Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Kiwosz » 20 čer. 2023, 07:08

MBO píše:Samozřejmě mi to taky vrtá hlavou a - aniž bych měl víc informací než vy - domnívám se, že to bude nějak takhle: Přehnaně vysoké ceny a omezený sortiment v ČR mohou být způsobeny malým českým trhem se zmenšující se poptávkou, která je pro výrobce nezajímavá. Další věcí jsou vysoká cla a daně uvalená na tabákové výrobky státem. Nezapomínejme ani na vysokou inflaci. No a pak je tu otázka marží prodejců, kteří aby přežili, musí nasadit vyšší cenu než třeba v Německu, kde si tabák koupí více lidí. Kvůli vysokým cenám v ČR si každý, kdo může, sežene tabák v cizině. A tím se čeští prodejci dostávají do ještě horší situace, scénář klesající poptávky pokračuje a situace se zhoršuje. Současné ceny a sortiment na našem trhu jsou toho důkazem. Jestli to vidím moc černě, tak mi opravte.



Přesně tak. Kvůli tomu, že ten rozdíl je tak obrovský, tak se mi už taky vyplatí koumat, jak se vyhnout nákupu v tuzemsku a o to míň tu naši prodejci vydělají. Pak ještě zvednou cenu, aby úbytek dalších zákazníků dorovnali a vlastně si sami svojí cenovou politikou zničí trh dýmkových tabáků v Česku.
Jsou to německé tabáky, cla by neměly hrát roli a i ty Německé ceny jsou zatíženy daněmi... Ať se snažím jakkoliv, tak tam nějaký rozumný důvod nevidím.
Naštěstí kuřáci dýmky nejsou zpravidla závisláci jako cigareťáci, takže si prostě dají místo dýmky denně, jednu dýmku za týden a nakonec se na to možná vyprdnou úplně. Jestli na tom tuzemští prodejci vydělají to pochybuji.
Uživatelský avatar
Kiwosz
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 31
Registrován: 29 kvě. 2021, 10:40
Bydliště: Nýdek

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Johannes » 20 čer. 2023, 10:52

Jsou to všechno zajímavé úvahy a taky bych do toho rád víc viděl. Chtělo by to ale přesnější čísla a širší kontext. Svou nezanedbatelnou roli bude hrát i hodně byrokratických překážek na cestě výrobce - distributor - prodejce. Všimli jste si například, že se přestaly prodávat Mac Bareny v plechovkách a zůstaly jen tobolky? Prý to souvisí s nějakým track&trace systémem, který má zaručit, aby každé balení tabáku bylo dohledatelné podle unikátního kódu a Barenům se to na to množství plechovek, které šly do ČR, nevyplatí tisknout. :think:
Uživatelský avatar
Johannes
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 145
Věk: 39
Registrován: 30 srp. 2018, 08:54
Bydliště: Brno

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod MBO » 21 čer. 2023, 07:55

Otázka je, co s tím. Můžeme s tím my obyčejní kuřáci dýmek něco udělat?
Naposledy upravil MBO dne 21 čer. 2023, 10:55, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Haga » 21 čer. 2023, 10:23

Mirku snad jedině šířit řádně osvětu o prospěšnosti kouření dýmky na psychické zdraví jedince, udělat nějaké nábory, ideálně již na středních školách a Ty a Klasik coby spisovatelé, byste mohli napsat scénář k novému nekonečnému seriálu, např. "Dýmkařova ulice". A nepřestával bych s tímto do té doby, než bude v naší zemi alespoň tolik dýmkařů, kolik je tu pivařů. Ovšem o výsledku mám jisté pochybnosti, neboť přestože jsme na předních místech v konzumaci piva, nikde jsem nezaznamenal byť sebemenší pokles jeho ceny, nýbrž přesně naopak ... :mryellow: :smoke5:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 54
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod MBO » 21 čer. 2023, 16:11

Takže zlevňování dýmkového tabáku v ČR, pokud vyjdeme z analogie s pivem, není na pořadu dne, i kdybychom rozšířili své řady. Domácí trh je pro výrobce a možná i pro distributory/prodejce zkrátka nezajímavý. Něco podobného jsem kdysi zažil při rozhodování o lokalizaci jednoho ERP systému pro Českou republiku, ale že to dopadne stejně s tabákem, by mě nikdy nenapadlo. :palm:
A taky chybí propagátoři.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Kiwosz » 22 čer. 2023, 07:59

No docela mě to překvapilo, ale i tabáky Stanislaw, které má pod sebou náš Mostex (pokud se neplsetu, kdyžtak mě opravte), ale asi to míchá DTM jsou u nás drahé :D. Balkan latakia u nás 345 kč, v sousedním Polsku co mám přes kopec 275 kč... U toho Polska to bude tou spotřební daní, ale to Německo prostě nepochopím, tam je spotřební daň snad i vyšší než u nás.
U nás to nezlevní. Myslím si, že i kdyby to u nás řešil ÚOHS jako zneužívání významné tržní síly, protože tu v podstatě máme na dýmkové tabáky monopol a chybí jakákoliv konkurence, tak by se nic nezměnilo. Dovozce si prostě může nastavovat ceny jak vysoké chce, aniž by mu hrozilo, že si lidi nakoupí u konkurence. A zákaz nákupu tabáku online ze sousedních zemí ho chrání před cenovou konkurencí.
Potřebujeme nějakého dobrodružného podnikatele, co začně dýmkové tabáky dovážet a rozpoutá tu cenovou válku (nesmí se teda z nich stát kartel) :D :smoke5:
Uživatelský avatar
Kiwosz
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 31
Registrován: 29 kvě. 2021, 10:40
Bydliště: Nýdek

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod MBO » 22 čer. 2023, 09:10

To zase nedovolí EU a velikost našeho trhu tomu taky moc nenahrává.
Naposledy upravil MBO dne 22 čer. 2023, 09:39, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Kiwosz » 22 čer. 2023, 09:31

MBO píše:To zase nedovolí EU.


No já jsem měl za to, že EU vznikla pro vytvoření jednotného trhu a pro volný pohyb lidí, zboží, služeb a práce... Ale jako vždy to platí jen pro něco a pro někoho. :wink:

Samozřejmě jsem myslel, že by nám v ČR pomohl asi jedině vznik dalšího oficiálního dovozce, který by ty ceny trošku srazil, protože tu teď máme monopolní prostředí a tak současnému dovozci nic nebrání nastřelit si cenu v libovolné výši a my jsme odsouzení platit double ve srovnání s Němci.
Uživatelský avatar
Kiwosz
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 31
Registrován: 29 kvě. 2021, 10:40
Bydliště: Nýdek

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod MBO » 22 čer. 2023, 09:43

Pokud bychom vycházeli z počtu obyvatel, tak v Německu je 8x víc kuřáků dýmek než u nás a připočtěme ještě nákupy ze sousedních zemí... Buď se budeme chovat tržně a tabák budeme shánět za méně peněz odjinud, NEBO budeme cítit určitou solidaritu s domácími prodejci a budeme je svými nákupy podporovat, aby nám vydrželi a měli jsme tu aspoň něco – i přes výrazně vyšší ceny. Podobné úvahy nejsou nic nového, protože se řešily a řeší ve všech odvětvích. Je fakt, že mít Amphoru za 380 Kč nebo za bratru 250 Kč je podstatný rozdíl.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Spotřební daně tabáku a tabákových výrobků

Příspěvekod Johannes » 13 črc. 2023, 14:48

Já jsem rád, že se tu ještě drží pár dobrých kamenných obchůdků, kam je radost zavítat, a rád je podpořím. Taky daně státu je potřeba platit. Když jsem ale před týdnem v Rakousku v trafice viděl Amphoru v přepočtu za 210 Kč, tak jsem se neudržel a hned jsem si tři tobolky koupil. :smoke2:
Uživatelský avatar
Johannes
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 145
Věk: 39
Registrován: 30 srp. 2018, 08:54
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků