Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Šimi » 15 úno. 2021, 13:03

Tvrdý olej používá hodně dýmkařů ještě před finálním voskováním.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 15 úno. 2021, 13:09

basa333 píše:jistě sis všiml, že jsem již před tebou debatu usměrnil. myslím, že to stačí.

jinak si myslím, že v tomto vlákně je know-how dostatek. co konkrétně ti chybí? řešíš nějaký problém s výrobou?



psal jsem tu před cca 14 dny ohledně sklíčidla... problém vyřešen našel jsem to na netu ale chtělo to hledat anglicky
jinak to mrtvé vlákno myslím tak že nových příspěvků k věci je pár... ale třeba je to standart. jak píši jsem tu nový.
při pročítání diskuze nazpět to vypadá že už to tu žilo víc. možná se toho dost přesunulo na FB,inst. (nepoužívám)
doufám že je to jen můj pocit a bude dost podobných nadšenců jako já a mistrů dýmkařů kteří všeobecně poradí.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 15 úno. 2021, 14:23

asi takhle - měl jsi tu první příspěvky a už se rozčiluješ, že jsi nic nenašel. když zadáš do vyhledávání "čelisti", najdeš dejmalův příspěvek, kde to vysvětluje. pokud to z toho nepochopíš, tak prostě vyndej 2 pakny a na ty dvě zbývající si někde nech navařit úpony, do kterých to pak chytíš. pozor na vyvážení, aby ti to i s dřevem neprolétlo kolem uší. jde to ale i se čtyřmi paknami .

tohle jsem našel asi tak za půl minuty. tak se laskavě přestaň rozčilovat, že tu nic není. nejsi první, kdo návody shání, ale musíš také investovat trochu času jako všichni před tebou. a to zcela pomíjím, že ses zatím ani nepředstavil.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 15 úno. 2021, 16:23

Dobrý den, Jmenuji se Tom a jsem z Humpolce. mezi mé záliby patří kouření a ruční práce. pro Basa333 : nerozčiluji se ani v nejmenším. jak jsem psal v prvním příspěvku nemohl jsem to nikde dohledat, zdejší diskusi jsem přečetl celou, videíí skoukl mraky, pokoušel se dohledat tovární produkt nemám zámečnickou dílnu takže bastlení pokus omyl nepřipadá v úvahu, ovšem nákres nebo rozměry popř. rada co a jak nedělat to sem nenašel. Nakonec nezbylo než napsat dotaz sem. Opravdu se narad kdekoliv registruji. a ejhle výsledek se dostavil už můj čtvrtý příspěvek někoho zvednul ze židle. opravdu se nerozčiluji a omlouvám se že jsem vyrušoval...
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Šimi » 15 úno. 2021, 18:48

Barone, fungujeme tu už dlouhé roky jako komunita přátel. Teď nepíšu o tobě, ale máme nedobré zkušenosti s fištróny, kteří se přihlásí, sosají informace a nepřidají nic. Nejsou ochotní ani vyplnit místo bydliště a představit se. Ještě by nás rádi postavili do latě a řídilo ti tu podle svého. Nechceme toho moc, nikdo nežádá telefon ani číslo bot. Když pak vidím první příspěvek - dotaz na naše know how, nechce se mi odpovídat. Když jsi se ptal, bydliště jsi vyplněné neměl.
Někdo chce být úplně anonymní a někdo zase nechce takovým lidem radit. Pokud pořád nevíš jak to řešit, pošlu ti výkres na čelisti ala Šimi ;)
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 16 úno. 2021, 07:30

Ahoj Šimi, dík za info. Jsem si plně vědom že tahat moudra zadara je blbé. proto jsem se pokoušel vše dohledat sám. každopádně čelisti jsou ve výrobě tak snad to bude ok. inspirace zde http://briarpipetooling.com/ snad to někomu pomůže.
PS: nečekal jsem že mé bydliště bude tak důležité. každopádně pokud by chtěl někdo poradit s chovem ovcí či psů rád poradím tam mám zase nějaké zkušenosti já. každopádně neznám ve svém okolí kuřáka dýmky, už se tím protloukám rok a je to můj 3 pokus, zatím nejúspěšnější. mám fullbent PBK. malou čtenářku PBK kterou jsem asi skysnul, buldočka na latakie kde to dokouřim na popílek , biliárdku a dvě kukuřice. tedy opravdu startovní pozice. proto ta chuť zkusit si něco vyrobit, něco jsem vyrobil z různých dřev ale nestálo to za moc. Buk byl fajn ale praskl a akát taky dobrý(čekal jsem že bude víc ovlivňovat chuť (porovnával jsem s kukuřicí). jenže jsem to strouhal pouze dremlem, nemám stojanovou vrtačku. takže jsem se rozhodl pořídit hned soustruh (hodí se mi i na jiné věci). telefoní číslo dám na vyžádání (bo u mne stejně není signál)
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Šimi » 16 úno. 2021, 10:25

Sežeň si na to sklíčidlo měkké čelisti. Jsou dvoudílné a upínací část se dá odšroubovat.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 16 úno. 2021, 10:36

baron: ono vůbec začínat rovnou soustružením není úplně to pravé ořechové. budeš muset stejně spoustu věcí dobrušovat a na určité věci je ti soustruh stejně k ničemu. druhá věc je finální povrch a moření/leštění. to jsou ty hlavní kapitoly, bez kterých se neobejdeš. pokud budeš chtít vydržet, máš před sebou ještě hodně dlouhou cestu a je úplně jedno, jaké pakny budeš na soustruhu mít. já jsem např. z mých dýmek na soustruhu nevyrobil ani jednu (pokud pominu náustky).
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 16 úno. 2021, 12:56

ahoj chápu vím že hodně toho se nedá na soustruhu udělat ale třeba pospojování náustku a hlavičky kroužky vývrty na to je ten soustruh dobrej. Já když chci pěkně osadit třeba kroužek na krček hlavičky tak mi to zabere spoustu času aby to bylo perfektní. čep náustku totéž. je sice hezké že se podaří povrch kresba leštění barva ale když to není spasovaný dokonale tak je to fušéřina a to můžu balit cigára do novin a vyjde to nastejno. Domnívám se že dýmku taky nekouříte pro samotnou potřebu nikotinu ale protože se jedná o krásnou elegantní věc. když kouknu třeba na p. P.Pohludku nebo T. Eltanga tak tam je to mistrovství jasně vidět. Díky za tip s čelistmi podařilo se mi sehnat za hubičku starou TOS (nepoužitou) a tam nejsou montovatelné čelisti takže ty opačné jsem nechal upravit a ty klasické budu používat na náustky. Mám ještě trojku hlavu na menšim soustruhu ale ten nemá dutou hřídel. díky T
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Dino » 17 úno. 2021, 12:51

Šimi
basa
Diky :puffy:
Uživatelský avatar
Dino
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 362
Věk: 40
Registrován: 23 úno. 2011, 19:44
Bydliště: SVK - KNM

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 17 úno. 2021, 13:23

baron: zde je návod, který jsem kdysi natočil a dal na https://www.youtube.com/watch?v=Ajv5LnUYLjQ&t=267s
máš tam v podstatě všechny technologie
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 17 úno. 2021, 14:39

díky viděl jsem ho x krát a spoustu dalších. ono je něco vidět a pak to umět :joy: ovšem jak říká můj otec učenej z nebe nespadl a tréning dělá mistry. až bude něco ke koukání dám sem foto... škoda že hodně toho co sem bylo vloženo se už ztratilo... hlavně odkazy. zeptám se ještě zda zde někdo bere briár od Romea a popř. jak je spokojený.? https://romeobriar.com/briarshop/us.html
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 17 úno. 2021, 14:53

zapomeň na začátek na romea, kup si klidně špalky na e-trafice a až to vymazlíš, začni s drahým dřevem, příp. klidně tady https://www.janzen-pfeifen.de/frameset.html. romeo také nemá každý kus výstavní a má hodně kategorií dřev, ve kterých se musíš nejdřív vyznat.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Král Lávra » 17 úno. 2021, 16:36

Zdravím vespolek,
a opět žádám o posouzení vhodnosti soustruhu. Co vy na tohle: https://www.sbazar.cz/Papinka.S/detail/ ... 0-soustruh

Přijde mi, že tohle by mohlo mít všechno, co bych mohl potřebovat k výrobě dýmek. S pánem jsem mluvil a tady jsou dodatečné informace: točný průměr nad ložem 200 mm, průchod vřetenem přibližně 20-25 mm (měřil to metrem), nemá strojní posuv, využívaný byl spíš v minulosti, ale prý je zcela funkční. Pro jaké operace je absence strojního posuvu limitující? Jako bonus vidím tu 4 paknovou hlavu, brusný kotouč a odnímatelnou hrazdičku pro dláta + jsou k tomu ještě nějaké nože a další nástroje. Předem děkuji těm, kteří budou ochotni poradit.
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 18 úno. 2021, 07:57

ty ses nějak zamiloval do těch univerzálních kombajnů. ten brusný kotouč je úplně k ničemu, pro dýmky budeš potřebovat něco úplně jiného. strojní posun budeš potřebovat například pro soustružení briárových trubiček s tenkou stěnou, např. pro troubele z parohu atd. čtyřpaknová hlava není žádný bonus, je to standard u každého soustruhu. hrazdičku pro dláta si můžeš vyrobit nebo necháš udělat pro jakýkoli soustruh. za stejnou cenu máš např. https://stroje.bazos.cz/inzerat/132380919/soustruh.php
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků