Dýmkařský klíč (výhrubník)

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Používáte dýmkařský klíč ?

Ano
73
43%
Ne
96
57%
 
Celkem hlasů : 169

Příspěvekod bromden » 22 dub. 2007, 15:19

BATRACHOS píše:Nu, já jsem za těch patnáct let použil klíč poprvé teď někdy před Vánoci hned na dvě fajfky.

Moje "první" už měla totiž tak silnou vrstvu, až jsem se ulekl, aby nakonec neměly pravdu ty fámy o prasknutí hlavičky. S tím placatým dýmkoklíčem mi to celkem šlo, ale dost mne udivilo, kolik "hrstí" jsem postupně obrousil. A také mi to zabralo dost času, nejsem žádný "bezhlavý jezdec", takže všechno pěkně opatrně a hlavně langsam.

I když jsem dělal tu druhou, to zas byla má nejoblíbenější - a proto nejzanesenější -, stejně jsem si "nelajsnul" přitlačit a vzít to "od podlahy". Prostě jsem měl dýmkoklíč nastavený na co nejjemněji, ale zároveň aby trošku zabíral karbon.

Jinak je pravda, že úplně na závěr jsem to musel brát jen jednou hranou, abych srovnal asi dva "skoky", které se vytvořily tím, že spodek a vršek jsem musel brát na rozdílnou rozteč.

Hlavně bych se však chtěl svěřit se zajímavou zkušeností - a nikdo z Vás tady o tom nemluvil, tak nevím, jestli jsem sám? když jsem totiž byl vždycky tak v půlce práce s klíčem, začala fajfka nejprve slabě, pak až děsně intnsivně vonět po tabáku, na který je zakouřená. Na závěr, když byl fajfky čisté a profouknuté, voněly jak kdyby byly právě nacpané před zapálením. To propracovávání se od uhlí k vůni byl vážně nepopsatelný zážitek (i když jsem jej právě zkusil popsat).

:smoke6:


To se mi tedy nestalo. Ten placatý výhrubník mám, ale nějak jsme si nesedli. Karbon občas obstraňuju, takovým tím starým příborovým nožem s velkým ostřím (hodí se na každou dýmku), ale že bych si nějak užíval, to tedy ne. Tahle generální očista mi na dýmkaření přijde jako jeden z nejodpudivějších a nejsmrdutějších zážitků. Jako ponořit se do popelníku plného vajglů :roll:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod harel » 22 dub. 2007, 20:48

Vyhrubniky mam obidva a pouzivam ich viac ako 10 rokov, kazde vianoce generalna udrzba fajociek, kto tvrdi, ze sa mu karbon netvori tak o tom bud nevie alebo ho vysuchava kapesnikom do bezvedomie.
Inak vona po zafajcenom tabaku pri odstranovani karbonu je fakt uzasna a je samozrejme podmienkou dobreho fajcenia. 8)
Uživatelský avatar
harel
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1182
Věk: 59
Registrován: 15 lis. 2004, 16:04
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvekod kovářskej » 16 říj. 2007, 11:37

Přispěju svou troškou do škrábavého mlýna :-) já větší dýmky oškrabuju starým nožem, ale na dýmku s malou dírou jsem zatím žádnou vhodnou kudlu nenalezl a kovat se mi ji nechce, zato jsem už byl nucen s ní něco udělat, nedala se pro karbon už nacpat prstama /a to mám celkem tenké prsty/, tak jsem z nouze použil starý zákolník, jak je orezlý tak funguje trochu jako hooodně tupá rašple a krásně jsem z dýmky ten karbón vykarbonoval.Efekt vůně tabáku z karbonu se dostavil taktéž.Fajka hulí jako nová a ne dvacetiletá bába.
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Příspěvekod Milos Cerman » 16 říj. 2007, 13:08

Já pucuju zavírákem.
Jeho čepel je dostatečně malá i na malinkou dýmku.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Drnda » 27 led. 2008, 11:35

Dostavuje se Vám ta "škrábací vůně" jen u kousků, které mají přisouzený jediný tabák nebo i u těch, u kterých tabáky střídáte?
Uživatelský avatar
Drnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1468
Věk: 48
Registrován: 22 led. 2008, 21:07
Bydliště: Praha, ČM

Příspěvekod shero » 27 led. 2008, 15:52

Zkoušel jsem výhrubník, ale nakonec jsem zjistil, že nejlepší je smirgl 200. Udělám z něj ruličku a drhnu tak dlouho, až jsou stěny hladké. Dole se cake stejně moc nedělá, takže v tom, že se nedostanu na dno moc problém nevidím.
Uživatelský avatar
shero
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 47
Registrován: 01 bře. 2007, 13:46
Bydliště: Praha

Re: Dýmkařský klíč (výhrubník)

Příspěvekod pike » 11 srp. 2009, 19:46

také používám papír jde to krásně ale pomalu,potom je jak nová
pike
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 34
Věk: 63
Registrován: 15 čer. 2009, 20:13
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Dýmkařský klíč (výhrubník)

Příspěvekod mihra » 12 srp. 2009, 20:42

Nůž z dětského příboru plně vyhovuje :ok:
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Dýmkařský klíč (výhrubník)

Příspěvekod Milanzusti » 13 srp. 2009, 08:10

Já používam též papír nalepim ho na malí profil od frézky a frézlou to jde jak po másle
Dýmka je jak nová! :ok:
Uživatelský avatar
Milanzusti
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 1033
Věk: 74
Registrován: 14 dub. 2007, 09:57
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Dýmkařský klíč (výhrubník)

Příspěvekod Mack » 04 lis. 2010, 18:20

tento starý standard na otevírání piva nevyhazovat !!!
už nějaký čas s ním odstraňuji karbon na všech fajfkách s běžným průměrem komínku 20-21m/m....rychlé a dobré...doporučuji...
:smoke5:

image_id: 9448
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Re: Dýmkařský klíč (výhrubník)

Příspěvekod Sobpeta » 04 lis. 2010, 18:42

Taky jsem to kdysi vyzkoušel. Bylo to spíše z nouze, ale fakt to fungovalo. A to tak, že mě to překvapilo. Ta hranka na otvíráku karbon obrušuje naprosto skvěle. :lol:
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Dýmkařský klíč (výhrubník)

Příspěvekod Majllo » 04 lis. 2010, 19:09

Sobpeta píše:Taky jsem to kdysi vyzkoušel. Bylo to spíše z nouze, ale fakt to fungovalo. A to tak, že mě to překvapilo. Ta hranka na otvíráku karbon obrušuje naprosto skvěle. :lol:



Bez jaké koli úpravy prostě tak jak leží? Nemusí se nic přibrousit nebo tak podobně
Uživatelský avatar
Majllo
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 71
Věk: 39
Registrován: 14 říj. 2010, 20:41
Bydliště: Šternberk

Re: Dýmkařský klíč (výhrubník)

Příspěvekod Sobpeta » 04 lis. 2010, 19:14

nic jsem nebrousil... :wink:
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Dýmkařský klíč (výhrubník)

Příspěvekod Mack » 04 lis. 2010, 19:22

je to výlisek z cca 1,5 mm plechu a ty hrany na rubu to v pohodě zvládnou....von ten karbon se spíše při obebírání drolí než řeže... :wink:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Re: Dýmkařský klíč (výhrubník)

Příspěvekod bromden » 05 lis. 2010, 08:20

Mack píše:je to výlisek z cca 1,5 mm plechu a ty hrany na rubu to v pohodě zvládnou....von ten karbon se spíše při obebírání drolí než řeže... :wink:


Mě teda připadne spíš jak asfalt nebo hóódne ztuhlá vazelína, skoro bych řekl spíš maže než drolí :think:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků