Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod klasik51 » 06 dub. 2020, 17:42

Jasně, jak píšou odborníci :ok:
Smirek na tvrdém špalíčku, nebo ten pilník na nehty. Ta lepící oboustranná páska pod smirkem je špatně v tomto případě - brousit dva různě tvrdé materiály.
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 07 dub. 2020, 15:35

Jak jsem tady vyhrožoval, do náústku jsem ještě šáhl .. a to za bedlivého pozorování, kde to zmastím tentokrát. Zapustil jsem do něj cosi jako možnou osobní snačku / signaci a při té příležitosti jsem zkoušel vypozorovat, kdy opět podbrousím kroužek ze světlého dřeva vloženého do ebonitu. Použil jsem pilníček na nehty - přesně ten model, co tady navrhoval Peťák z místní DM drogerie. Osobní (... leč zatím omezená) zkušenost: brousí to pěkně, je to tvrdé dost na to, aby to při rozumném přítlaku nepodbrousilo měkčí box-wood, zanášelo se to (... ale to je asi normální - zanášelo se mi to karnaubou, protože jsem přebrušoval už navoskovaný povrch a šlo to z pilníku v pohodě vymýt benzínem a kartáčkem na zuby) ... jenom potom holt musí před leštěním nejdřív následovat jemnější papíry (... v mém případě 400 =>600 => 800 => pasty) a to na stejně tvrdém podkladě. Držel jsem si ty jemné šmirgly natažené prsty přes stejný DM pilníček a výsledek je celkem berný. Pozdější brusná ani leštící pasta už to podbrousit nedokázaly. Tak hurá - jsem zase o trochu chytřejší...

Mimochodem na FB chci udělat průzkum, jestli s podobnou signací nelezu někomu do zelí a tak se zeptám i tady: víte o někom, kdo by používal v naší kotlině podobnou značku (půlený puntík 4mm) umístěnou do přechodu světlá / tmavá jako na přiložené fotce? Je to trochu opruz vyrobit a hlavně přesně umístit /napolohovat, ale asi by se to dalo opakovat a - alespoň mne - to vzhledově neuráží. Ale nechci nikoho neúmyslně napodobit.

image_id: 27964
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Jack.Grave » 07 dub. 2020, 15:54

:arrow: Mido21 takovouhle značku asi nikdo nepoužívá. Myslím si že by šla použít i bez onoho kroužku z Buxuxu. A taky dodám tvoje fajfky se mi líbí, mají v sobě kus kouzla a řemeslné poctivosti.
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod MBO » 07 dub. 2020, 20:24

Půlený puntík jsem u nikoho neviděl. Je moc pěkný.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod klasik51 » 08 dub. 2020, 07:06

půlený puntík :ok:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod basa333 » 08 dub. 2020, 07:55

půlený puntík je super, jen mně osobně připadá (jako obvykle s výhradou nešťastné fotky), že osa půlení kroužku nekoresponduje s hranicí dřevěného pásku v náustku. pokud je to plán, pak se omlouvám. jinak ale opticky i řemeslně :ok:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 08 dub. 2020, 08:55

basa333 píše:.... osa půlení kroužku nekoresponduje s hranicí dřevěného pásku v náustku. :

Vůbec se ti to nezdá, střed "puntíku" je opravdu mimo hranu kroužku a vůbec to nebyl záměr. Musím vymyslet, jak to pod vrtačkou polohovat. Zahloubení pro značku dělám čelní frézou na vysoké otáčky, díra je sice hezky hladká a má ploché dno (... hloubky není na rozdávání, u tohohle náustku jsem měl dokonce díru skrz až do vrtání kanálků a po zaslepení (= po zalepení puňti) jsem musel kanálek v náustku znovu převrtat), ale trefit se plochou frézou přesně tam co chci není vůbec jednoduché. Musím vymyslet nějaký přípravek nebo fintu jak uhlídat polohu, alespoň podél osy náustku, tj. do hrany světlého kroužku. Pokud uhnu od osy lehce do stran, není to fajn, ale oko se nemá čeho chytit, zato 0,5mm of hrany kroužku tahá za oči. Možná si třeba zkusím nalepit tlustou dymo-pásku rovnoběžně s hranou buxusu (...posunutou přesně o poloměr puňti od hrany směrem do buxus-kroužku) a při polohování frézy "na sucho" se pokusit srovnat obvod vrtání přesně na hranu dymo pásky dřív, než škrábnu vlastní náustek. Chce to pár pokusů, uvidíme. Jenom na ty pokusy asi vyrobím nejdřív novou fajfku :wink:
Další poučná lekce je lepení: vteřiňák :naughty: , je potřeba čas na otočení do polohy a ten mi kyanoakrylát rozhodně nedá.
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod basa333 » 08 dub. 2020, 10:52

upletl sis na sebe hezký bič, jen co je pravda. narychlo mě také nic nenapadá, pokusím se nad tím zamyslet.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 08 dub. 2020, 14:08

:arrow: Basa333: Vím o něm, náčelníku, lyže sejmout ....

Taky si říkám, že ti kluci od Alfréda si tou špejlí od lízátka tolik jako já život nekomplikují.
Ale jak praví Sváťa Čech - malý ten, kdo zná jen malý cíl.
(... i když to budovatelské nadšení možná po pár ubohých/nepovedených pokusech přehodnotím)
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod basa333 » 08 dub. 2020, 14:58

on by nebyl problém udělat přípravek na jeden konkrétní typ náustku, ale při různých typech už to bude asi trochu...vzrušující :wink:. pak se budeš muset zamyslet nad tím, jak to budeš dělat třeba na čtvercovém náustku s úhlem nahoře. osobně bych asi přestal řešit nějaké umísťování do dřevěných vložek v náustku, protože to bude k zešílení. ono už umístění té značky do osy náustku nebude obecně snadné. před očima mám něco s mikrobruskou a nějaké udělátko, které by to vždy polohovalo uprostřed upnutého předmětu, to by asi nebyl problém, ale pokaždé dojdu k nějakému tvaru náustku, na kterém by to nešlo aplikovat. přemýšlím dál...
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 08 dub. 2020, 15:30

basa333 píše:........pak se budeš muset zamyslet nad tím, jak to budeš dělat třeba na čtvercovém náustku s úhlem nahoře. ....

Nad tím jsem taky přemýšlel, ale nestyděl bych se ten puntík dát třeba do podobného místa (... hrana dekorace / kroužku - bude li tam nějaký...), ale na horní plochou stranu čtvercového náustku, tj. třeba horní-pravý kvadrant z pohledu zepředu. Bude to asymetrické, ale asymetrické natolik, že bude úmysl jasný.

basa333 píše:......před očima mám něco s mikrobruskou a nějaké udělátko, které by to vždy polohovalo uprostřed upnutého předmětu....

Já si pořád myslím, že "uprostřed předmětu" tj. chyba / odchylka kolmá k podélné ose náustku není takové drama - oko se nemá čeho chytit a chyba do milimetru se bude na hotové fajfce těžko hledat. Mnohem větší výzva je trefit střed puntíku přesně na hranu dekorace / kroužku (... což byl původní úmysl). Jo, jako strojaře mne napadají různé paralelogramy, pantografy, děličky úhlů atd. ale asi je to kanónem na vrabce.
I přesnost polohy vůči hraně kroužku (tj. střed díry pokud možno přesně na hraně dekorace) musí být jen taková, aby poloha byla přesnější než rozlišovací schopnost trénovaného oka na půl metru. Ona ta nepřesná poloha prvního pokusu taky na mém 28' monitoru vypadá strašně, ale prostým okem na reálném kuse ji 8 z 10 amatérů na fajfce asi vůbec nenajde.
Zatím mne opravdu napadla jenom nějaká zarážka dočasně nalepená zvenku na náustek rovnoběžně s hranou kroužku ve vzdálenosti poloměru frézy (tj. v mém případě 2mm). Na ni si pečlivě doladím polohu svěráčku s upnutým náustkem tak, any se nalepené zarážky frézka dotýkala tečně svým obvodem a potom frézou v tom místě vyfrézuju dutinku. Zní to jako téma na disertační práci, ale je to poměrně primitivní postup, ovšem jak bude přesný a opakovatelný je těžké odhadnout.

V každém případě díky za čas strávený přemýšlením.
Pro všechny - kdokoliv cokoliv použitelného vymyslí, má u mne pytlík karamelek :-)
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod basa333 » 08 dub. 2020, 15:59

asi to chápu. patrně nejsnadnější bude nějaký doraz na hranu náustku u krčku, který nasadíš a mikrobrusku, upnutou v nějakém vertikálním loži krátce stiskneš dolů a hotovo. jako strojař bys nějaký bazmek na to upnutí mikrobrusky vymyslel. ta mikrobruska by měla tu výhodu, že má snadnou regulaci otáček. také polohování předem třeba s upnutým hřebíkem místo vrtáku by ti jasně stanovilo cílový bod otvoru. myslím, že by to fungovalo. musel bys ovšem asi předem nějak označit osu náustku.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Domek » 08 dub. 2020, 16:46

A co si nechat vysoustružit váleček o rozměrech té frézy a z obou stran orýsovaný tou dělící linkou? Upneš, necháš dosednout na náústek a sešteluješ tak, aby linka seděla. Pak vyměníš váleček za frézu a vyvrtáš.

Jo a dělenou tečku používá třeba Anne Julie a pár dalších. Ale v jiných barevných kombinacích.
Ale do barevného předělu jí asi zatim nikdo nanapasovával. Nebo to možná zkusil a včas se na to vybodnul. :twisted:
Každopádně ti fandim! Vypadá to dobře!
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 08 dub. 2020, 17:43

Zahrál jsem si na konstruktéra a třeba takto - přípravek na lepší středění frézy vůči náustku - jeden obrázek je sice za tisíc slov, ale přeci jenom.
Postup:
1) upnout náustek svěráčku pod vrtačku s nasazenou frézou, nechat frézu pár milimetrů nad materiálem
2) sestavit dvojdílný přípravek podle přiloženého obrázku okolo frézy, díly jsou udělané tak že jdou na frézu navléci z boku a zapadají do sebe s min. vůlí
3) na náustku si vyznačit podélnou osu
4) napolohovat svěrák s upnutým náustkem přesně podél podélné osy náustku srovnané s oranžovou hranu přípravku)
5) zároveň vystředit svěrák podél hrany kroužku/dekorace přesně s modrou plochou přípravku
6) zajistit svěrák pod vrtačkou proti pohnutí svěrkou, rozebrat přípravek
7) vrtat
8) ... trhat si šediny, kam to kur...a vyšlo

Budu-li na to mít morál, nechám to asi nejdřív 3D vytisknout a bude-li to mít trochu úspěch, tak i na naší prototypce obrobit třeba z duralu (...pššššt)
image_id: 27965
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Domek » 08 dub. 2020, 18:14

Ale jo, dráž a složitějc to půjde taky. :ok:
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků