Hliněné dýmky

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

kOLIK VÍTE O VYPALOVÁNÍ DÝMEK

VŮBEC NIC
150
55%
TO CO JSEM SE DOČETL
98
36%
ZAJÍMÁM SE UŽ DELŠÍ DOBU
15
6%
DOST HODNĚ
5
2%
NA 100 %
3
1%
 
Celkem hlasů : 271

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod 8bambam » 25 úno. 2012, 19:53

:arrow: Innerspirit
Tak to tvoje dílo vypadá dost dobře,myslím,že není potřeba ho pohanit.Až bude vypálená a vyzkoušíš ji,dej vědět. :puffy:
Uživatelský avatar
8bambam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 427
Věk: 49
Registrován: 20 črc. 2008, 16:20
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod beda » 25 úno. 2012, 20:34

Nechtěl jsem, aby to vyznělo hanlivě :oops: Sám bych to líp nesvedl :wink:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod Innerspirit » 25 úno. 2012, 22:02

Ne ne, naopak, vše co jste napsali mě moc potěšilo :ok: Ta hlína se jen děsně nalepuje na vše s čím přijde do styku. Když se namočí tak zase klouže jak mejdlo a prostě je to očistec. Určitě se dá najít metoda, ale matlal jsem se s tím, děti mi lezli pod rukama....nebyl na to ten pravej klid. Co myslíte, neni kravina udělat fáju nahrubo a potom to vyřezat a dopilovat až když to zaschne?? Prostě z hroudy jako řezbář z lipovýho špalku? Možná zkusím i tuhle metodu. Asi požádám i tu kamarádku aby zadala študentům úkol a nechala ty budoucí umělce se taky projevit. Zatím mě to nepustilo a tak,pokud to neva, budu průběžně referovat jak se to vyvíjí :smoke3:
Uživatelský avatar
Innerspirit
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 40
Věk: 51
Registrován: 07 úno. 2012, 19:36
Bydliště: Bechyně

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod Patejl » 25 úno. 2012, 22:23

držím palce :ok:
Uživatelský avatar
Patejl
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 663
Věk: 69
Registrován: 03 bře. 2011, 18:36
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod hoochie coochie man » 25 úno. 2012, 22:25

Faja krásná :clamp: Když ale vypálíš špalek a pak z toho budeš brousit tak ti při vypalování praskne, a pokud to chceš nechat jen uschnout vyřezat a vypálit tak to nevypálený a uschlý rozbiješ...aspoň to jsou mé zkušenosti s keramikou (ale nedělal jsem faju)
Uživatelský avatar
hoochie coochie man
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1466
Věk: 34
Registrován: 27 kvě. 2008, 19:19
Bydliště: Štěpánov u Olomouce

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod Myre » 26 úno. 2012, 11:32

Mne sa ta fajfka paci, na to ze bez formy, ocenujem sikovnost :)
Myre
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 49
Věk: 31
Registrován: 13 led. 2012, 20:41
Bydliště: Bratislava - okolie

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod Innerspirit » 26 úno. 2012, 18:13

Tak chlapci nedaří se. Do rána faječka praskla na dvou místech. Nezhroutil jsem se, provedl amatérskou opravu a přidal jsem spoustu hlíny abych to jako pořádně posichroval :think: Pověsil jsem ji nad krb a radoval jsem se jak jsem na to vyzrál. Samozřejmě tim hycem rupla a výsledek vidíte. Jsem jelito, nenapadlo mě co ta hlína je za prapodivnej matroš. Celej život dělám se dřevem, ale takhle se nechová ani "skroucený dřevo"-a to vždycky stálo za h.... :plaster: Znovu to zkusim opravit a nechám vyschnout někde v chodbě kde neni takový horko. Se sám divim, že mě to baví :shock: [img][image_id: 13191/img]
Uživatelský avatar
Innerspirit
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 40
Věk: 51
Registrován: 07 úno. 2012, 19:36
Bydliště: Bechyně

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod mihra » 26 úno. 2012, 18:43

Vážený a milý, přidáváním materiálu nic nespravíš. Čím silnější stěny dýmky budou, tím spíš to rupne, zvlášť když to plácneš na částečně vyschlou dýmku (rozdíl ve smrštění při vysýchání, které rovněž musí být pozvolné). Psal jsi, že se hlína moc lepí, nesmíš z ní udělat bláto! Je to báječný materiál, ale musíš se s ním naučit pracovat. Jinak obdivuji Tvoji snahu, dělat dýmku jen tak v ruce a přeji k tomu mnoho zdaru.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod Innerspirit » 26 úno. 2012, 19:41

Děkuji všem za podporu :D Mám prosbu ohledně spojení dvou kusů výrobku. Napadlo mě, udělat z papíru formu na hlavičku. Potom zvlášť na troubel. Až to vyschne tak to vybalit a pokusit se to spojit. Klidně navrtat hlavičku, troubel tam vsunot. Dotaz - dá se to nějak slepit? Můžu udělat kašičku z hlíny a spojit to jako cihly maltou?? :?:
Uživatelský avatar
Innerspirit
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 40
Věk: 51
Registrován: 07 úno. 2012, 19:36
Bydliště: Bechyně

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod hoochie coochie man » 26 úno. 2012, 20:57

Kašička z hlíny (tuším že se tomu říká šlitr) se na pojení používá ale nevím jestli je to možný když už je hlína vyschlá
Uživatelský avatar
hoochie coochie man
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1466
Věk: 34
Registrován: 27 kvě. 2008, 19:19
Bydliště: Štěpánov u Olomouce

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod mihra » 26 úno. 2012, 22:15

"Kašičce" se říká šlika a její pomocí se díly výrobku spojují po lehkém zatuhnutí (dosadací plochy lehce poškrábat, nanést šliku a spojit), ne vyschnutí! Pak okolí spoje vyretušovat.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod klasik51 » 26 úno. 2012, 22:34

Innerspirit píše: Napadlo mě, udělat z papíru formu na hlavičku. Potom zvlášť na troubel. Až to vyschne tak to vybalit a pokusit se to spojit. Klidně navrtat hlavičku,

Já bych oplácal štamprdle, nic bych nevrtal. :think: k tomu připlácnul troubel a v ní jehlici na pletení. :oops:
Ale nikdy jsem nic takového nedělal! Bylo by mě jedno, jak to vypadá, hlavně že by to bylo funkční. :puffy:
Jinak poslouchej mihru, ten ví o čem mluví. :ok:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod Scalex » 26 úno. 2012, 23:01

Napadá mě, jestli by nebylo zajímavé udělat ve spolupráci s mihrou a nějakou keramickou dílnou workshop zaměřený na hliněné fajfky. Tj. aby si každý mohl vyzkoušet na vlastní ruce, jak se má chovat ideální hlína (aby nebyla moc suchá ani převlhčená), jak si podomácky vyrobit jakous takous funkční formu na hliněnky, jakých chyb se vyvarovat a podobně. Zkrátka takový keramický rychlokurz, po jehož absolvování by člověk byl schopný dojít do jemu regionálně blízké keramické dílny a věděl by jaký materiál použít, kde ho vzít, jakým způsobem tvořit, kde neudělat chybu a jak to vypálit, aby to pak doma mohl nacpat a vybánit...
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod Innerspirit » 27 úno. 2012, 11:18

No to by bylo fajn, pokud by mihra dokázal sehnat nějakou dílničku kam by nás pustili...Ani jsem netušil kolik zájmu se sejde kolem nápadu pokusit se něco vyrobit. Osobně jsem teď ve fázi, že jsem to spojil a budu čekat jestli se to slepí. Nechávám to v chladnu, nechci opakovat popraskání z horka. Snad se to podaří. Tu první jsem vyhodil, byla na tisíc kusů popraskaná :(
Uživatelský avatar
Innerspirit
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 40
Věk: 51
Registrován: 07 úno. 2012, 19:36
Bydliště: Bechyně

Re: Hliněné dýmky

Příspěvekod mihra » 27 úno. 2012, 12:20

Je mi líto, asi Tě zklamu, žádnou dílničku v pro mě dostupném okolí neznám a cestovat někam mně dělá problémy. Nicméně, jak čtu, jsi z Bechyně, kde je keramická průmyslovka, kterou jsem měl čest v roce 1950 absolvovat a několik keramických závodů (alespoň doufám, že ještě existují). Určitě znáš někoho, kdo tam pracuje a ten by Ti jistě mohl poradit co a jak. Jinak se podívej na http://www.youtube.com/watch?v=5G3nuBgnSDI nebo http://hlinenedymky.wz.cz/ kde najdeš výrobu klasických hliněnek. O těch moderních (s dvojitou stěnou, glazovaných) jsem v tomto vlákně psal již dříve. Hledej :!:

odkazy opravil pistacik


Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků