Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Dejmal » 17 čer. 2021, 06:47

Ono tech "akrylů" je určitě více.
Některé jsou tvrdé jako šutr, blbě se ohýbají a to můžeš nahřívat jak chceš dlouho /podobně špatně jdou ohýbat ty barevné cumberlandy od SEM/, další se pálí i na leštícím kotouči.

Je to odezdi ke zdi. Vím, že tu kdysi někdo odléval náustky z pryskyřice, ale ty už měly předem určený tvar.

Osobně nemám čas ztrácet čas, takže kupuji materiál u osvědčených dodavatelů.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5813
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 17 čer. 2021, 07:42

jenom abychom nemíchali pojmy a dojmy: cumberland chápu jako vícebarevný ebonit a akryl je prostě akryl (barevný nebo černý).
původní baronův dotaz byl na domácí výrobu barevného ebonitu, nebo jsem něco špatně pochopil?

baron: nějak mi uniká, proč bys doma odléval černý akryl? kvůli ceně?
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 17 čer. 2021, 12:07

ahoj chápeme to stejně, dočetl jsem se: cumberland je stálobarevný, neoxiduje a má na skus měkkost ebonitu.
ebonit má žádaný měkký skus, bohužel oxiduje a snadno se do něj udělají zákusy
akryl je stálý, neoxiduje ale má nevýhodu tvrdosti na skus
tedy to vypadá že cumberland je optimální řešení. ale bude mít jistě nějaké ALE ve zpracování. (to nevím zkušenosti nemám)
Domácí odlití tyčí mě napadlo v kontextu s dostupností v Česku. abych vysvětlil, přemýšlím tak že než objednám než to dojde (může nastat komplikace), neumím jazyk, nemám doma internet a nevidím produkt. a pokud by odlití akrylu do tvaru tyče nemělo být komplikované co se technologie týče, nevidím důvod si jednobarevný materiál nepřipravit sám. A tady se vracím zpět k dotazu je akryl používaní na náustky stejný jako akryl který se používá k výtvarným technikám? a pokud by byl, stačilo by použít jakousi komoru k odsátí vzduch tedy odstranění bublin (něco jako maj na jataganu na stab. dřeva a bylo by možno si připravit materiál co do tvaru tak barevnosti dle přání. a to je to co mne zajímá. upozorňuji že těch akrylů/epoxidů bude jistě více druhů (tvrdost, pružnost, křehkost) a některý z nich bude jako v pohádkách ten pravý a jediný.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 17 čer. 2021, 12:13

já bych ti vřele doporučil zakoupit akryl v etrafice a vybrousit si nejprve jeden náustek, abys věděl vocogou. začínat výrobu dýmky odléváním akrylu (nebo ebonitu) se mi zdá dost postavené na palici. možná zjistíš, že na samotném náustku je tolik práce, že jej ještě navíc odlévat je hodně mimo.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Rog » 17 čer. 2021, 12:30

Ešte by niekto mohol skúsiť roztaviť staré "céčka" (sbírá céčka) a odliať náustok z nich :idea: :mrgreen: :plaster: :plaster: :plaster: .
Hlavne tie priesvitné, farebné... to by boli krásne náustky :plaster: :plaster: :plaster: :lol: .
:offtopic1:
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 17 čer. 2021, 13:13

já ten akryl z etrafiky mám. vím že to dá dost práce. ale nalít tekutou hmotu do formy (trubky) a nechat ztuhnout (toto hodně zjednodušuji) přece není nic tak pracného. Hele já to vysonduji který typ je na to vhodný a zkusím to. to bude pár stovek a za pokus to stojí. ste mě tu vybejkovaly :ok:
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 17 čer. 2021, 13:32

rog :ok:

baron: a můžeš nám prosím sdělit, co má být účel? úspora peněz, nové barvy, jejich lepší kombinace, nebo touha samovýrobce? já to pořád nějak nechápu. náustek je na dýmce vlastně to nejlevnější a nejsnáze dostupné. ebonitové náustky dostaneš téměř hotové v jakémkoli provedení a tyče také. akrylové zrovna tak. kde je cíl a smysl?
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Breer » 17 čer. 2021, 13:51

Rog píše:Ešte by niekto mohol skúsiť roztaviť staré "céčka" (sbírá céčka) a odliať náustok z nich :idea: :mrgreen: :plaster: :plaster: :plaster: .
Hlavne tie priesvitné, farebné... to by boli krásne náustky :plaster: :plaster: :plaster: :lol: .
:offtopic1:


krásne možno, ale "céčkové" :palm: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
Breer
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6013
Věk: 53
Registrován: 13 říj. 2005, 21:52
Bydliště: AT

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Tapinek » 17 čer. 2021, 18:41

Rog píše:Ešte by niekto mohol skúsiť roztaviť staré "céčka" (sbírá céčka) a odliať náustok z nich :idea: :mrgreen: :plaster: :plaster: :plaster: .
Hlavne tie priesvitné, farebné... to by boli krásne náustky :plaster: :plaster: :plaster: :lol: .
:offtopic1:

Nooo... Takovej Yiannos Kokkinos by do toho klidně šel... ;-) Alespoň myslím.
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 18 čer. 2021, 06:33

Smysl? při vší úctě a respektu kolik Vás zde stálo poškozování vlastního zdravý kouřením. kolik drahého dřeva musí člověk zkazit než se dobere výsledku v kladných číslech. Pokud jen spočítám kolik jsem investoval do vybavení dílny, připočtu to že jsem ji musel postavit (dřív tam staly kadibudky pionýrského tábora). Mohl bych si za to koupit 20 překrásných dýmek a dost tabáku. Celé toto forum je o radostech, o něčem co nepotřebujeme ale chceme. To jestli to má smysl je přeci nepodstatné.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Dejmal » 18 čer. 2021, 08:25

Jinak Cumberland samozžejmě oxiduje úplně stejně jako ebonit, protože to je ebonit...

Chápu tě, rád experimentuješ a máš na to čas a peníze. Každému, co jeho jest.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5813
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 18 čer. 2021, 08:37

baron: zkus prostě jednoduše odpovědět na otázku, jak to očekáváš od ostatních. čeho chceš vlastním odléváním ebonitu nebo akrylu dosáhnout? to, kolik nás "stálo poškozování vlastního zdravý kouřením", ti může být úplně jedno, zrovna tak jako nám je jedno, kolik stálo tvé vybavení dílny a jestli jsi ji stavěl ty, nebo někdo jiný. chceš odpovědi, tak také odpovídej a nevykrucuj se tím, co by sis mohl koupit. vsadím se, že je to tady každému úplně jedno.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 18 čer. 2021, 09:27

chci to dokázat, zajímá mne to, je další činnost která se dá naučit, možná trochu jít proti proudu. rád jsem samostatný. mám rád řemesla. práce na drobných věcech mě uklidňuje a naplňuje. nedělám to pro zisk (to se asi ani nedá v domácích podmínkách). A hlavně PROČ NE. třeba se mi to nepovede... no a?
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 18 čer. 2021, 09:30

ok, jistě ti v tom nikdo nebude bránit, jen budeš asi opravdu muset tuhle cestu prošlapávat sám.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 18 čer. 2021, 09:52

včera jsem to stihl poptat.. https://www.epoxio.cz/eshop/veropal-uv-plus-100 mělo by to splňovat požadavky na tvrdost/křehkost, ohýbání s použitím horkovzdušky, plné probarvení. udělám pár testovacích kusů. Jen bych chtěl požádat zdali bych pak mohl někomu kdo má více zkušeností s opracováním zaslat poštou výsledky mé amatérské činnosti k testování. Poštovné bych samozřejmě uhradil. Ale na to je ještě čas.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam [Bot] a 19 návštevníků