Dýmkařský klíč (výhrubník)

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Používáte dýmkařský klíč ?

Ano
73
43%
Ne
96
57%
 
Celkem hlasů : 169

Příspěvekod Vojtěch Regazzo » 06 led. 2006, 14:42

Kolegové, před cca půl rokem jsem zakládal toto vlákno. Poté jsem zakoupil výhrubník a po půl roce mohu prohlásit, že se vracím při čištění dýmek a při odstraňování karbonu ke skalpelu, se kterým mám o 100% větší jistotu a cit a vím, že nepoškodím dřevo, což u výhrubníku tak jistě říct nemůžu.
Uživatelský avatar
Vojtěch Regazzo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1962
Věk: 48
Registrován: 31 bře. 2005, 13:37
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod bigdragon » 06 led. 2006, 17:12

já výhrubník nepoužívám :oops: při mé frekvenci kouření se karbon snad ani nestihne vytvořit :P
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Milos Cerman » 06 led. 2006, 17:16

Já sice výhrubníky prodávám, ale sám používám malej nůž od svýho zavíráku. :smoke3:
Tak jem se to naučil v době, když jsem o existenci výhrubníku neměl ani potuchy :smoke5:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

O dýmkách a tak...

Příspěvekod Dalibor » 06 led. 2006, 17:41

Ja fajčím fajky tak rok a pól a to je krátka doba na to aby som používal vyhrubnik možno niekedy časom. Zatial nemám tožko karbonu.
Dalibor
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 212
Registrován: 03 čer. 2005, 17:19
Bydliště: Myjava SR

Příspěvekod Jack.Grave » 19 čer. 2006, 23:38

Vyrubnik mam pouzivam ho co mozna nejmene(jednu dymku sem bopuste proskrabl) Obycejny nuz neni zly kdyz sem jednu svoji dymku vyskraboval svym tenkrat novym opinelem effile)filetak) taj sem ji pro zmenu propichl. chybami se clovek uci.
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Příspěvekod tifik » 12 zář. 2006, 14:31

Používám výhradně pilníček od zavíráku, není ostrý a hranou jde krásně karbon oškrábnout. Výhrubník je příliš těžkopádný a zbytečný.
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Kulich » 12 zář. 2006, 14:53

Používám většinou kapesní nůž, což bohatě postačuje v horní části kotlíku. Pro případ, že by se mně však nááááááááhodou začat tvořit karbon i u dna, přemýšlím o výrobě nějakého nástroje, který by svým zakřivením kopíroval profil kotlíku (což je u každé dýmky většinou jinak, že).
Kulich
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 63
Věk: 62
Registrován: 02 led. 2006, 15:32
Bydliště: Praha

Příspěvekod Milos Cerman » 12 zář. 2006, 17:22

Kulich píše:.... Pro případ, že by se mně však nááááááááhodou začat tvořit karbon i u dna, přemýšlím o výrobě nějakého nástroje, který by svým zakřivením kopíroval profil kotlíku (což je u každé dýmky většinou jinak, že).


Na to vymejšlení máš dost času. U dna se karbon fakticky nevyskytuje.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod osan » 21 pro. 2006, 17:04

Používám starý nerezový dětský tupý jídelní nůž, který jsem nosil jako děcko do školní jídelny . Má oblouk přesně do komory a zakulacenou špišku přesně na dno věšiny mých dýmek. Funguje to perfektně a nemám strach, že zaříznu nebo škrábnu do dýmky.
Ale opravdu to není potřeba často. Za posledních 8 let kouření jsem škrabal karbon jen 2x, a to jen u některých dýmek.
Uživatelský avatar
osan
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 72
Registrován: 20 pro. 2006, 16:28
Bydliště: Nemile

Příspěvekod Faethor » 10 dub. 2007, 12:40

dovolil bych si poznámku k používání výhrubníků. Mám zkušenosti s oběma typy-tj. jak s tím speciálním roztahovacím za 700,- tak stím obyč. za 200,-. Mám dojem, že ten dražší se sice váří sofistikovaněji, ale na druhou stranu, pokud sním někdo chce vyčisti při velkém "úklidu" víc dýmek, odrovná si úplně ruce- já s ním před vánocemi čistil jen 4 kousky, ale úplně jsem si sedřel dlaň-proto se mi zdá lepší ten levnější protože má nahoře kličku. Navíc mám dojem, že ten "lepší" se i otupí, neboť nemá žádné hrany-půjčoval mi ho kolega z práce co mě naučil dýmkařským tajům. Ten levnější má přístupnější hrany takže by se dal i nějak přiostřit.No každopádně výhrubník je pěkná hračka, ale asi ne zas taková nutnost-i když já mám 4 dýmky, které točím denně, takže jednou za čtvrt roku z nich vysypu malý uhelný důl.Ono i když se to nezdá, tak karbon se vrství docela rychle....
Uživatelský avatar
Faethor
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 408
Věk: 41
Registrován: 26 říj. 2006, 21:20
Bydliště: Praha- Řepy

Příspěvekod Stan » 11 dub. 2007, 14:01

Ackoli vlastnim vyhrubniky dokonce dva, nepouzivam nic jineho nez trochu upraveny a velmi ostry skalpel. Uprava spociva v zabrouseni hrotu skalpelu, coz nasledne zamezuje poskrabani dna dymky a vzacneho karbonu na nem. Delka a oblost ostri,zejmena u skalpelu s
"briskatym"ostrim, pak urcuje pracovni rozsah nastroje. Ostra cepel, pri trosce cviku a sikovnosti, umoznuje lehce rozlisit mezi krehkou vrstvou karbonu a stenou dymky, takze je poskozeni vylouceno. mnohokrat jsem se takto presvedcil, ze cela rada stesku na "napaleni" dymky je zpusobena pouze panikou z odloupnuteho kousku karbonu. Je dost tabaku, ktere ho dokazou vytvorit z jedne tobolky slusnou vrstvu, bohuzel velmi nestabilni. Vzpomenu si na jednu Petersonku s nerovnou vrstvou tak silnou, ze se neslo dusatkem dostat az na dno. Po vycisteni byla shora dolu zcela hladka, z vyroby vylestena stena netknuteho briaru.
Stan
Účet zrušen
 
Příspěvky: 219
Registrován: 01 dub. 2007, 12:59

Příspěvekod Mack » 11 dub. 2007, 15:16

asi před týdnem jsem si koupil v železářství asi za padesátku toto:
image_id: 2956
je to taková břitvička - nožík, karbon to bere dobře...
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod rak65 » 11 dub. 2007, 19:17

Stan píše:Ackoli vlastnim vyhrubniky dokonce dva, nepouzivam nic jineho nez trochu upraveny a velmi ostry skalpel....atd


vlastním jen jeden výhrubník a nepoužívám ho (vyhozené peníze v začátcích).. postupuju, jak jsi napsal - skalpel s výměnnými břity :wink:
Uživatelský avatar
rak65
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 374
Registrován: 30 zář. 2005, 19:14
Bydliště: Zlínský kraj

Příspěvekod Stan » 14 dub. 2007, 05:20

Mack píše:asi pred tydnem jsem si koupil v zelezarstvi asi za padesatku toto:
image_id: 2956
je to takova britvicka - nozik, karbon to bere dobre...


:) To mi prijde mozna jeste lepsi nez ten muj skalpel. Minimalne skladnosti, a pak to taky v pouzdre s dymkami vypada urcite elegantneji. Daval bych si bacha na konec toho ostri.
Stan
Účet zrušen
 
Příspěvky: 219
Registrován: 01 dub. 2007, 12:59

Příspěvekod BATRACHOS » 22 dub. 2007, 15:13

Nu, já jsem za těch patnáct let použil klíč poprvé teď někdy před Vánoci hned na dvě fajfky.

Moje "první" už měla totiž tak silnou vrstvu, až jsem se ulekl, aby nakonec neměly pravdu ty fámy o prasknutí hlavičky. S tím placatým dýmkoklíčem mi to celkem šlo, ale dost mne udivilo, kolik "hrstí" jsem postupně obrousil. A také mi to zabralo dost času, nejsem žádný "bezhlavý jezdec", takže všechno pěkně opatrně a hlavně langsam.

I když jsem dělal tu druhou, to zas byla má nejoblíbenější - a proto nejzanesenější -, stejně jsem si "nelajsnul" přitlačit a vzít to "od podlahy". Prostě jsem měl dýmkoklíč nastavený na co nejjemněji, ale zároveň aby trošku zabíral karbon.

Jinak je pravda, že úplně na závěr jsem to musel brát jen jednou hranou, abych srovnal asi dva "skoky", které se vytvořily tím, že spodek a vršek jsem musel brát na rozdílnou rozteč.

Hlavně bych se však chtěl svěřit se zajímavou zkušeností - a nikdo z Vás tady o tom nemluvil, tak nevím, jestli jsem sám? když jsem totiž byl vždycky tak v půlce práce s klíčem, začala fajfka nejprve slabě, pak až děsně intnsivně vonět po tabáku, na který je zakouřená. Na závěr, když byl fajfky čisté a profouknuté, voněly jak kdyby byly právě nacpané před zapálením. To propracovávání se od uhlí k vůni byl vážně nepopsatelný zážitek (i když jsem jej právě zkusil popsat).

:smoke6:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků