Mýdlové tabáky

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod dh » 26 srp. 2008, 12:52

Cifro píše:Curly cut, Louisiana? :naughty: Ani stopa.


curly cut: ani stopa, Louisiana (od GH): jasné, byť nikoli dominantní mýdlo

:idea: :?: nemůže to být rozdíly mezi jednotlivými šaržemi - já měl Louisianu mýdlovou, mohlo to ale být náhodným setkáním s mýdlem během výroby

Mluvíme oba o Louisiana fl. od GH (SG má taky!)?
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod basa333 » 26 srp. 2008, 13:55

pozor: SG louisiana je jen obchodní název mostexu, nikoli od sama, ten je st.james flake.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod Cifro » 26 srp. 2008, 14:13

:arrow: dh

V moje Louisiane od f. GH nie je po mydle ani stopy. Ale je to jediná, ktorú som doteraz držal v rukách, kúpená pred nedávnom u Hingara. Mám pred sebou na stole v pohároch L od GH a L od SG a jak čuchám tak čuchám (pre tých s bujnou fantáziou to č tam patrí), mydlo nečuchám ani v jednom.
Uživatelský avatar
Cifro
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1973
Věk: 66
Registrován: 11 dub. 2008, 09:05
Bydliště: Myjava, SR

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod beda » 26 srp. 2008, 20:59

Osobně mi označení mýdlák od počátku připadá zmatečné. Jelikož se ani Condor apod. nedolaďují mýdlem, nýbrž esencemi z květů a bylin. Mýdláky by mohly být pouze ty tabáky, které by se náhodou shodly v použití stejných rostlin s kosmetikou konzumenta. To, že Coniston voní jako mýdlo a 1792 jako silovoň, mi nebrání zařadit oba do stejné kategorie, použití různých esencí je jen zanedbatelný rozdíl, ostatní znaky jsou důležitější než to, že esence Conistonu se přidávají i do kosmetiky. Navíc třeba Ennerdale a Coniston jsou každý co se týče tabáku z úplně jiného soudku a podle mýdlákovské klasifikace by si někdo mohl myslet, že jsou si ty tabáky podobné. Prostě označení mýdlák je česká blbost, je vidět, že je tu máme krátce. Angláni maximálně řeknou že je tabák soapy a to ještě většinou ti, co ho neradi, takže spíš Amíci. Ti co vědí, žadné slovo jako soaper nepoužívaj, spíše vůni popisují jako floral, nebo herbal.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod Cifro » 26 srp. 2008, 21:20

Móže byť :ok: Tiež si myslím že zgrupovať rozne zmesy tabakov len z dôvodu niečim podobnej aromatizácie nie je najšťastnejšie. Tiež by sme mohli vymyslieť skupinu vanilákov, čerešňákov ... Ale zase mydlaky sú dosť špecifecké práve tou aromatizáciou ako napr. skupina bežne označovaná ako latakie, pričom je to v podstate tiež len aromatizácia.
Uživatelský avatar
Cifro
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1973
Věk: 66
Registrován: 11 dub. 2008, 09:05
Bydliště: Myjava, SR

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod Fénix » 26 srp. 2008, 21:28

beda píše: Prostě označení mýdlák je česká blbost, je vidět, že je tu máme krátce. Angláni maximálně řeknou že je tabák soapy


slovíčkaření...nebudu psát že je "tabák jakýsi mýdlovitý" nebo že "obsahuje lakelandovou omáčku", když můžu na to jít hezky česky a říct mu prostě "mýdlák"
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod beda » 26 srp. 2008, 21:38

A já hned budu vědět, že je podobnej jak Ennerdale, tak Conistonu a Grousemooru. Skoro tak definující, jako info o tom, že se jedná o tabák. Já bych skoro u mýdláku čekal kluzkost a odmašťující účinky.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod dh » 26 srp. 2008, 21:48

no, to jsou slova do pranice

Já bych označení "mýdlák" nezavrhoval, jen bych vzdal myšlenku, že z toho někdy bude exaktní termín - ale tak je to v naší problematice skoro se vším, není-liž pravda? Rozhodně tu máme kategorii tabáků, které jsou aromatisovány, leckdy velmi výrazně, vymykajíce se avšak z toho, co jsme si tu ve střední Evropě zvykli zvát aromatikem. Je to úplně jiný svět než nějaká Planta.

Mně se slovo "mýdlák" zdá pro popis docela OK: shodneme se jistě (Batrachova studie to patrně potvrdí), že má své typické representatnty a též případy hraniční. Termín "Lakeland" bych nechal pro kendalskou produkci obecně, protože některé tabáky (B4, Curly Cut) jsou třebas VELMI lakelandské, ale vůbec ne mýdlové (floral-herbal-soapy).

Používáme zkrátka fuzzy pojmy a musíme s nimi dle toho zacházet - včetně toho, že je nebudeme brát smrtelně vážně.
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod beda » 26 srp. 2008, 21:58

No, já ten pojem mýdlák používám taky, právě pro tu jeho povahu, je takovej oráchlej. Asi jsem měl napsat, že je blbost od něj čekat nějaké kvality ve smyslu definice. Napsal to dh a je to přesné :ok: Výraz česká blbost se evidentně dotkl Fénixova patriotismu, omlouvám se :oops:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod Fénix » 26 srp. 2008, 22:23

beda píše:Napsal to dh a je to přesné :ok:
Výraz česká blbost se evidentně dotkl Fénixova patriotismu, omlouvám se :oops:


je to tak (obojí) :lol:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod BATRACHOS » 26 srp. 2008, 23:12

No, tak k těm nesmyslům o české provincialitě jen tak letmo:

To me, this is the most exotic SG tobacco! If you like "soapy" tobaccos, here is the one for you. The smell was a bit shocking to me; it smelled like the "Camay" soap, very perfumed. The color range from light to dark, with light brown dominant. The cut is rather medium, and I find the flakes to be easy to rub out. The taste is almost identical to the pouch aroma, esp. at first. The "perfumy" smell gradually dissipates, without disappearing. This is definitely a tobacco that require exclusive pipes for its use.
(Daniel o SG Special Flake No. 1)


Hmm. This was my first bite of Lakeland soap, and it was a strong one indeed. The smoke conjures up what I expect I'd get if I packed my pipe with lilac-scented mothballs -- something sharply feminine and octagenarian (yes, as in "old lady") about the bouquet. While the scent is certainly interesting, it doesn't seem like something that should be coming from a pipe. The tobacco also was looking to bite like the dickens and, even with careful puffing, left a bit of sting behind.
(recenze z Tobacoreviews na Ennerdale Flake)


A Lakeland-type blend. If you don't like English Lakeland-type tobacco, you won't like Condor. I love it. It is now my all-time favorite pipe tobacco regardless of type. After 2 or 3 puffs, following full ignition, you won't taste any soap. After 1 or 2 bowls you won't notice any soap or scent, even at the outset; a strange phenomenon. Thin, rich, very dark brown flakes, reasonably moist, with a subtle semi-sweet, fruity undertaste when properly ignited; addictive, you will want another bowl immediately. Not like St. Bruno; St. Bruno is more akin to a straight naturally flavored, unscented thicker cut Virginia/burley flake; I detect no soap or floral scent like Condor. Not like Samuel Gawith's Bracken Flake; Bracken Flake is indeed rich and dark, but not sweet or fruity and with no soap or floral scent like Condor. Condor Original Long Cut has a wonderful aroma and compelling taste; most satisfying. It is strong and is best in a small to medium straight billiard. It would be overwhelming in a large bowl. I do not doubt that it permanently imbues a pipe with its essence. Dedicate at least one pipe to Condor alone. You cannot compare a Lakeland-type blend to another tobacco type. Condor should be compared to other Lakeland-type pipe tobacco blends, against which it would hold its own quite well indeed. English scented flakes are an acquired taste and one that I am now glad I acquired. I give Condor Original Long Cut a grade of "A".
(recenze z Tobacoreviews na Condor Original)


etc. etc. etc.

Zkrátka se běžně používá termín "soap", tedy doslova mýdlo. A hotovo.

Jedná-li se o urážku či impertinenci, závisí na kontextu. Asi převážně ano, ale ne nutně. Koneckonců, i u nás většina mluví o "mýdláku" typu Ennerdale poněkud ironicky.

Jiná věc je, jestli lakeland = mýdlák

podle mne tak úplně ne, přesněji řečno "lakeland" je podle zaběhaného anglického úsu nadřazený pojem, a mýdláky pod něj spadají spolu s jinými (např. Grousemoor podle toho je lakland a není mýdlák, Condor také je lakeland a zároveň je mýdlák)

My v Čechách máme, zdá se mi, poněkud jiné pojetí: rozlišujeme prostě lakelandy a mýdláky. Některé mohou být obojí, žádný ale nemusí. To je mimochodem dobře, pokud by čeština visela na angličtině, tak budeme za chvíli tak ploší, jak ten národ kolonizátorů a rasistů (nic ve zlém, ale co dobrého je v Anglii, je podle mne ze Skotska, z Říma, z Indie, od francouzských Normanů.... etc. etc. jako např. slavný Connan Doyle nebo James Bond alias Connery alias Brosnan :wink: )

Já osobně Ennerdale za lakeland nepovažuji, naopak lehce lakeland je podle mne např. Westmorland mixture.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod Copatej » 27 srp. 2008, 06:33

...tedy pokud se začátečník pročte až sem, bude mít oči jak nejty z Titaniku, z uší a nosu mu budou lítat mýdlové bubliny a v hlavě bude mít takovej galimatiáš, že s tím dýmáním praští, protože nebude vědět, co vlastně kouří (tedy krom toho, že v každé trafice řekne pouze "chtěl bych prosím vás tabák"..."a jakej?"..."to je úplně fuk, třeba mýdlák")... protože to bude sice označení tabáku, ale nebude si jej umět představit :wink: :lol:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod dh » 27 srp. 2008, 07:07

Holt to prostě není fórum pro začátečníky. :pipe1:
Uživatelský avatar
dh
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 807
Věk: 56
Registrován: 16 črc. 2005, 12:18
Bydliště: Česká Lípa

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod basa333 » 27 srp. 2008, 07:46

a navíc to bude zkreslené tím, jak má kdo prohulenou hubu a osobní preference. mě třeba dnes už ani conistone moc mýdlový nepřipadá, spíš (jak už tu padlo) herbální, ale smíchaný se sachrdortem. ale vím, jak na mě působil ze začátku, takže ho samozřejmě k mydlochům řadím.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Mýdlové tabáky

Příspěvekod BATRACHOS » 27 srp. 2008, 09:13

:pipe2: Ha, Ha, drahý Watsone, :pipe2:

rodí se nám nová terminológie: lakeland x mýdlák x mýdloch
(Patrně mýdlák od nějakého Skotského jezera - žeby ta varianta mýdlák i lakeland?) :mrgreen:

Začíná mne to bavit. basa :ok:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam [Bot] a 71 návštevníků