Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 02 zář. 2011, 22:41

Mám foto aj staršie ale musím upraviť.Podám ho sem.image_id: 11767image_id: 11768image_id: 11770Lepší detail nemám,,,,
Naposledy upravil muadar77 dne 02 zář. 2011, 22:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 02 zář. 2011, 22:47

Pivař, takto to funguje
image_id: 11763image_id: 11764image_id: 11765image_id: 11766
Nemal som správny materiál, iba "odpadky", takže výsledok nič moc ... Sledoval som to, tak to urobí asi 10 otáčok, čiže to tabak krásne uvalcuje
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 02 zář. 2011, 22:58

vlado159 píše:image_id: 11762
Tvar listov, farba a je aj trošička chlpatý ...
Blbosť, listy by sa usušili podstatne tmavšie ... bude to golta
nie chlpaté nie......to by som vedel....
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 02 zář. 2011, 23:05

vlado159 píše:Pivař, takto to funguje


Pěkný, ale nejsem si jistý, jestli by to zapadlo do mý technologie. Bude to už asi dost utažený, kdeždo já to dolísuju tím rollbalem. Zítra mrkni na ty 2 videa ať víš, co tím myslím.

Z jiného soudku: dnes jsem koukal na 30 dní fermentovaný selský tabák a ještě nemá zdaleka dobrou barvu. I když nějaké lehké náznaky hnědé by tu už byly. Takže pokračuju ve fermentaci, vzhledem k množství nikotinu můžu ještě hodně dlouho. Jen jsem si vzpoměl na ty chudáky, kteří si nechali na některých stránkách dobře poradit, aby ho pěstovali.
Naposledy upravil Pivař dne 02 zář. 2011, 23:23, celkově upraveno 1
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 02 zář. 2011, 23:13

muadar77 píše:nie chlpaté nie......to by som vedel....


Golta není chlupatá, Vlado to tak nemyslel. Ze starších fotek to na ní taky vypadá.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 03 zář. 2011, 23:46

muadar77, pivař ...
A cigarette can be defined as “a tobacco product that is wrapped in paper or other substance that does not contain tobacco” (NCI, 2000). The typical US-made cigarette contains a blend of heat-cured and air-cured tobaccos, but the tobaccos are not fermented. This is one of the fundamental differences between cigarettes and premium cigars.

Preklad (dufam že som to preložil správne ..)
Cigareta môže byť definovaná ako tabakový výrobok, ktorý je zabalený v papieri, alebo inej hmote, ktorá neobsahuje tabak. Typická v amerike vyrobená cigareta obsahuje zmes tabaku sešeného horúcim vzduchom (virginia) a tabaku sušeneho vzduchom (burley), ale tabaky nie sú fermentované. To je jeden zo základných rozdielov medzi cigaretami a prémiovými cigarmi.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 04 zář. 2011, 08:39

vlado159 píše:muadar77, pivař ...
Cigareta môže byť definovaná ako tabakový výrobok, ktorý je zabalený v papieri, alebo inej hmote, ktorá neobsahuje tabak.


Nějak mi to "ahoj" chybí, už jsem si na to zvykl, takže si ho vždycky ode mne domyslete.

Chápu a souhlasím. Pravda je, že to se týká americké směsi. Na Kubě by Ti asi řekli něco jiného (Partagas...).
Na domácím tabáku je krásné to, že pravidla nemusíš vždy úplně dodržovat a můžeš zkoušet i něco trochu jinak, podle svých chutí.
Já mám uděláno (rozřezáno) asi necelé kilo směsi sušeného virginu, protože to byl v tu chvíli jediný tabák, který jsem mohl zpracovávat a už jsem nechtěl nic za těžké prachy kupovat. Ta chuť (jenom sušenýho virginu) mi připadala nudná (kouřil jsem jí přes rok), tak jsem do ní ještě přidal 5-10% 10 dní fermentovaného. Myslím, že je to lepší kouření, ale to neznamená, že přesně v této směsi hodlám pokračovat navždy. Až mi dobře doschnou všechny listy, i ostatních tabáků, udělám tu svou rozhodující směs. Ta samozřejmě bude výhradně jen ze sušených listů.
Nejdřív začnu (klasikou) s poměry mixu americké směsi, potom německé....
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 04 zář. 2011, 18:03

[quote="muadar77[/quote]

muadar - Dnes jsem sebral ze šňůry na zkoušku list virginie, kterou dlouhodobě suším podobně jako Ty (od konce 7.měsíce). Nějak kouřitelné to už sice bylo, ale nebylo to ještě zdaleka ono.
Ačkoliv se u virginie uvádí doba sušení 30-90 dní, jsem přesvědčený, že správné usušení začíná min. na 60-dnech. Takže buď v klidu.
To, co v tuto chvíli kouřím jsem urychlil v bedně ze styroduru, kterou mám jinak pro fermentaci. Všechno to urychlení je odvozeno od principu sušícího boxu (2. fáze sušení).

P.S. To jen aby řeč nestála...
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 04 zář. 2011, 20:07

vlado159 píše:
Preklad (dufam že som to preložil správne ..)
.
Vlado tým prekladom si ma dal do smútku.,,,,,Inými slovami .....Bezradnosť.
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 04 zář. 2011, 20:30

Pivař píše:
Dnes jsem sebral ze šňůry na zkoušku list virginie,

P.S. To jen aby řeč nestála...
Čítam že je tu malá iskierka nádeje,že sa to bude dať stroviť ten tabak.teda dúfam ako píšete,že tabak sušíte prirodzene.Podľa vašich slov ho ešte taký suchý dáte do komory dosušiť?Alebo?je pred tým aj nejaká úprava.Vlastne som včera vybehol na tabak pozrieť.Listy ktoré som pozbieral prvé sú už suché len tak praštia.No stále sa na nich nájdu zelené fliačky. :think: .Asi sú tam ešte krátko.Zajtra skúsim Vladov recept.Ten medoví.Síce len z virgínie ale za skúšku nič nedám.Povyberám listy také naj.No a uvidím ako to dopadne. :think:Čítam tie príspevky ohľadne cigár.Ste obaja bezkonkurenčne frajeri.Ešte dopracovať fajkoví tabak a už len poslať odporučenie do DUNHILLU :clamp: A o prácu máte postarané.....,,,,,,, :smoke5:
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 04 zář. 2011, 20:46

Neboj muadar77, nie je to tak zle. Key som mal mať iba jednu sortu tabaku, vybral by som zrejme virginiu. Ako jediná sa používa aj samotná. Mám tu nový recept (vlastný). 2 lyžice koreňa sladkého dreva (glycyrrhiza glabra) prelejeme asi 1,5 dl vody v malom hrnci a dáme prikryté pokrievkou pomaly variť, po 15 min. varenia pridáme polovicu lyžičky medu a 0,5 dcl rumu, povaríme ešte asi minútu . Potom vývar scedíme a nalejeme do postrekovača. Poprášime vybraté listy (použil som 4 druhy) a po zmeknutí ich naložíme do plechovej uzatvárateľnej nádoby. Vložíme do vyhriatej rúry na 140 *C na 10 - 12 minút. Potom vyberieme, počkáme kým tabak trocha ochladne, narežeme a dosušíme. Napcháme do fajky (alebo ušúľame cigaretu, naplníme dutinku), je to jemný aromatik (asi by to chcelo vývar pred scedením nechať vyluhovať). Chuť sladkastá, vôňa veľmi mierna, nijak výrazne aromatická, budem zvyšovať koncentráciu ...

http://biocare.sk/eshop/produkt/sladovka-hladkoploda
http://www.e-shop.vivatnatura.sk/store/goods-Sladkedrievkokoren-1-sladke-drievko-glycyrrhiza-glabra-sladovka-hladkoploda-koren-50-g-.html
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 04 zář. 2011, 21:34

[quote="muadar77"][/quote]

Já jsem přesvědčený, že "iskierka nádeje" je veliká. Listy prošly přes žlutou barvu a schnou, jak mají. Neznám Tvoje podmínky pro sušení, ale asi nebudou tak špatné, když listy došly zhruba za měsíc až do tohoto stavu. Teď jde o dobré větrání, aby si listy braly při dešti vzdušnou vlhkost a potom zase při slunci schly. A tak pořád dokola.

A přesně tak sušení i urychluju. Listy, asi ve stadiu jako máš nyní, pověsím na 1-3 dny ve vlhkém sklepě (koupelně, prádelně,nebo rychleji nad párou... :!: ne do vody), aby listy nabraly vzdušnou vlhkost (musí být vláčné, dosti vlhké, ale né mokré), odstraním střed.dužninu, potom dám do bedny do 50°C, asi na 1-3 dny, dokud listy nejsou suché a křehké. Potom prohlédnu jestli ustoupila zbytková zelená, třeba i dám kontrolního košta. V případě potřeby ještě 1-2x opakovat.
Jednou denně bednu velmi krátce otevřu kvůli výměně vzduchu a zkontroluju. Pozor ať jsou listy dál od zdroje tepla. Je dobré dát podle velikosti bedny listů tolik, aby v bedně vydržela vlhkost od listů co nejdéle (ideálně třeba 2-3 dny). Tzn. podobně jako v sušícím boxu druhá fáze: Na začátku je nejvyšší vlhkost, která se postupně při 50°c snižuje, až jsou nakonec listy suché a křehké.
:naughty: Toto urychlovátko používám jen z nouze, aby byl rychle nějaký materiál. Jinak suším přirozeně, dlouhodobě, :naughty:
------------------------------------
Vlado- Ty nakonec ještě vydáš kuchařku.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 05 zář. 2011, 22:30

Dnes nová zmes :D. Trocha veľa burley, ale chcem ho potom aromatizovať (na to je burley ideálny). Má to grady, ide na archiváciu. Pôvodne som to chcel napchať otcovi do dutiniek, ale zmes sa podarila tak ju odložím, aby som mal s čím porovnávať.
image_id: 11795image_id: 11796
Pre dokonalú tesnosť vkladám medzi uzáver a plechovku mäkký igelit.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 06 zář. 2011, 08:53

vlado159 píše:Dnes nová zmes :D. Trocha veľa burley, ale chcem ho potom aromatizovať (na to je burley ideálny).


Pěkný, toho burley jupiter je tam sice až dost, ale ten by měl jít (alespoň část) stříknout tím medem. Není to takto moc nahořklé?
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 06 zář. 2011, 20:21

Skúsil som ten med,,,,vôňa super,,,len tá sila tabaku,,,fu no ostal som sedieť ako prikovaný...Tak som ho dnes luhoval a suším,,,uvidíme aké to bude.Dúfam že sa tá vôňa nestratí a chuť zjemní.Dal som listy ako fermentované tak aj usušené.Fermentované preto lebo pekne vyschnutých mám ešte málo,,,Zajtra budem koštovať,,,dám vedieť,,, :mryellow:
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 8 návštevníků


cron