Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 18 črc. 2011, 18:20

Pivař píše:Po jaké době sušení by měl být viržin voňavý?


Ahoj

Asi za 2 týždne. Prvý deň teplota vzduchu medzi 32-38*C rel. vlhkosť vzduchu okolo 75%, každý deň cca stupeň pridať. Po 5-6 dňoch je tabak krásne žltý. Teraz sa treba rozhodnúť, pre zlatú virginiu usušiť prúdom asi 50*C horúceho vzduchu za 2 dni alebo normálne iba zvyšovať teplotu a znižovať vlhkosť ďalší týždeň, tabak bude klasický hnedý. Ak tabak prešiel zo zelenej farby do hnedej, bude hnusný a štípať ako chili :smoke4: pretože sa nerozložil chlorofyl a neprebehli ďalšie biochemické zmeny.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 18 črc. 2011, 19:42

vlado159 píše:
Ahoj

Asi za 2 týždne.


Ahoj Vlado. Díky za reakci. To jsou ale řekněme ideální hodnoty vlhkosti a teplot, které přírodní cestou nedosáhneš.
Spousta lidí přeci suší na půdě, zvlhčují rozprašovačem, nefermentují, max. louhujou a možná to není žádné hi-fi, ale kouřitelné to mnohokrát je. Mluvím tedy o cigaretovém tabáku.
Poláci jedou cigar. tabák na trhách ve velkém. Při té ceně do které se vejdou je evidentní, že tabák upravují jen přírodní cestou. Některé jsou humus, ale kouřil jsem i celkem slušné.
Ta Tvá sušička se mi moc líbí. Zajímalo by mně jakou kapacitu rostlin zvládne. Já jich mám 200-250ks. Při tomto množství bych měl obavy z nákladů na el. energii. Jak to vychází?
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 19 črc. 2011, 10:41

Pivař píše:
Ahoj Vlado. Díky za reakci.


Ahoj

Jasné, že sa to dá sušiť prirodzenou cestou, musíš ale počítať s veľkým množstvom. Ak máš povalu (půdu) viacmenej zaplnenú, bude vlhkosť prostredia dostatočná vďaka vode uvoľňujúcej sa z listov. Taktiež teplota bude dostatočná, nie je nič mimoriadne mať na povale v teplých dňoch aj cez 40*C. Komoru tiež používam iba na menšie zbery, povedzme 150 - 200 listov a energeticky náročná nie je. Vyhrievanie zabezpečuje ohrievač s výkonom 700W, ale beží len máličko spravidla v noci a generátor hmly ma 11W, ten beží tak 5 minút 4x za hodinu (závisí na teplote, nastavenej vlhkosti a odvetrávaní). Výhodou je umiestniť komoru v garáži, moja ma namiesto strechy panel a 3 steny obložené čiernou bridlicou, (v zime to pekne slnko nahrieva a nepremrzne aj keď nie je vytápaná) čiže v lete je tam horúco až hrôza a sĺnkom rozpálené steny to pekne hrejú aj v noci. Kapacita komory je 6 šnúr 110 cm dlhých. Väčšie množstvo tiež suším na povale. Ak pestuješ napr. burley, kentucky alebo maryland, je vhodné zavesiť celé rastliny, mne sa to osvedčilo. U takého sušenia prisprieva zásoba vody v stonke a tabak sa suší pomalšie. U veľkopestovateľov je to radikálne odlišne, oni maju stodoly zaplnené a tým pádom vlhkosť dostatočnú. Čo sa týka fermentovania, to sa týka tabaku na cigary, nie cigarety ....
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 19 črc. 2011, 21:57

vlado159 píše:
Ahoj

Jasné, že sa to dá sušiť prirodzenou cestou....

Ahoj
půdu zateplenou bohužel nemám, alespoň zatím. Můj problém je tedy v tom, že list nedojde úplně do žluta a po zhruba 10-14-ti dnech schne v barvě žluto-hnědo-zelené. Vlhčení rozprašovačem nějak výrazně nepomohlo zamezit rychlému schnutí. -Ve vedrech. Ono totiž záleží na počasí, když jsou deště a přeháňky, tak je průběh schnutí skoro vyhovující.

Na jednom webu jsem se dočetl, že jeden borec suší od začátku do konce v nějaké stodole nebo stáji s poměrně vysokou vlhkostí a teplotě jen asi 17-20°. Při těchto podmínkách dosahuje po měsíci ve výsledku pěkné barvy listu, vůně, údajně dobré chuti, přičemž list je po celou dobu vláčný (i na konci). Potom nařeže, louhuje, dosuší a hulí a hulí a hulí,,.
Tomuto prostředí vyhovuje můj sklep, je v něm cirkulace vzduchu díky anglickým dvorkům, kapacita na asi 1000 listů. Testnul jsem v něm /zatím jen 4 dny/ pár listů a postupně žloutnou.

Takže bych 1. sklizeň, kterou plánuji na tento víkend riskl asi takto:
- Sklep do zežloutnutí listů (předpokládám cca 14dní)
- Půda poté na dosušení (předpokládám cca 14dní)
Nechat to celou dobu v tom sklepě bych se už bál plísně.

Co si o tom myslíš?
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 20 črc. 2011, 18:01

Ahoj

Za pokus to stojí. Ja som to robil minulý rok podobne, ale tabak ktorý som najprv sušil v chladnejšej vlhšej kôlni a potom premiestnil na povalu nebol dobrý. Pripisujem to ale zlému roku, pretože vytrvale pršalo a tabak minimálne mesiac pred zberom ma rád sucho. Tiež keď stratil farbu a ostal dlhšie ako týždeň v kôlni, začala ho chytať pleseň. Odporučil by som ti ponad tabak na povale prehodiť nejakú celtu, ktora by udržala v okolí tabaku vlhkejšie prostredie. Alebo, ale to je skoro úchylka, urobiť z fólie nejaký akoby stan na povale. A že ju nemáš zateplenú je práve fajn, potrebuješ teploty nad 30*C.

P.S. Dnes tu bola slušná búrka, idem skontrolovať škody, tiež asi mám neplánovaný zber :smoke4:
Naposledy upravil vlado159 dne 25 črc. 2011, 08:39, celkově upraveno 1
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 20 črc. 2011, 21:20

vlado159 píše:
Ahoj

Za pokus to stojí. :smoke4:


Ahoj,
no mám toho plnou hlavu. Skočil jsem do toho rovnýma nohama a mám 100 ks viržinu + 50 ks tureckýho + 80 ks selskýho tabáku. Letos to bude asi ještě pěkný výzkum.
Těch pár zkušebních listů ve sklepě zatím má dobrý průběh. Musím hlídat hlavně plíseň. Teď tam ale budu často, protože jsem si tam udělal kuřárnu. Dal jsem tam zkušebně i pár listů, které mi na půdě úplně nedoběhly. Uvidíme, za 2-3 týdny budu chytřejší. Kdyby to fungovalo, byla by to pevná cesta, neboť ve sklepě je poměrně konstantní teplota i vlhkost, kdežto na půdě je to dost nestabilní divočina, která se odvíjí od počasí.
S tím igelit. stanem na půdě to vůbec není nereálné. Nicméně to bych nechal až na příští rok, letos zateplujem, děláme fasádu, nové přípojky...
Taky bych se přes zimu chtěl zamyslet nad nějakou sušičkou jako máš Ty, ale ještě mi na ní pár věcí není jasné. To má ale čas.
Tak, teď jdu do sklepa na cígo, zkontrolovat listy. Zatím se měj.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 19 srp. 2011, 20:41

vlado159 píše:Pre tých, ktorí chcú spracovávať tabak na cigarety.

Potrebujete si postaviť niečo takéto ....
Obrázek
http://dymka.net/bb/gallery/image.php?album_id=373&image_id=10395
V tomto zariadení sa tabak suší aby bol vhodný na cigarety. Je potrebné udržiavať správnu vlhkosť a teplotu počas sušenia (v priebehu sa hodnoty upravujú) aby z toho nevzniklo "seno". Podrobnejší popis ak bude záujem ....


Ahoj, pomalu bych rád začal vyrábět sušící box.

Je mi jasné, jak vyřešit měření a regulaci teploty a vlhkosti, ale tápu s odvětráním. Je vůbec nutné? Nestačí jen ventilátory zajistit vnitřní cirkulaci vzduchu a jednou deně box otevřít a tím vyměnit vzduch?

Na německém fóru jsem se dočetl, že v takovémto boxu jde sušit jen Virginia Helena, já pěstuji Goltu a mám příští rok v úmyslu i Burley Panama. Jak to s tím vlastně je?

Další věc: Mám kapacitní problém předpěstovat u oken na jih 250 ks rostlin. Využití boxu plánuji i na předpěstování tabáku. Provizorně osadím 2 police /takže budou celkem 3 vč. dna/, na strop a spodní strany polic dám celkem 3 zářivky po 14W. Časovým spínačem svítit 16h deně a lehce přitápět asi na 20°C. Měl bych v tom boxu zvládnout nějakých 120 ks, to by stačilo.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 21 srp. 2011, 10:20

Pivař píše:Ahoj, pomalu bych rád začal vyrábět sušící box.


Ahoj

Pre odvetranie mám hore aj dole otvor o priemere 5 cm. Podľa potreby otvory prektývam úplne, čiastočne alebo vôbec ... Spočiatku vetrať netreba, vyžaduje sa vysoká vlhkosť, až po cca týždni začínam vetrať a znižujem vlhkosť pod 70%. Sušiť sá v tom dá akýkoľvek tabak ( sušil som Maryland, Kentucky, Virginia, Burley). Čo sa týka virginie, mám obe, ale helena je u mňa lepšia (väčšie a rovnejšie listy, lepšia chuť).
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 21 srp. 2011, 12:35

vlado159 píše:
Čo sa týka virginie, mám obe, ale helena je u mňa lepšia (väčšie a rovnejšie listy, lepšia chuť).


Mám ale problém, že V. Helena oproti Golta mi roste podstatně menší. Tudíž bych neplnil hospodářský výsledek a bylo by méně kuřiva. To by bylo špatné, až kritické.

Ještě mně napadá: Když nahustím box plně listy, je vůbec třeba generátor mlhy? Ty listy by měly do zežloutnutí (5-7 dní) produkovat v uzavřeném boxu sami o sobě velkou vlhkost. Neodhadnu ale jak vysokou.
Potom je vzít další 2-3 dny na 50°C a mělo by být hotovo (na cigarety).
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 21 srp. 2011, 14:12

[quote="Pivař"][/quote]

Ahoj

No u mňa ma skôr golta malé listy a slabý výnos. Nebudeš mať nejaké degenerované semená ??? Ten generátor som potreboval prakticky od začiatku, listy same o sebe vyprodukovali cca 65% a potrebuješ okolo 75%. po zožltnutí treba zvyšovať teplotu a znižovať vlhkosť ... ak boli listy zralé a pred usušením stratia 100% zeleného farbiva (chlorofylu), čo je hlavné, tak si pošmákneš :smoke5: . Absolútna väčšina neúspechov sa dá pripísať sušeniu ... Veľa zdaru :-)
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 22 srp. 2011, 09:18

vlado159 píše:
Ten generátor som potreboval prakticky od začiatku, listy same o sebe vyprodukovali cca 65% a potrebuješ okolo 75%. po zožltnutí treba zvyšovať teplotu a znižovať vlhkosť ...


Není potřeba pro ten generátor mlhy udělat na dně boxu nějakou vanu, aby se sražená pára opět vracela do zásobníku vody?
Jinak řečeno, aby na dně boxu nebyla povodeň?
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 22 srp. 2011, 20:49

Pivař píše:
Není potřeba pro ten generátor mlhy udělat na dně boxu nějakou vanu, aby se sražená pára opět vracela do zásobníku vody?
Jinak řečeno, aby na dně boxu nebyla povodeň?



Ahoj

Na dne nádoby ti treba postaviť vedro plné vody a do neho generátor na plaváku (ideálne 3cm pod hladinou) . Budeš rád ak to pri 40*C udrží požadovanu vlhkosť, na orosenie zabudni to nehrozi, naopak úmyselne som špliechal vodu po boxe aby som to generátoru uľahčil. Ale to až ku koncu, spočiatku listy same udržovali viacmenej vlhkosť.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 24 srp. 2011, 11:47

Pekný deň vám všetkým prajem.Dlhodobo som sa snažil o tabaku dozvedieť viac.No na tomto fóre je to bez konkurenčné.je tu veľa šikovných pestovateľov a spracovateľov tabaku.No pán vlado159 je trieda ,,,,,,,Ja sa pokúšam druhí rok pestovať a spracovať tabak.Teda tak aby bol použiteľný do cigariet.Fermentoval som ho rôznymi spôsobmi ale bez úspešne.Skúsim návod z vašeho fóra.Veci k tomu som dal do kopi.Potom dám vedieť ako to dopadlo.len asi bude problém ako tu čítam v tom že mám len jednu odrodu.Virginiu aj to neviem aká presne je.lebo keď pozerám foto po usušení na fóre tak tie moje listy sú akési tmavé.Pripojím potom foto.Tá fermentácia bude naozaj veda.No nevzdám to a skúšam ďalej,,,,všetkým pestovateľom veľa úspechov prajem.....a ešte raz dík za užitočné rady a triky,,,
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 47
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 24 srp. 2011, 15:46

muadar77 píše:No nevzdám to a skúšam ďalej,,,,všetkým pestovateľom veľa úspechov prajem.....a ešte raz dík za užitočné rady a triky,,,

Vítej mezi námi výzkumníky. Jak se říká: víc hlav, víc rozumu, a hlavně víc praktických poznatků.
Musím jen souhlasit, že Vlado je fakt třída. Hodně se také dozvíš i na německém foru (odkaz tu někde najdeš asi o 3 stránky dozadu). Tak hodně úspěchů s tabáčkem...
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 25 srp. 2011, 21:31

Ahoj všetci.

Je čas pozbierať úrodu a zvoliť správny spôsob sušenia pre ten ktorý druh tabaku ...
Usušený tabak má mať hnedú farbu bez nádychu zelenej alebo šedej farby. Čím jasnejší je tým lepšie. Rozdeľte si listy podľa pozície na rastline. Ja osobne hornú časť nezbieram, samá pachuť a tie malé lístky ma nebaví navliekať (hornú časť ustrihnem hneď, aspoň sa rozvynie zvyšok) ...
Hlavne ak chcete tabak na cigarety, NEFERMENTUJTE ! To patrí tabaku na cigary. Len tabak usušte správne, bude :yum: , otec už mesiac fajčí tohtoročnú úrodu a aj brat tvrdí že sa to hravo vyrovna napr. bežným "Golden Gate" a pod. Pre fajkárov (to najhlavnejšie), chystám sa pokúsiť o nejaký aromatik, cavendish, perique a latakia. Matroš mám vrátane orientu na latakiu, tak držte palce ... bude to chvíľu trvať.

Virginia
Najviac jej vyhovuje sušenie v komore. Treba listy navliekať a zavesiť pri teplote nad 30*C a okolitej vlhkosti mierne nad 70%. Spočiatku stačí iba uzavrieť komoru, je teplo a pokiaľ nebeží zdroj tepla vlhkosť sa udrží okolo 70% (stačí ak zdroj tepla pobeží chvíľku a vlhkosť rapídne klesá), potom treba podľa potreby zapnúť zdroj tepla a vlhkosti.

Burley jupiter
Zavesené celé rastliny na povale.

Kentucky a Maryland
Zavesené celé rastliny na poli v polotieni.

Sušenie na povale, vľavo burlej jupiter, vpravo kentucky. Evidentne burlej získava správnu farbu, zatiaľ čo kentucky má problemy zbaviť sa chlorofylu. Po ochutnaní listu kentucky usušeného na povale (šedozelený nádych) takmer nasledovala "šabľa", teraz som pochopil skeptikov, zrejme takéto niečo ochutnali :smoke6: Keby som to sám "nešúľal", odprisahal by som že ten smrad musí byť ropného alebo syntetického pôvodu ...
Obrázek

Takže po skúsenosti s povalou som kentucky a maryland zavesil na poli do kukurice aby bol chránený pred vetrom a priamym slnkom čiastočne zakrytý fóliou kôli prípadným prehánkam. Zdá sa že tento spôsob sušenia im vyhovuje omnoho viac ako na povale.
Obrázek
Obrázek

Moja virginia helena. Ak venujete rastlinkám trochu času odstraňovaním nežiadúcich výhonkov, odvďačí sa vám megalistami.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků