Jaký tabák do které dýmky ?

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Kouříte z jedné dýmky vždy jeden tabák ?

Ano (výjimka možná)
101
32%
Ano, ale až tak moc to nedodržuji
118
37%
Ani ne
100
31%
 
Celkem hlasů : 319

Příspěvekod basa333 » 26 bře. 2007, 16:16

dobrá hypotéza, velmi dobře možné, třeba je to i v kombinaci obojího - po zvlhčení kouřem z první poloviny kotle se projeví nedostatky v nacpání a vyšší zápalná teplota :wink: tak, že fajka zhasne?
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Příspěvekod Mack » 26 bře. 2007, 16:21

Mike Hill píše: ...btw, pri tom presúšaní sa mi osvedčilo nechať ho vyschnúť takmer, ale nie úplne, do sucha, vtedy mi najlepšie horel, nemočkoval a mal jemnú arómu v chuti aj v okolí... :idea:
...konkrétne išlo o Borkum Riff - cherry cavendish...

asi tak, ale nepřesušit ! dýmka se pak rozpaluje, musíš nechat vyhasínat a chuť jde do háje....
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Breer » 26 bře. 2007, 16:24

Mack píše:
Mike Hill píše: ...btw, pri tom presúšaní sa mi osvedčilo nechať ho vyschnúť takmer, ale nie úplne, do sucha, vtedy mi najlepšie horel, nemočkoval a mal jemnú arómu v chuti aj v okolí... :idea:
...konkrétne išlo o Borkum Riff - cherry cavendish...

asi tak, ale nepřesušit ! dýmka se pak rozpaluje, musíš nechat vyhasínat a chuť jde do háje....


potom ten suchy tabak stipe a chuti ako seno :puke:
Uživatelský avatar
Breer
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6013
Věk: 53
Registrován: 13 říj. 2005, 21:52
Bydliště: AT

Příspěvekod Wronski » 26 bře. 2007, 16:26

Já to někdy dělám naopak - nejdřív si oblíbím tabák a potom pro něj vybírám dýmku.
Takový výběr je pro mě jednodušší :)


a s tím vyschnutím tabáku mám podobnou zkušenost - zejména s aromatiky.
Perfection se mi taky kourilo lip az kdyz jsem za pulkou krabicky.
Ale treba u Dunhillu nebo Rattray´s se naopak snazim zachovat "vychozi" vlhkost.
Uživatelský avatar
Wronski
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 85
Věk: 46
Registrován: 27 lis. 2006, 19:36

Příspěvekod Mack » 26 bře. 2007, 16:40

basa333 píše:dobrá hypotéza, velmi dobře možné, třeba je to i v kombinaci obojího - po zvlhčení kouřem z první poloviny kotle se projeví nedostatky v nacpání a vyšší zápalná teplota :wink: tak, že fajka zhasne?

když oni ti machři co hulí 3g tabáku 2-3 hod bez vyhasnutí na soutěžích ti toho moc neřeknou :cry:
ale co by, letošní mistrovství světa je v Sankt Petersburgu, ještě je čas něco natrénovat :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Mike Hill » 26 bře. 2007, 17:30

...no čo sa toho presychania tabaku týka, tak to je samozrejmé, že nesmie preschnúť až moc, na to treba mať už cit a vedeiť ktorý tabak akú optimálnu vlhkosť vyžaduje, ale to už ide so skúsenosťami...

...je to celkom dobrodružné takto experimentovať a hžadať tú pravú "orechovú" dokonalosť... :pipe1:

...btw, napríklad tabaky od Petersona nesuším vôbec, práve naopak, snažím sa o zachovanie pôvodnej vlhkosti, ktorá je optimálna a najmä u UF, lebo ten nesmie preschnúť ani o trocha, inak je to naozaj cesta peklom... :twisted:
Mike Hill
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 04 bře. 2007, 12:56

Příspěvekod ypres.bass » 26 bře. 2007, 22:35

Mack píše:OT: moje žena to teď čte přes rameno a říká : tak tvoje starosti, dědku, bych chtěla mít :lol: :lol:
tak má jiné, každý máme něco... :roll:
že paní ženu pozdravuju... :D
Uživatelský avatar
ypres.bass
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2830
Věk: 37
Registrován: 11 bře. 2007, 01:33
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Scalex » 03 črc. 2007, 13:12

Dnes jsem došel k závěru, že jsem ve svých úplných dýmkařských začátcích dedikoval tabáky svým dýmkám špatně a rozhodl se je přeškolit. Totiž dýmka, ve které jsem kouřil Univerzity Flake a Sherlocka Holmese, má hodně vysoký a široký kotlík, takže třeba v případě UF se nadrobený plátek krčil ve spodní třetině kotle a zbytek byl nevyužitý (jednou jsem si tam frajersky nadrolil plátky dva a po patnácti letech tak zažil stejný pocit jako ráno po maturitním plesu 8^) ). A naopak, dýmka, věnovaná Balkan Flaku a Commonwealthu má kotlík mělčí a užší, takže ve chvíli, kdy dokuřuju, by mi vyhovovala alespoň půlhodinka navíc.

Takže teď ty dýmky zkouším překouřit. Překouřit tu první latakiema není velký problém, oškrábal jsem trochu karbon výhrubníkem a UF se jen lehce ozývá. Zato překouřit něco, kde dva měsíce jel minimálně obden Balkan Flake s Commonwealthem, to bude krušné. Co byste mi doporučili - mám to překouřit něčím levnějším a neutrálním a pak teprve přejít na tabáky, kterým chci tu dýmku věnovat, nebo tam mám hned cpát Univerzitu a Sherlocka i za cenu toho, že to nějakých X týdnů budu mít v podobě latakiových směsí?
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Příspěvekod basa333 » 03 črc. 2007, 13:49

já bych asi zkusil tu slavnou metodu se solí a alkoholem, prý je pak fajka téměř jako nová - sám ale ještě nemám zkušenosti - osobně bych než překuřovat latakickou dýmku raději koupil novou, však se na něco hodí :wink:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Příspěvekod Scalex » 03 črc. 2007, 13:55

basa333 píše:já bych asi zkusil tu slavnou metodu se solí a alkoholem, prý je pak fajka téměř jako nová - sám ale ještě nemám zkušenosti - osobně bych než překuřovat latakickou dýmku raději koupil novou, však se na něco hodí :wink:


Na téhle dýmce jsem ochoten vyzkoušet cokoli, je to fajfka, vybroušená u Kloučka z polotovaru, čili když si ji "pokazím", tak za ní zas až tak smutnit nebudu...
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod Faethor » 15 črc. 2008, 10:58

Takhle jsem včera v noci, přelit čajem, zmítán insomnií přemýšlel o tomhle threadu. A musím se s vámi podělit o své zkušenosti s předurčením dýmek určitému tabáku. Osobně se domnívám, že nic takového neexistuje. Každé dýmce sedne každý tabák ale je třeba kouřit kouřit a kouřit. Nejlépe zakouřené dýmky jsou z mých začátků a to bylo v době cca před dvěma léty. Jelikož jsem měl tenkrát dýmek poskrovnu, kouřil jsem v nic kde co a zásady jeden tabák do jedné dýmky jsem se tedy zásadně nedržel (to to nedržím až do dnes- mám jen pouze jednu dýmku z které kouřím pouze Amphoru FA). A právě ty nejstarší kusy jsou nejlépe zakouřené. Ať z nic kouřím cokoliv (ale držím se alespoň zásady že z některých Lakatii ano, z některých ne) kouří chladně, dosucha bez močky. Mám totiž dojem že dřevo dýmky si musí zvyknout na zkutečnost, že se v něm pálí tabák. Jakmile dřevo ten fakt přijme, (ať to zní jak chce absurdně) je to v pohodě. Totiž když jsem zakuřoval poslední dva kusy, všiml jsem si (a to může být dáno i tím, že obě byly vymazány nakuřovací pastou) že nazačátku dýmka vypadal ze zevnitř jaksi lepivě, odpudivě, s nadsázkou by se dalo říct něco jako zmoklé ohniště. Kdežto ty staré jsou právě ohořelé stejnoměrně, skoro až do šeda, tabák se na stěny ani nelepí... Nevím jak to vysvětlit ale prostě mám dojem jakoby si dýmka zvykala. Tohle období "válčení" většinou u mě při skoro každodenním kouření trvá cca půl roku a pak je to ok....nepozoroval z vás někdo něco podobného?
Uživatelský avatar
Faethor
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 408
Věk: 41
Registrován: 26 říj. 2006, 21:20
Bydliště: Praha- Řepy

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod Cifro » 15 črc. 2008, 11:04

Spozoroval. Určite v tom dreve prebiehajú nejaké fyzikálno-chemické procesy. Ich vplyvom sa časom vlastnosti dreva menia. Ja považujem fajku za zafajčenú tak po roku (v mojom prípade okolo 60x).
Uživatelský avatar
Cifro
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1973
Věk: 66
Registrován: 11 dub. 2008, 09:05
Bydliště: Myjava, SR

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod Faethor » 15 črc. 2008, 12:09

Cifro píše:Spozoroval. Určite v tom dreve prebiehajú nejaké fyzikálno-chemické procesy. Ich vplyvom sa časom vlastnosti dreva menia. Ja považujem fajku za zafajčenú tak po roku (v mojom prípade okolo 60x).


no snad by nám to nějaký chemik mohl vysvětlit...potuluje se jich tu v okolí spousta 8)
Uživatelský avatar
Faethor
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 408
Věk: 41
Registrován: 26 říj. 2006, 21:20
Bydliště: Praha- Řepy

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod Drnda » 03 zář. 2008, 06:49

Já jsem s mou frekvencí bafání (cca kolem 5 kotlíků týdně) zastáncem rozdělení dýmek podle typů tabáků. Vlastní dýmku má u mě zatím jen Coniston a BXX a časem určitě i další nicméně snažím se mít zastupce v širším spektru. Zrovna nedávno jsem si říkal, jaké skupiny tabáků je třeba s ohledem na dřevo rozlišovat - zatím mi z toho vyšlo asi toto:
virginia, virginia + p, aromatiky chemie, aromatiky příroda, neutrály, lakelandy, latakia. Napadá někoho ještě něco nebo nějaký jiný základní systém rozdělení?
Uživatelský avatar
Drnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1468
Věk: 48
Registrován: 22 led. 2008, 21:07
Bydliště: Praha, ČM

Re: Jaký tabák do které dýmky ?

Příspěvekod Fénix » 03 zář. 2008, 09:30

Drnda píše:Já jsem s mou frekvencí bafání (cca kolem 5 kotlíků týdně) zastáncem rozdělení dýmek podle typů tabáků. Vlastní dýmku má u mě zatím jen Coniston a BXX a časem určitě i další nicméně snažím se mít zastupce v širším spektru. Zrovna nedávno jsem si říkal, jaké skupiny tabáků je třeba s ohledem na dřevo rozlišovat - zatím mi z toho vyšlo asi toto:
virginia, virginia + p, aromatiky chemie, aromatiky příroda, neutrály, lakelandy, latakia. Napadá někoho ještě něco nebo nějaký jiný základní systém rozdělení?


já spokojeně bafám V a VP v jedněch dýmkách, aromatiky třídím spíš podle podobnosti aroma než "přírodnosti" , taky těch neutrálů po vyřazení V a VP moc nezbývá, ale mám jednu na Burley based. Pak nějaké testovací, a otloukánky kde to víc střídám.
Neberu to ale jako nějaký utříděný systém, prostě mi to tak nějak vyplynulo.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků