily různé misky a talíře. Díky své tvrdosti povrch nejen navoskovala taky mechanicky uhladila vlákna do lesku. Často se kombinovala s včelím voskem právě aby byla měkčí. Pro rozleštění a uhlazení dřeva se taky používal špalík ztažený z tvrdých rýžových vláken (francouzi tomu říkají polissoir). Ale to pravděpodobně nemá s výrobou dýmek mnoho společného.
Naposledy upravil Ferd dne 09 dub. 2021, 13:55, celkově upraveno 1
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod JohnyMach » 09 dub. 2021, 13:37

basa333 píše:takhle to nefunguje. karnauba se nanáší přes kotouč, nebo můžeš nějaké drobty položit na dýmku, rozfoukat horkovzduškou a pak kotoučem jen rozleštit. takhle na studeno neuděláš vůbec nic.


Takže stačí trochu nastrouhat, nanést na hlavičku a rozehřát? Dal by se místo té pistole použít fén? :think:
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 09 dub. 2021, 14:28

fén nebude mít imho potřebnou teplotu, ale můžeš to zkusit. problém je, že pokud to klapne a karnaubu na dýmku naneseš, bude se ti bez kotouče velmi špatně rozlešťovat. celé je to o tom, že při kontaktu dýmky a rotujícího kotouče vzniká teplo, kterým se karnauba rozpouští (a nanáší se na dýmku). šlo by to nějak rozehřát na sporáku a něčím nakapat na dýmku, ale to rozleštění tě nemine.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod JohnyMach » 09 dub. 2021, 14:40

https://eshop.abrasiv.cz/latkovy-lestic ... 0x20x20-fl
Stačilo by něco takového přimontované na vrtačku? :think:
Promiňte že možná otravuju, ale dostaly se ke mně nějaké dýmky, takže chystám renovaci. :D :puffy:
Uživatelský avatar
JohnyMach
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 23 črc. 2020, 17:42
Bydliště: Horňácko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 09 dub. 2021, 15:09

včera jsem to dělal a neklaplo to (byl na to dotaz v poradně) chtěl jsem zkusit nanést rozpuštění vosk na hlavičku dýmky. nejde to... vosk tak rychle tuhne že se prostě k tomu vyhlazenému dřevu nechytí. bez kotouče nebo horkovzduchu to nepůjde. docela mě chování toho vosku překvapilo. nasypal jsem ty granule do prázdné kartuše od silikonu a tu postavil do vroucí lázně, tam kde byla kartuš nad hladinou tam vosk nepovolil musel jsem jej míchat špejlí. po vytažení špejle na ní okamžitě tuhnul tak 3-5 vteřin a konec. nicméně pokus se zdařil vysledoval jsem další lepou uličku.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Stano » 11 dub. 2021, 10:43

:arrow: Johny17 myslím, že tento kotúč ti na "takové to domácí žvýkaní" bude postačovať. I keď v porovnaní s tým, čo som videl u Honzu Kloučka ešte v Kostelci, sa to nedá veľmi porovnávať. Ale svoju prácu odvedie.

:arrow: baron Tom. Dovolím si pokus o radu. Šéf 100dskej Fuňky, littlebull, granule či šupiny karnauby rozpustil teplom, a odlieval do ustrihnutej plechovky. Vznikli také koláče (jeden mám), ktoré sú rozhodne použiteľnejšie. Ja používam pri voskovaní tento amatérsky postup: Filcový kotúč vo vŕtačke, k nemu pritisnem karnaubu, a vôňa ti napovie, že si kotúč berie diel vosku. A potom k tomu kotúču zase pritlačím fajku. Používam túto sadu(kedysi dávno kúpenú v Hornbachu), len miesto tých leštiacich pást používam karnaubu. Filcový kotúč na nanášanie, a handrák na leštenie. Možno to nie je ten najideálnejší spôsob, ale funguje to.
Obrázek
Uživatelský avatar
Stano
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 749
Věk: 47
Registrován: 10 dub. 2008, 19:07
Bydliště: Púchov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 12 dub. 2021, 09:01

baron tom: dáváme ti zde návod a ty to stejně děláš jinak. můžeš mi klidně věřit, že jsme už zkoušeli bůhvíco a tenhle postup je lety prověřený. karnauba není úplně snadný materiál a vyžaduje své. pokud nebudeš mít nějaké zařízení na rotační nanášení, za chvíli tě to přestane bavit, protože to bude nekonečný proces. prostě je potřeba vrtačka a něco, do čeho ji upneš. nebo nějaká stacionární leštička s regulovatelnými otáčkami. také to musí mít dostatečný výkon (odhadem alespoň 1000 - 1500 W), abys to při přitisknutí dýmky celé nezastavil.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 12 dub. 2021, 13:36

Ahoj, já vůl měl reagovat už ráno ale říkal jsem si že k tomu nemám co dodat. tak vysvětlení. já to dělám přes kotouč tak jak jsem si zde načetl. nemám problém. Měl jsem zatím jen karnaubu z etrafiky. neměl jsem srovnání s jinou proto mě udivilo chování toho vosku (bod tání 85 stupňů). Pak jsem zde myslím v poradně četl dotaz ohledně nanášení ,reagoval jsem radou a odpoledne jsem tavil ty peletky karnaubi do bločku tak jsem to schválně chtěl zkusit zda je možno to aplikovat horké i jinak... nejde ale co kdyby. v sobotu jsem šel zkusit ten novej bloček vosku a rozlít se mi v rukách (byl popraskanej jak čert) při přitlačení na kotouč. tak jsem to posbíral nasypal do plechovky od piva a postavil do ohniště (popela) a znovu slil. je to lepší ale jsou v tom praskliny taky. řešení dát do toho malej podíl včelího vosku kvůli soudržnosti ? nechat to tuhnout pomaleji třeba v zábalu (minerální vaty)? Moje žena to taky říkám že si stejně dělám věci po svim tak se nehádám, ale Vás pánové bych si zpochybňovat netroufl. :ok: dnes bude další pokus. Nechápejte mne špatně ale táta mi říkal že to že něco nejde je nedostatek snahy a důvtipu. Basa333 mám ty hadráky, molina, flaneláky dané na stopkách a točím je v soustruhu. (kdyby někdo chtěl typ na ty stopky tak jsem použil šrouby "vraťáky" 16mm, délka asi 200mm má to tolik závitu že to akorát vyjde na matku podložku kotouč podložku a matku i kontra matku. tu kulatou hlavičku samozřemně odříznout ). jen to prohazuji. jinak dík za rady
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 12 dub. 2021, 15:30

už jsem to sem dával
cca kolem 9:00 je krátký záběr na lešticí kotouč
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod vědec » 12 dub. 2021, 23:20

Chci si zkusit biliard a spojit hlavičku s náustkem tak, aby to sedělo vždy na vnějším povrchu i když budu náustkem otáčet. Je na to nějaký fígl/pravidlo? Protože budu mít čtyři válcové plochy - čep na náustku a vnější plochu náustku (s vysokou pravděpodobností s ne identickou osou) a to samé na straně hlavičky - díru na čep a vnější plocha a opět trochu posunutá vzájemná osa. Koukal jsem na svý dýmky - někde to neřeší, ale našel jsem i dýmky, kde otáčím náustkem a stále to sedí.

Děkuji za radu
Uživatelský avatar
vědec
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1015
Věk: 56
Registrován: 26 lis. 2007, 20:57
Bydliště: Nymburk

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 13 dub. 2021, 06:36

používám toto:https:https://www.eshop-lesticikotouce.cz/pocesane-molino/pocesane-molino-150-20-8/
žlutá a bílá pasta: https://www.promistry.cz/lestici-a-brusne-pasty/
a dolešťuji tímto:https://www.eshop-lesticikotouce.cz/lestici-kotouce-na-laky-a-plasty/lestici-kotouc-flanel-125-20-8mm/
na karnaubu:https://www.promistry.cz/filcove-lestici-kotouce/lestici-kotouc-100-x-12mm-filcovy--se-stopkou/
jsem amatér ale funguje mi to.
po nanesení té karnauby jsem zkoušel přeleštit jak flanelem tak molinem a nepozoroval jsem velkej rozdíl.
všechny kotouče točím v soustruhu (otáčky netuším)
brousím do 1000.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 13 dub. 2021, 06:53

pro vědce: pokud to budeš dělat v ruce tak nevim nevim. pokud máš soustruh tak by to takovej problém být neměl (tedy pokud tě dobře chápu). jestli soustruh nemáš dá se to otočit na drátě v aku/vrtačce komplet celé a dobrousit si ten spoj. za předpokladu že to bude rovně vrtané středem. Drát z vypletu kola je dost pevný mohl by to zvládnout. odpovídající přířez i s náustkem by ti vyřešil to rovné vrtání.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 15 návštevníků