Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod BlackM » 17 úno. 2016, 19:31

Prošel jsem si založená témata, ale ani jedno nepřineslo odpověď na otázku "proč kdo dává přednost tomu či onomu tvaru, provedení, nebo barvě dýmky".
Když si totiž pročítám nové příspěvky k hodnocení dýmek zdejších výrobců, často narazím na informaci typu"nejsem příznivcem freehandů", "ta zelená je hrozná", "ten hliníkovej kroužek se k tomu nehodí" apod.
Každý má právo na svůj názor, ale kam se vytratila tolerance všech gentlemanů ? :wink:

Moje první dýmka byla Savinelli Roma 616, ale padoxně tíhnu ke krátkým pokerům, bulldogům apod. Prostě se mi líbí ty "moderní" krátké bachraté náústky a velké kotlíky.

Ve světle hodnocení si ale připadám jako nezvaný host a jako by většina preferovala původní tvary.

Mám jen takový pocit ? :smoke3:
BlackM
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 10
Věk: 48
Registrován: 10 lis. 2015, 12:50

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod evilmind » 17 úno. 2016, 20:27

Tak to je podle vkusu každého soudruha, že jo. Moje první dýmka taky byla nějaká usedle vypadající Peterson bentka. Čímž jsem ale současně skončil s dýmkama klasického tvaru, barvy nebo velikosti, protože jednu takovou už prostě mám, takže od každé další dýmky očekávám, že bude třeba z jiného materiálu, nebo bude třeba růžová, bude mít tvar křižníku Potěmkin, nebo mi při kouření ovine kolem ruky chapadla. Prostě bude jiná. Ale chápu, že každý to takhle nemá... teda, asi nikdo jinej :twisted: , a "jiná" dýmka pro něj znamená třeba i nepatrná změna tvaru nebo povrchové úpravy, kterou já coby laik skoro ani nevnímám.

Ale určitě bych to nehrotil jako nějakou netoleranci, i když jsem si tady už všimnul náznaků týrání majitelů Falconů :smoke6:, ale beru to spíš jako takové gentlemanské škádlení...
Uživatelský avatar
evilmind
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 61
Věk: 53
Registrován: 04 úno. 2016, 21:40
Bydliště: Praha Řepy

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod BlackM » 17 úno. 2016, 20:35

Já doufám, že to hoši nemyslej zle :D

Asi se to nedá srovnávat s tím, když je člověk technokrat a pro různé obory rád využívá profi vybavení atd. U dýmek jde ve výsledku hlavně o požitek z chutě tabáku, takže tvar dýmky nehraje takovou roli. Pokud se teda jako laik nepletu a bentka prostě nedává tomu hoření lepší grády, než fajfka rovná :smoke2:
BlackM
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 10
Věk: 48
Registrován: 10 lis. 2015, 12:50

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod Sobpeta » 17 úno. 2016, 21:18

U mě je to tak, že se mi prostě dýmka buď líbí, nebo ne. Vlastním hodně klasických dýmek - bentek, rovných a pak i zmiňované bucláky, nekladu si v tomhle zas až tak hranice. Prostě buď mě dýmka upoutá a touha ji vlastnit mě donutí utratit peníze, i když co se týká počtu nestíhám své dýmky ani točit. I některé freehandy se mi líbí, záleží jakým stylem je to udělané atd.

Mým šálkem čaje však absolutně nejsou ty úplné moderny - tím myslím lakované dýmky (např Butz chuquin nebo Chacom), kterým výrobci dá se říci ke klasickému tvaru přidávají pro mě nepochopitelnou přidanou hodnotu v podobě povrchu ála mramorové linoleum, zářivá oranžová či žlutá barva ve stylu Vitacit (až mám z toho kyselo v hubě... :lol: ) apod.
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod giorgio » 17 úno. 2016, 21:44

Dobrý večer,
není to dojem, Falconistům je pouze záviděno,... když zjistí , že to z toho nejde, nejdřív inkasují ve sběrně za lehké a barevné kovy a zbytkem doma přiloží do kamen. Holt, ostatním není přáno... :wink:
Děkuji a zdar.
Uživatelský avatar
giorgio
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 49
Věk: 59
Registrován: 21 led. 2016, 17:54
Bydliště: Jilemnicko

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod tifik » 17 úno. 2016, 22:26

No, dýmka musí hlavně sednout. Já to mám tak, že nezáleží na tvaru, mám všechny, klasické i freehandy. Baví mě sledovat jejich vlastnosti, občas cíleně volím na stejný tabák dýmky odlišných tvarů.

Ad falcon: Myslel jsem, že se bavíme o dýmkách :twisted: :lol:
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod Pizma » 17 úno. 2016, 23:19

Osobně taky souhlasím s tím, že dýmka se musí líbit a musí sednout. Nicméně myslím, že každý, i když to třeba nepřizná, má svůj oblíbený tvar, nebo provedení. A taky sleduju, jak se u mě postupem doby preference mění a vyvíjí - a to je asi to, proč člověk potřebuje vždycky ještě jednu :wink: .
Uživatelský avatar
Pizma
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 21
Věk: 51
Registrován: 22 pro. 2013, 20:42
Bydliště: Brno

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod jcp » 18 úno. 2016, 10:34

BlackM píše:Ve světle hodnocení si ale připadám jako nezvaný host a jako by většina preferovala původní tvary.

No, tak to je docela určitě jen tvůj osobní pocit :D .. anžto pro pipeshapes tady platí to samý oblíbený úsloví (dovolím si přihlásit se k autorství) jako pro tabáky (někdo latakie, někdo aromatiky) a to:
... každej kouří na svou hubu ..
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod beda » 18 úno. 2016, 15:39

Přesně tak. Chce to nějakej čas a člověk objeví jistý taje ať už humoru tady na foru, nebo toho, jak co sedí v ruce. Osobně mám všelicos, ale nejlíp se mi kouří z BPKáček, Parkerů, krakonošky a hliněnek. Prostě klasika má generacema vymakaný proporce a tvary, sedí v ruce na x způsobů a je paráda ty skrytý poselství objevovat. Tohle řemeslo je tak starý a dělaný s takovym zápalem, že toho dobrýho na objevení už moc nezbejvá.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod Durisek » 18 úno. 2016, 18:45

Souhlas s Pizma. Vkus na dymky se vyvyji. Příklad - poker - :puke: , uplyne pul roku a pokerka je doma.-)
Durisek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 538
Věk: 42
Registrován: 01 pro. 2013, 19:18
Bydliště: České Budějovice

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod Aer » 18 úno. 2016, 19:08

Dýmky se dělají z veškerých možných materiálů od různých dřevim, kovů, hlíny kamene až po plast a jsou různých (někdy až hrůzných) tvarů a barev. Každá z těchto variant najde své zastánce a odpůrce, prostě každému se líbí a preferuje něco jiného. Někdo preferuje značku, někdo funkčnost, někdo mariál, někdo tvar, někdo zpracování, další má svého oblíbeného pipemakera. Nejlépe a nejvýstižněji vyjádřeno od jcp ... každej kouří na svou hubu ..
Tímto se omlouvám jcp za rozvláčné vysvětlení jeho citátu.
Uživatelský avatar
Aer
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 98
Věk: 50
Registrován: 14 pro. 2015, 22:30
Bydliště: Plesná

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod littlebull » 18 úno. 2016, 20:07

Durisek píše:Souhlas s Pizma. Vkus na dymky se vyvyji. Příklad - poker - :puke: , uplyne pul roku a pokerka je doma.-)

Nojo ale tos chytil pertussis pokera vysoce nakažlivý, přenáší se vzduchem, dotykem, pohledem, komářím štípnutím a dokonce i pouhým poslechem již nakažené osoby. Infekce byla v posledních letech spolehlivě lokalizována v okr. Tábor.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod kremnicky » 18 úno. 2016, 21:41

S fajkami to vidím podobne ako s architektúrou. Pozrime si staré drevenice. Ich podoba bola stáročiami vycibrená do krásy. Porovnajme ich so stavbami tzv podnikateľského baroka - hrôza. Podobný pocit mám z porovnania klasických tvarov fajok a (niektorých?) freehandov.
kremnicky
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 69
Věk: 64
Registrován: 27 dub. 2014, 13:29
Bydliště: Košice

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod beda » 18 úno. 2016, 22:08

Copak polystyrenový domky, ale ty moderní sklo-hliníkový wobludy ve městech, kdo ten sajrajt nejtovanej sahající k nebesum bude udržovat, nevim. Ale abych nebyl OT. Nejsem proti inovacim, ale musej bejt funkční, taková filtrová komora na 9mm, tomu řikám zlepšovák, ale fajfky co seděj jen do jedný ruky, dělaný tak jen proto aby byly něčim vyjímečný, nejsou pro mne. Mne moc nezajímá estetická stránka, originalita, preciznost atd. Já si chrochtám, když najdu dobře vrtanej obyč biliard BPK v Kauflandu za tři kila. Ale jak se píše výše, každýmu co jeho jest :D
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Tvar dýmek - staromilci vs.novátoři

Příspěvekod MBO » 19 úno. 2016, 11:36

U mě rozhodují dvě věci: První je očekávání, které je jiné u dýmky za tři nebo čtyři sta, a jiné u dýmky za tři nebo čtyři tisíce (samozřejmě jsou i dražší). Čím dražší, tím je to složitější. Co člověk očekává od drahé dýmky? Že se z ní bude dobře kouřit? To se bohužel nedá zjistit dopředu. Výjimečnou kresbu dřeva? Ta se poznat dá, ale s kouřením nemá nic společného, protože jde jenom o estetickou stránku. Originální tvar, kterým zaujme ostatní nebo podtrhne osobnost kuřáka? V dnešní z větší části nekuřácké společnosti jde spíš o provokaci. Druhou rozhodující věcí je čas, protože postupně měním svůj názor. Napřed tíhnu k zahnutým dýmkám, pak si oblíbím rovné nebo to střídám podle nálady a příležitosti. Když pomine nadšení z freehandů, zatoužím po klasickém tvaru střední velikosti (nebo naopak).
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Další

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 24 návštevníků