Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 31 srp. 2011, 22:39

Pivař píše:
Ahoj, je toho plný internet, nebo na Aukru, Jistota kvality a největší výběr je tady http://www.tabakanbau.de/de/shop.php



Áno, alebo na http://www.salviaparadise.cz, alebo si počkaj na naše (začiatkom roka).
image_id: 11733image_id: 11734image_id: 11735
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Old Bob » 31 srp. 2011, 23:07

vlado159 píše:Zdravím všetkých.
Dnes sme "koštovali" 4 druhy tabaku novej úrody.

Gratuluji k soběstačnosti :clamp: a jak by musel chutnat kdyby před zpracováním jeden a více roků zrál, jak doporučují odborníci.

Growing Tobacco in the Home Garden
http://edis.ifas.ufl.edu/aa260
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod danielBN » 01 zář. 2011, 08:22

diky,poobzeram si to a zaciatkom roka sa ozvem aj tu... :ok:
Uživatelský avatar
danielBN
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 29
Věk: 63
Registrován: 24 srp. 2011, 17:56
Bydliště: Banovce n.Bebravou, SK

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 01 zář. 2011, 08:50

muadar77 píše:Sľúbil som foto no teraz som vyťažený.Tak ich dodám hneď ako to bude [možné.Pár foto mám aj v albume aj tam si môžete pozrieť. Teda ak sa to dá z tých foto rozoznať aká je to odroda.


Ahoj, omlouvám se, trochu jsem včera na tebe zapoměl.
Virginia Helena to evidentně není, ale s to Goltou, jak říká Vlado, bych si nebyl tak jistý. Mám ji a neřekl bych, že je to ona. Alespoň z některých fotek. V podstatě je to jedno, všechny Virginie jsou dobré.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 01 zář. 2011, 10:56

Pivař píše:Ahoj, omlouvám se, trochu jsem včera na tebe zapoměl..

Zdravím Vás.Asi na tom nezáleží aká je to sorta.Keď obaja aj z Vladom tvrdíte že je to dobrí tabak tak je to asi vlastne jedno.Myslím že hlavné je ten tabak správne dopestovať a spracovať.Zajtra idem naň pozrieť a spravím pár detajlnejších fotiek.Nafotím kvet,list aj usušené listy.Dal som aj pár listov fermentovať.Ak by som mohol k fermentácíí dodať.Nechcel som dopredu o tom tu písať pokiaľ som nemal odskúšané.,,,,,,,,,,,POSTUP:Vybral som asi 30 listov uschnutých.Z prvej várky čo som pozbieral.Namočil som ich asi na cca 20 min.do studenej vody.Poumýval a vyžmýkal.Nechal som ich v prievane preschnúť.Tak aby boli len vlhké a nie úplne mokré.Balil som ich do strečovej fólie.Po šesť listov.Vytlačil som z nich na maximum vzduch a vložil do plechovice od kafe.Dal do malej fermentačnej komory.Listy som neprekladal(nemal som čas)Ale na skúšku to stačilo.Fermentovať som nechal 5 dní.Pri stálej teplote 50 stupňov.Po rozbalení rozložil a nechal trochu prevetrať.Boli jemné ale pevné.Farba u všetkých rovnaká.Taká pekná hnedá.Vôňa ! Iná ako pred spracovaním.Otec tvrdil že mu to pripomína vôňu veľkej trafiky.(myslím že to je dobre)keď sa listy odvetrali tak som ich naukladal do lisu a nechal cca 3 hodiny stáť.Potom som ich narezal na mlinčeku na tabak,usušil a zakrútil som si cigaretku.Teda slim.Výsledok!!!!Uplne iná chuť a aróma ako z listov ktoré som neupravoval.Aj keď nie je to dokonalé!(Fermetáciu budem predlžovať)Tabak je silnejší pre mňa je dôležité že aj vôňa je tabakovejšia.Pred tým to smrdelo ako seno :think: Teraz som v tom cítil niečo ako keď si niekto zapáli cigaru.Ale to je len môj dojem.Chuť cigaretky.No nie výrazná ale ani bez chuti.Tabak škriabal v krku a kusok aj štípal.Tak som ho ešte luhoval vo vlažnej vode.Teraz je to zas o niečom inom.Budem tvrdiť že to stále nie je ono.Ale je to podľa mňa fajčiteľné.Otec tvrdí že je to super.ja zatial nie.Budem skúšať ďalej.Hlavne chcem skúsiť recept od Vlada z tým medom.Lebo mne tam chýba nejaká príchuť.Naďalej budem experimentovať a podávať výsledky tu na fóre.Ak by som mohol na záver dodať.Za celý doterajší výsledok ďakujem tomuto fóru.je tu veľa potrebných informácii a postupov.Hlavne ak by som mohol vyzdvihnúť ochotu a pomoc členov fóra. Vlada a Pivařa.Oni vedia o čom to celé je.Ešte raz Ďakujem. :clamp: :clamp: :clamp: :clamp: :clamp:
Naposledy upravil muadar77 dne 01 zář. 2011, 14:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 47
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 01 zář. 2011, 13:40

Ahoj muadar77.

Zatiaľ som Ti ten balík neposlal, nebolo moc času, ale nakoniec, aspoň Ti pribalím semienka Maryland, Kentucky a Djebel. Len nech ešte taký týždeň dozrejú, lebo stopky su stále zelené a tobolky sa ešte neotvárajú ani nechrastia. Budeš mať Jupiter, Maryland, Kentucky, Havana, Djebel. Na budúci rok vysaď 50% Jupiter, 30% virginia a po pár rastlín ostatných. Ak robíš iba cigarety, budeš spokojný. Fajkový tabak sme zatiaľ nezvládli :( ale pracuje sa na tom ....

Pivař, tá panama je zaujímava, na tejto stránke http://tabaksamen.ch/en/tobacco-seeds/burley-panama-p-90.html píšu, že je vlastnosťami v podstate rovnaký ako jupiter, ale mohutnejší. Tiež som sa tu dozvedel prečo sa mi jupiter vždy usuší dobre. Všetky odrody burley majú nizky obsah chlorofylu. Budem si ju musieť zadovážiť (pozor nekupovať ! predávajú semienka http://www.tabakanbau.de s riadnou prirážkou) :wink: ale popisy maju lepšie :joy:

P.S. Nemôžem hovoriť za všetkých, ale ja si na oslovenie "Pán" nepotrpím, stačí že ma titulujú v práci ...
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 01 zář. 2011, 14:15

vlado159 píše:Ahoj muadar77.

píšu, že je vlastnosťami v podstate rovnaký ako jupiter, ale mohutnejší. Tiež som sa tu dozvedel prečo sa mi jupiter vždy usuší dobre. Všetky odrody burley majú nizky obsah chlorofylu. Budem si ju musieť zadovážiť (pozor nekupovať ! predávajú semienka http://www.tabakanbau.de s riadnou prirážkou) :wink: ale popisy maju lepšie :joy:

P.S. Nemôžem hovoriť za všetkých, ale ja si na oslovenie "Pán" nepotrpím, stačí že ma titulujú v práci ...


Ahoj o té Panamě to vím, proto jsem měl v plánu ji přes zimu na http://www.tabakanbau.de/de/ objednat.
S tím p.s. - jasně.

muadar77 - S těmi Tvými postupy je to trochu kovbojka, ale chápu, taky jsem byl v 7. nebi, když jsem poprvé konečně vytáhl z cigarety něco kouřitelnýho. V tomto případě spíš cigareto-doutníku.
Musíš hlavně dotáhnout to sušení listů. Mám plán, už jsem to dělal a klaplo to, ale nevím v jakém jsou ty listy stadiu sušení, jestli to vůbec půjde.

Musím jít makat. Dělám grafiku na stolní kalendáře (64 stran) a už z toho monitoru mám vypálený oči.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 01 zář. 2011, 15:07

vlado159 píše:

P.S. Nemôžem hovoriť za všetkých, ale ja si na oslovenie "Pán" nepotrpím, stačí že ma titulujú v práci ...
Už som to upravil.Myslené to bolo len v dobrom :ok:Pivar no je to tak.Síce kovbojka :mryellow: Ale pohol som sa kúsok v pred.Ako som písal zajtra nafotím listy a večerom by to malo byť tu.každá rada sa cení.
Naposledy upravil muadar77 dne 01 zář. 2011, 15:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 47
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Rog » 01 zář. 2011, 15:09

Aj ja to tu sledujem a priekopníkom fandím :ok:
Našiel som nejaké stránky, možno tam bude tiež zaujímavé info - neviem, či tu už ten odkaz dakedy nebol, ale nechce sa mi kontrolovať 51 stán.. :?
http://www.pestovanitabaku.szm.com/historie.html
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 01 zář. 2011, 15:31

Rog píše:Aj ja to tu sledujem a priekopníkom fandím :ok:
Našiel som nejaké stránky, možno tam bude tiež zaujímavé info - neviem, či tu už ten odkaz dakedy nebol, ale nechce sa mi kontrolovať 51 stán.. :?
http://www.pestovanitabaku.szm.com/historie.html


Ahoj
jasně, že znám. Seriózní materiál co se týče pěstování. Se zpracováním tabáku ale málo info, jako spousta dalších dobrých stránek.
Toto jsou právě ty stránky z kterých spousta lidí, hlavně prodejců pochybných semínek, v ČR opisuje.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 01 zář. 2011, 23:08

Tak som tu zas :)

Keďže sa vrhám na fajkový tabak, získal som najprv nejaké dopĺňujúce informácie ...

Sušenie
30 - 90 dní prirodzené sušenie vzduchom a sušenie na slnku
3 - 5 dní nútené sušenie horúcim vzduchom, nad ohňom.
To je nam v podstate fuk, ale ide o to, že fermentovať sa nesmie skôr ako 30 dní po sušení, pretože bunky su ešte živé a priebeh fermentácie bude nesprávny.

Fermentácia
10% Minimálny obsah vody, pri nižšom obsahu nieje fermentácia možná.
10 - 27% Fermentácia za pomoci enzýmov.
27% > Fermentácia za pomoci enzýmov a mikroorganizmov, nebezpečenstvo rozkladu, plesne a hniloby.

My potrebujeme fermentovať za pomoci enzýmov (enzym je bielkovina s katalytickou aktivitou).Zistiť obsah vody v listoch je v domácich podmienkach prakticky nemožné. Napadá ma jediná možnosť. Zvážiť suchý tabak pred fermentáciou a potom pridať vodu 25% hmotnosti tabaku. Priebežne prevažovať a dovlhčovať, bude to chcieť digitálnu váhu. Nepridávajte cukor, enzýmy majú spaľovať látky v tabaku, pridaním cukru im dáte "polotovar", navyše sa cukor začne kvasiť (myslím že som už dačo pokazil :( ).

Pridaním 4-6% cukru do tabaku sa dosiahne kyslý dym (PH 5,6 - 6,2) neutralizáciou alkality dusikatých látok. Čiže pridaním cukru sa chuť neosladí :naughty: , na to sa musí použiť napríklad invertovaný cukor, glukóza, fruktóza.

Ešte mám tetu (dávno som ju nevidel), ktora pracovala roky v Spišskej Belej pri spracovaní tabaku, dačo tiež vymámim.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 02 zář. 2011, 11:04

vlado159 píše:Tak som tu zas :)

Keďže sa vrhám na fajkový tabak...



Ahoj, koukám, že naše cesty se rozdělují. V dýmkovým tabáku se budeš muset "koupat" sám. Pro mě je dýmkový tabák v současné době neznámá oblast. Takže hlavně pevné nervy a hodně štěstí, budu to pečlivě sledovat.

Moje priorita jsou cigarety, můj denní spotřebák. Chybí ještě mnoho než to dotáhnu ke svý plný spokojenosti (hlavně mixy).

Až budu s cigaretovým tabákem hotový, předpokládám asi do zimy, tak se dám do doutníků. Mezi tím můžu fermentovat. Nechci se vůbec snažit nějaký konkrétní doutník kopírovat a dohánět, ale spíš si umatlat nějaké své směsi, pro svojí osobní spokojenost.
Můj velký letošní problém bude vrchní balící list, budu z nouze muset použít asi Virginii.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 02 zář. 2011, 12:44

Pivař píše:
tak se dám do doutníků.


Ahoj
Nezabudni fermentovať aspoň dva týždne a kúp si na lepenie javorový sirup.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 02 zář. 2011, 13:05

vlado159 píše:
Ahoj
Nezabudni fermentovať aspoň dva týždne a kúp si na lepenie javorový sirup.


Fermentovat hodlám minimálně 30 dní, některé tabáky možná i opakovaně. Na lepení chci koupit arabskou gumu.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 02 zář. 2011, 13:24

Pivař píše:
Fermentovat hodlám minimálně 30 dní, některé tabáky možná i opakovaně. Na lepení chci koupit arabskou gumu.


Ahoj

Arabská guma je rovnako ako javorový sirup stromová živica. So sirupom sa mi to lepilo výborne, je to ešte pár minút rozlepiteľné. 100 ml arabskej gumy sa predava za 3,5 € a budeš to musieť asi objednať (+ poštovné), zatiaľ čo javorový sirup kúpiš v každom tesco, billa či kaufland 0,5L za 7 - 8,- €.

P.S. Gumu nemám rád a arabov radšej nechci vedieť :D
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků