Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Domek » 18 bře. 2019, 13:05

:mryellow:
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Readix » 18 bře. 2019, 18:09

No dobře.. :D A pro země Evropské Unie teda platí stejná pravidla? Max. 50g tabáku neobchodní povahy?
Readix
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 bře. 2019, 14:37

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Dejmal » 19 bře. 2019, 07:27

jelen76 píše:Radku klid :D , je to pořád dokola. Někdy mám pocit, že to jsou cílené provokace. 50g z USA mě osobně vrátil celník zpět několikráte. Takže asi tak. 50g max ale neobchodní povahy.


já jsem klidný, díky neustálému opakování jsem jak želva :mryellow:
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod peťák » 19 bře. 2019, 09:31

Readix píše:... A pro země Evropské Unie teda platí stejná pravidla.....

Ne, to je jedna z mála výhod EU, mezi státy EU se clo neplatí. Platí pouze národní omezení, jako, že se třeba v některých státech (např. Španělsko, Itálie..) nesmí posílat tabák poštou. Proto také v těchto státech nejsou e-shopy s tabákovými výrobky...
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2030
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Readix » 19 bře. 2019, 13:56

peťák píše:Ne, to je jedna z mála výhod EU, mezi státy EU se clo neplatí. Platí pouze národní omezení, jako, že se třeba v některých státech (např. Španělsko, Itálie..) nesmí posílat tabák poštou.


Takže si mohu objednat třeba 200 gramů tabáku z Německa, aniž by mi to celníci zastavili a bez dalších poplatků?
Readix
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 bře. 2019, 14:37

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Dejmal » 19 bře. 2019, 15:16

¨Klidně kilo, Němci to neřeší, tedy některé shopy
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Pepřek » 13 bře. 2023, 14:05

Musím se pochlubit se smutnou historkou. Motám se takhle po bezpečnostní kontrole v duty free na vídeňském letišti. A co nevidím 100g MacBaren navy flake a Scotisch blend asi za 15 Eur. Zářivý úsměv se mi rozlil po tváři, až do chvíle kdy mi hezká slečna u pokladny rovněž se zářivým úsměvem vysvětlila, že v rámci EU ať si nechám zajít chuť. :-( a já se tak těšil
Uživatelský avatar
Pepřek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 176
Věk: 47
Registrován: 04 črc. 2005, 12:09
Bydliště: Brno

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Kiwosz » 18 čer. 2023, 18:24

Můžete mi někdo vysvětlit proč máme v ČR ve srovnání s Německem tak mizerně omezený výběr dýmkových tabáků a proč to co v dojčlandu stojí 10E, u nás stojí 450 kč? Ten cenový rozdíl je způsoben jenom rozdílnou spotřební daní? Ikdyž je to k nas...štvání, tak to by se dalo vstřebat, ale proč má třeba nmecká etrafika dvojnásobný výběr oproti naší?
Smíšeně mě to štve a vrtá mi hlavou čím jsme u nás tak specifický trh. dá se s těmi šílenými cenami a výběrem u nás něco dělat?
Uživatelský avatar
Kiwosz
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 31
Registrován: 29 kvě. 2021, 10:40
Bydliště: Nýdek

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Kiwosz » 18 čer. 2023, 19:58

Tak díval jsem se, že u nás je spotřební daň na tabák 3000 kč/kg. tj 150kč na 50g krabičce. V Německu taky nějakou mají, ale nepovedlo se mi najít jak vysokou. Pokud ale v Německu stojí krabička třeba Artisans blend 10,4E se všemi daněmi včetně spotřební a u nás stojí 435 kč, tak je tu něco hodně špatně. Protože i kdybychom vzali Německá tabák plně zdaněný a přilepili ještě na něj naši spotřební daň, tak by tu bycházel na 399 kč. A ta spotřební daň se platí jenom v zemi spotřeby, takže mi postě vůbec nedává smysl, proč je to u nás v zemi s ani ne poloviční kupní silou tak strašně drahé? Jenom daněmi to být nemůže. Rád bych to pochopil proč.
Uživatelský avatar
Kiwosz
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 31
Registrován: 29 kvě. 2021, 10:40
Bydliště: Nýdek

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod PoKlaT » 19 čer. 2023, 07:57

Kiwosz píše: Pokud ale v Německu stojí krabička třeba Artisans blend 10,4E se všemi daněmi včetně spotřební a u nás stojí 435 kč, tak je tu něco hodně špatně. Rád bych to pochopil proč.

:think:
Jsou věci mezi nebem a zemí, o nichž lidská moudrost nemá ani zdání.

Autor: William Shakespeare
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Kiwosz » 19 čer. 2023, 08:18

PoKlaT píše: :think:


Věřím, že by se tu někdo, kdo má schopnost a znalost na tuto otázku odpovědět mohl najít. Otázka zní, zda bude mít chuť se s komunitou o tuto zajímavou znalost podělt.
Taky mě fascinuje jak není možné přivézt Britské tabáky, ale vozit doutníky z Karibiku není problém :D Samé otázky...
Uživatelský avatar
Kiwosz
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 31
Registrován: 29 kvě. 2021, 10:40
Bydliště: Nýdek

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Ferd » 19 čer. 2023, 12:52

Nejsem odborník-ale dovolím si spekulovat podle jiných oblastí. Výrobce (příp. distributor) si obvykle definuje "balíčky" produktů, které může prodejce objednat naráz. Nemůžete si objednat ledacos a ještě k tomu v množsví v jakém si přejete. Bývá zvykem, že se musíte zavázat a splnit nějaký commitment/závazek na objem a to ještě v předem daném složení několika druhů výrobku. Protože jsme poměrně malé země a o některé tabáky není velký zájem je docela velká šance že to tu nikdo neprodá.

Jsou výrobky, kde se platí min. kontejner. Prodejce v CZ čeká až si kolega v Německu objedná celý kontejner a pak od něj malou část odkoupí, protože celý kontejner nezaplatí.
Pak jsou firmy a jedinci, kteří se živí vzniklou mezerou na trhu a přeprodávají-koupí velké balení (ať už to je kontejner či jinak definované množství) a rozprodávají to v malém (tj. prodejnám nebo až zákazníkům na konci potravního řetězce či zažívacího traktu).. :yum:
Čekal bych u tabáku podobné důvody. :D Třeba někdo vysvětlí...
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Kiwosz » 19 čer. 2023, 14:09

Ferd píše:Nejsem odborník-ale dovolím si spekulovat podle jiných oblastí. Výrobce (příp. distributor) si obvykle definuje "balíčky" produktů, které může prodejce objednat naráz. Nemůžete si objednat ledacos a ještě k tomu v množsví v jakém si přejete. Bývá zvykem, že se musíte zavázat a splnit nějaký commitment/závazek na objem a to ještě v předem daném složení několika druhů výrobku. Protože jsme poměrně malé země a o některé tabáky není velký zájem je docela velká šance že to tu nikdo neprodá.

Jsou výrobky, kde se platí min. kontejner. Prodejce v CZ čeká až si kolega v Německu objedná celý kontejner a pak od něj malou část odkoupí, protože celý kontejner nezaplatí.
Pak jsou firmy a jedinci, kteří se živí vzniklou mezerou na trhu a přeprodávají-koupí velké balení (ať už to je kontejner či jinak definované množství) a rozprodávají to v malém (tj. prodejnám nebo až zákazníkům na konci potravního řetězce či zažívacího traktu).. :yum:
Čekal bych u tabáku podobné důvody. :D Třeba někdo vysvětlí...


Díky za odpověď. Toto bych chápal u tabáků ze zámoří, nebo z Británie. DTM pokud vím je ale vyráběno v Německu. Rattray's, Petersony taky v Německu... University flake tu máme, ale proč ne Deluxe navy rolls, Old Dublin, Early morning pipe, Night cap apod? Chvilku se tu objevili, už zase nejsou. Třeba po takovém Salty dogs od DTM bych skočil hned.
Jsme prostě postižený trh. Dvojnásobné ceny za omezený výběr. Smiřovalo by se s tím líp, kdyby člověk věděl, že za tím stojí nějaké odůvodněné racio. :smoke6:
Uživatelský avatar
Kiwosz
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 31
Registrován: 29 kvě. 2021, 10:40
Bydliště: Nýdek

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Ferd » 19 čer. 2023, 14:41

Každá pitomost může mít nějaký rozumný důvod. :-) Já čekal na St. Bernard přes rok než se v Německu objevilo 250g balení. Nasolený psi jsou taky pěkně dlouho out of stock... :-(
Před nedávnem jsem četl o nedostatku a zdražení perique.. Že by...??? Třeba někdo ví víc a napíše. Taky by mě to zajímalo.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod MBO » 19 čer. 2023, 17:45

Samozřejmě mi to taky vrtá hlavou a - aniž bych měl víc informací než vy - domnívám se, že to bude nějak takhle: Přehnaně vysoké ceny a omezený sortiment v ČR mohou být způsobeny malým českým trhem se zmenšující se poptávkou, která je pro výrobce nezajímavá. Další věcí jsou vysoká cla a daně uvalená na tabákové výrobky státem. Nezapomínejme ani na vysokou inflaci. No a pak je tu otázka marží prodejců, kteří aby přežili, musí nasadit vyšší cenu než třeba v Německu, kde si tabák koupí více lidí. Kvůli vysokým cenám v ČR si každý, kdo může, sežene tabák v cizině. A tím se čeští prodejci dostávají do ještě horší situace, scénář klesající poptávky pokračuje a situace se zhoršuje. Současné ceny a sortiment na našem trhu jsou toho důkazem. Jestli to vidím moc černě, tak mi opravte.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků