Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 18 čer. 2021, 10:06

nezapomeň to probarvit. transparentní náustky nejsou zrovna moc oblíbené, protože kanálek se při používání zbarví do hněda a nepůsobí ve "skleněném" náustku zrovna esteticky.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 18 čer. 2021, 10:27

to už mám taky objednáno zatím jen černou plnou ale barev maj taky mraky. musím ještě vyrobit komoru na odsátí vzduchu aby v tom nebyli bublinky, chci použít kompresor z ledničky a komoru udělat z kg trubky sice do toho nebude vidět ale o to bude větší překvapení.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod vědec » 18 čer. 2021, 15:36

Nechci ti brát radost z tvorby, ale objednal jsi si epoxid, sice píší, že UV stabilní, ale epoxid. Třeba je tento výjimečný, ale nějak mi obecně k epoxidům nejdou požadavky jako za tepla tvarovatelný, UV stabilní - dej si třeba vyhledat slova epoxid a křídovatění.
Uživatelský avatar
vědec
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1015
Věk: 56
Registrován: 26 lis. 2007, 20:57
Bydliště: Nymburk

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 28 čer. 2021, 07:43

Ahoj první poznatky: 200g pryskyřice,80g tvrdidla, cca 20 g černého pigmentu. cca 115cm tyče o průměru 16mm. Nalito do šedé vodovodní trubky při teplotě 20-21 stupňů. Doba zpracovatelnosti je v pohodě 10 hodin. Známky tuhnutí jsem zaregistroval cca po 12 hodinách. Nicméně i po 36 hodinách je materiál živý, (zbytek v kelímku tuhne rychleji). práce s tím je v pohodě nic záludného. bublinky se prakticky netvoří a ty co jsem tam udělal litím první i druhé složky rychle zmizeli. nechal jsem si zbytek v kelímku pro pozorování a po 18 hodinách jej promíchal, překvapilo mne že se materiál opět slil zpět a udělal rovnou hladinku. úplné vytvrzení počítám tak 7 dní. v teple by to šlo rychleji
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Haga » 28 čer. 2021, 09:08

Čéče barone ... aby se to pak nelepilo na zuby jako karamelky ... :palm: :mryellow: :plaster:
Jseš si jistej, že to někdy vytvrdne? :smoke5:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 53
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 28 čer. 2021, 09:41

tak to hoď na hodinu do trouby, schválně co to udělá. teplotu jistě vymákneš.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 28 čer. 2021, 10:37

Dočkejme času jako stará panna smrti...přímo výrobce udává že vytvrdnutí trvá 5 dní při cca 25 stupních. pánové to je jemný proces to máte jako s vínem. :mrgreen: :cool:
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod MBO » 28 čer. 2021, 11:45

25° C - tak to by mohlo být někdy v září, ale ber to prosím jenom jako vtip, protože Ti fandím, že ses do toho vůbec pustil. :ok:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 28 čer. 2021, 12:04

Držím palce, trpělivost přináší...nejen růže. Tahle pryskyřice se mi zdá jako dobrá volba. Při tom jak je pomalá bublinky stihnou utéct. Ohýbat za tepla půjde spolehlivě ( komu se v létě ohnulo tmavomodré laminátové křídlo u modelu ví :twisted: ...) Křídovatění u tohoto typu nehrozí a karamelkové lepení už vůbec, je to osvědčený kousek na zalévané dřevěné stoly. Když bude konečné zaleštění s karnaubou, bude to v pohodě. Jen mě bude zajímat opracovatelnost, hlavně jemné broušení a leštění. A pak čas ukáže životnost, nevím jak bude probíhat stárnutí tak subtilního kousku jako je náustek, možná bude časem křehnout. Nicméně věřím, že na nějakou dobu to vydá na pohodové pokouření.
Mimochodem, vzpomínáte na katastrofické období " Jirsonitu"?
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 28 čer. 2021, 13:11

dík za podporu tato směs je právě na silnovrstvé odlitky proto musí tak pomalu tuhnout... žádnej učenej z nebe nespadl (ale blbce jako by shazovaly)
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 28 čer. 2021, 13:34

Já už jsem si čumák nabil - udělal jsem si silikonovou formičku na polotovar náustku a zkusil jsem to co mám doma - Epoxy ChS 531. Zkusil jsem ji se třemi různými tvrdidly, se všemi je příliš rychlá a v užších místech uzavře bubliny. Takže tudy cesta nevede :think: :naughty:
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 21 črc. 2021, 07:49

Ahoj tak výsledky mé badatelské činnosti jsou neuspokojivé (prozatím). odlitý materiál má bohužel nižší bod tání než mi přijde vhodné. Není to sice žádná guma, na první dotek/pohled /skus je to klasickej akryl jenže!!!: po upnutí do soustruhu šlo vše docela dobře až do chvíle kdy jsem chtěl dělat čep na 9mm filtr, abych si pojistil obrobek upnuj jsem do sklíčidla hlazenku a zasunuj ji do díry na filtr a jal se ubírat. A ZDE PADLA KOSA NA KÁMEN, čep se utrhl, třením, obráběním atd. se prostě nahřál, hmota zgelovatěla a povolila. Nechal jsem ho tedy zchladnout, zarovnal jsem to a vyvrtal díru na tefl. čep. Dále již vše ok. pásovkou tvar, pilníkem dodělat a smirkem dobrousit (tady vše ok) problém nastal při finále. nejde doleštit na kotouči. Neudrží lesklý povrch. bylo by to super ale tak o cca 20 procent by měl být tvrdší. mám toho ještě 80 cm tyče průměr16mm kdyby si chtěl někdo zapokusit nebo si vyrobit odolný náustek do nepohody. :wink: :D
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 21 črc. 2021, 09:56

já se ti divím.... nakonec stejně jen zjistíš, že foukáním dýmkového kouře do vody zlato nevznikne :wink:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 22 črc. 2021, 08:20

Ahoj ještě přidám foto pro porovnání oba jsou leštěny stejně. ten lesklý je z etrafiky.
image_id: 28381
image_id: 28380
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 23 črc. 2021, 00:12

Já vím, že je to už měsíc, ale konečné vytvrzení u tohoto materiálu je věc mírně alchymistická. Pokud máš ještě 80 cm, zkus najít teplé místo cca 50°C, nařezat špalky na délku náustku a v tom teple je nechat ještě tak měsíc na dotvrzení. Pak zkus, jak se bude leštit. ideální je to někde u kotle, nebo na podzim na ústředním topení. Teď v létě to asi bude složitější ( ale třeba v tmavé krabičce na slunci....)
Při obrábění citlivě, malý úběr a co nejostřejší nástroj. Podpořit vrt na filtr hlazenkou je dobrá myšlenka, jen se to na tom čepu nesmí třít, to pak udělá to co jsi zažil. Myslím, že zalepit tam teflonový čep je jistota, asi bych volil tuto variantu přednostně, z tyče bych dělal jen bezfiltrové varianty.
Já jsem koupil zbytky 10 mm desky černého plexi u MK plexi, nařezal na 20mm pruhy, vždy dva jsem slepil k sobě profi lepidlem (zdroj tamtéž) a spoj nechal ve svorkách týden zrát. Z tohoto 20mm hranolku jsem pak tvaroval náustky a šlo to dobře, po vybroušení a vyleštění nebyl spoj vůbec vidět. Leč, je to akryl, mně vyhovuje, ale vyznavačům ebonitu to hovět nebude.
Zdar tvému snažení!
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 11 návštevníků


cron