Hliněné dýmky

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

kOLIK VÍTE O VYPALOVÁNÍ DÝMEK

VŮBEC NIC
150
55%
TO CO JSEM SE DOČETL
98
36%
ZAJÍMÁM SE UŽ DELŠÍ DOBU
15
6%
DOST HODNĚ
5
2%
NA 100 %
3
1%
 
Celkem hlasů : 271

Příspěvekod Mike Hill » 03 říj. 2007, 17:00

Štěpán píše:Rád bych se zeptal, zde někdo neví, jestli je v současné chvíli někde u nás (e-shop i kámen) k sehnání hliněná dýmka řekněme tohoto formátu
...to je snáď sen toto...

...práve dnes si idem dať kamarátovi naglazúrovať a vypáliť túto krásavicu od Carolca z Etrafiky...

Obrázek

...údajne sa jedná o kaolín ako ma informoval ten kamoš čo vyštudoval keramiku... :smoke1:
Mike Hill
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 04 bře. 2007, 12:56

Příspěvekod Milos Cerman » 03 říj. 2007, 19:35

:arrow: Já bych hliněnku glazovat nenechával.
Vysvětlení třeba tady :

mihra píše:Zpět k pojmům hliněnka a porcelánka. Hliněnkou je míněna dýmka z keramiky, vypalovaná na teplotu do 1000 stupňů, je tedy pórovinová a saje vlhkost, kdežto porcelán má vypalovací teplotu mnohem vyšší, vzniká tzv. slinutý střep, který nesaje, chová se v podstatě jako sklo. Vodu udrží i tzv. biskvit, tj. neglazovaný porcelán. Proto kouření z porcelánky nemůže chutnat.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod mihra » 03 říj. 2007, 20:34

Už jsem to jednou psal, existují i glazované hliněnky, ale jsou glazované pouze svrchu, uvnitř kotlíku i kanálku jsou holé, neglazované, tudíž samozřejmě močku bez probému sají, kouření je pak bezproblémové.

Porcelán je něco jiného, ten má střep tzv. slinutý, bez pórů, takže nesaje ani když není glazován (tzv. biskvit).

Předpokládám, že hliněnku o které píšu v prvním odstavci vlastní pod podle fotky v galerii Fenix.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Příspěvekod mihra » 03 říj. 2007, 21:10

Ještě se vracím k pojmu "gypsovka". Nejedná se o dýmku ze sádry, ale rovněž o dýmku z keramiky, ale s dřevěnou či jinou troubelí. Název gypsovka se vžil podle její bílé barvy.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Příspěvekod Štěpán » 03 říj. 2007, 21:38

Mike Hill píše:
Štěpán píše:Rád bych se zeptal, zde někdo neví, jestli je v současné chvíli někde u nás (e-shop i kámen) k sehnání hliněná dýmka řekněme tohoto formátu
...to je snáď sen toto...

...práve dnes si idem dať kamarátovi naglazúrovať a vypáliť túto krásavicu od Carolca z Etrafiky...

http://etrafika.sk/win.cs/dymky/hlinenka.jpg

...údajne sa jedná o kaolín ako ma informoval ten kamoš čo vyštudoval keramiku... :smoke1:


A dá se přes něj splašit i v rovném provedení?

obrazky se necituji - piter
Uživatelský avatar
Štěpán
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 271
Věk: 35
Registrován: 21 črc. 2007, 14:30
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Mike Hill » 03 říj. 2007, 22:06

Štěpán píše:A dá se přes něj splašit i v rovném provedení?
...v ponuke má len túto, ale doteraz som nevidel ešte vetrafike hlinenú fajku, to by si sa musel priamo Carolca opýtať, alebo Michala Hubaczači majú možnosť niečo zohnať u svojich dodávatežov... :roll:
Mike Hill
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 04 bře. 2007, 12:56

Příspěvekod daf » 19 říj. 2007, 12:38

pred tyzdnom som si jednu z etrafiky zadovazil. est eosm ju neskusal fajcit a le dostal som dobru radu aby som ju pri fajceni nikdy nechytil za hlavicku :D = pekna popalenina a este krajsii daktiloskopicky otisk , ktoreho sa nikdy nezbavite :D
kazdopadne ju planujem pokrstit . dam vediet ake to je .
daf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 33
Věk: 49
Registrován: 12 říj. 2007, 09:08

Příspěvekod basa333 » 11 dub. 2008, 17:01

freak píše:Předem se omlouvám,že možná otravuji,ale chtěl jsem se zeptat.Mohl by mi někdo poradit?Učarovaly mi hliněné dýmky.Hlavně potom co jsem si dovezl jednu z Holandska z Goudy.tento typ( ani nevim jak se jmenuje) jsem si zamiloval.Nevim jak začít.Musí se taky zakuřovat?
Jinak přímo tuto asi kouřit nebudu-již jsem si vyhledal obchod kde prodávají podobné(jen se tam dostat Sad )
Není tady nějaký kuřák hliněnek?který by mi pomohl v začátcích?
Rád přijmu jakkoukoliv radu.Díky
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Příspěvekod Fénix » 12 dub. 2008, 20:29

freak píše:Předem se omlouvám,že možná otravuji,ale chtěl jsem se zeptat.Mohl by mi někdo poradit?Učarovaly mi hliněné dýmky.Hlavně potom co jsem si dovezl jednu z Holandska z Goudy.tento typ( ani nevim jak se jmenuje) jsem si zamiloval.Nevim jak začít.Musí se taky zakuřovat?
Jinak přímo tuto asi kouřit nebudu-již jsem si vyhledal obchod kde prodávají podobné(jen se tam dostat Sad )
Není tady nějaký kuřák hliněnek?který by mi pomohl v začátcích?
Rád přijmu jakkoukoliv radu.Díky


Hliněnka se zakuřovat nemusí. Spoustu dalších informací se dočteš v tomto threadu.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod ypres.bass » 12 dub. 2008, 21:00

Fénix píše:
freak píše:Předem se omlouvám,že možná otravuji,ale chtěl jsem se zeptat.Mohl by mi někdo poradit?Učarovaly mi hliněné dýmky.Hlavně potom co jsem si dovezl jednu z Holandska z Goudy.tento typ( ani nevim jak se jmenuje) jsem si zamiloval.Nevim jak začít.Musí se taky zakuřovat?
Jinak přímo tuto asi kouřit nebudu-již jsem si vyhledal obchod kde prodávají podobné(jen se tam dostat Sad )
Není tady nějaký kuřák hliněnek?který by mi pomohl v začátcích?
Rád přijmu jakkoukoliv radu.Díky


Hliněnka se zakuřovat nemusí. Spoustu dalších informací se dočteš v tomto threadu.
nebo na stránkách http://hlinenedymky.wz.cz/ zdejšího uživatele Awe
Uživatelský avatar
ypres.bass
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2830
Věk: 37
Registrován: 11 bře. 2007, 01:33
Bydliště: Pardubice

re

Příspěvekod freak » 16 dub. 2008, 15:29

Děkuji za info :D Zatim to tady pročítám a jde mi z toho hlava kolem dokola a zase zpět :lol: O víkendu by mi měla přijít hliněnka tak ji půjdu hned zkusit( moc si nefandim,že ji dobře nacpu atd. Tak si asi koupim celý karton sirek.) koupil jsem si tabák myslim MB scotish blend - mix
Někde jsem pročítal,že na začátky není nejhorší.tak uvidím :? no doufám,že nebudu za v..a. :oops: Strašně moc děkuju za rady :idea:
Uživatelský avatar
freak
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 10 dub. 2008, 21:20
Bydliště: Benešov

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod Cifro » 12 srp. 2008, 18:45

Prednedávnom so v Prahe u p. Hingara kúpil hlinenku viacmenej ako suvenír do poličky. Fajčil som ju zatiaľ trikrát a som celkom milo prekvapený. Kotlík skoro štandardnej veľkosti (20x37), fajčí sa ľahko, nemočkuje, nezhasíňa. Je to také štýlové pofajčenie. Teraz mi celkom bodne, pretože som zlomil náustok na vložkovke a zdá sa mi, že hlinenka je na koštovanie ešte lepšia. A môže sa použiť ako fajka pre hostí, ako tu už ktosi spomínal. Ale len pre triezvych. Bolo by ju škoda rozbiť.
Uživatelský avatar
Cifro
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1973
Věk: 66
Registrován: 11 dub. 2008, 09:05
Bydliště: Myjava, SR

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod Mike Hill » 12 srp. 2008, 23:17

Mám túto od Carolca, žiaľ ešte som z nej nefajčil. Krátko po jej zadovážení som sa dal nahovoriť kamarátom, že mi ju naglazúruje a doteraz sa ku mne ešte nevrátila. Tu mi napadá zorganizovať prepadovú akciu. Až bude v mojich rukách, hodím foto. Sám som ju ešte nevidel. :smoke3:
Mike Hill
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 04 bře. 2007, 12:56

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod BATRACHOS » 14 srp. 2008, 11:15

Mikeu,

neodděláš ji tou glazurou? Já byt tipoval, že hej :eh:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod mihra » 14 srp. 2008, 11:29

Glazované hliněnky existují, ale to jsou dýmky s dvojitou stěnou. Vnější stěna glazovaná, stěna kotle bez glazury. Mezi stěnami vzduchový prostor pro lepší chlazení.
U normálních hliněnek jsem si nechal oglazovat pouze konec náustku (asi 3 cm) pro lepší pocit mezi rty - prostě ta hlína pak nesaje.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků