Dýmka z olivového dřeva

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod Rado » 14 úno. 2010, 12:46

Tá naša mala pekný rovný kmeň, a začínala sa rozkonárovať asi v dvoch metroch výšky. Takže je to úplne obyčajné a lacné drevo? Aspoň máme do konca zimy s čím kúriť :twisted:
Uživatelský avatar
Rado
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 31
Věk: 34
Registrován: 07 úno. 2010, 14:22
Bydliště: Šurany

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod Rado » 14 úno. 2010, 19:54

Mack píše:není třeba tam něco kácet, v Dalmácii u moře olivovým dřívím běžně v zimě topí, stačí říci nějakému domorodci, aby tě vpustil do dřevníku a vybral si polínko...asi před třemi roky jsem někomu z tohoto fóra přivezl z Chorv. pár polen, ale pak to nějak usnulo...ještě ty kusy mám, ale dost popraskaly, takže k ničemu...musí se to asi nějak uchovávat, aby to následně nepraskalo....jo a ve vnitrozemí, třeba u Kninu, tam je olivovníků u rozstřílených baráků opuštěných Srby po válce dost a dost...


No tie olivové špalky, ako aj každé iné drevo aby nepraskalo treba sušiť pomaly. Ja zvyknem rezy po pílke, alebo miestá kde nie je kôra zatrieť roztaveným parafínom. Niekto mi odporúčal latexové farby, ale tie sa mi neosvedčili. Nezabránili praskaniu, a mierne vpíjali do dreva. Syntetické som neskúšal. Ďalšou jednoduchou možnosťou je drevo dať do mikroténového sáčku, a zabezpečiť slabé vetranie. A sledovať že či nezačína praskať. Potom prípadne pootvoriť, alebo lepšie utesniť
Uživatelský avatar
Rado
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 31
Věk: 34
Registrován: 07 úno. 2010, 14:22
Bydliště: Šurany

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod Jakub » 14 úno. 2010, 23:09

s tim sušením rozhodně pomalu, mikroten nedoporučuju dřevo často plesnivýa je stim moc obstrukcí, nejlépe šípnout na užitky (využitelné kusy) a řezné plochy zatřít buď zminovaným voskem nebo i tim latexem, dělám to skoro na všech dřevech (sbírám je) a pomalu sušit.... rok dva jo a\ ještě lépe u babíčky na seníku zahrabat do sena... dost se to urychlí, pak je samozřejmě je možnost dřevo vařit a sušit ale proces dost energeticky a časově náročnej


:ot:
no nechtěl jsem s tim neoficialním názvem provokovat a tak jsem se mu vyhejbal jak jsem mohl...:-)
Uživatelský avatar
Jakub
President pipE-clubu
President pipE-clubu
 
Příspěvky: 5627
Věk: 59
Registrován: 28 říj. 2007, 21:46
Bydliště: Praha 2, Vinohrady,

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod Mack » 19 úno. 2010, 09:09

protože mi ty olivové dýmky zajímají, tak jsem si koupil časopis Briar 2/2006, kde je o nich pasáž a rovněž o postupu výroby přířezů...po přečtení jsem zjistil, že je to úplná věda - máčení špalíků v solném roztoku kvůli zbavení vnitřního oleje, následný cukerný roztok kvůli odslanění atd, pak dlouhé sušení...zrejmě pro domácího kutila bez šance na dobrý výsledek....K. Hingar ze Štěpánské mi časopis poslal na net ve formátu PDF, sem to házet nechci, abych neporušil jeho kopyrajt....kdo by měl zájem, pošlu mu článek emailem domů...

:ot:už to tu asi bylo... ten časopis vychází od roku 2006 dodnes, v každém ročníku jsou 4 čísla, cena za ročník 100,- Kč....dost zajímavostí, historie, bohaté a kvalitní ilustrace...pro fandy dýmek není marné...je to ve formátu PDF na mail...
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod Petr de Wind » 23 úno. 2010, 21:37

...dneska jsem si přinesl domů čtyři přířezy ze sicilské olivy na dosušení...dal jsem je do sušičky a šel jsem si sednout k počítači a v tom se ozvala tupá rána-no a to co jsem viděl mi takříkajíc vzalo dech a leckterý svědek vynoření lochneské příšery by jistě potvrdil že byl v tu chvíli méně konsternován než já...můj jinak apatický a líný kocour ležel obložen olivovým dřevem a to co vyváděl bylo ,nebojím se to říct,téměř orgistické a poživačné válení se po dřevě spojené s intenzivním olizováním přířezu...
...plyne z toho pro mně jedno opatření a jedno poučení...
...to opatření-zavírej sušák...
...a to poučení-OLIVA JE DŘEVO PRO KOČKU :-)...
Uživatelský avatar
Petr de Wind
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 61
Věk: 51
Registrován: 17 led. 2010, 21:12
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod jcp » 24 úno. 2010, 01:00

Petr de Wind píše:...dneska jsem si přinesl domů čtyři přířezy ze sicilské olivy na dosušení...dal jsem je do sušičky

to ovšem nebyl šťastnej nápad :naughty: .. sušení musí probíhat pomalu (čím déle, tím kvalitnější výsledek), takže nějaké sušičky by se to dřevo nemělo ani dotknout ..
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod Petr de Wind » 24 úno. 2010, 08:56

to ovšem nebyl šťastnej nápad :naughty: .. sušení musí probíhat pomalu (čím déle, tím kvalitnější výsledek), takže nějaké sušičky by se to dřevo nemělo ani dotknout ..


...tedy malý dodatek-dřevo již bylo sušené u těžaře a následně konzervováno-já ho jen zbavoval vody,která se tam dostala při kontrole reliéfu-nebo kresby chcete-li...takže o klasické sušení nešlo.to by měl kocour smůlu a nikde by nevlezl-...a dneska mu dám na večeři coby moučník olivy,jelikož včera celý večer kolem toho dřeva chodil a dělal-inu proč to neříct-bordel....
Uživatelský avatar
Petr de Wind
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 61
Věk: 51
Registrován: 17 led. 2010, 21:12
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod Jakub » 24 úno. 2010, 10:54

sice to patří do jiného vlákna ale 2 ze 3 našich kocourů by za černý olivy dali život.....

:ot:
Uživatelský avatar
Jakub
President pipE-clubu
President pipE-clubu
 
Příspěvky: 5627
Věk: 59
Registrován: 28 říj. 2007, 21:46
Bydliště: Praha 2, Vinohrady,

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod Petr de Wind » 24 úno. 2010, 11:22

...a ještě dodatek k vysušování olivy co se týče vody a silic-jelikož pracuji s množstvím drahých přířezu ,mám zkušenost,že i když k trhlinám u sušených dřev dochází ,není to pravidlem...kupříkladu velmi drahé palisandrové desky na hudební nástroje se voskují pouze napříč po letech,a trhlinu snad ani nepamatuju...
...a to platí zřejmě i u olivy...mám jeden větší kus co ho používám na náustky celoročně uskladněný v dílně,kde se vyskytují poměrně často výkyvy vlhkosti a teplot,přesto je oliva co ji mám skladem kompaktní a i při dost razantním úběru na soustruho mi nepraská...ale předpokládám že je to i tím,že kupuji olivu v té nejvyšší možné kvalitě,a ta je neobyčejně hustá...na každý pád je třeba aby dodavatel u oliv garantoval vysušení...
...a tak to mám i s dalšími dřevy,které mám skladem,snad kromě briáru,ten mám kvůli dosušení cca na 10% doma ve skříni...

...a do toho ten kocour :-) ....
Uživatelský avatar
Petr de Wind
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 61
Věk: 51
Registrován: 17 led. 2010, 21:12
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod propr » 29 bře. 2010, 17:25

Tak jak je to tedy s vlastnostmi olivy? Zkysne? Máte s ní někdo delší zkušenost? Přečetl jsem celé vlákno a jednoznačná odpověď tady nepadla.
Uživatelský avatar
propr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 33
Registrován: 27 pro. 2008, 20:21
Bydliště: Soběchleby (poblíž Bystřice pod hostyném)

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod Milos Cerman » 29 bře. 2010, 18:36

:arrow: Každá dýmka - pokud se nečistí a nevysychá, může zkysnout.
Vlastní zkysnutí nedělá dýmka, ale spousta starý, nevytřený a nevyschlý močky.
Ale není to zase tak běžná záležitost, né že by se to stávalo denně :smoke3:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod propr » 29 bře. 2010, 19:57

Jasné pokud budu prase tak mi ani briar nepomůže... JESTLI to ale dobře chápu tak treba i dubová dýmka ( pokud pominu hořlavost a chuť ) když bude mít dostatek času schnout a budu se o ni starat nezkysne?
Uživatelský avatar
propr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 33
Registrován: 27 pro. 2008, 20:21
Bydliště: Soběchleby (poblíž Bystřice pod hostyném)

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod basa333 » 29 bře. 2010, 23:38

to není imho správná úvaha. oliva je oproti dubu chuťově neutrální...
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod propr » 30 bře. 2010, 06:18

Jo tomu rozumím jen jsem si myslel že jen briar je schopen se zbavovat mocky... Položím otázku jinak. Když budu mit olivovou dýmku a budu se o ni starat, vydrží taky na celý život? Pokud ji nepropálím? Jde mi o to že mám přístup ke spoustě dřevům a chci zkusit hledat co by fungovalo... Takže když pomineme chuť a hořlavost tak jestli při správné péči nebude dřevo kysnout? Jestli je to dané jen tím že musí dřevo vyschnout nebo záleží na jiných vlastnostech dřeva, pouze co se zkysnutí týče.
Uživatelský avatar
propr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 33
Registrován: 27 pro. 2008, 20:21
Bydliště: Soběchleby (poblíž Bystřice pod hostyném)

Re: Dýmka z olivového dřeva

Příspěvekod littlebull » 30 bře. 2010, 07:08

No, jak bych Ti to vysvětlil... za ty léta, co se dělají dýmky ze dřeva, bylo empiricky zjištěno, že bruyer je nenahraditelnej a oliva ještě dobře použitelná, můžeš samozřejmě, pro svoji zábavu, vyzkoušet co Ti pod ruku přijde. Ale troufám si vsadit, že nový objev na poli dřevo vhodné na výrobu kouřitelné dýmky neuděláš.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků