Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod RottenFox » 06 srp. 2012, 09:02

Já jsem jeden výhon přehlíd, a vyrost tak velkej, že mi bylo listy lísto vyhodit, tak jsem to skusmo usušil. No, moc vábně to nevonní, tak uvidíme jak to bude chutnat. Tak ale v těch několika kilech se těch pár listů ztratí, tak co. Ale IMHO kvalita určitě nic moc...

To uzení mě láka. Vytvořit si doma Javaanse Jongens, nebo jak se ti klucí jmenujou :yum:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 06 srp. 2012, 13:41

Tie výhonky možeš nechať, ale pokiaľ možno iba prízemné. Dbaj ale na to aby tabak dozrel, čiže zbierať až v septembri. Inak to bude "fuj tajbl". Určite to nezamiešaj do zmesi, celú by si ju degradoval. Ten hajzel sa snaží totiž výhradne o semená, takže ho nechaj dozrieť. Ale tak či tak, kvalita z toho nebude. Ja mám svoje doma, menšie dve mi starosti nerobia (kúpil som im tablety), ale najstaršia je v puberte a začína vyrábať "skopičiny". :palm: Tiež by mohli isť na pár dní k babke aby si aj ocko oddýchol :smoke4:
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod RottenFox » 08 srp. 2012, 06:45

vlado159 píše:Tie výhonky možeš nechať, ale pokiaľ možno iba prízemné. Dbaj ale na to aby tabak dozrel, čiže zbierať až v septembri. Inak to bude "fuj tajbl". Určite to nezamiešaj do zmesi, celú by si ju degradoval.


Teď se v tom trochu strácim. Co s tim teda, když to nemá přít do směsi? To je to pak celkem na nic, ne? Leda tak převařit na mšice. :think:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 08 srp. 2012, 08:34

Do zmesi nedávaj to, čo si už natrhal. Tabak z výhonkov bude zrelý najskôr v septembri.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Fanys » 08 srp. 2012, 10:41

Mám tu pro pěstitele nějakou literaturu. Kniha vyšla v r. 1947, takže čerstvé zkušenosti z pěstování za války.
image_id: 14771 image_id: 14772 image_id: 14773
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 09 srp. 2012, 17:41

Hezký čtení. Většina není nic nového, ale zajímavý je, že v každém takovém historickém článku najdu třeba jen jednu větu, která mi dá nový důležitý poznatek, nebo utvrzení. Tady v tom případě např. o hnojení - né dusík, ale jen draslík.

Někdo se tu nedávno ptal na odrůdy tabáků. Tady je to pěkně popsáno:
http://suchac-martinsuchy.blogspot.cz/2 ... tabku.html
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod gegoo » 09 srp. 2012, 18:57

chcel by som sa spytat mam prvy vysuseny tabak ( spodne listy ) a nejak divne to vonia nevravim ze nie ako tabak ale take slabe aj ked som to kuril jak seno ziadna sila to je tym ze su to spodne listy alebo to moze byt aj tym ze som to zvlhcoval postrekovacom a sem tam s tych listov kvapkalo a tym padom sa vôna a nikotin rozpustal a odkvapaval s listu prec ? lebo s toho kvapkala taka hneda voda mam menej orosovat ? ci ?

image_id: 14811 image_id: 14812
gegoo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 29
Registrován: 15 zář. 2011, 17:10

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 09 srp. 2012, 19:39

Abych řekl pravdu, jsem názoru, že letošní tabák ještě ke slušnýmu kouření není.
Vím, že mnoho pěstitelů měsíc suší a už to hulí...ale :arrow:
Podle mých zkušeností je to slušně kouřitelné až min. po 90-ti dnech běžného sušení na půdě. Jinak to je jen štípající seno. Nemůžu si pomoct.
Další věc je, že když se to potom ještě "přejede" alespoň na 2-3 dny v sušícím boxu, je ten tabák kvalitou zase někde úplně jinde.
Nedávno jsem zkusil rozřezat 1 list Burleye, asi měsíc sušený, a naplnil s ním cigaretu. Smrad, seno, hnus. Dal jsem tedy ten nařezaný tabák zkusmo na 3 dny do bedny a už to bylo úplně o něčem jiném. Dalo se to už i kouřit, ale zdaleka to ještě nebylo tak, jak má být. Chce to čas.

To hnědý v té vodě je i nikotin, méně tedy kropit a spíš častěji. Nesmí to odkapávat. Nejlepší je samozřemě vzdušná vlhkost.
Spodní listy mají nikotinu méně. Ideální je míchat listy spodní, střední a vrchní.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 09 srp. 2012, 23:33

Takže oba druhy burley (jupiter a bursanica), takmer všetok maryland, skoro polovica virginie a trocha havany sú na povale. Zatiaľ sa zdá, že bursanica sa suší rovnako dobre ako jupiter. Virginia helena na povale schne priskoro, zostáva zelená (skúšobne dve šnúry). Postupne triedim zvyšky minuloročnej úrody, a čo sa mi len trochu nepáči, končí v komposte. Kentucky mi nejak nechce uzrieť. Ako ostatní ?
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod RottenFox » 10 srp. 2012, 09:08

vlado159 píše:Do zmesi nedávaj to, čo si už natrhal. Tabak z výhonkov bude zrelý najskôr v septembri.

Aha. Díky. :ok:

Pivař píše:Abych řekl pravdu, jsem názoru, že letošní tabák ještě ke slušnýmu kouření není.
Vím, že mnoho pěstitelů měsíc suší a už to hulí...ale :arrow:


Tak netvrdim že sklízim Lucky Strike, ale kouřit se to dá, dokonce mi to chutná :wink: . Neříkam že jsem zrovna zmlsanej, ale třeba Redenvajtky bych nekouřil, ale to co jsem sundal se opravdu kouřit dá. Ohledně tý kvality se sic dá polemizovat, ale škrábání a pálení to není (sám se divim - loni jsem to zpráskal že to mělo odér marihuany a bylo to jak šmirgl). A jestliže to bude po delším sušení ještě lepší, tak tim líp. Mě to chutná už teď, takže se docela těšim jak to bude vypadat za měsíc.
Jinak ještě jsem dával ochutnat přítelkyně strejcovi a tomu to chutnalo taky, dokonce si řek' o další. :joy: Těch prvních 200 gramů jsem stvořil hlavně proto, že jsem už neměl co kouřit a protože jsem potřeboval místo. Zbytek pořád visí a suší se. :smoke5:

A k tomu sklízení - včera dalších 105 listů, nejmenší jsou dlouhý cca 40 cm, největší maj 80 cm. :ok:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 10 srp. 2012, 11:05

Když chutná, tak to je gut. Ale čím starší, tím chutnější.

Já dnes likviduju komplet Virginii Goltu.

Se sušením zatím žádný podstatný problém až na obalový list doutníku a trochu zlobí Tmavá Havana . Ale to se dalo čekat.
Překvapila mě naopak Havana Corojo, jak se pěkně suší přes žlutou. U Havany bych to vskutku nečekal.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 10 srp. 2012, 16:12

Pivař píše:Chudáci děti.
Muadar - na tom něco bude. Nejlepší Burleye mi vyrostly ve stínu. Ty co byly na slunci hodně žloutly.


No niečo na tom asi bude.Ja som ten Jupiter zasadil na kraj poľa v tom že tam bude mať viac slnka a bude sa mu tam dariť.Bohu žiaľ opak je pravdou.Ako ste písali tabak je malý a aj skoro zožltol. :? :? :? :? :? :? :? :? No nič ďalšia skúsenosť,,,,hmmm


vlado159 píše:Takže oba druhy burley (jupiter a bursanica), takmer všetok maryland, skoro polovica virginie a trocha havany sú na povale. Zatiaľ sa zdá, že bursanica sa suší rovnako dobre ako jupiter. Virginia helena na povale schne priskoro, zostáva zelená (skúšobne dve šnúry). Postupne triedim zvyšky minuloročnej úrody, a čo sa mi len trochu nepáči, končí v komposte. Kentucky mi nejak nechce uzrieť. Ako ostatní ?


Vlado k tomu kentucky ,,,ja to mám furt zelené a ani náznak zretia.To isté je aj pri marilande...Rastliny nádherné a listy veľké,ale nezreje to,,,,ja som sa to dal zbierať aspom tie spodné listy ,,,,čítam že už máš veľa pozbierané....ak by som sa mohol spytať v akej nadmorskej výške máš tabak?By ma to zaujímalo ....preto sa pýtam keď to už máš pod strechou....


Ak by som sa mohol opýtať k do pestovaniu semiačok.Som spravil takú somarinu.....Som to nejak neustriehol a všetky rastliny čo som nechal na semiačko tak my rozkvitli na raz....Som sa úfal že to nejak podľa odrody bude kvitnúť postupne ,,,,no trt makoví.Včera som šiel na to pozrieť a všetky boli rozkvitnuté,,,,tak teraz neviem či to zlikvidovať,alebo to nechať tak a nech to dozreje,,,,ma to tak ser,,,, :( :(
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 47
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 10 srp. 2012, 23:16

No pokiaľ viem, je to 135m nad morom. Ja som sťal maryland celý, nezbieral som listy. Nechal som ich iba asi 6, ktoré boli úplne zelené. Kentucky a burley tiež zbieram celé rastliny. Na poli postavím dve kostry a na ne vešam rastliny dole hlavou zavednúť, aby sa pri manipulácii listy nelámali. Maryland visel 6 dní, burley iba asi 3. Kentucky si tiež povisí asi týždeň (ak počasie dovolí). Cez obed to normálne postriekam postrekovačom, slnko to hneď vysuší takže to nesplesnivie, ale predsa trochu spomalí sušenie. mimoriadne zle sa mi suší virginia gold, musím asi 3 - 4x denne zasahovať lebo generátory hmly nestíhajú udržať požadovanú vlhkosť. Pri 45°C to za týždeň nepustilo chlorofyl, už ma to vytáča. Vyskúšal som pár usušných listov, je to fakt zabiják. Ani ta tvoja virginia čo brachovi vyrazila dych sa na to nechytá, čiste úplne nefajčiteľné. Napadlo ma, že ta tvoja virginia by mohla byť virginia gold, celkom sa podobá a má podobné grády. Ten burley som mal miestami aj ja ako bonsai, z toho si nič nerob. A tiež mi zožltol ako prvý.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 11 srp. 2012, 22:00

Kolik máš mlhovačů? 1 nebo 2 ?
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod RottenFox » 11 srp. 2012, 22:32

Pivař píše:Když chutná, tak to je gut. Ale čím starší, tím chutnější.

Výborně, přesně takhle jsem to myslel. :ok:
Ale stejně, jak vás poslucham, jak vás ty tabaky skrabou, tak se nemůžu zbavit dojmu, že mám buďto plechovou hubu, nebo zázračnou půdu, kde to susim. :D :D
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam [Bot] a 18 návštevníků