Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 15 led. 2020, 12:21

Stop panic :smoke1: Návod k oleji počítá s prkny z měkkého dřeva, kde se olej vsákne a dál moc neřeší. Proschnutí dotvrda pod následné leštění trvá u každého oleje déle a to i v případě, že výrobce přidává do oleje sušidlo, takže kontrola po třech dnech případně i později. Vysychání pomáhá UV záření, když jsem v létě nechal naolejované hlavičky na terase na slunci, šlo to rychleji. Čuchometricky ten olej bude vonět delší dobu, ale bez obav, časem vyvane.
Na naolejovanou hlavičku už nepoužívám lešticí pastu, jen hadrák případně se stopou karnauby
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 16 led. 2020, 15:36

:arrow: Bentley: ... už dávno nejsem panic a stopnout jen tak nehodlám :D
(... pokus o vtip)
M.
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 16 led. 2020, 15:42

Tak jsem naolejoval, naleštil, navoskoval a nafotil své prvé tři počiny. Olej nakonec ztvrdl do leštitelného stavu asi za den a půl a bílá leštící pasta se do něj nezadírala (… jak jsem se obával dříve). V prohlubních rustiku se sice bílý prach po leštění trochu usazoval, ale kartáč na boty si s ním poradil celkem bez potíží a karnauba (… a horkovzdušná pistole) dořešili zbytek. Jinak jsou to prvotiny a jako takové mají k dokonalosti daleko – už jsme tady řešili ohyb náustku u bentky, mírně disharmonické proporce a nehezké tvary hlavičky a náustku (… pokusil jsem se o revizi – your comments please, Mr. Dejmal!!) u biliardu (…či co to tvarem připomíná) a na bulíkovi se určitě taky mnoho najde – kupříkladu to asi chtělo lehčí ruku při ohlazování / olešťování vnějších ploch rustiku, takhle jsem se nebezpečně přiblížil povrchu golfového míčku i když na fotkách to vypadá mnohem hůř než naživo. Obecně jsou fotky na mém 24" monitoru brutálně pravdomluvné :roll:

Můj první pokus byla bentka z přířezu od Řeka. Dřevo bylo samo o sobě poněkud tmavé/červené a tak pokus o kontrastní moření žádným velikým kontrastem neskončil … i když těch důvodů bylo určitě mnohem víc. Už jsem tu řešil nedostatečný ohyb poskytnutého náustku (… zatím jsem se nedokopal k opravě), možná by prospěl i ostřejší přechod hlava-krček. Dýmka je to celkově dost mrňavá, ale z daného přířezu nic většího vzniknout asi nemohlo:
image_id: 27845 image_id: 27846 image_id: 27847

Druhá dokončená – taktéž z předvrtaného špalku – tentokrát z e-trafiky. Oproti Řekovi mnohem lépe svrtané, ovšem mnohem méně kvalitní dřevo, ale na druhý tréningový pokus určitě dobré dost. O tvaru jsme tady polemizovali ještě před úpravou spodku hlavičky, nyní je spodek rovný / hladý / leštěný (… já pako zapoměl udělat fotku odspodu) a dýmka v pohodě stojí. Nakonec jsem šáhl i do tvaru náustku co mi jeho proporce dovolili. Pořád mne svrbí ruce na mírný ohyb, ale zatím odolávám. První pokus o „hřebíhový“ rustik možná mohl být hlubší či hustší, příště asi budu větší tvrďák. Barevně / kresbou fotka trochu kecá (… rozhodně nejsem žádný veliký produktový fotograf), oleštěné vrcholky rustiku nejsou zdaleka tak světlé a kontrastní jak se může zdát z fotek.
image_id: 27848 image_id: 27849 image_id: 27850 image_id: 27851

Třetí pokus je variace na čekého bulíka, taktéž blok z e-trafiky. Velkou kresbu jsem nečekal (… a překvapení jsem se nedočkal) nicméně partie nápadně připomínající suky mne lehce zaskočily … takže opět rustik, tentokrát první pokus o alá-Dremel. I tady jsem asi mohl jít víc do hloubky. Poprvé jsem si zkusil do základu předělat a ohnout náustek a naučil jsem se, že broušení za mokra spolu s krčkem je pěkná konina, krček nabobtná a po opětovném vyschnutí je lehce menší než náustek – kdo neví co hledat, asi to nenajde, ale nás co to víme to pěkně s**e. Dvoubarevné moření dopadlo IMHO celkem dobře a vosk jsem na tomto povrchu nakonec taky zkrotil. Nemohl jsem si odpustit bambusovou tečku z jídelní hůlky jako připomínku 4 let strávených v Shangai.
image_id: 27852 image_id: 27853 image_id: 27854 image_id: 27855

Takže přátelé – vzhůru do konstruktivní kritiky, pěkně prosím!!
Každý rozumný názor je vítán a jestli se mám polepšit, potřebuju zkušené vychovatele
Díky
Michal
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod PoKlaT » 16 led. 2020, 16:16

Ode mne se konstruktivní kritiky nedočkáš :think: na prvotiny jsou prostě super, obzvláště ten buldoček se mi líbí :clamp: máš šikovné ručičky :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod klasik51 » 16 led. 2020, 19:19

Hele, fakt dobrý. A rustik na buldočku :ok: Budeš je mít rád. :puffy:
Nedostatky vidíš sám a ta 51 už bude super. :smoke1: :D
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 17 led. 2020, 02:09

Postavil ses k tomu čelem a rukama, za mne 3x :ok: Z tvého komentáře je vidět že víš a z fotek že umíš. Takže ti přeju, ať ti tenhle koníček přináší hodně radosti a spokojenosti. No a z těch tří bych hlasoval pro buldočka, ten je hoooodně dobrej!
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod MBO » 17 led. 2020, 07:12

Buldoček se Ti fakt povedl. :ok:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Jaja » 18 led. 2020, 13:11

Prosím Vas cez aku stranku sa daju nakupit suroviny a pomôcky na výrobu fajky? Dakujem
Jaja
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 18 led. 2020, 00:30

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 18 led. 2020, 17:03

Chlapi děkuju za komplimenty, jeden by se skoro červenal, ona realita asi tak stoprocentně růžová nebude. A i když pochvala určitě zahřeje a namotivuje do další práce, pořád čekám nějaká témata na přemýšlení či lehké pokopy směrem ke zlepšení. Dejmal sliboval, že mazání medu nebude, tak se celičká nedočkavá těším, až to přijde :think:
Zrovna si lámu hlavu nad posledním předvrtaným špalkem od ježíška ... a ten je rozvrtaný tak blbě (... kam jsem proboha dal oči při nákupu na e-Bay to teda nevím), že asi skončí jako Poker, přesto že to zdaleka není můj nejoblíbenější tvar. A určitě bych nerad zopakoval něco, co má k dobrému daleko a já to na starších produktech díky “rodičovské slepotě” nevidím. Tak do mě please, jen houšť a větší kapky.
M.

P. S. Buldoček už přišel o panictví - z kraje trochu chutnal / voněl po teakovém oleji, ale kdo by se tím u své milované prvotiny trápil
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Dejmal » 20 led. 2020, 08:05

Med nebude :cool:

:clamp: jen tak dál, poučit se z chyb a rad neumí každý a každý neunese kritiku, i když dobře míněnou a na tvrdo řečenou. Uvidíme, jak ti to půjde dál...
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 20 led. 2020, 13:26

O víkendu jsem se pustil do posledního přířezu, vysochal jsem vnější tvar a začal horečně přemýšlet nad barvou a finišem. Dřevo (Zavvos, Řecko) má docela kresbu, tak bych rád nechal povrch hladký povrch, ale starosti mi dělá barva. Celkově je dřevo hodně tmavé a jak je na fotkách vidět, směrem od povrchu přířezu mění odstín a tak je spodek hlavičky výrazně tmavší než vršek a působí dojmem jako by bylo nasáklé / promaštěné / napuštěně nebo nedostatečně vyvařeně:
image_id: 27859 image_id: 27860
Na fotkách je povrch vybroušeného, čistého suchého dřeva bez jakékoliv jiné úpravy. Nemohl jsem to udělat já a neexistuje nějaký způsob, jak to v tomto stádiu “vybělit” vylouhovat / zesvětlit? Proměnná barva by mi v podstatě tolik nevadila, přiznal bych to a dokázal s tím žít, ale na odřezku ze stejného místa špalku jsem si odzkoušel, že můžu zapomenout na jakékoliv moření, protože po následném oleji je toto dřevo už tak tmavé, že všechny odstíny končí jako dark-morning-shit a kresba jde do háje. Je to natolik tmavé, že i samotný teakový olej bez jakéhokoliv mořidla nechává povrch mnohem tmavší než bych si představoval. Barvu asi nakonec nechám “natural”, ale neznáte nějaký postup povrchové úpravy dřeva, který vytáhne kresbu, ale neztmaví tolik základní odstín? Mohl by v tomhle být řídký šelak pod vosk lepší?
Ď.
M.
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bentley » 20 led. 2020, 13:52

Já bych šelak a vosk nekombinoval. Na malých kouscích briaru na modelech jsem zkoušel samotný šelak (lak Clou) bez oleje a vytažení kresby bez výrazného ztmavení tam je. Jen nebylo jednoduché dosáhnout jednolitého lesklého povrchu.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 20 led. 2020, 14:22

Někde na americké Pipemaker fóru jsem četl spoustu příspěvků, kde hodně naředěný šelak často používají na "utěsnění" pórů (...což jak si vysvětluju asi i vytáhne kresbu podobně jako napuštěný olej nebo prostá voda ... dokud zůstává mokrá) a zároveň na zalakování = zpevnění / navázání mořidla (... což nebude asi můj problém). Potom povrch běžně leští pastami a běžně voskují. Šelak tam rozhodně není v tloušťkách simulujícím lesklý lak či polituru, co se nevsákne, to asi odleští pryč. Ale jestli to ztmaví povrch stejně jako olej, nebo méně to je otázka. A po pokusu asi nebude cesty zpět…
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Mido21 » 28 led. 2020, 14:36

Hotovo. Výsledek mého snažení jsem dal do vlákna „Vyrobil jsem novou dýmku a …“

Dal jsem tam i dotaz / přání, které tam asi obsahově úplně nepasuje, tak si ho dovolím zopakovat ještě tady:
Nenašel by se někoho, kdo by mi za flašku (... nebo klidně za XY Kč na hodinu, určitě se dohodneme) rozvrtal jeden, dva špalky, co mi zahálí doma? Časově se přizpůsobím, jsem mobilní, dřevo se skicou a lahev či jiné platidlo přivezu. Do budoucna si plánuju pochopitelně tohle dělat sám, ale čekám na stavební úpravy dílny a do té doby nenainstaluju potřebnou mechanizaci (= sloupovou vrtačku), se zedníkem je hrozná dohoda a mne svrbí prsty …
Díky
Michal
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod harm » 05 úno. 2020, 22:09

Prosím o radu,

U jedné z mých dýmek mi “vypadl” čep z náůstku .... čím nejlépe slepit. Díky
Uživatelský avatar
harm
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 423
Věk: 40
Registrován: 29 led. 2011, 21:45
Bydliště: Machov

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků