Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod zdenecek » 22 úno. 2020, 20:02

Tak za mě určitě krásná práce :ok: jelikož jsem v tomhle směru neuměl.moc vám závidím šikovné ruce :clamp:
Uživatelský avatar
zdenecek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 131
Věk: 47
Registrován: 18 led. 2017, 11:26
Bydliště: dobřany

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Bentley » 22 úno. 2020, 20:04

Robe, tahle vypadá dobře :ok: Koukám, že to bude speciálka na mejdlák :wink:
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 516
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 01 bře. 2020, 16:25

Nemůžu se nepochlubit novým kouskem z nové dílny. Je sice "už" má šestá, ale úplně první dělaná ze špalku a tyče, tj. vrtaná doma svépomocí, žádný polotovat z trafiky (... jen s obrobením pro čep pomohl kámoš soustružník). Napoprvé jsem měl z vrtání kanálků a komory celkem respekt, víc času jsem strávil přemýšlením jak na to než vlastní prací. Krom 25 let praxe aktivního strojaře mi obrovsky pomohly rady a desítky fotek od Jirky "Bifteka" Maczka (... nevím, jestli sem Jiří chodíš, ale pokud ano, tak obrovské DÍKY). Nakonec vrtání dopadlo celkem uspokojivě a díry vylezly tam, co jsem je chtěl a mně se ulevilo. Následné broušení skončilo mnohem menší hromadou briarového prachu než doposud (... pilka plní účel a zatím mám všechny prsty) a mé vlastní high-tech postupy, jak dělat dřevěné kroužky (... tentokrát oliva) bez soustruhu taky celkem zafungovali. Krom pár dilemat ohledně tvaru (... ocenil bych váš názor a komentář, jak to vidíte vy - IMHO tvar není jen o řemesle, ale hlavně o oku a cítění a to se učí zatraceně pomalu) mám nejvíce potíží s barvou a mořením. Kontrast kresby (... něco tam je, ale mohlo by to být i lepší) jsem sice nějak vytáhl, ale konečný odstín je pro mne vždy metodou pokus-omyl tak nějak nepředvídatelným překvapením. Asi to bude o praxi, ale pokud je špalek za XY stokorun, tak bych tu praxi potřeboval nějak urychlit. Obecně - už po třetí jsem jenom tmavým mořidlem vytáhl kresbu a po otření / přebroušení už nenašel odvahu namořit celou hlavičku do vysněného celkového odstínu. Mám strach, že se kontrastní kresba rozpije, pokusy na odřezkách skončili vždy celkově moc tmavé a kresba na nich zanikala. Tak jsem nakonec vyprodukoval třetí plus-mínus Naturál. Naštěstí má každý špalek jinou základní barvu, tak na polici nestojí vše ve stejném odstínu. Ale budu se na tomhle poli muset nějak procvičit (... jak mixovat pigmenty ICLA do požadovaného odstínu, jaké a koncentrace, vymyslet jak předejít vymývání kontrastu atd...). Naštěstí to vypadá, že ze třech maxi-špalků od Janzena bude odřezků na pokusy dost.

Přikládám hromádku fotek:
image_id: 27905 image_id: 27906 image_id: 27907 image_id: 27908 image_id: 27909 image_id: 27910 image_id: 27911

včetně pár detailů engineeringu:
image_id: 27912 image_id: 27913

Jako pokaždé - žadoním o kritiku a nápady a komentáře, tak mne prosím nešetřete, nejpřínosnější koment ocením pytlíkem karamelek (... možná :-))
Michal
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Houly » 01 bře. 2020, 16:36

Krásná dýmka. Jsi machr. :clamp:
Uživatelský avatar
Houly
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 228
Věk: 45
Registrován: 21 led. 2014, 20:28
Bydliště: Hulice (BN)

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod klasik51 » 01 bře. 2020, 20:11

Tak "střevíček" se náramně povedl :ok:
Karamelek se vzdávám ve prospěch druhého v umístění. :smoke1:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 01 bře. 2020, 20:30

klasik51 píše:Tak "střevíček" se náramně povedl :ok:
Karamelek se vzdávám ve prospěch druhého v umístění. :smoke1:

... nó copak o to, střevíček mne pobavil, ale cenu za nejpřínosnější příspěvek si s dovolením pošetřím pro obsahově nabitější elaborát :wink:
Ale určitě díky za reakci.
M.
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Alter Egon » 02 bře. 2020, 08:59

Moc pěkná, nějak mě nenapadá co bych vytknul
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Dejmal » 02 bře. 2020, 11:12

:clamp: :ok: Krásná práce, zejména když jsi bez soustruhu.

Jediné co vidím, je drobná nepřesnost v přechodu náustek/krček, ale to se bez soustruhu dělá blbě.
Barva mi přijde úplně v pohodě.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5813
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod zdenecek » 02 bře. 2020, 14:14

Pekna dýmka a skvělá práce
Uživatelský avatar
zdenecek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 131
Věk: 47
Registrován: 18 led. 2017, 11:26
Bydliště: dobřany

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Bentley » 02 bře. 2020, 15:09

Hmmmm, tak tohle vypadá jako fajfka....hezká fajfka....parádní fajfka :ok: Na té není ani co zdrbnout :smoke1:
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 516
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod basa333 » 02 bře. 2020, 17:16

mido: krásná, je na ní vidět, že se snažíš. barvu nejlépe uděláš tak, že namoříš, namažeš olejem a pak odleštíš, tedy barvu pomalu odstraníš běžícím kotoučem. chce to ovšem jiný kotouč, než máš na leštění. jinak tahle dýmka by byla dokonalá na písek, ale chápu, že jsi rád, že se povedla tak, jak je. super.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod PoKlaT » 02 bře. 2020, 17:50

Hmm, smekám klobouček Obrázek podařené dílo :clamp:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 69
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 02 bře. 2020, 22:25

:arrow: Dejmal: Barva je v pohodě... já vím, ale jen pokud chci zrovna tuhle tj. Vytažený kontrast a zbytek nahaté dŕevo. Bojím se pokusit o jinou, všechny mé pokusy dopadly moc tmavě a nevýrazně. Na téhle dýmce je konkrétně použité tmavé ICLA mořidlo na kontrast (... umíchal jsem nějakou hodně sytě tmavou hnědou cca 1:10 s lihem), to je následně obroušeně po vodou tak, aby zbylo jen v řídkých létech dřeva a zvýraznilo kresbu (... pracné, ale funguje) pak tebou doporučený St. Croax teakový olej, předleštění (polomastná žlutá BrillPlex na bílé molino), leštění bílou suchou RessBrill na bílé molino, karnauba vosk opět přes molino a na závěr přeleštěné suchým zeleným flanelem (co je vidět na fotkách dílny v jiném vlákně). Kdykoliv jsem se pokusil po kontrastu namořit ty světlé partie dřeva nějakým světlejším odstínem (do žluta, do “medová” atd.) a pokračoval olejem =>leštěním =>voskem vždycky jsem skončil na čemsi tmavém co spolehlivě překrylo / potlačilo kresbu dřeva, kterou jsem v předchozím kroku = kontrastním mořením / broušením tak pracně zvýraznil. Kde je chyba? Ale možná mne na stopu přivedl posledním příspěvkem Basa333 a jeho odlešťování mořidla na kotouči

:arrow: Basa333: chápu to správně, že zvýrazníš kontrast tmavým mořením, obrousíš (... nebo se na celý slavný kontrast vyprdneš), namoříš základním odstínem, teakový nebo tungový olej a pak povrch po vytvrzení oleje zesvětluješ na kotouči na požadovanou sytost / tmavost postupným odlešťováním (tj. zesvětlováním pomalým úběrem vrchní promořené vrstvičky)? Pokud ano, jaký kotouč, jaké abrazivo/pasta a co potom?

Jinak písek ano, určitě bych si to rád zkusil a věřím, že by jí slušel, ale bez outsoucingu ho na dýmky zatím můžu tak maximálně prskat fixírkou ... a v úspěch moc nevěřím :lol: Tak se zatím budu učit na hladkých a kde to kóóór nepůjde tak na rustiku. Jenou možná, ale určitě by dřív došlo na soustruh a teprve pak na sandblasting box a kompresor
Naposledy upravil Mido21 dne 03 bře. 2020, 23:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 02 bře. 2020, 22:27

... a sorry chlapy, zapomněl jsem poděkovat ... a to se sluší!
Tak dík za rady minulé i budoucí i za motivační komplimenty
M.
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 10 bře. 2020, 16:29

Vyrobil jsem novou dýmku a chci se .... znáte to, už po sedmé.
O víkendu jsem šáhl do špalků od Jansena a pod vrstvou hlíny (... skoro, přeháním) se skrývalo super dřevo s nádhernou kresbou. Až bych řekl, že je to pro mne škoda. Ale nu což, žiju jenom jednou ...
Zkusil jsem trochu méně konvenční tvar, ani nevím jak to nazvat, pracovně mu říkám Brandy Freehand, ale třeba mi napovíte cosi vhodnějšího. Tentokrát jsem - po korespondenčním kurzu od Basy333 (... ještě jednou děkuji) konečně dosáhl barvy plus-mínus podle mých představ, i když po dlouhé sérii pokusů a omylů na odřezcích. Zimprovizoval jsem z Boschky vrtačky a starého hobby nesmyslu, původně prodávaného na Narexku cosi jako soustruh (?!!!) a vybrousil na měm náústek se klíženým kroužkem ze zebrana ... jenom nevím jestli se mi líbí nebo me. Pokud přemůžu líného prasopsa v sobě možná udělám náhradní, ať mám něco na porovnání, tenhle má rozhodně své rezervy. Zbytek asi zůstane. Přikládám pár fotek a těším se na komentáře a námitky.

Všechny zdraví
Michal

image_id: 27919 image_id: 27920 image_id: 27921 image_id: 27922 image_id: 27923 image_id: 27924 image_id: 27925 image_id: 27926
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků


cron