FILTRY - nová anketa!

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Používáte filtry?

Anketa končí za 11 srp. 2014, 10:12

ANO - uhlíkový
28
30%
ANO - balsový
6
7%
ANO - jiný
2
2%
JAK KDY - podle chuti
19
21%
NE
37
40%
 
Celkem hlasů : 92

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod MBO » 05 led. 2015, 08:59

jessiefox píše:Přátele nevíte zda se daji u nas sehnat 9mm filtry Petersona, BC, Vauena, Falcona, design Berlin atd? Zkratka originál filtr k dýmce? Mam jen stanwellky.


Není potřeba, mít k dýmce uhlíkový filtr od výrobce dýmky.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod bišon » 05 led. 2015, 12:06

Dle mého není vubec potřeba mít jakýkoliv filtr.
bišon
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 124
Věk: 59
Registrován: 13 led. 2013, 06:35
Bydliště: Korytná

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod Gimli » 07 led. 2015, 17:23

Dle mého je to potřeba filtru přísně individuální :wink: .
Uživatelský avatar
Gimli
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2912
Věk: 46
Registrován: 18 bře. 2011, 23:38
Bydliště: Pečice

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod RottenFox » 07 led. 2015, 18:36

Dle mého taky.
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod Miky V-2 » 18 led. 2015, 14:48

Diky moc čtení..neni dlouhe ale moc důležité pro mne na začátek! :ok:


BATRACHOS píše:
1. Pišta má pravdu v tom, že u fajek je nesmysl mluvit o "objektivním hledisku". Zapomeň na universální pravdy, celé je to o tom, kterak si nejlépe způsobovati rozkoš spalováním tabáku. Analogie se sexualitou a poživačnou gastronomií je zcela na místě - a tam si také asi nedáš mluvit do toho, jak je to pro Tebe nejlepší... :wink:

2. Je důležité si uvědomit, že se tato zásada vztahuje na úplně všechno kolem fajek, kromě "techniky".
Čili mluvit o dobrém a kvalitním tabáku je opět velmi ošidné ... zjistíš, že co je pro Tebe dobré na začátku, nebude dobré za rok a to zas nebude dobré po 3 letech. Moje zkušenost říká, že po cca 10-12 letech se chutě dosti stabilizují, po 20 letech baňání už nevnímám žádné posuny a posledních tak cca 5 let jde max. o to, že jsem objevil nějakou zámořskou novinku, kterou jsem zkrátka doposud neochutnal. Ale to, co znám, mi už chutná furt stejně, žádné změny. To je ale pro Tebe výhled do daleké budoucnosti, jde o to aby sis uvědomil tu relativitu.
Tedy:
momentálně spíš oceníš SLABŠÍ TABÁKY a většina začátečníků spíš CHUŤOVĚ VÝRAZNĚJŠÍ. Dost ale záleží na tom, zda jsi dosavadní nekuřák, nebo doutníkář, nebo cigareťák - a jak moc prohulený. Dá se to rovněž přirovnat k typu pijáka: piješ fernet na ex 8x za večer? Bude Ti chutnat jiný tabák, než když pomalu piješ single malt, zase jiný, pokud máš rád brandy/kognack, úplně jiný, pokud jsi typ na likéry či sladké míchané nápoje, víno nebo pivo - nebo dokonce abstinent.

3. Rozdíl filtr - bezfiltr JE VÝRAZNÝ u uhlíkových filtrů. Pokud umíš kouřit, tak zejména v chuti.
Ze začátku uhlíkový filtr může pomoci i s močkou, ale nespoléhej na to, není to jeho hlavní význam. Pokud nezvládáš techniku, filtr se Ti nacucá a kouření bude hnusné, horší než močka bez filtru. Poznáš to snadno: po dokouření filtr vyndej a pokud je mokrá více než polovina, i u začátečníka je to špatně. Správně by měl být víceméně úplně suchý, zejména bez jakýchkoliv map etc.
Na močku Ti pomůže spíš balzový filtr, to je do začátku asi dobrá pomůcka, s chutí to všem nedělá nic ... což je pro někoho plus, pro mne například mínus, takže balzu nepoužívám. Obdobně papírové filtry. Musíš vyzkoušet.

4. Kup si do začátku rozhodně fajfku na 9mm filtr. A zkoušej. Jednou s uhlíkovým filtrem, jednou úplně bez, jednou s balzou. Můžeš zkusit i papírový. Aspoň 2 fajfky, aspoň 1x za dva dny kouřit, jinak nepoznáš nic a nemá to celé cenu, budeš začínat furt od začátku. No, každý způsob filtrace/bezfiltrace zkus tak 5x, furt jeden a tentýž tabák. A pozoruj, co Ti nejvíc vyhovuje. V klidu, ať na to máš čas a možnost vnímat. když si v hospodě a žvaníš nebo hraješ biliard, začátečník to nestíhá. Věnuj se jen kouření.
Co máš při tom sledovat?
Jestli Ti fajfka při tomto způsobu furt nechcípá, nemočkuje, moc se nepřehřívá. Jestli je kouř pro Tebe OBECNĚ přijatelný, moc nedráždí, obecně positivní zážitek. Srovnej ty různé filtrace/bezfiltrace a vyber si. TABÁK PŘI TOM MOC NEŘEŠ, budeš to teď hodně střídat a hledat a hledat. Teď řešíš techniku.

5. Technika s filtrem (zejména 9mm uhlíkáčem) se poněkud liší od techniky bez filtru.
Proto ti často zkušení staří kozáci-bezfiltráci budou tvrdit, že to s filtrem netáhne a podobné (myslím zcela bez ironie) dobře míněné rady. Kdo kouří bez filtru, většinou neumí nacpat správně pro filtrové kouření, takže mu to pak fakt netáhne, přehání to ve snaze to kompenzovat a dostavují se mu začátečnické problémy jako spařování, chcípání apod. Trochu jinak se dusá, trochu jinak se nacpává a zejména se s trochu jinou četností a délkou tahu popukává. Samozřejmě to má také jinou chuť. Nikdo na světě Ti nepomůže v tom, jestli je to pro Tebe lepší takhle, nebo jinak. Do začátku bych vycházel z toho, jak je to pro Tebe přirozenější a zkrátka jak Ti to SNÁZE jde. To se nedá říct dopředu, někomu filtr pomáhá, jinému naopak přidělává starosti.

6. Kvalitu tabáku samozřejmě přizpůsobuješ i tomu filtrování/bezfiltrování, protože to zkrátka JE rozdíl.
Chuť je úplně individuální, čili spíš se soustřeď na to, jestli Ti to močkuje co nejméně a dokážeš to aspoň trochu dokuřovat do konce, aniž by si rozpálil hlavičku tak, že ji neudržíš. Kvalitní tabáky nemočkují, nehicují, nehořknou na konci, nedělají špunt a dají se dokuřovat. Většinou také vydrží déle vlhké, ale ne vždy.
Ty si jako začátečník vyber dobře hořlavý tabák typu Mixture, aromatizovaný, ne moc silný. Pokud jsi dosavadní nekuřák, klidně bych zkusil Skandinavik Mixture, nebo Mac Baren Vanilla Cream, příp.Holger Danske Original Honey Dew nebo Holger Danske Red Kirsbery Wine. Určitě 10g vzorek SG Fire Dance nebo SG Black Forest. Tyto tabáky s uhlíkovým filtrem!
Bez filtru Mac Baren Virginia No.1, nebo obligátní Rattrays Old Gowrie, příp. aromatičtější Erinmore Mixture. Zkus určitě 10g vzorek SG Grouse Moore. Balzu a papíráky střídej u obojího.

... a uvidíš. :wink:

PS: zdravotní hledisko je jasné: kouření není zdravé. Dále je jasné, že kouření s uhlíkovým filtrem JE zdravější než bez něj, ovšem není už jasné, O KOLIK je zdravější, čili kolik procent škodlivin ten filtr bere a o kolik procent to snižuje riziko. Názory se rozcházejí od zcela zanedbatelného rozdílu po rozdíl podstatný ... a vždy je ten názor ovlivněn zainteresovaností výzkumníka. :lol: V každém případě rač vzít na vědomí, že fajfka samozřejmě může spoluzapříčinit řadu závažných onemocnění a za všeho nejvíc záleží na 1. genetické disposici (tipuji tak 60%), dále 2. četnosti kouření (6xdenně housepipe je něco jiného než malá fajfka 2x týdně), dále 3. na tom, zda kouříš v uzavřené místnosti a tedy vlastně kouř po celou dobu i vdechuješ, 4. na tom, jestli máš správnou techniku (výrazně odlišná kvalita kouře, správně kouřená fajfka má chladný a jemný dým) a teprve někde na konci, řekněme 5 až X.té taky spoluzáleží na tom, jestli je tam uhlíkový filtr. Jiné filtry než uhlíkové zdravotní význam nemají.
Uživatelský avatar
Miky V-2
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 51
Registrován: 13 led. 2015, 20:37
Bydliště: Frýdlant n.O.- Široká Niva

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod The Burglar » 26 led. 2015, 11:00

Ahoj, mám dotaz. Mám dýmku od Stanislawa s 9mm komorou pro filtr a k ní jsem si koupil 9mm balsové filtry od Savinelliho. Na šířku sedí perfektně, ale jsou moc dlouhé. Náústek nedoléhá k hlavičce, takže je musím zkracovat. A i potom se mi občas stane, že přestanou táhnout. Dýmka se prostě ucpe a netáhne, takže je musím v průběhu kouření vyhodit, a to pak dýmka zase nemá vůbec žádný odpor. Dá se dýmka s filtrovou komorou kouřit bez filtru? Neuškodí jí to nějak? Díky za odpovědi
Uživatelský avatar
The Burglar
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 17
Věk: 30
Registrován: 20 led. 2015, 10:35
Bydliště: Plzeň

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod Pistacik » 26 led. 2015, 11:10

Polovica mojich fajok sú filtrovky a žiadna z nich v živote filter nevidela. Škodiť jej to rozhodne nebude.
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod The Burglar » 26 led. 2015, 11:57

A když bez filtru není skoro žádný odpor - to ji mám nacpat pevněji?
Uživatelský avatar
The Burglar
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 17
Věk: 30
Registrován: 20 led. 2015, 10:35
Bydliště: Plzeň

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod Pistacik » 26 led. 2015, 12:02

Napchávaj/fajč tak, aby ti to horelo akurát a aby si si to užil.
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod košma » 26 led. 2015, 17:09

The Burglar píše:A když bez filtru není skoro žádný odpor - to ji mám nacpat pevněji?

Ani né když tak jen nepatrně-spíše více zlehka a jemněji tahat. Tak ať se nerozpaluje hlavička a ať to nemočkuje. Zkrátka "učit se učit se učit se". Ono to časem příjde samo. :wink:
Vyzkoušej proštudovat tohle vlákno dozvíš se tam toho o nacpání hodně a určitě ti něco z toho bude ku prospěchu.

viewtopic.php?f=2&t=138
Uživatelský avatar
košma
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 579
Věk: 50
Registrován: 19 říj. 2011, 14:54
Bydliště: Václavovice

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod beda » 26 led. 2015, 20:28

Za mne papír top, na krátkou komoru jdou sešmiknout a když plandá na šířku tak rozbalit a povolit. Největší masírka je nejdřív jednu stranu střihnout došikma jako je balsa a pak rozbalit a lehce povolit, udělá krásnou spirálku :joy:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod MrKopr » 31 bře. 2015, 05:21

Papírové filtry jsem zkoušel a vpodstatě fungovaly, ale teď testuju balzu z tabačnictví.cz (Prachatice) a vypadá to velmi slibně. Za pár kaček 10 filtrů do 9.mm nebo 20 do 6.mm. Odpor a chuť jako bez filtru a ve fajce nic nebublá.Zkoušel jsem i vysušit a použít znovu, šlo to :-) Ještě musím zjistit kolikrát to půjde zopakovat :pipe2:
Uživatelský avatar
MrKopr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 264
Věk: 46
Registrován: 11 říj. 2014, 20:29
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod Lukas 89 » 03 dub. 2015, 00:14

Taková blblost..Kouřim přes rok a ted jsem si řek, že bych měl začít bez filtru, abych poznal jak vážně chutná dobrej tabák..Muj oblíbenej je Hall nebo OG a Marlin.Nicméně s filtrm jsem neměl nikdy nějak potíž to krásně do kouřit do popílku a ted jak kouřim bez, ty bláho, připadam si jak idiot - popel neni ani šedej ale načernalej a na konci mam problém- udělá se tvrdá vrstva a pod tim zbytky nedoukouřenýho tabáku..Takže mě to štve ale nic nevzdávam.Trénuju si to na BPK :D
Uživatelský avatar
Lukas 89
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 76
Věk: 34
Registrován: 24 kvě. 2014, 15:17
Bydliště: Západní Čechy - Kamenný Újezd u Nýřan :)

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod Yetenek » 04 dub. 2015, 10:15

MrKopr píše:Papírové filtry jsem zkoušel a vpodstatě fungovaly, ale teď testuju balzu z tabačnictví.cz (Prachatice) a vypadá to velmi slibně. Za pár kaček 10 filtrů do 9.mm nebo 20 do 6.mm. Odpor a chuť jako bez filtru a ve fajce nic nebublá.Zkoušel jsem i vysušit a použít znovu, šlo to :-) Ještě musím zjistit kolikrát to půjde zopakovat :pipe2:

Samozřejmě nevím, za kolik jsi filtry v Prachaticích kupoval, ale na e-trafice jsou 84 Kč/15 ks, což mi laciné nepřijde. Daleko levnější je si filtry nařezat z prkénka - rozměry 1000*100*7 mm, cena ± 70 kaček a při frekvenci kouření 1 až 2 dýmky denně (v mém případě, ty dvě dýmky jsou poměrně zřídka) za rok tu fošnu ani nerozřežu. A při nákladech na jeden filtr se je nevyplatí omývat a sušit pro opakované použití. Btw., ze zvědavosti jsem filtr jednou omyl a usušil, ale do fajfky zpět nešel. Sice získal téměř původní barvu, ale byl stejně cítit a za takovej ten blbej pocit mi ten ušetřený dvacetník opravdu nestál...
Naposledy upravil Yetenek dne 04 dub. 2015, 13:56, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1739
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: FILTRY - nová anketa!

Příspěvekod MrKopr » 04 dub. 2015, 12:45

To prkénko není špatný a nejspíš to taky někdy zkusím , no v Prachaticích vychází 10 filtrů za 9kc
Uživatelský avatar
MrKopr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 264
Věk: 46
Registrován: 11 říj. 2014, 20:29
Bydliště: Ústí nad Orlicí

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků