Switch to full style
Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.
Odeslat odpověď

Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

09 úno. 2015, 11:14

Dnes je přelomový den v mojí dýmkový kariéře. Šáhnul jsem strojem do briáru!
Pro vysvětlení - od pátku jsem vinou chřipky bez chuti a nemuzu kourit. Tak jsem dělal důkladné čištění dýmek. No a nápad přišel sám. Na fungl nové full bentce Polinski se ne uplně povedlo vrtání mezi náustkem a kanálkem a světe div se mám krásnou, leč nadvrtanou Petersonku. Já, který se žíví hubou jsem vyrazil do hobbymarketu. Koupil jsem malinký frézky na dřevo, nabil doma AKU a dýmky jsem přerouboval. Toť moje briárová prvotina. Jsem neskutečně pyšný na svou práci:-)

A aby toho nebylo málo, tak v hobbymarketu z naprosto nesourodých částí jsem si vyrobil roll crumble cake maker. Plastová odpadní trubka 40mm, dřevěný kolečka stejného průměru a stahovák, či jak se to jmenuje. Hned včera jsem to nacpal tabákem, slisoval a za 10-14 dní se těším na svůj první roll crumble cake!

Co dýmka neudělá s nešikovným člověkem je k nevíře. :ok:

Pokračovanie tohoto vlákna: viewtopic.php?p=373365#p373365
Pistacik

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

17 úno. 2015, 18:52

Tak som konečne dorobil prípravok na zvrtávanie a opracovanie fajok v sústruhu. Zatial som to len roztočil a nič ma nezabilo :mrgreen: Dúfam že čoskoro z toho niečo vypadne... Teda po zastavení a povolení šróbov :plaster:
image_id: 20243 image_id: 20244 image_id: 20245 image_id: 20246

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

17 úno. 2015, 22:45

Bubko: jen menší postřeh z vlastní zkušenosti. Čelist bych vyrobil hlubší a do středů čelisťových obdélníkových destiček přidal dva hroty čnějící cca 2-3 mm nad povrch, já to řešil červíkem se špičatým hrotem. Pak když si na briar bloku na průsečíku osy budoucí komory a kanálku uděláš důlčikem důlek, nasadíš ho na ty hroty a blok na nich po vyvrtání kanálku jen protočíš a doděláš komoru. Hlídáš jen hloubky vrtů.

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

18 úno. 2015, 11:24

Jelikož jsem se nic nedozvěděl od "opravářů dýmek" v příslušném vlákně, tak si dovolím shrnout a aktualizovat svůj dotaz i zde:

Tak se mi stalo to, co se asi stane někdy každému kdo kouří dýmku, zlomil se mi náustek u dýmky, navíc Churchwardenky.

Nejprve jsem propadal depresi (moje první a velmi oblíbená hrušková churchwardenka), pak jsem se to pokoušel lepit zázračným lepidlem (drželo skvěle, ale pak upadlo) a vůbec.....

Narazil jsem na etrafice na odpovídající náhradní díl z ebonitu:

http://www.etrafika.cz/detail/7233/naus ... urchwarden

Jelikož jsem kluk kutivý, tak jsem se rozhodl zkusit to sám (a objednal pro jistotu hned dva kousky).
A teď babo raď:

Na soustruhu se povedlo osazení do dýmky, jedno perfektně, druhé o pět stovek větší, když tak doleštím dobrousím. Na hrubo jsem pak odstranil nalitky a ted jen lestit, nahrat a ohnout, poradi nekdo cim to brousit a lestit? Kdy ohybat?

- čím opracovávat ebonit "na hrubo":
- čím leštit abych dosáhl výsledného "lesk jak blesk"?
- jak to ohnout? teplota nahřátí? doba nahřátí? nahřívat celé, nahřívat jen částečně? před leštěním? po leštění?

Holt zpracování ebonitu je pro mne zatím velká neznámá.

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

18 úno. 2015, 11:59

Je toho v tomto vlákně a jeho starších verzích určitě hromada... Nebo třeba yt, google atd.

https://www.youtube.com/results?search_ ... tem+making

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

18 úno. 2015, 13:08

:arrow: sw_fox
Můj postup opracování ebonitového náústku (u akrylového je to stejný) je takovýto:
Opracovat nahrubo pilníkem na ocel, pak následují brusná plátna hrubostí 120,220,400, potom používám brusné houbičky hrubostí 500, 800 a 1000 (fine, extra fine, super fine) (http://www.alca.cz/produkty-brusne-houb ... detail-122), následuje předleštění (látkový kotouč z molina, leštící pasta Pragopol pasta na plastické hmoty (http://shop.pragochema.cz/?p=productsMo ... y---1,1-kg)) a finální leštění (látkový kotouč opět z molina, leštící pasta Pragopol Tripol (http://shop.pragochema.cz/?p=productsMo ... l---0,9-kg)). Pokud je třeba náústek ohnouti, tak já tak činím mezi předleštěním a konečným leštěním ohřátím horkovzdušnou pistolí. Je potřeba dát pozor a neohřívat to moc z blízka, abys ten ebonit nepřipálil (začnou se dělat bublinky) a pořádně to prohřát hezky ze všech stran, pak to jde ohnout jako nic, podržíš v požadovaném tvaru do zchladnutí, vyleštíš do lesku a je to. Není toho úplně málo, jestli se Ti to kvůli opravě jednoho náústku vyplatí všechno pořizovat, jestli není jednodušší si ten náústek nechat udělat, ale to už musíš zvážit sám.

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

18 úno. 2015, 13:40

Jsem kutivý, dílničku mám docela zásobenou, díky moc za rady, výsledek budu později prezentovat :-)

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

18 úno. 2015, 15:19

Abych byl upřímný, opravuju fajku z výprodeje likvidované trafiky asi za 500,- Kč, takže i kdyby to nevypadalo jak od profíka, pořád je to churchwardenka do lesa a k táboráku :-) Ale vypadá to už celkem slušně i teď, kouřitelné to je, neb práce na soustruhu se povedla a teď je to jen o tom hezky odbrousit co tam nechci, vyleštit a ohnout a vyleštit znova. I kdyby to zůstalo matné tak to asi úplně neva, mám tu dýmku rád, to víš, byla to první, taková se nezahazuje.....

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

18 úno. 2015, 16:25

sw_fox píše:.. tak se mi stalo to, co se asi stane někdy každému kdo kouří dýmku, zlomil se mi náustek u dýmky, navíc Churchwardenky.
.. pořád je to churchwardenka do lesa a k táboráku :-)...

Neboj, tuhle opravu budeš mít za chvíli perfektně namakanou .. čtenářka je totiž do lesa úplně ideální, zejména co se tréninku oprav zlomenýho náústku týče ..

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

18 úno. 2015, 16:58

Proto jsem hned koupil dva náustky a při jednom je oba upravil na soustruhu pro tuto dýmku :-))))

Dlužno dodat že k úrazu nedošla právě v lese, ale v civilizaci, na procházce po chodníku před domem, prostě mráz a nepozornost, nespadla, ale zlomil jsem ji jak byla zkřehlá při strkání do huby.

Jinak do lesa většinou beru bytelnou Jirsovku případně Peterson Rhodesian, jsou takové kompaktnější :-)

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

18 úno. 2015, 21:18

Nojo, taky proč se tomu říká čtenářka a ne špacírka? Dva náústky dobrý, na jaře seženeš další a v létě už to půjde samo... :smoke1:

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

18 úno. 2015, 22:12

Prave dolesteno 1000 papirem na krasnou "polomatnou" vazne uvazuju ze dalsi kroky vynecham protoze se mi libi uz ted :-) ale budu zkouset dal.

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

20 úno. 2015, 13:39

Počkej po pár kouřeních :mryellow: A do lesa si kup nějakou krakonošku, budeš stylovější :wink:

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

20 úno. 2015, 13:48

A sojku práskačku. :-)

Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

05 led. 2016, 15:26

Dneska nemám žádnou dýmku, ale mám prosbu o radu. Pořídil jsem nové leštící kotouče: http://www.topabrasive.cz/cz/products/1028-1213-110/ a http://www.topabrasive.cz/cz/products/671-111-110/.
Problém je v tom, že tyhle kotouče nejsem schopen orovnat. Staré kotouče z kalika a flanelu jsem orovnával bez problémů lámacím nožem a potom ocelový kartáč. Nové kotouče se při pokusu o orovnání neskutečně vytrhávají vlákna do hloubky, takže se na nich nedá dělat. Pokud má někdo zkušenost jak na to, tak předem děkuji.
Odeslat odpověď