Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod basa333 » 28 srp. 2011, 12:22

dovolím si citovat sám sebe...

basa333 píše:ne. ideu vlastního tabáku jsem (zatím) na základě zkušeností z loňska zavrhl. výsledek byl ve srovnání s pracností velmi žalostný. je to mnoho práce a v domácích podmínkách jsou ty procesy u mě špatně realizovatelné. navíc mám rád tabáky s různými chutěmi a toho už doma patrně nelze dosáhnout vůbec. ale rád se nechám překvapit zkušenostmi ostatních.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 28 srp. 2011, 13:22

basa333 píše:dovolím si citovat sám sebe...



Ahoj, vzpomínám na Tvé příspěvky. Jestli to dobře pamatuju, tak ses pustil rovnýma nohama do toho nejtěžšího, tedy pokusů o dýmkový tabák, vč. fermentace v troubě, aroma... Mám pocit, že listy jsi sušil někde v pokoji. Tedy podmínky nic moc.
Např. mé podmínky pro pěstování sušení a zpracování budou zřejmně podstatně lepší. Já mám k dispozici půdu 25 x 6 m, vlhký sklep, který velmi dobře slouží pro zvlhčení listů a zahradu, kde můžu mít v pohodě nějakých 250 kytek.
Mým cílem letos bylo se dostat na kouřitelný cigaretový tabák a v tuto chvíli už můžu říct, že toho jsem dosáhl. I když míchání a hledání mé optimální chuti mne ještě čeká.
Dokonce nadstandardně, což jsem vůbec původně neměl v úmyslu chci zkusit doutníky a možná i lehký výzkum dýmkového tabáku.
Prostě mě to chytlo, takovýhle výzkumy mě vždycky bavily, dávám si dohromady info od Vlada, ale i ze zahraničních webů. Ale, že je to časově náročné a dřina, to je sakra pravda.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 28 srp. 2011, 14:30

muadar77 píše::shock: No tak ja som to asi pomotal riadne!!!!§Aj keď znova čítam zo pár tých článkov o spracovaní.Stále som na tom istom.No nič na rok znova.Budem musieť fajčiť to čo je.


Ahoj, proč ty depresivní řeči? Jestli si dobře vzpomínám, tak máš 100 kytek virginu, a to je paráda. Pro cigarety 1 druh virginu stačí, kouřil jsem to přes rok (z Polska) a dalo se.
Základ je dobře usušit listy, v tom máš asi problém, dá se i přidat pro hrubší příchuť např. 5-10% fermentovaných listů (stačí fermentovat 5-10 dní). A hned je to jakoby namícháno ze dvou tabáků. Chce to jen zkoušet.
Co se týče sušení, možná, jako původně já, čekáš až bude vůně listů připomínat tabák, který znáš např. z doutníků, ale tak to voní až po fermentaci a takovýto tabák ve 100% v cigaretě je skutečně dost síla.
Při Tvých podmínkách sušení myslím, že dnes říct, že tabák z letošní sklizně nemá vůni a chuť sena je příliš brzy. Jestliže jsi začal sklízet koncem července, uvědom si, že běžné dlouhodobé sušení trvá 30-90 dní, ale spíš 60-90dní, může být i déle. Všechno, co je hotovo dřív, je přes sušící box, nebo různými nestandardními, urychlovacími metodami.
Na louhování se zatím ještě vykašli, musíš namíchat dobře usušené listy spodní-středové-vrchní, rozřezat, nastrouhat, nebo nadrtit a vylouhovat třeba v dětské vaničce za promíchávání rukou. Potom přecedíš, z tabáku uděláš takové koule, které zmáčkneš v dlaních a tím dobře vyždímeš. Ty koule potom natrháš na co nejmenší části a dáš sušit na sítu (já používám něco jako sítě z oken - proti hmyzu) zhruba na 2 dny.
Louhování se používá pro zjemnění chuti a snížení obsahu nikotinu, což podle mně je u virginu bezpředmětné. Je provda, že se také odplaví z tabáku i různé nečistoty. Navíc takto zpracovaný tabák v cigaretě blbě váže a při hulení nekontrolovaně odpadává, proto se mu snažím vyhýbat.
Jinak čas a teplota pro louhování virginie (namíchané listy) je 1,5 - 2 minuty při 35°C vody, ale to chce nejdřív zkusit třeba na jedné hrsti (kouli). Louhování lze i opakovat s různými úpavami časů a teplot vody. Je to zase výzkum.
Naposledy upravil Pivař dne 29 srp. 2011, 20:22, celkově upraveno 5
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod basa333 » 28 srp. 2011, 14:49

Pivař píše:...Mým cílem letos bylo se dostat na kouřitelný cigaretový tabák a v tuto chvíli už můžu říct, že toho jsem dosáhl. I když míchání a hledání mé optimální chuti mne ještě čeká.


ok, tak toho jsem asi zhruba dosáhl také, i když to ani na cigaretu nebylo nic moc. mé cíle však byly vskutku hodně jiné a pokud to porovnám s tabáky, které mám rád (všechna možná lana a spíše hutnější kvítí), tak byl výsledek vysloveně žalostný a vynaložené námaze zcela neodpovídající. osobně si myslím, že se tyto tabáky vyrábějí z listů, které rostly v úplně jiném podnebí a byly zpracovávány kvalitní přírodní cestou, tedy v dlouhodobé fermentaci venku za patřičného střídání teplot, vlhkosti atd. a tabáky mají již v původním stavu ty správné vlastnosti. jejich aromatizace je pak již jen jakýsi bonus. no a o speciálních směsích jako bracken, 1792 a různých virginiích vůbec nemluvím - to je prostě v amatérských podmínkách bez znalosti receptur asi absolutně nedosažitelné (o to jsem se ale samozřejmě ani nepokoušel).
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 28 srp. 2011, 15:03

basa333 píše:
to je prostě v amatérských podmínkách bez znalosti receptur asi absolutně nedosažitelné (o to jsem se ale samozřejmě ani nepokoušel).


Plánuji výrobu sušícího boxu, který dlouhodobě poskytuje optimální vlhkost a teplotu, jinak v našich běžných podmínkách nedosažitelnou. Myslím, že tato fáze má na kvalitu výsledku spolu s fermentací rozhodující vliv.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod basa333 » 28 srp. 2011, 15:16

myslím, že ten zásadní vliv (kde ti žádná komora nepomůže) je podnebí. při nedostatečném slunci ti prostě vyroste rostlina bez nikotinu, nebo machorka, která sice bude mít nikotin, ale svou chutí se (alespoň zatím) nijak neproslavila. budu jen rád, pokud nebudu mít pravdu a ty přijdeš na to, jak lze v severních čekách pěstovat tabákové rostliny, srovnatelné s úrodou ze zemí jako jsou jižní německo (bádensko-würtembersko), moldávie, bulharsko, makedonie či dokonce afrika atd. chuťově ti možná dobrá komora k něčemu pomůže, ale žádný nikotin nevytvoří. jsem zvědav, co napíšeš po zpracování.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 28 srp. 2011, 15:38

basa333 píše:při nedostatečném slunci ti prostě vyroste rostlina bez nikotinu, nebo machorka, která sice bude mít nikotin, ale svou chutí se (alespoň zatím) nijak neproslavila.

S tím nikotinem si dovolím zásadně nesouhlasit. Kdyby jsi napsal vůně a aroma, tak ano.
I např. virginia poskytuje při smíchání listů (ale to je i o chuti) dostatek nikotinu. Já to musím vědět, páč jsem na nikotinu závislý. Kdyby v domácím tabáku nebyl nikotin, tak bych ho přeci nepěstoval.
Jinak ta machorka, nebo její blízká příbuzná se už proslavila jako málokterá jiná odrůda. I Vinetou se po ní pěkně sjel.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod basa333 » 28 srp. 2011, 15:54

ok, napiš, až budeš mít výsledek. beru to podle mých výsledků - ten můj tabák byl jak čajíček, nebylo v tom v podstatě nic. ale třeba jsem zklidil moc brzy nebo moc pozdě nebo to byla blbá sorta nebo co já vím, prostě totální neúspěch. přeji ti hezkou úrodu, nic ve zlém.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 28 srp. 2011, 16:18

basa333 píše:nic ve zlém.


Ve zlém? Proč? Myslím, že v naší konzultaci je pár užitečných informací pro další pěstitele i nepěstitele.

Mimochodem, protože sháním leckde (i v zahraničí) informace o pěstování, jsem přesvědčen, že toto vlákno "o pěstování tabáku" se stává pravděpodobně, co se týče množství informací a hlavně praxe, nejhodnotnější v Česko-Slovensku. Je to hlavně díky Vladovi. Zasloužil by metál. :clamp:
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod basa333 » 28 srp. 2011, 16:23

jo, v tom vcelku souhlasím. jinak zkusím oživit nějaké zbytky mé produkce a pošlu ti vzorek. třeba se k tomu budeš umět vyjádřit, co jsem udělal špatně. zatím jsem ve stavu totální rezignace :wink: .
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 29 srp. 2011, 11:56

Zdravim

Pozerám, že sa nám debata rozvíja ... mám radosť.
Pravdu máte svojím spôsobom obaja. Čo sa týka podnebia, tabaku vyhovuje zemepisné pásmo od 40 južnej rovnobežky po 50 severnú. Čechmy a Slovenskom prechádza 49 severná rovnobežka, čiže v pásme vhodnom na pestovanie sme. Navyše tabak sa pestuje v Poľsku, čo nemusim vysvetľovať kde sa nachádza ... Jediný tabak, ktorý sa mi nedarí uspešne (v dostatočnej kvalite) dopestovať, je orient. Čo sa týka nikotínu, tu je to trochu diskutabilné, pretože ten sa v tabaku nachadza vždy, no jeho obsah je počasiu priamo úmerný. Je dôležité zbierať tabak v teplých a suchých obdobiach, vtedy je jeho obsah najvyšší. A čo ešte k podnebiu ... Bývam v okolí Vranova nad Topľou, Od začiatku augusta tu prakticky nespŕchlo. 50 km južne boli už 3x prietrže, 70 km južne pre tromi dňami padal kamenec o priemere do 8cm (zdemolovalo to zopar aut). Ja sa na podnebie rozhodne sťažovať nemôžem, no niekto kto v podstate býva v mojom okolí a to ešte južným smerom by mohol tvrdiť opak, a mal by pravdu. Z toho vyplýva že okrem toho byť vo vhodnej oblastí, záleží aj na tom, mať trochu šťastia. Minulý rok to bolo radikálne horšie. Správny čas zberu je tiež veľmi ťažké rozpoznať. Príliž nezrelé listy budú mať tmavšiu farbu príchuť handry a nízky obsah nikotínu. Príliš zrelé listy budú síce mať nikotín, ale chuť tabaku bude veľmi zlá a farba bude tiež tmavšia koli tomu, že list bol už na rastline polomrtvy a večerné a ranné rosy spolu s chladnými nocami niesu to správne prostredie na sušenie tabaku. Ak sa v tabaku nachádza príliš veľa dusíka (prehnané hnojenie), listy budú strácať chlorofyl veľmi ťažko a chutiť bude ako zemiaková vňať. Tiež bude náchylný k pliesňam. Ak sa na listoch nachádzajú biele alebo žlté a hnedé výrazné škvrny, treba zvážiť ich zber podľa rozsahu poškodenia a podľa toho či sme nútení taketo listy zbierať (v každom prípade z rastliny odstrániť). Nejedná sa o známku zrelosti :naughty: ale o Peronospora tabacina (plieseň tabaková) *1, alebo Pseudomonas syringae (malá hnusná baktéria) *2. Predísť týmto problémom je možné napríklad použitím prípravku "MIKAL M" (nemal som čas si zohnať a mám trocha straty). Chémie sa netreba báť, len treba dodržať ochrannú dobu. Veľkopestovatelia používajú tony prípravkov a hulíte to s úsmevom na tvári. Našťastie tie baktérie takmer nikdy nenapadnú všetky rastliny, dokonca niekedy na rastline napadnú iba pár listov.

Vykreslím jeden scénar. Pestovateľ príde na pole a zbadá na spodných listoch škvrny. To ho usvedčí o zrelosti tabaku a spodne 4 listy z každej rastliny pozbiera. Každých pár dni zbiera nasledujúce vyššie poschodie až dozbiera úrodu. Trpezlivo sa stará o správne sušenie, potom fermentovanie a nakoniec si zapáli. AJHĽA ZRADA !!!!! Čo sa stalo ? Kôli pár listom napadnutým plesňou pozbieral úrodu nezrelú ... Preto treba vedieť ako zrelý list vyzerá. List musí strácať tmavozelenú farbu plošne, resp. systematicky nie iba škvrnami. Zabehnem večer na pole a vyfotím :D

*1
Obrázek

*2
Obrázek

Výsledky
Obrázek

1 : Nezrelý list
2 : Zrelý list
3 : Prezrety list
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 29 srp. 2011, 16:29

Takže ako som sľúbil, tu je správne zrelý list (Monte Calme).
Obrázek

detail
Obrázek

Farbu nesmie strácať v škvrnách, ale plošne. Výrazné škvrny sú znakom nejakého problému, nie zrelosti.

A ešte zrelý list virginia helena
Obrázek

Virginia golta napadnutá plesňou tabakovou a list napadnutý baktériou pseudomonas syringae. List napadnutý baktériou nie je zrelý, aj keď tak vyzerá. Zajtra ak to stihnem ešte hodím vzorky pod mikroskop a možno sem dám fotky tej malej beštie ...
Obrázek Obrázek

Ak môžem skonštatovať odolnosť druhov od 1 do 10 (1 neodolný, 10 úplne odolný)
Virginia Golta - 4
Virginia Helena - 9
Burley jupiter - 9
Havana - 5
Burley grade A - 5
Kentucky - 8
Maryland - 7
Monte calme - 7
Orientálne tabaky - 4
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 29 srp. 2011, 22:00

muadar77 píše: :shock: Ja by som to chcel nejak zachrániť :pray:


Ahoj

Ak máš listy ešte neuschnuté (nie sú krehké), skús im nájsť miesto s relatívne stabilnou teplotou (napr. garáž alebo povala) na zavesenie a pravidelne ich aspoň popráš rozprašovačom. Ak dostanú za pár dní citrónovú farbu, si na dobrej ceste a potom ich iba dosuš. Pošli mi adresu súkromnou správou a ja ti zašlem semienka a nejaké vzorky listov aby si mohol s niečim porovnať tie svoje.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 29 srp. 2011, 22:26

Páni pestovatelia zdar.Nestíham hltať toľko info.....je to super že každý kto môže pomôže.Ešte raz super.Dnes som to skúsil.Teda to luhovanie.Tabak som zalisoval na pár hodín a potom som ho narezal.Večer som ho namočil do vlažnej vody/viac teplej ako vlažnej/Podľa rady PIVARA.Riadne som ho vyžmýkal a teraz ho suším.keď preschne dám vedieť ako to dopadlo.Dal som aj pár listov fermentovať.Viem čítal som z príspevku že taký tabak sa používa na cigára.No chcel som to skúsiť.Možno to bude o niečom inom.Pozerám aj na fotky ktoré pridal VLADO .Chvala bohu ja som také na listoch nič nespozoroval.Teda dúfam že sa nemýlim.lebo to by bola moja dalšia veľká chyba.
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 29 srp. 2011, 22:32

muadar77 píše:Chvala bohu ja som také na listoch nič nespozoroval.


Ahoj

To ti gratulujem. Tie horné fotky nie su mojeho tabaku, to bol extrém. Moje sú tie dve maličké na virginia golta. A napadnutý list nemusí byť zákonite zdemolovaný, môže mať zopár bodiek. Ak sú tie bodky biele, to je najhoršie, chuť takého listu je desná aj keď je tých bodiek iba pár, pretože bodky sa objavujú v neskorých štádiach napadnutia. Bodky je dobre vidno aj po usušení, takže tie listy vyhadzujem (chvalabohu ich nie je veľa).
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 13 návštevníků